ZAINSPIRUJ SIĘ
Umowa tymczasowa a ciąża – jaka jest sytuacja kobiet?
- Aneta Szczycińska
- 10 maja 2022
- 2 MIN. CZYTANIA
Jaka jest sytuacja kobiet w ciąży, które zawarły umowę z agencją pracy tymczasowej?
Zgodnie z przepisem art. 13 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, do pracownicy tymczasowej mającej łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę stosuje się art. 177 § 3 Kodeksu pracy.
Zgodnie z tym, umowa o pracę na czas określony zawarta z pracownicą tymczasową, która miałaby się rozwiązać po upływie 3 miesiąca ciąży, ulegnie z mocy prawa przedłużeniu do dnia porodu. Łączny co najmniej 2-miesięczny okres, o którym mowa w ustawie, obejmuje:
- okres lub okresy skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przypadające w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy poprzedzającym zawarcie umowy o pracę, do której miałby mieć zastosowanie art. 173 § 3 Kodeksu pracy, lub
- okres przypadający od dnia zawarcia ww. umowy o pracę (o którym mowa w pkt. 1), do dnia, w którym pracownica tymczasowa osiągnęła łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej.
Warto podkreślić, że kobiety w ciąży, wykonujące pracę tymczasową otrzymają zatem solidne zabezpieczenie finansowe. Przedłużenie umowy do dnia porodu sprawia, że będą one mogły pobierać zasiłek macierzyński.
Szczególna ochrona kobiet w ciąży przed zmianą umowy
[FM_form id=”6″]
Źródło: pip.gov.pl