Czego szukasz

Ulgi podatkowe na dzieci i becikowe uzależnione od dochodu

Obecnie, na każde dziecko rodzice mogą odliczyć 92,67 zł miesięcznie, a wysokość ulgi nie zależy od sytuacji majątkowej rodziny. Dla osób, mających dwoje dzieci, sytuacja w nowym roku się nie zmieniła – ulga będzie im przysługiwać bez względu na wysokość dochodów, a więc, tak jak dotychczas, będzie ona wynosić 92,67 zł za każdy miesiąc (co daje 1112,04 zł za 12 miesięcy).

Ulgi na dzieci i becikowe uzależnione od dochodu

Ulgi na dzieci

Sytuacja zmieniała się 1 stycznia 2013 roku na korzyść osób, wychowujących troje lub więcej dzieci. Ulga na trzecie dziecko wzrosła bowiem o 50%. Miesięcznie będzie wynosić 139,01 zł (co daje 1668,12 zł za 12 miesięcy) bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów. Dzięki temu rodzice z trójką dzieci będą mogli odliczyć od PIT o 556 zł więcej niż obecnie.

Ulga na czwarte i każde kolejne dziecko będzie wynosić miesięcznie 185,34 zł bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów.

Zmieni się także sytuacja rodziców, wychowujących jedno dziecko, w których dochód przekracza 9,3 tys. zł miesięcznie, czyli 112 tys. zł rocznie. Stracą oni możliwość uzyskania ulgi podatkowej na swoją pociechę.

Zmiany w PIT (nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) weszły w życie 1 stycznia 2013 r. Oznacza to, że ulgi na nowych zasadach będziemy odliczać na początku 2014 roku (a więc rozliczając dochody z roku 2013). W zeznaniu PIT za 2012 rok rozliczamy ulgę jeszcze na dzieci na starych zasadach.

Ulgi i świadczenia dla rodziców, czyli ile dostaniesz na dziecko w 2022

Becikowe uzależnione od dochodu

Zmianie ulegają także zasady, dotyczące jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe). Będzie ono uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego. Na otrzymanie świadczenia będą mogły liczyć tylko te rodziny, których roczny dochód nie przekroczy kwoty 85 528 zł (czyli miesięcznie poniżej 1922 zł na osobę).

Poza tym, że do wniosku o becikowe należy dołączyć oświadczenie o wysokości dochodów rodziny, pozostałe zasady jego otrzymywania się nie zmieniają. Wysokość becikowego wynosi 1000 zł. W celu jego otrzymania należy przedstawić zaświadczenie, że matka co najmniej od 10.tygodnia ciąży pozostawała pod opieką lekarza. Pisemny wniosek należy złożyć w miejscu, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne, a więc w urzędzie gminy bądź ośrodku pomocy społecznej w ciągu 12 miesięcy od chwili narodzin dziecka.

Uwaga: obowiązuje nowy, wspólny dla całego kraju wzór wniosku o becikowe.

Formalności po urodzeniu dziecka – także przez Internet!

Agata Cygan

Artykuł pochodzi z portalu urlopojcowski.info

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie