Czego szukasz

Scrum Master – jak zacząć? Nauka, rekrutacja i praca krok po kroku

Wiedza merytoryczna plus kompetencje miękkie – umiejętność pracy w zespole, rozwiązywania konfliktów, komunikatywność to idealne połączenie cech dobrego Scrum Mastera. Sprawdź jak zdobyć potrzebną wiedzę i jak zacząć pracę jako Scrum Masterem. Na najważniejsze pytania odpowiada Iza Taborowska, mentorka intensywnego kursu on-line Scrum Master, która od wielu lat pracuje w IT i rekrutuje Scrum Masterów.

Iza Taborowska, scrum master

Izo, pracujesz w branży IT od wielu lat. Obecnie zarządzasz zespołem Scrum Masterów i rekrutujesz osoby na to stanowisko. Jakie były Twoje początki w branży? 

W branży IT pracuję ponad 16 lat. Zaczynałam od roli testera oprogramowania, po drodze byłam Project Managerem, a od kilku lat zarządzam zespołami wytwarzającymi oprogramowanie. Oprócz Scrum Masterów w moich w zespołach są/byli programiści, analitycy, testerzy a także graficy. Wszystkie te role są bardzo ważne, aby dostarczać pełnowartościowe rozwiązania.

Czego oczekujesz od osób, które chcesz zatrudnić? Jakiej „twardej” wiedzy, ale też jakich umiejętności miękkich? 

Od osób, które rekrutuję wymagam z jednej strony wiedzy merytorycznej, a z drugiej strony bardzo ważne są aspekty miękkie takie jak umiejętność pracy zespołowej, otwartość na rozwój i chęć tworzenia nowych rzeczy. Wszystkie te cechy są bardzo ważne, aby skutecznie pracować w zespole wytwórczym.

Sprawdź ofertę kursu online Scrum Master – 5% zniżki na hasło MAMOPRACUJ

Jakich predyspozycji, cech charakteru szukasz u kandydatów na Scrum Masterów?

Wiedza gruntowna o workflow Scrumowym, a przede wszystkim rozumienie Scruma i tego po co on jest i jaki ma cel. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby ta osoba była otwarta na ludzi. Doceniam, kiedy ktoś stawia na swój rozwój i rozwój zespołu w którym pracuje. Dobry Scrum Master powinien umieć rozwiązywać konflikty i być asertywny.

A Ty o co pytasz kandydatów podczas rekrutacji?  

Oprócz weryfikacji merytorycznej i omówienia doświadczenia mam kilka pytań miękkich, ale tutaj nie chciałabym ich zdradzać 🙂
Scrum Master to trochę taki humanista, stanowisko stosunkowo mało techniczne (w porównaniu do innych – np programistów).

No właśnie, czy brak „zaplecza” technicznego, wykształcenia technicznego nie przeszkadza w pracy, czy jest wręcz zaletą w tym zawodzie?

A może interesuje Cię najseksowniejszy zawód świata (wg Harvard Business Review) – Data Scientist?

Myślę, że warto aby osoba wiedziała jak machina wytwarzania oprogramowania działa, ale nie musi być specjalistą w obszarze jakiejś konkretnej technologii. Czasem to pomaga, bo Scrum Master potrafi bez mocnych przekonań w jakąś stronę przyjąć rozwiązanie wypracowane przez zespół.

Izo powiedz, dlaczego Ty zajęłaś się Scrumem? Co spodobało się Tobie w tym zawodzie? 

Bardzo lubię swoją pracę. Myślę, że jest to moja pasja. Lubię dostarczać rozwiązania terminowo i zdroworozsądkowo. Scrum bardzo w tym pomaga, wprowadza transparentność pomiędzy IT i „Zamawiającym”, a także bardzo mocno wspiera pracę zespołową.

Jesteś mentorką kursu online Scrum Master w Future Collars i uczestniczyłaś w jego tworzeniu. Jakie zagadnienia omawiacie na kursie?

Od historii powstania Scruma i jego miejsca wśród metodyk przez omówienie całego workflow w detalach z użyciem praktycznych porad i przykładów. Podczas kursu uczestnicy będą mogli wykorzystać wiedzę w ramach realizowanego projektu.

Zagadnienia to:

  • Role w Scrum i budowanie zespołu Scrumowego
  • Planowanie w Scrumie
  • Sprint – jego wykonanie i ceremonie

Kurs jest realizowany on-line i trwa 4 tygodnie. W programie są lekcje na żywo, konsultacje indywidualne z mentorem (czyli ze mną) i zadania. Oczywiście kursanci dostają dostęp do materiałów na 24/7, więc mogą wracać do lekcji w dowolnym czasie.

Czy kurs wystarczy by po nim ubiegać się o pierwszą pracę w zawodzie Scrum Mastera? 

Oczywiście. Kurs daje dobre podstawy, wiedzę bazową, by startować stanowisko juniorskie i by rozpocząć pracę w nowej branży.

Gdzie warto szukać pierwszej pracy jako Scrum Master?

We wszystkich firmach, które mają zespoły wytwarzające oprogramowanie. Zarówno w software house’ach, jak i dużych firmach mających wewnętrzny dział IT (np. bankach, firmach ubezpieczeniowych, itp.). Warto poszukać roli Scrum Mastera w branży, którą już znamy. Wtedy zdecydowanie łatwiej jest wejść do organizacji.

Dziękuję Ci za rozmowę.

Jeśli zainteresował Cię kurs on-line Scrum Master – sprawdź szczegóły i najbliższy termin kolejnej edycji. Jeśli przy zakupie podasz hasło mamopracuj, dostaniesz 5% zniżki na kurs i wesprzesz projekt działania Fundacji Mamo Pracuj!

Przeczytaj także:

Jak zostać Scrum Masterem – 6 przydatnych podpowiedzi

Co to jest Scrum i czym zajmuje się Scrum Master

Pracuje jako Scrum – Historia Marysi

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie