Czego szukasz

Wszyscy chorujemy na brak czasu… czyli „Pochwała powolności”

Wszyscy chorujemy na brak czasu. Gonimy jak w kołowrotku. Jedni są z tego dumni i słowa „nie mogę, taka jestem zaganiana” traktują jako wyznacznik swojej wartości. Inni chcieliby zwolnić, ale nie wiedzą, jak, kiedy zacząć, nie widzą możliwości. Ja sama czytałam „Pochwałę powolności” jednak w pośpiechu, z łomoczącym  sercem, a recenzję piszę, zerkając na zegarek. A pośpiech jest przyczyną stresu, a ten osłabia naszą cywilizację, która przecież dzięki technice powinna być taka mocna. Już nie jest.

Pochwała powolności to przede wszystkim cudowne źródło antropologicznych spostrzeżeń na temat współczesnego życia. Życia rządzonego przez zegarek. Autor próbuje udowodnić, choć ciężko nam to zrozumieć, że miasto, praca, jedzenie może być slow. A szybciej wcale nie znaczy lepiej.

„…żyjemy we wściekłych czasach” pisze autor… Dlaczego? Ponieważ nie idziemy swoim tempem, swoim rytmem, próbujemy gonić autobus, szefa, kolejny projekt, dzieci, męża. Carl Honore pokazuje, jak można tego swojego rytmu szukać. Pokazuje nam ideę slow foodu i powolne miasta. Przeprowadza przez warsztaty seksu tantrycznego, bo i tu oczywiście się spieszymy. Nie chodzi o bycie powolnym, nie chodzi, aby świat zatrzymał się w miejscu, a cywilizacja cofnęła do korzeni. Chodzi o kontrolę. Żebyśmy to my, kierowali naszym życiem. To my mamy decydować, jak szybko i kiedy chcemy działać.

To nie jest typowy poradnik. Nie wskaże nam krok po kroku, co robić, ale na pewno zainspiruje, zmusi do myślenia, do zatrzymania choć na chwilę, do uważniejszego przyjrzenia się codzienności. Tej pędzącej, gnającej, coraz szybciej i szybciej. To książka dla wszystkich… dla rodziców też, zwłaszcza tych, którzy w tym zwariowanym świecie musieli sięgnąć po jednominutowe bajki na dobranoc, bo pomyśleli, że tak będzie szybciej i dzień się skończy, żeby mógł się zacząć kolejny. Jeszcze bardziej wariacki. 
 

Tytuł: Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem.

Autor: Carl Honoré

Tłum. Krzysztof Umiński

Wydawnictwo Drzewo Babel

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Korektorka (www.dokorekty.pl), na co dzień z komputerem podczas pracy nad tekstami. Po pracy na dywanie z córkami wśród baletek, kredek i tysiąca rzeczy niezbędnych, w weekend krążąca po Warszawie i szukająca miejsc, gdzie można wejść z dziećmi bez poczucia winy. W wakacje z całą rodziną, przyjaciółmi i dobytkiem na rowerach zwiedzająca na razie Polskę i Europę, ma nadzieję na cały świat.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie