Czego szukasz

Umowa tymczasowa a ciąża – jaka jest sytuacja kobiet?

Jaka jest sytuacja kobiet w ciąży, które zawarły umowę z agencją pracy tymczasowej? Przeczytaj jakie prawa przysługują kobietom ciężarnym, które przepracowały łącznie 2 miesiące i wykonują pracę w charakterze pracownic tymczasowych.

umowa tymczasowa

Jaka jest sytuacja kobiet w ciąży, które zawarły umowę z agencją pracy tymczasowej?

Zgodnie z przepisem art. 13 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, do pracownicy tymczasowej mającej łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę stosuje się art. 177 § 3 Kodeksu pracy.

Zgodnie z tym, umowa o pracę na czas określony zawarta z pracownicą tymczasową, która miałaby się rozwiązać po upływie 3 miesiąca ciąży, ulegnie z mocy prawa przedłużeniu do dnia porodu. Łączny co najmniej 2-miesięczny okres, o którym mowa w ustawie, obejmuje:

  • okres lub okresy skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przypadające w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy poprzedzającym zawarcie umowy o pracę, do której miałby mieć zastosowanie art. 173 § 3 Kodeksu pracy, lub
  • okres przypadający od dnia zawarcia ww. umowy o pracę (o którym mowa w pkt. 1), do dnia, w którym pracownica tymczasowa osiągnęła łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej.

Warto podkreślić, że kobiety w ciąży, wykonujące pracę tymczasową otrzymają zatem solidne zabezpieczenie finansowe. Przedłużenie umowy do dnia porodu sprawia, że będą one mogły pobierać zasiłek macierzyński.

Szczególna ochrona kobiet w ciąży przed zmianą umowy

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Źródło: pip.gov.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, mama trzech uroczych córeczek, prowadzi jednoosobową kancelarię prawną. Miłośniczka filmów Woody’ego Allena, Audrey Hepburn, teatru, kulinarnych eksperymentów, podróży, przez długie lata aktywna harcerka.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie