Czego szukasz

Ważny wyrok w UK. 185 tys. funtów odszkodowania dla matki, której odmówiono elastycznych godzin pracy

Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom elastyczne godziny pracy, by umożliwić im opiekę nad dzieckiem? Brytyjski Trybunał Pracy uznał, że tak i surowo potraktował pracodawcę, który nie zgodził się na zmianę godzin pracy swojej wieloletniej pracownicy. Alice Thompson poprosiła o możliwość elastycznej pracy, tak by móc odbierać córkę ze żłobka.

Elastyczne godziny pracy - ważny wyrok w UK

Czy można odmówić matce elastycznych godzin pracy?

Alice Thompson pracowała na stanowisku menadżerki sprzedaży w londyńskiej agencji nieruchomości. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego, zwróciła się do swojego pracodawcy, z prośbą o wprowadzenie elastycznych godzin pracy, dzięki którym będzie mogła odbierać swoje dziecko ze żłobka. Prośba dotyczyła czterodniowego tygodnia pracy i możliwości wychodzenia z pracy o 17 zamiast o 18.

Pracodawca odmówił, tłumacząc decyzję brakiem możliwości finansowych firmy na zatrudnienie agentki w niepełnym wymiarze godzin. Nie zgodził się także na proponowany przez Thompson pełen etat w elastycznych godzinach, oraz nie zaproponował żadnego innego kompromisowego rozwiązania.

Przeczytaj także: Jak wynegocjować elastyczny czas pracy?

Alice Thompson pozwała swojego pracodawcę i wygrała sprawę. Brytyjski Trybunał Pracy, uznał, że brak możliwości dostosowania godzin pracy postawił ją w wyjątkowo niekorzystnej sytuacji i był formą dyskryminacji ze względu na płeć. Pracodawca ma zapłacić byłej agentce nieruchomości 185 tys. funtów odszkodowania z tytułu utraconych zarobków, składek emerytalnych i szkód moralnych.

Co sądzisz o tym wyroku? Podziel się z nami swoją opinią!

Źródło: Rzeczpospolita https://www.rp.pl/praca/art18898361-firma-odmowila-matce-elastycznej-pracy-zaplaci-185-tys-funtow-odszkodowania

Przeczytaj także: Czy praca zdalna to dobre rozwiązanie dla mamy?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa mama i żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka podróży i pysznego jedzenia.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie