Czego szukasz

Oczekiwania finansowe, czyli jak rozmawiać o pieniądzach podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa o zarobkach podczas rozmowy rekrutacyjnej wydaje się trudna i niezręczna. Niestety, niewielu pracodawców zamieszcza widełki płacowe w swoich ogłoszeniach, a to bardzo uprościłoby sytuację. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują i na rozmowę o pieniądzach, też można się przygotować.

rozmowa rekrutacyjna

Jak rozmawiać o pieniądzach podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Bardzo często podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdy pada pytanie o oczekiwania finansowe kandydaci wzdychają i mówią, że to najtrudniejsze z pytań.

Z jednej strony rozumiem ich rozterki pomiędzy chęcią otrzymania oferty pracy, a oczekiwaniami. Szczególnie jeśli jest to stanowisko, na którym bardzo im zależy.

Jednak myślę, że skoro wiemy, iż to pytanie na pewno padnie, nie powinno sprawiać trudności. Można się do odpowiedzi na nie bardzo dobrze przygotować.

Jak rozmawiać o pieniądzach podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Oto kilka wskazówek, jak odpowiedzieć na to „najtrudniejsze z pytań” tak, aby otrzymać ofertę pracy z możliwie najwyższym wynagrodzeniem bez obaw, że „przestrzelimy” kwotę, którą może zaoferować pracodawca. Jak?

  • zanim podasz wprost kwotę jaką chciałabyś otrzymywać za wykonywaną pracę przypomnij w kilku zdaniach rekruterowi Twoje doświadczenie, umiejętności, kompetencje,
  • bardzo łatwo możesz przygotować się już w domu do tej odpowiedzi, analizując wymagania jakie są zawarte w ogłoszeniu o pracę. Jeśli je spełniasz, przypomnij sobie konkretne przykłady, które mogą to zobrazować. Pomyśl też, jakie korzyści będą płynęły z Twojego doświadczenia dla nowego pracodawcy. Przećwicz sobie w domu kilka wariantów odpowiedzi. Na rozmowie będziesz mogła z łatwością powiedzieć o swoich atutach, zanim określisz oczekiwania,
  • nigdy nie tłumacz się z podanej kwoty. Bez owijania w bawełnę: pracodawcy nie interesuje na co Ty potrzebujesz pieniądze. Ważne jest tylko ile jesteś warta dla firmy, ile chce zapłacić za Twoją pracę. Stąd ważne jest przygotowanie się wg wskazówek powyżej i podkreślenie swojego wkładu dla firmy,
  • zawsze przed rozmową sprawdź, ile na danym stanowisku się zarabia. Informacje możesz znaleźć w raportach płacowych w internecie lub też popytać znajomych z branży. Warto wziąć pod uwagę rozbieżności, jakie są w płacach w małych i dużych firmach oraz w zależności od kapitału przedsiębiorstwa,
  • jeśli podajesz widełki bojąc się, że podasz za wysoką kwotę, licz się z tym, że możesz otrzymać dolny pułap ze wskazanych widełek. Warto przeanalizować, czy taka kwota naprawdę Cię zadowoli,
  • podawaj taką kwotę, która naprawdę będzie dla Ciebie zadowalająca, plus zapas na negocjacje. Jeśli podasz niższą kwotę i otrzymasz ofertę pracy z kwotą, którą sama podałaś podczas rozmowy, a jej nie przyjmiesz, będzie to mało profesjonalne zachowanie,
  • pamiętaj o świadczeniach pozapłacowych, które też są wartością. Często niemałym dodatkiem do pensji jest, np. ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie na życie, dodatkowe dni wolne, karty na siłownie, itp. Gdy będziesz mówiła o wynagrodzeniu, warto mieć je na uwadze podczas ewentualnych negocjacji.

Szukasz pracy? Skorzystaj z naszej bogatej bazy ofert pracy i nie tylko!

Zapisz się do newslettera i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Mam nadzieję, że powyższe podsumowanie pozwoli Ci lepiej przygotować się do rozmowy o oczekiwaniach finansowych. Pamiętaj o najważniejszym – przedstawiając oczekiwania finansowe, bądź pewna siebie i swoich umiejętności oraz wartości jaką wniesiesz do firmy.

Powodzenia!

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Pasjonatka HR – szczególnie obszaru pozyskiwania i rozwijania talentów. Ukończyła Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na SWPS oraz Szkołę Trenerów w ODiTK. Od ponad 15 lat związana z branżą HR. Prywatnie mama trójki dziewczynek, uwielbia z nimi gotować i smakować nowe potrawy. Nałogowo pochłania książki.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie