Czego szukasz

Równowaga w życiu – moda czy realna potrzeba?

Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a osobistym coraz częściej staje się tematem rozmów coachingowych. Czy wynika to z obowiązującego trendu lub mody? A może raczej jest to konkretna odpowiedz na potrzeby obecnych czasów?

Co to jest równowaga?

Pisząc o równowadze pomiędzy pracą a życiem prywatnym, mamy na myśli sytuację, kiedy osiągasz satysfakcję z zarówno na polu zawodowym jak i osobistym, a jednocześnie wszystkie ważne obszary Twojego życia są obecne w nim w takim stopniu jakim tego potrzebujesz.

Obecnie życie codzienne przepełnione jest nie tylko pośpiechem, lecz również wielością ról, obowiązków i presją rezultatu. Jak połączyć i zadbać o wszystkie ważne życiowe obszary a jednocześnie efektywnie realizować cele i osiągać sukcesy zawodowe? Czy to w ogóle możliwe?

Równowaga to stan, gdy we wszystkich obszarach różnice pomiędzy stanem obecnym a pożądanym są niewielkie. Tym samym nie ma obszarów „zaniedbanych” które pomimo, że są ważne w Twoim życiu nie znajdują swojego w nim miejsca lub są odkładane na później.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Czym jest Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a życiem prywatnym (ang. work-life balance ‘WLB’)? Najlepiej sprawdź sama! Kliknij i pobierz plik PDF lub plik DOC (załączniki dostępne są też na końcu artykułu) – otwórz lub wydrukuj dokument, rozwiąż i czytaj dalej ;-).

Na każdej z osi zaznacz jak obecnie – dzisiaj, teraz – oceniasz swoją satysfakcję/zadowolenie z każdego obszaru? (gdzie „1” oznacza całkowity brak satysfakcji, a „10” oznacza pełną satysfakcję)

Jak to osiągnąć na co dzień?

Balans oraz równowaga to działanie w duchu powiedzenia „co za dużo to nie zdrowo”. Zdarzają się sytuacje, gdy po prostu trzeba się w pełni skoncentrować na jednym obszarze – co wówczas? Życie pełne jest takich sytuacji – choćby zbliżający się termin zamknięcia budżetu działu, dopięcie oferty dla ważnego klienta czy kampania marketingowa nowego produktu i inne. Zazwyczaj są to okresy pełnej mobilizacji i pełnej koncentracji na rezultacie a objawiać się to może poprzez dłuższe zostawanie w pracy, rezygnacji ze sportu, spotkań towarzyskich, jedzenia w pośpiechu itp.

Równowaga nie wyklucza bycia efektywnym czy skutecznym w działaniu, osiąganiu sukcesów i realizacji planów. Chodzi jednak o to, by po okresie pełnej mobilizacji i skupienia uwagi na jednym obszarze przyszedł okres wsłuchania się w swoje potrzeby i zadbania również o inne ważne obszary. By z pojedynczych sytuacji wywyższania jednej ze stref życia nie powstał nawyk lub działanie długoterminowe, ponieważ koncentracja na jednym obszarze przez dłuższy czas nie sprzyja równowadze, a regularnie „zaniedbane” obszary z czasem zaczną domagać się uwagi. Może się zdarzyć, iż „niespodziewanie” zaczyna szwankować zdrowie, psują się relację z bliskimi osobami lub też pojawiają się pierwsze oznaki wypalenia zawodowego jak wybuchy irytacji, poczucie przeciążenia pracą, spadek motywacji i chęci do działania.

Jak zadbać o równowagę w życiu zawodowym i prywatnym? Odpowiedzi jest tyle co czytelników tego artykułu bowiem każdy z nas ma na to swoje własne sposoby. Pomocne może być zadanie sobie pytania: Czego teraz potrzebuję? Co jest teraz dla mnie ważne? Wsłuchanie się w swoje potrzeby, sygnały płynące zarówno z serca, ciała i umysłu pozwoli na dokonywanie świadomych wyborów i świadome określanie ważnych obszarów i celów do zrealizowania. Dzięki temu zbalansowane połączenie zarówno obszaru zawodowego jak i osobistego będzie zarówno realne jak i w zasięgu ręki.
Zapytaj sama siebie:
• Jak ty możesz zadbać o naładowanie swoich wewnętrznych baterii?
• O czym powinnaś pamiętać, by w zgodzie ze sobą połączyć życie zawodowe i osobiste?

A teraz do dzieła!

Zdjęcie: freedigitalphotos.net

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Coach ACC, trener. Specjalizuje się w pracy z kobietami poszukującymi równowagi pomiędzy ważnymi obszarami swojego życia. (www.KobiecyCoach.pl).  Prowadzi indywidualne sesje coachingowe, warsztaty grupowe oraz mediacje. Prywatnie mama dwójki energicznych dzieci.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie