Czego szukasz

Przegląd stanowisk w branży finansowej. Ile możesz zarobić?

Dla niektórych z nas praca w szeroko pojętych finansach byłaby torturą. Nie brakuje jednak i takich kobiet, które w świecie cyfr, kwot i obliczeń czują się jak ryby w wodzie. Jeśli znajdujesz się w tej drugiej grupie, koniecznie sprawdź, jak aktualnie prezentuje się praca na rynku finansowym. Ile można zarobić i jakie warunki musisz spełnić, by zacząć pracować w określonych zawodach?

Kobieta przy laptopie

Księgowa

Na czym polega ta praca?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych firmy, zajmowanie się fakturami, rozliczanie zobowiązań podatkowych, analizowanie rachunków oraz rozliczanie różnych należności firmy – to tylko niektóre z obowiązków księgowej. Jeśli dobrze czujesz się w świecie faktur, danych i liczb, umiesz myśleć analitycznie, jesteś rzetelna, dokładna i odporna na stres – masz duże szanse, aby odnieść sukces w tym zawodzie.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Aby zostać księgową, nie musisz mieć wykształcenia wyższego – wystarczą kursy i szkolenia. Należy jednak mieć na uwadze, że w wielu firmach poszukujących kogoś na to stanowisko ukończenie studiów wyższych o profilu rachunkowym stanowi jedno z głównych wymagań.

Ile zarabia księgowa?

Z informacji zamieszczonych w serwisie wynagrodzenia.pl wynika, że księgowi zarabiają zazwyczaj od 4820 zł brutto do 7010 zł brutto miesięcznie (mediana 5800 zł). „Na rękę” księgowy lub księgowa otrzymuje zatem od 3600 zł do około 5000 zł.

Jeśli rozważasz karierę w księgowości, weź pod uwagę fakt, że choć obecnie zapotrzebowanie firm na takich specjalistów jest olbrzymie, prognozy dla tego zawodu nie są zbyt optymistyczne. Prawdopodobnie jako jeden z pierwszych zostanie on przynajmniej w dużej części zautomatyzowany.

Księgowi, którzy będą chcieli utrzymać się w branży, będą musieli stale się rozwijać, by móc wykorzystywać nowe rozwiązania technologiczne.

Analityk finansowy

Na czym polega ta praca?

Praca analityka finansowego pod wieloma względami zbliżona jest do pracy księgowej czy księgowego. Analityk stale analizuje wydatki i zyski przedsiębiorstwa, opracowuje raporty, a także tworzy plan, dzięki któremu firma ma szanse osiągnąć wysoki wskaźnik rentowności. Innymi słowy, osoba pracująca na tym stanowisku opracowuje budżet firmy, a później nad nim czuwa.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Szanse na pracę w tym zawodzie daje ukończenie studiów wyższych kierunkowych (bankowość, ekonomia, finanse). Niezbędne jest również biegłe posługiwanie się językiem angielskim, ponadto wskazane jest posiadanie certyfikatów zarządzania finansami.

Ile zarabia analityk finansowy?

Analitycy finansowi zarabiają całkiem przyzwoicie. Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, większość otrzymuje miesięcznie od 6700 zł do 9500 zł brutto, a 25% jeszcze więcej.

Doradca podatkowy

Na czym polega ta praca?

Można powiedzieć, że doradca podatkowy to zawód będący połączeniem zawodu adwokata i doradcy finansowego. Doradcy podatkowi zajmują się między innymi doradztwem w zakresie prawa podatkowego, reprezentują też klientów przed urzędem skarbowym oraz sądami administracyjnymi, przygotowują pisma dotyczące postępowań podatkowych, prowadzą księgi oraz przygotowują deklaracje podatkowe.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Aby móc pracować w tym zawodzie, musisz mieć wykształcenie wyższe. To jednak nie wszystko – niezbędne jest również zdanie specjalistycznego egzaminu – dopiero potem można zostać wpisanym na listę doradców podatkowych.

Ile zarabia doradca podatkowy?

Większość księgowych zarabia od 6500 zł brutto do ok. 9000 zł brutto, 25% zarabia mniej niż 6500 zł, 25% zarabia więcej niż 9000 zł. Mediana to 7500 brutto, czyli ok. 5400 zł netto.

Doradca finansowy

Na czym polega ta praca?

Doradca finansowy musi nie tylko świetnie odnajdować się w świecie liczb i mieć analityczny umysł, ale też być świetnie rozeznanym w zakresie aktualnych ofert bankowych, kredytowych czy ubezpieczeniowych. Innymi słowy – musi trzymać „rękę na pulsie” i stale aktualizować swoją wiedzę.

Do obowiązków doradcy finansowego należy bowiem pomaganie w podjęciu dobrej decyzji finansowej (najczęściej kredytowej). Doradca finansowy pomaga osobom fizycznym oraz firmom.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Zgodnie z polskim prawem doradca finansowy nie musi mieć ukończonych studiów wyższych, szkolenia czy kursy również są tylko opcjonalne. Jednak oczywiste jest, że osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym (finanse i rachunkowość, ekonomia, prawo), mają większe szanse na zdobycie pracy.

Ile zarabia doradca finansowy?

Według informacji zamieszczonych w serwisie wynagrodzenia.pl, większość doradców finansowych zarabia od 4120 zł brutto do 7880 zł brutto. Ok. 25% otrzymuje miesięcznie mniej niż 4120 zł, a około 25% – więcej.

Doradca inwestycyjny

Na czym polega ta praca?

Jak sama nazwa wskazuje, doradca inwestycyjny pomaga swoim klientom w inwestowaniu, czyli przedstawia katalog możliwych rozwiązań inwestycyjnych wraz z potencjalnymi korzyściami oraz ryzykiem. Dobry doradca nie tylko świetnie odnajduje się w świecie instrumentów finansowych, ale również doskonale radzi sobie w kontaktach z klientem, właściwie odczytując jego potrzeby czy oceniając gotowość do podejmowania ryzyka.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Aby zostać doradcą inwestycyjnym, powinnaś mieć ukończone studia na kierunku związanym z ekonomią. To jednak nie wszystko – musisz również zdać kilkuetapowy, trudny egzamin na doradcę inwestycyjnego.

Ile zarabia doradca finansowy?

Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, większość doradców inwestycyjnych zarabia od 6600 do około 15 tysięcy brutto. Aż 25% doradców miesięcznie otrzymuje jeszcze większe kwoty.

Agent ubezpieczeniowy

Na czym polega ta praca?

Agent ubezpieczeniowy, jak pewnie wiesz, odpowiedzialny jest za doradztwo w zakresie ubezpieczeń, pozyskiwanie nowych klientów oraz podpisywanie umów. Poza znajomością rynku osoba taka musi dobrze radzić sobie w kontaktach międzyludzkich – być otwarta, empatyczna, komunikatywna, musi też umieć odczytywać potrzeby swoich klientów.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Aby zostać agentem ubezpieczeniowym, musisz mieć co najmniej średnie wykształcenie, niezbędne jest również zdanie egzaminu państwowego, co umożliwi wpisanie cię do rejestru agentów ubezpieczeniowych.

Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

Od 3830 zł brutto do 6140 zł brutto – tyle zarabia większość agentów ubezpieczeniowych. Mediana – jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, wynosi 4680 zł brutto.

Przeczytaj także: Jak się przygotować na powrót do pracy?

Kariera w finansach – jak zacząć?

Jeśli posiadasz wykształcenie wyższe na kierunku takim jak ekonomia, bankowość czy finanse i rachunkowość, to masz już bardzo ważną „bazę”. Pozostaje Ci zatem odświeżyć wiedzę – np. na kursach czy szkoleniach oraz – jeśli wymaga tego dany zawód, zdać egzamin. Następny krok to oczywiście poszukiwanie pracy. Musisz liczyć się z tym, że jako osoba z małym albo żadnym doświadczeniem zaczniesz od stażu, a następnie będziesz pracować na stanowisku typu „junior” – co oczywiście wiąże się z niskimi zarobkami. Jeśli jednak będziesz dobrze sobie radzić, to pokonywanie kolejnych szczebli kariery w tego typu zawodach może przyjść ci niezwykle łatwo.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie