Czego szukasz

Dodatek osłonowy – czym jest i kto go otrzyma?

W ostatnich miesiącach Polacy odczuwają w portfelach galopującą inflację związaną między innymi z podniesieniem cen energii. W ramach tzw. „Tarczy Antyinflacyjnej” 4 stycznia weszła w życie ustawa dotycząca „dodatku osłonowego”, który ma być wsparciem dla gospodarstw domowych z niższymi dochodami. Przeczytaj kto i na jakich zasadach dostanie rządowe wsparcie? Do kiedy i gdzie złożyć wniosek o przyznanie dodatku osłonowego?

Dodatek osłonowy - wniosek

Czym jest dodatek osłonowy?

Jak wynika ze wstępnych danych GUS z listopada 2021 ceny w najważniejszych sektorach w porównaniu do ubiegłego roku wzrosły diametralnie. Największy procentowy wzrost dotyczy cen żywności i napojów bezalkoholowych (6,4%). A także nośników energii (13,4%), paliw (36,6 %). Co za tym idzie inflacja wzrosła do 7,7%.

Rząd w ramach tzw. „tarczy antyinflacyjnej” uchwalił ustawę wprowadzającą nowe świadczenia zwane „dodatkiem osłonowym”. Dodatek osłonowy ma na celu wesprzeć gospodarstwa domowe mające określony próg dochodowy.

Kto i w jakiej wysokości otrzyma dodatek osłonowy?

Jak podano w komunikacie ogłoszonym przez Kancelarię Prezydenta RP, dodatek osłonowy będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, których średni miesięczny dochód nie przekracza 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Wysokość wypłacanego dodatku będzie uzależniona od ilości domowników i będzie wynosić:

  • 400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 600 zł dla 2-3 osobowego,
  • 850 zł dla 4-5 osobowego
  • 1150 zł powyżej 6 osób w gospodarstwie domowym.

Przeczytaj także: Jakie zmiany w ustawodawstwie (przepisach) czekają nas w 2022 roku?

Przy ustalaniu wysokości wypłaty dodatku osłonowego obowiązywać będzie, tzw. zasada złotówka za złotówkę. Czyli będzie on przyznawany w sytuacji przekroczenia kryterium dochodowego, a jego wysokość pomniejszana o kwotę przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Ponadto, jeśli w danym gospodarstwie domowym główne źródło ogrzewania zasilane jest węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, to wysokość dodatku osłonowego powiększana jest o 25 %.

Do kiedy i gdzie należy składać wniosek?

Dodatek osłonowy będzie przyznawał wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji na złożony wniosek. Wniosek będzie można złożyć w gminie albo drogą elektroniczną. W przypadku złożenia wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej należy uwierzytelnić go z wykorzystaniem profilu zaufanego lub użyć podpisu elektronicznego.

Wniosek można złożyć do dnia 31 października 2022 roku. Jego wypłata odbędzie się w dwóch ratach, w terminie do 31 marca i do 2 grudnia 2022 roku.

Przeczytaj także: Jak pandemia Covid-19 wpłynęła na sytuację kobiet?

Źródło:
Dodatek osłonowy – Ministerstwo Klimatu i Środowiska – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Dodatek osłonowy – ustawa wchodzi w życie – Infor.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie