Czego szukasz

Równowaga w życiu – moda czy realna potrzeba?

Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a osobistym coraz częściej staje się tematem rozmów coachingowych. Czy wynika to z obowiązującego trendu lub mody? A może raczej jest to konkretna odpowiedz na potrzeby obecnych czasów?

Co to jest równowaga?

Pisząc o równowadze pomiędzy pracą a życiem prywatnym, mamy na myśli sytuację, kiedy osiągasz satysfakcję z zarówno na polu zawodowym jak i osobistym, a jednocześnie wszystkie ważne obszary Twojego życia są obecne w nim w takim stopniu jakim tego potrzebujesz.

Obecnie życie codzienne przepełnione jest nie tylko pośpiechem, lecz również wielością ról, obowiązków i presją rezultatu. Jak połączyć i zadbać o wszystkie ważne życiowe obszary a jednocześnie efektywnie realizować cele i osiągać sukcesy zawodowe? Czy to w ogóle możliwe?

Równowaga to stan, gdy we wszystkich obszarach różnice pomiędzy stanem obecnym a pożądanym są niewielkie. Tym samym nie ma obszarów „zaniedbanych” które pomimo, że są ważne w Twoim życiu nie znajdują swojego w nim miejsca lub są odkładane na później.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Czym jest Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a życiem prywatnym (ang. work-life balance ‘WLB’)? Najlepiej sprawdź sama! Kliknij i pobierz plik PDF lub plik DOC (załączniki dostępne są też na końcu artykułu) – otwórz lub wydrukuj dokument, rozwiąż i czytaj dalej ;-).

Na każdej z osi zaznacz jak obecnie – dzisiaj, teraz – oceniasz swoją satysfakcję/zadowolenie z każdego obszaru? (gdzie „1” oznacza całkowity brak satysfakcji, a „10” oznacza pełną satysfakcję)

Jak to osiągnąć na co dzień?

Balans oraz równowaga to działanie w duchu powiedzenia „co za dużo to nie zdrowo”. Zdarzają się sytuacje, gdy po prostu trzeba się w pełni skoncentrować na jednym obszarze – co wówczas? Życie pełne jest takich sytuacji – choćby zbliżający się termin zamknięcia budżetu działu, dopięcie oferty dla ważnego klienta czy kampania marketingowa nowego produktu i inne. Zazwyczaj są to okresy pełnej mobilizacji i pełnej koncentracji na rezultacie a objawiać się to może poprzez dłuższe zostawanie w pracy, rezygnacji ze sportu, spotkań towarzyskich, jedzenia w pośpiechu itp.

Równowaga nie wyklucza bycia efektywnym czy skutecznym w działaniu, osiąganiu sukcesów i realizacji planów. Chodzi jednak o to, by po okresie pełnej mobilizacji i skupienia uwagi na jednym obszarze przyszedł okres wsłuchania się w swoje potrzeby i zadbania również o inne ważne obszary. By z pojedynczych sytuacji wywyższania jednej ze stref życia nie powstał nawyk lub działanie długoterminowe, ponieważ koncentracja na jednym obszarze przez dłuższy czas nie sprzyja równowadze, a regularnie „zaniedbane” obszary z czasem zaczną domagać się uwagi. Może się zdarzyć, iż „niespodziewanie” zaczyna szwankować zdrowie, psują się relację z bliskimi osobami lub też pojawiają się pierwsze oznaki wypalenia zawodowego jak wybuchy irytacji, poczucie przeciążenia pracą, spadek motywacji i chęci do działania.

Jak zadbać o równowagę w życiu zawodowym i prywatnym? Odpowiedzi jest tyle co czytelników tego artykułu bowiem każdy z nas ma na to swoje własne sposoby. Pomocne może być zadanie sobie pytania: Czego teraz potrzebuję? Co jest teraz dla mnie ważne? Wsłuchanie się w swoje potrzeby, sygnały płynące zarówno z serca, ciała i umysłu pozwoli na dokonywanie świadomych wyborów i świadome określanie ważnych obszarów i celów do zrealizowania. Dzięki temu zbalansowane połączenie zarówno obszaru zawodowego jak i osobistego będzie zarówno realne jak i w zasięgu ręki.
Zapytaj sama siebie:
• Jak ty możesz zadbać o naładowanie swoich wewnętrznych baterii?
• O czym powinnaś pamiętać, by w zgodzie ze sobą połączyć życie zawodowe i osobiste?

A teraz do dzieła!

Zdjęcie: freedigitalphotos.net

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Coach ACC, trener. Specjalizuje się w pracy z kobietami poszukującymi równowagi pomiędzy ważnymi obszarami swojego życia. (www.KobiecyCoach.pl).  Prowadzi indywidualne sesje coachingowe, warsztaty grupowe oraz mediacje. Prywatnie mama dwójki energicznych dzieci.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie