Czego szukasz

Ojcowie mają być chronieni przed zwolnieniem

Rząd chce wspierać rodziny, w związku z czym proponuje pakiet zmian w Kodeksie Pracy. Ochrona ojców – mężów przed zwolnieniem w czasie ciąży żony, matek po powrocie z urlopu macierzyńskiego, a także ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat. Co myślisz o tych propozycjach?

Strategia Demograficzna rodzina

Ojcowie mają być chronieni przed zwolnieniem

Obok programów takich jak „Mama 4 plus” czy „Rodzina 500 plus” zapowiada się kilka zmian w prawie pracy. Na konferencji prasowej wiceszefowa resortu rodziny i polityki społecznej zaznaczyła, że po przyjęciu strategii rząd planuje wprowadzić zmiany w czterech kluczowych obszarach Kodeksu Pracy, a jednym z nich jest rynek pracy. – Proponujemy dzisiaj – i to jest nowa propozycja – pakiet zmian w kodeksie pracy: Elastyczna i Stabilna Praca – powiedziała wiceminister pracy Barbara Socha.

Strategia Demograficzna 2040 ochroni rodziców przed zwolnieniem

Ten długoterminowy plan rządu ma się przyczynić do zwiększenia elastyczności i stabilności zatrudnienia kobiet w ciąży i rodziców dzieci do lat 4. Strategia Demograficzna 2040 ma uchronić Polskę przed paraliżem emerytalnym, poprawiając kondycję polskich rodzin i zachęcając do zwiększenia dzietności.

– Absolutną nowością jest wprowadzenie ochrony dla ojców. Chcemy, by w pierwszym roku życia dzieci ojcowie również byli chronieni przed zwolnieniem z pracy, a w przypadku małżeństw, by ta ochrona dotyczyła ojców już w czasie ciąży żony – poinformowała Socha.

Przeczytaj także: Bon turystyczny. Nowe zasady w 2021 r.

Zmiany w Kodeksie Pracy. Strategia Demograficzna 2040

Głównym celem jest zwiększenie dzietności i zadbanie o kondycję rodziny. Według rządu jest to najlepszy sposób na przywrócenie korzystnej struktury demograficznej polskiego społeczeństwa. Dlatego najważniejszym celem zaproponowanym przez autorów projektu jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Przeczytaj także: Jak uzyskać świadczenia 300+, 500+ i 1000+?

Cele Strategii Demograficznej 2040

  • elastyczna praca dla obojga rodziców dzieci do lat 4,
  • zmniejszony wymiar czasu pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4,
  • gwarancja, że pracownik nie będzie dyskryminowany przez pracodawcę z uwagi na wymiar pracy poprzez wykluczenie go z pracowniczych przywilejów,
  • na pracodawcy będzie ciążył obowiązek poinformowania pracownika w momencie podpisywania umowy o pracę o wszystkich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem,
  • ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie dwóch umów na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy,
  • matka po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, niezależnie od wymiaru czasu pracy, będzie objęta ochroną przed zwolnieniem do roku czasu,
  • ochrona dla ojców – przed zwolnieniem z pracy ojców w ciągu pierwszego roku życia dziecka; w przypadku małżeństw ta ochrona obowiązywałaby od momentu zajścia żony w ciążę.

Przeczytaj także: Zmiana kryterium dochodowego w programie 500+


Źródło: gov.pl

tvp.info

money.pl

kadry.infor.pl

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie