Czego szukasz

Jaki program księgowy ułatwi samodzielne prowadzenie księgowości?

Program księgowy to przyjaciel każdego przedsiębiorcy – pomaga w prowadzeniu rachunkowości, gwarantuje stały dostęp do danych finansowych, wylicza kwoty podatków do zapłacenia, wystawia faktury kontrahentom. To tylko niektóre z funkcji, jakimi dysponują. Jaki program księgowy wybrać i czym powinien się cechować? Sprawdź!

klawiatura komputera

Czy program do księgowości jest konieczny?

Prowadzenie księgowości jest koniecznością – musi to robić nawet właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej. Wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie biura rachunkowego i powierzenie mu tego zadania. Jest to rozwiązanie na pewno wygodne, ale też kosztowne.

Znacznie łatwiej i taniej jest skorzystać z dostępnych na rynku programów księgowych online. Korzystać z nich mogą mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, Vatowcy i firmy niezarejestrowane do VAT, te prowadzące handel z zagranicznymi podmiotami oraz świadczące usługi/sprzedające towary tylko na terenie Polski.

Program księgowy znacznie ułatwia prowadzenie rachunków i rozliczeń. A koszty wykupienia dostępu są o wiele niższe niż miesięczny abonament w biurze rachunkowym. Oferta programów do księgowości jest jednak spora, stąd też powstaje pytanie, jak wybrać ten najlepszy?

Wybieramy program księgowy – na co zwrócić uwagę?

Szukając dobrego programu księgowego, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego funkcje. Przykładem nowoczesnego programu księgowego jest https://wfirma.pl/ksiegowosc. Program księgowy od Wfirma umożliwia coś więcej niż tylko wystawianie faktur.

Podstawą jest możliwość prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, a także rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wśród innych podstawowych funkcji znajduje się opcja wyliczania wysokości podatków. Oprócz tego wskazuje się, że warto zadbać, aby używany program księgowy miał możliwość:

  • księgowania faktur importowych – jest to przydatna funkcjonalność, nawet jeśli nie prowadzi się importu usług poza granicę Polski; księgowanie faktur importowanych pozwala m.in. rozliczać wydatki na reklamę na Facebooku czy w wyszukiwarkach Google;
  • automatycznego wyliczać zaliczki na podatek dochodowy, VAT oraz składki do ZUS;
  • rozliczania kosztów związanych z pojazdami służbowymi;
  • wysyłania rocznego rozliczenia PIT;
  • generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK); od stycznia 2018 roku przedsiębiorca jest zobowiązany do wysyłania comiesięcznego zestawienia do urzędu skarbowego; przepis ten dotyczy tylko płatników VAT.

Wskazane jest również, aby program księgowy oferował doradztwo i pomoc specjalistów w zakresie rozliczeń, a także wsparcie techniczne. Dzięki temu będzie się mieć pewność, że w przypadku wątpliwości zawsze można się zwrócić o radę do ekspertów.

Przy wyborze aplikacji księgowej należy też sprawdzić, czy nie posiada ona limitów w wystawianiu faktur, umożliwia opcję edycji, ma przyjazny i intuicyjny interfejs, gwarantuje bezpieczeństwo danych.

Zawsze aktualny

Program księgowy ma pomóc przedsiębiorcy w prowadzeniu rachunkowości i dbaniu o firmowe finanse. Aby tak było, właściciel firmy musi być na bieżąco ze zmianami w podatkach. Program do księgowości online powinien informować o tych zmianach oraz być aktualizowany, tak aby wystawiane faktury i rachunki oraz prowadzone rozliczenia były dokonywane zgodnie z obowiązującymi w danym czasie przepisami.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

<
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie