Czego szukasz

Praca zdalna i inne nowe zmiany w związku z pandemią

W piątek 21 stycznia odbyła się konferencja prasowa Premiera i Ministra Zdrowia dotycząca rosnącej liczby zachorowań na Covid 19. Ogłoszono kilka rozwiązań mających pomóc w walce z piątą falą pandemii. Przeczytaj o wprowadzeniu pracy zdalnej i pozostałych zamianach rekomendowanych przez Rząd.

Jakie zmiany w związku z pandemią?

Tydzień pracy zdalnej w administracji publicznej

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na Covid-19, Rząd zwrócił uwagę na konieczność ograniczenia mobilności. W związku z tym na piątkowej (21.01.) konferencji Premier oraz Minister Zdrowia poinformowali o wprowadzeniu pracy zdalnej w administracji publicznej.

21 stycznia Rada Ministrów opublikowała zmiany w rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Znalazł się tam następujący zapis:

„Do dnia 28 lutego 2022 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury oraz uczelni.” – przepisy te wchodzą w życie już 24 stycznia.

Jednocześnie w cytowanym rozporządzeniu nie ma zapisów dotyczących obowiązku pracy zdalnej dla zatrudnionych w administracji samorządowej oraz w sektorze prywatnym. Praca zdalna w przypadku pozostałych pracowników została jedynie zarekomendowana przez Premiera:

“Poleciłem administracji publicznej i zalecam administracji samorządowej jak najszybsze przejście w tryb zdalny, hybrydowy, tam gdzie tylko można. Również apeluję do przedsiębiorców, aby tych kilka najbliższych tygodni przepracowali w trybie zdalnym.” – mówił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Przeczytaj także: Jak pandemia Covid-19 wpłynęła na sytuację kobiet?

Jakie inne rozwiązania wprowadza Rząd w związku z sytuacją epidemiologiczną?

Jakie nowe zmiany pojawią się poza wprowadzeniem tygodniowej pracy zdalnej w administracji publicznej? Na konferencji poinformowano także o zastosowaniu kolejnych rozwiązań, mających na celu poprawienie sytuacji epidemiologicznej. Premier i Minister Zdrowia ogłosili podjęcie następujących działań:

  • powołanie Rady ds. walki z pandemią, w skład której mają wchodzić m. in. lekarze, socjolodzy i ekonomiści,
  • darmowe testy antygenowe dostępne w aptekach,
  • możliwość badania lekarskiego w domu dla osób powyżej 60 r.ż. z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa,
  • zwiększenie ilości łóżek dla pacjentów z covid,
  • skrócenie kwarantanny do 7 dni.

Trwająca już długie miesiące pandemia przyzwyczaiła nas do ciągle zmieniających się obostrzeń. Dlatego redakcja Mamo Pracuj „trzyma rękę na pulsie”. W dalszym ciągu będziemy Was informować o wprowadzaniu przez Rząd nowych przepisów i zasad.

Przeczytaj także: Dodatek osłonowy – czym jest i kto go otrzyma?

Zdjęcie: Canva

źródło:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 stycznia 2022 r. (dziennikustaw.gov.pl)
Koronawirus. Nowe zasady kwarantanny w Polsce – Wiadomości (onet.pl)

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie