Czego szukasz

Zacznij mówić „tak”. Improwizuj – spróbuj, zanim poczujesz się gotowa

Co byś zrobiła, gdybyś się nie bała? Zamiast analizować wszystkie za i przeciw i planować wszystko na 5 lat do przodu – powiedz „tak” i weź życie, karierę, biznes w swoje ręce. Inspirujący poradnik „Improwizuj! Przestań myśleć, zacznij robić” to zbiór podpowiedzi, jak skutecznie wziąć się do działania, nie przejmować porażkami i wykorzystać swój potencjał, ciesząc się życiem, takim, jakie sobie tylko zamarzysz.

Zacznij mówić tak improwizuj

Improwizuj. Przestań myśleć, zacznij robić.

Autorką książki jest Emma Isaacs, właścicielka milionowego, międzynarodowego biznesu i równocześnie mama 6 małych dzieci! Jak ona to robi?

Pełna entuzjazmu i pozytywnej energii Isaacs dzieli się wskazówkami, jak wreszcie zacząć spełniać marzenia i realizować swoje cele. W książce porusza najważniejsze zagadnienia, z jakimi współczesne kobiety mierzą się na co dzień – rodzina, własna firma, praca na etacie, zarabianie pieniędzy, wspieranie się nawzajem (bardzo ważny rozdział!) czy budowanie relacji.

I daje mnóstwo przykładów z własnego życia (i swoich przyjaciół), jak spontaniczne zachowanie i odwaga do działania – zanim przeanalizowała wszystkie za i przeciw – otwierały drzwi sukcesowi, spełnieniu i życiu pełnemu ekscytacji.

W książce znajdziecie wiele inspirujących cytatów, które ma się ochotę od razu zakreślić kolorowym pisakiem, tak, aby łatwo do nich wrócić w przyszłości.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na rozwój osobisty, gdy jesteś aktywną zawodowo mamą

Nie planuj drobiazgowo, nie zadręczaj się detalami

Isaacs zawsze działanie przedkłada nad drobiazgowe planowanie. Zgódź się i improwizuj. Powiedz tak, a potem zaplanuj jak to zrobić. Nie można odmówić jej skuteczności. A także ogromnego entuzjazmu, zaangażowania i poczucia, że wszystko, za co się weźmie, przekuwa w sukces.

Choć nie boi się opowiedzieć o błędach, porażkach i kosztowych biznesowych pomyłkach. Najważniejsze to iść dalej, nie pozwolić by niepowodzenia skłoniły Cię do rezygnacji.

Dobra mama zamiast idealnej

Będąc mamą 6 dzieci ma mnóstwo patentów na ogarnięcie codzienności i opanowanie chaosu (choćby tylko czasami) i przyznaje, że świadomie nie opublikowała na Instagramie jednego perfekcyjnego kadru z uśmiechniętymi, grzecznymi dziećmi w restauracji. To byłaby iluzja, ułamek rzeczywistości, która przez większość czasu nie wygląda jak perfekcyjne życie perfekcyjnej rodziny.

„Mam na koncie wszystkie rodzicielskie porażki, ale to nie ma żadnego znaczenia. Nigdy nie chciałam zaimponować nikomu poza swoimi dziećmi. Wiem, że radzę sobie z tym co ważne […]”

„Zrozum skąd bierzesz energię. Energia to w rodzicielstwie i w biznesie (a także w życiu w ogóle) najważniejszy zasób do opanowania.” – niby oczywiste, ale czy my pamiętamy o tym na co dzień?

Improwizuj i działaj – w pracy i w biznesie

Budujesz biznes – rób to z głową, nie poddawaj się i ciężko pracuj. Improwizuj i mów tak, aby wykorzystać nadarzające się okazje (ale nie wyrywaj się zawsze do przodu). Szukaj okazji i produktów dla Twoich klientów.

Marz z rozmachem. Zacznij skromnie. Ale najważniejsze: zacznij. Simon Sinek

Pracuj ciężko i dawaj z siebie więcej, niż oczekuje od Ciebie Twój pracodawca. Sięgaj po więcej.

Jeśli wciąż robisz to, co robisz od zawsze, nadal będziesz dostawać to, co dostajesz od zawsze. / Jessie Potter

Nie rywalizuj, wspieraj – inne kobiety. Inwestuj w inne kobiety. Nie zazdrość. Improwizuj:

  • mów tak, a potem się zastanawiaj.
  • spróbuj zanim poczujesz się gotowa.
  • uwierz w siebie na tyle, aby dać szansę swoim marzeniom.

Przeczytaj także: 10 książek, które wspierają rozwój osobisty

Po prostu działaj!

Improwizuj! to poradnik, w którym każda z nas znajdzie coś dla siebie, zależnie od sytuacji w jakiej się znajduje.

Najlepiej skupić się na wybranym temacie, nie czytać całości od deski do deski i nie traktować książki bardzo serio, bo można odnieść wrażenie, że autorka to kobieta o nadludzkiej sile, która nie bywa zmęczona, nie ma gorszych dni, ani nie miewa migren. Na dodatek jeszcze sama pisze – że niewiele sypia.

Ale jeśli dopadło Cię zniechęcenie, dookoła mnożą się wymówki, a Ty szukasz potwierdzenia w sobie lub u innych, że jesteś wystarczająco dobra, aby zacząć: szukanie pracy, założenie firmy czy rozwój swojego biznesu – to książka da Ci kopniaka do działania. To chyba najważniejsze, prawda?

Improwizuj! Przestań myśleć, zacznij robić. Dlaczego działanie zawsze wygrywa z planowaniem.

Przeczytaj również: 10 ciekawych, polskich podcastów: dla rozwoju, motywacji i czystej przyjemności słuchania

Emma Isaacs.
Wydawnictwo Znak koncept, 2021

Zdjęcie: Ewa Moskalik – Pieper

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie