Czego szukasz

Szczęśliwy człowiek = zaangażowany pracownik?

29 listopada 2012 r. odbyła się trzecia już konferencja z cyklu Sukces w Pracy = Sukces w Rodzinie, zorganizowana przez Fundację Humanites. Tegoroczny temat konferencji to: Szczęśliwy Człowiek = Zaangażowany Pracownik.

Jako mama, rozwijająca swoją firmę coachingową, jestem żywo zainteresowana tematem łączenia życia zawodowego z życiem osobistym. A także relacją satysfakcji w pracy z satysfakcją w życiu prywatnym i odwrotnie.

Zarówno prezentacje zaproszonych gości, jak i rozmowy w kuluarach skłoniły mnie do refleksji na rolą biznesu i organizacji we wspieraniu pracowników w osiąganiu dobrostanu. Widzę wagę i potrzebę społecznych i ekonomicznych rozmów na temat równowagi w życiu zawodowym i osobistym. A także potrzebę świadomego działania w tym kierunku.

Pomiar szczęśliwości

Wszystkie wystąpienia były wzbogacające i inspirujące. Moją uwagę szczególnie zwróciła wypowiedź  prof. Roberta Manchina – dyrektora zarządzającego Organizacji Gallup Europe na temat „Pomiaru szczęśliwości”. Jego badania potwierdziły, że obecnie praca to ważny aspekt naszego życia. Jednocześnie pokazywały one rolę i wpływ szeroko pojętej szczęśliwości czy dobrostanu na życie i działania jednostek. Żyjemy w czasach, gdzie każdy następny rok mija nam coraz szybciej. Możemy w związku z tym narzekać lub też możemy zastanowić się, jak odnaleźć się w zmieniających się dynamicznie czasach. Być może, by móc odnaleźć sens i szczęście w życiu, potrzebujemy na chwilę zwolnić i zadać sobie pytanie: O co teraz chodzi? Co jest teraz ważne? Nie mamy czasu, by doświadczyć w życiu wszystkiego, co spotykamy. Dlatego potrzebujemy świadomie wybrać „esencję” adekwatną do czasów, w których żyjemy.

Przeczytaj także: Jak zadbać o swój wizerunek w social media?

W przeszłości ludzie zwykli wierzyć, iż w przyszłości będzie lepiej. Być może ja teraz mam ciężko, ale moje dzieci i następne pokolenia będą miały lepiej. Teraz ta tendencja nie jest już taka oczywista. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa w 2012 38% respondentów  wierzy, że w przyszłości będzie lepiej, 49% uważa, że będzie gorzej.

Zwykło się uważać, iż będziemy szczęśliwi, jeśli tylko osiągniemy sukces. Podczas prezentacji Robert Manchin odwrócił ten paradygmat na: będę miał sukces, jak tylko będę szczęśliwy. Przestawione wyniki badań pokazały wagę dobrostanu. Inaczej nazywając, szczęśliwości człowieka w jego gotowości do wspierania innych, zaangażowania w pracę, a tym samym osiągania sukcesu. W czasach dużych zmian, w jakich żyjemy, istnieje realna potrzeba szerszego spojrzenia i szerszej perspektywy na dobrostan człowieka, dobrostan pracownika.

Jak budować zaangażowanie pracowników?

Badania pokazały, że zaangażowanie pracowników przynosi nie tylko korzyści w zakresie społecznym, lecz również finansowym. Ma przełożenie na mniejszą m.in: rotację pracowników, liczbę zwolnień, nadużyć, na większy zysk.

Stąd pytanie, jak budować zaangażowanie pracowników? W jakim kierunku będą prowadzić organizacje liderzy przyszłości? Jak budować przestrzeń biznesową, gdzie jest możliwość zrównoważonego łączenia kariery i rodziny?

Patrząc na otaczającą nasz rzeczywistość, tempo zachodzących zmian i nowe modele życia i pracy, które się klarują w obecnych czasach, tym bardziej doceniam takie inicjatywy jak konferencja Fundacji Humanites. Czuję potrzebę dalszego dialogu pomiędzy przedstawicielami ze świata biznesu, oświaty, władz i samych obywateli nad wagą dobrostanu  nas wszystkich oraz nad społecznymi i ekonomicznymi zyskami, które z niego wynikają.

Dziękujemy Fundacji Humanites za zaproszenie na Konferencję.

O założycielce i Prezesce Fundacji, pani Zofii Dzik, o tym jak godzi życie rodzinne i zawodowe możecie przeczytać TUTAJ.

Przeczytaj także: Jakie certyfikaty językowe najbardziej przydają się w pracy?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Coach ACC, trener. Specjalizuje się w pracy z kobietami poszukującymi równowagi pomiędzy ważnymi obszarami swojego życia. (www.KobiecyCoach.pl).  Prowadzi indywidualne sesje coachingowe, warsztaty grupowe oraz mediacje. Prywatnie mama dwójki energicznych dzieci.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie