Czego szukasz

Soudal Manufacturing, czyli jak być dobrym pracodawcą

Mądry szef wie, że im lepsze warunki stworzy swoim pracownikom, tym lepiej będą pracować, z korzyścią dla firmy oczywiście. Tomasz Osiński, Dyrektor Zakładu Produkcyjnego firmy Soudal Manufacturing taką zasadę stosuje w swojej firmie. Dlatego przez swoich pracowników potrzegany jest jako pracodawca przyjazny rodzinie. A co zapewnia swoim pracownikom firma Soudal Manufacturing i co sprawia, że pracownicy bardzo cenią swoją pracę?

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 09/09/2013

Panie Dyrektorze, dlaczego warto zatrudniać mamy?

Warto jest zatrudniać dobrych pracowników. Czy to kobiety, kobiety mamy, czy mężczyźni, to głównym kryterium powinno być przygotowanie takich osób do przyszłego stanowiska, doświadczenie, wykształcenie. Po jakimś czasie dochodzi jeszcze możliwość oceny pracy takiego pracownika i weryfikacja tych danych. Jeśli chodzi o kobiety – mamy, to są one zwykle bardzo uporządkowane, odpowiedzialne. Bo tego wymagają od nich ich najbliżsi. I są oni bardzo wymagający. W pracy takie pracownice, często niemal automatycznie, postępują podobnie.

Poza tym mamy – pracownice są znacznie bardziej przywiązane do swojego miejsca pracy. W przypadku naszej fabryki, nie bez znaczenia jest także to, że pracownicy mieszkają w większości w pobliżu swojego miejsca pracy, nie ma też niestety wielu innych, alternatywnych miejsc pracy w okolicy. Praca blisko domu, dająca możliwość szybkiego powrotu, dla pracownic – mam, jest  bardzo znacząca, znacznie bardziej niż dla mężczyzn.

Dla pracodawcy stabilność zatrudnienia pracowników jest także ważna, gdyż zwykle duża rotacja kadry pracowniczej jest niekorzystna i nieopłacalna. Wymaga przecież dodatkowych nakładów na szkolenia, stanowi zagrożenie dla stabilności obowiązujących, sprawdzonych procesów.

Jak wiele Pana pracownic jest mamami?

Nie prowadzimy takiej ewidencji. Zwykle o tym czy dana kobieta jest mamą, dowiaduję się, gdy potrzebuje ona np. dodatkowych dni urlopu, tzw. „opieki”, lub wtedy, gdy sama kobieta opowiada o swoich potrzebach, np. informując o potrzebie przejścia na zwolnienie lub skorzystania z urlopu wypoczynkowego w celu opieki nad chorym dzieckiem.

Jak Pana pracownice informują Pana o tym, że spodziewają się dziecka? I z jaką reakcją się spotykają? Czy wiele pracownic przynosi zwolnienia od lekarza w trakcie ciąży?

Dotychczas Panie, które zachodziły w ciążę dość szybko informowały o tym fakcie. Sam zresztą do tego także namawiam. Głównie ze względu na uprawnienia jakie kodeks pracy gwarantuje takim pracownicom. Przede wszystkim taka pracownica w naszej fabryce automatycznie przesuwana jest do lżejszych obowiązków, odsuwana od miejsc stwarzających potencjalne zagrożenie. Nie wykonuje np. prac z użyciem siły fizycznej.

Zwolnienia lekarskie w trakcie ciąży oczywiście zdarzają się, gdyż Panie w różny sposób przechodzą ciążę. Jeśli są one dłuższe niż miesiąc, koszty pracownicze, przejmuje ZUS, więc pracodawca nie powinien obawiać się takich zwolnień. Z resztą, ze zwolnień korzystają przecież i to znacznie częściej inni pracownicy, którzy po prostu chorują.

A potem, jak wygląda powrót Waszych mam do pracy? Czy firma Soudal oferuje specjalne udogodnienia dla młodych matek? A może dla rodziców w ogóle?

Po pierwsze firma Soudal Manufacturing  zapewnia pracownice o możliwości powrotu do pracy. Staram się, aby było to to samo stanowisko, a gdy nie jest to możliwe, to porównywalne.

Po powrocie do pracy kobiety, które wróciły z urlopu macierzyńskiego, korzystają z udogodnień kodeksu pracy, min. skróconego czasu pracy o czas potrzebny do karmienia dziecka, dodatkowej przerwy na odpoczynek itp.

Jak sobie Państwo radzicie, jeśli chodzi o zwolnienia na chore dzieci i urlopy, na które często narzekają pracodawcy w przypadku pracujących mam?

Zwolnienia takie nie są nagminne, więc moim zdaniem to nie jest jakaś olbrzymia przeszkoda dla pracodawcy. Urlopy dodatkowe (opieka na dzieci) to jedynie dwa dni w roku a pozostały urlop każdy pracownik może przecież wykorzystywać jak chce. Jeśli potrzebuje go dla opieki nad dzieckiem, to przecież jego prawo. Jedyna rzeczywista niedogodność, to często potrzeba wykorzystania w ten sposób z urlopu „z dnia na dzień” i wtedy to pracodawca musi wykazać się elastycznością i zrozumieniem .

A dłuższy urlop macierzyński / rodzicielski – to dobrze czy źle? Jak Pana zdaniem wpłynie to na zatrudnialność kobiet?

Wszystko zależy od specyfiki firmy, w której pracuje taka kobieta oraz od procedur, które w niej funkcjonują. W naszej fabryce planujemy taki układ stanowisk i harmonogramów pracowniczych, który w takim przypadku, będzie gwarantował szybką możliwość przekazania części obowiązków innemu pracownikowi lub czasowego zastąpienia jednego pracownika innym.

Jest takie znane powiedzenie „nie ma ludzi niezastąpionych”. Jeśli pracodawca przygotuje się zawczasu do możliwości dłuższej nieobecności pracownicy, to taki wakat nie jest potem dużym utrudnieniem.

Poza tym, to pytanie, to trochę takie dziwne rozważanie,  w stylu – czy kobieta powinna rodzić, czy nie. Wiadomo, że tak, a jeśli więc będzie matką, to należy także ułatwić jej możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego.

Jeśli nie pomożemy dzisiaj przyszłym i obecnym mamom w tych kwestiach, to być może, za kilkanaście lat przyszłe pokolenia, nie będą w stanie pomóc nam. Bo urodzi się zbyt mało dzieci, które w przyszłości, powinny przejąć stery od obecnych pracodawców.

Pana dwie pracownice, panie Jolanta Żuchowska i Ewa Pawelec są bohaterkami jednego z odcinków serialu „Tacy Sami”, a Pana firma wymieniona jest w nim jako pracodawca, który stawia na mamy. Gratuluję i dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Joanna Gotfryd

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Wyzwania firm w kontekście pandemii

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.
  • Natalia Gozdowska - 16/09/2020
dwie kobiety w maseczkach spotkały się w biurze, witają się łokciami

Od paru miesięcy uczymy się funkcjonować zawodowo w innej rzeczywistości. Po całkowitym zamknięciu biur, zaczynają do nich wracać pracownicy, jednak w większości firm, fizyczna obecność jest wciąż rotacyjna lub funkcjonuje na zupełnie innych zasadach.

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie „Zawodowy styl życia”, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.

Docenienie pracy zdalnej

Pracodawcy, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, wprowadzili większą elastyczność, jeśli chodzi o wybór miejsca pracy. Zespoły pracują w mniejszym wymiarze w biurach, część z nich ma możliwość wyboru miejsca pracy, a niektórzy funkcjonują w systemie rotacyjnym, który umożliwia zmniejszenie liczby personelu na jednej przestrzeni.

Według Pracuj.pl zdecydowana większość pracowników (89%) po opanowaniu pandemii chce pracować przynajmniej częściowo zdalnie. Jednak tylko 10% chciałoby wykonywać 100% etatu spoza biura, co pokazuje potrzebę integracji i współpracy w zespole, nie tylko w świecie wirtualnym. 57% respondentów pracujących zdalnie uznało, że taki model wykonywania obowiązków pozwolił im bardziej docenić możliwość przychodzenia do biura i bezpośrednich spotkań ze współpracownikami.

Eksperci prognozują, że z czasem ten trend się rozwinie, a przestrzeń biurowa będzie służyć przede wszystkim do spotkań projektowych, warsztatów kreatywnych, sytuacji, kiedy fizyczne bycie obok siebie jest koniecznością. Oczywiście nie bez znaczenia są tu ogromne oszczędności firm, związane z infrastrukturą.

Przeczytaj także: [07] Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

Budowanie relacji w rozproszonych zespołach

Powyższy trend wiąże się niestety nieodłącznie z większymi wyzwaniami pracodawców, jeśli chodzi o budowanie więzi pomiędzy funkcjonującymi wirtualnie pracownikami. W badaniu „Zawodowy styl życia” respondenci wybierali spotkania (67%) i wyjazdy (59%) czy wspólne warsztaty (48%) jako najskuteczniejsze metody integracji. To oczekiwanie jest trudne do realizacji w obecnych warunkach. Ducha wspólnoty można oczywiście budować poprzez media społecznościowe lub różnego rodzaju narzędzia wirtualne, jednak nie zastąpi to spotkań na żywo.

Analitycy trendów prognozują stopniowy zanik pracy etatowej na korzyść pracy dorywczej, co utrudni dodatkowo tworzenie społeczności wewnątrz firmy i zaangażowanie pracowników w formie, jaka była nam znana dotychczas, na korzyść przedefiniowanego employee experience. Co zrobić więc, aby zmodyfikować perspektywę patrzenia na biznes, na współpracowników i pracowników, na zarządzanie, budowanie relacji i bycie „w pracy” razem?

Przeczytaj także: Czy Gig Economy będzie rosnąć w 2020 r.? Prognozy dla freelancerów

Przeformułowanie oferty benefitów

W nowych ofertach pracy pojawia się coraz mniej benefitów. Niektóre z nich dotychczas wiązały się z fizycznym „byciem” w biurze, więc siłą rzeczy musiały zniknąć, inne są ograniczane ze względów kosztowych czy z powodu zmniejszenia ich atrakcyjności (karty sportowe, karnety do kina itp.). Jeśli benefity mają wciąż pozostać czynnikiem, który uatrakcyjnia ofertę pracy, muszą zostać zmienione tak, by mogły być wykorzystywane w świecie online.

Według Pracuj.pl zyskają oferty, które będą pomagać pracownikom w wykonywaniu pracy zdalnej, np. dostęp do szkoleń w sieci, usługi personalnych asystentów, dofinansowanie do przedszkoli czy dobry sprzęt służbowy.

Wsparcie i zrozumienie pracujących rodziców

Pandemia była niewątpliwie ogromnym wyzwaniem dla pracujących rodziców. 57% z nich miało w czasie pandemii trudności z oddzieleniem czasu prywatnego i służbowego. Dodatkowo sytuacja, której doświadczyliśmy, pokazała jak w powiększającym lustrze problemy, z którymi kobiety mierzą się na co dzień. Nie bez powodu mówi się, że rola matki to praca na pełen etat. Zamknięcie w domu z dziećmi i jednocześnie konieczność wykonywania pracy zdalnej było sytuacją ekstremalną, bardzo obciążającą psychicznie.

Przeczytaj także: Mieć wolność chłonięcia świata – kobiece rozmowy w czasie kwarantanny

Według Pracuj.pl 83% matek uważało, że miały większe trudności w wykonywaniu obowiązków w trakcie pandemii od bezdzietnych koleżanek, ale aż 46% nie czuło się traktowanych przez przełożonych ze zrozumieniem.

Warto pamiętać, że temat przyciągania talentów do organizacji oraz budowania kultury organizacyjnej opartej na zaufaniu jest wciąż aktualny, a nawet szczególnie ważny w najbliższych latach. Firmy doceniające różnorodność i dbające o równowagę pomiędzy życiem osobistym, a zawodowym pracowników będą w dłuższej perspektywie czasowej budować przewagę konkurencyjną. Nawet jeśli w tym momencie rynek pracownika wydaje nam się przeszłością.

Źródło: media.pracuj.pl

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Natalia Gozdowska
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)

Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce! – HeReos Conference już 18 września!

Już w najbliższy piątek 18.09 dołącz do wydarzenia, na które wszyscy czekaliśmy! Podczas HeReos Conference zaplanowano aż cztery ścieżki tematyczne, obejmujące najważniejsze obszary HR w kontekście obecnej, nowej rzeczywistości. Chcesz dowiedzieć się jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto? Zapraszamy na wystąpienie Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj. Skorzystaj z rabatu #mamopracuj i zapisz się już dziś!
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 15/09/2020

„Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce” – HeReos Conference już 18 września

Chcesz się dowiedzieć, co charakteryzuje firmy przyjazne rodzicom i które z nich naprawdę zasłużyły na ten tytuł?

Koniecznie weź udział w konferencji HeReos Conference i posłuchaj wystąpienia Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj pt. „Jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto?”.

Zapisz się na to wydarzenie używając naszego kodu rabatowego #mamopracuj, a otrzymasz 15% rabatu!

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, zatem jeżeli chcesz wysłuchać wystąpień siedząc wygodnie we własnym fotelu, to wybierz Pakiet ONLINE i użyj kodu rabatowego #mamopracuj, specjalnie dla Czytelniczek i Czytelników portalu mamopracuj.pl!

Jeżeli masz ochotę dołączyć do uczestników „na żywo” i wziąć udział w warsztatach 19 września i super After Party w CulinaryOn w Warszawie, wybierz Pakiet HYBRYDOWY.

Koniecznie sprawdź jakie atrakcje przygotowali dla Ciebie organizatorzy i dlaczego HeReos Conference to wyjątkowe wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć!

Kliknij w link i poznaj szczegóły: www.heroesconf.pl

Do zobaczenia!

Grafiki: HREmbassy, organizator HeRoes Conference

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail