Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Praca i dom przeplatają się, tworzą jedną całość. Zapraszamy do wywiadu o autentyczności i życiu pracującej mamy

  • Anna Łabno - Kucharska
  • 26 lutego 2023
  • 6 MIN. CZYTANIA
Agnieszka_z_synem_800.jpg
Bycie mamą nie sprawia, że doba się wydłuża. Rodzicielstwo dodaje nowe obowiązki. Kiedy i jak rozwijać swoje zawodowe kompetencje, skupiać się na prywatnych pasjach i dbać o rodzinę? Jak łączyć pracę zdalną, nowe zadania związane z awansem i opiekę nad dzieckiem? Co pomaga? I jak pracodawca może wspierać rozwój zawodowy oraz work life - balance pracujących rodziców? Przeczytaj wywiad z Agnieszką Zacny–Brach, Strategy & Planning Manager z Cisco Systems.

Praca i dom przeplatają się, tworzą jedną całość. Zapraszamy do wywiadu o autentyczności i życiu pracującej mamy.

Agnieszko, jesteś DJ-ką, absolwentką informatyki, mistrzynią organizacji i zarządzania. Do tego mamą wspaniałego chłopca, partnerką. Ile godzin ma Twoja doba?

Przyznam szczerze, że moja doba miała więcej godzin zanim zostałam mamą. Poświęcałam czas wolny na hobby. Obecnie łączę przyjemne z pożytecznym i realizuję swoje pasje w pracy, np. organizując imprezę firmową dla 2000 pracowników.

Czas wolny przeznaczam dla rodziny i spędzam na zabawie z moim trzyletnim synkiem. Równoważenie obowiązków zawodowych i rodzicielskich bywa trudne. Sama tego doświadczyłam. Moim zdaniem otwarta i szczera komunikacja z pracodawcą oraz silne wsparcie partnera, to klucz do skutecznego zarządzania obiema rolami.

Jak to się stało, że na swojej drodze rozwoju odnalazłaś Cisco?

Byłam ekspertką w swojej dziedzinie. Do pewnego momentu było to świetne uczucie, ale po jakimś czasie zaczęło mi brakować nowych wyzwań. Moja ówczesna mentorka poradziła, żebym odkryła nowe nieznane mi obszary, takie jak sprzedaż czy zarządzanie biznesem. Postanowiłam wyjść ze strefy komfortu, choć nie było to łatwe, ale potrzebne. Zaczęłam szukać nowej roli dla siebie. I tak trafiłam do Cisco.

Agnieszka Zacny–Brach z synem
Agnieszka Zacny–Brach z synem

Czym aktualnie się zajmujesz?

Do niedawna zarządzałam zespołem inżynierów. Obecnie zajmuję się optymalizacją i strategią, czyli definiowaniem i wdrażaniem strategii na poziomie globalnym.

W Twoim życiu dużą rolę odgrywają kobiety. To między innymi Twoja mentorka motywowała Cię do rozwoju, prawda? Teraz pracujesz w Cisco ze sponsorką. Jak wzmacniały i wzmacniają Cię te spotkania?

Studiowałam informatykę w czasach, gdzie na 100 studentów było 10 dziewczyn. Przez pierwsze 10 lat pracy w IT, byłam jedyną kobietą w biurze. I choć przez pierwsze lata pracy byłam otoczona imponującymi mi wiedzą i doświadczeniem mężczyznami, to jednak – masz rację – kobiety odegrały znaczącą rolę w moim życiu zawodowym.

Pierwszą moja mentorką była Camilla Kampmann, ówczesna Vice President w Oracle. To ona wyszła z propozycją mentoringu, choć nie znałyśmy się osobiście i współpracowałyśmy wyłącznie mailowo. Pamiętam, że bardzo stresowałam się przed pierwszą rozmową. Tymczasem zadzwoniła do mnie, z samochodu, matka dwójki dzieci, która właśnie odwoziła córkę na balet. W 30 minut doradziła mi, jak rozwinąć moją karierę zawodową. A co najważniejsze, uświadomiła mi, że można osiągnąć sukces nie rezygnując z macierzyństwa.

Nie skończyło się na jednej rozmowie, cały ten proces był przełomowy.

Dołączyłaś do Cisco w 2018 roku. Tak się złożyło, że w 2019 zostałaś mamą i na trochę zniknęłaś. Natomiast to nie było tak, że nie wiedziałaś co się dzieje w firmie. Opowiesz o tym?

Pracowałam do 8 miesiąca ciąży. Jeszcze będąc właśnie w tym stanie, planowałam powrót do pracy po sześciu miesiącach. Ostatecznie wróciłam do pracy po roku – mnie i mojemu dziecku było to potrzebne. Przez cały czas miałam kontakt z moją ówczesną managerką, również mamą. To było dla mnie ważne. Podczas comiesięcznych spotkań rozmawiałyśmy o tym co dzieje się w firmie i w zespole oraz czym będę się zajmowała po powrocie. Dzięki temu byłam na bieżąco, miałam poczucie przynależności do firmy i bezpieczeństwa. Często też słyszałam od niej, że rodzina jest najważniejsza, a w pracy można dużo obszarów poukładać po powrocie.

Więcej o elastycznym czasie pracy w Cisco możesz przeczytać w wywiadzie z Dominiką Chat–Płachno, Business Operations Manager

Firma, w której pracujesz często przypomina o dwóch ważnych hasłach: people first i family first. Mimo wszystko, Ty wracając miałaś różne obawy, a nawet wyrzuty sumienia związane z tym, że Twoja uwaga nie zawsze jest skupiona w 100% na zadaniach zawodowych. Sama pewnie wiesz, że praca z domu, czasem z dzieckiem to wcale nie jest łatwe zadanie. Jak sobie z tym radzisz? Jak Cisco w tym pomaga?

Wróciłam do pracy w czasach pandemii. Żłobki zamknięte, biuro zamknięte. Zatrudniliśmy nianię, ale początki były trudne zarówno dla mnie, jak i dla synka. Nagle po roku spędzonym razem w domu, mama zamyka się w pokoju i nie wolno jej co chwilę przeszkadzać.

Stresowałam się, gdy słyszałam płacz, nie mogłam się skupić na spotkaniu. Wyłączałam kamerkę, gdy brałam synka na kolana. Miałam wyrzuty sumienia, że może to rozpraszać innych uczestników. Nie chciałam być oceniania przez pryzmat dziecka. Teraz wiem, że to były głównie moje przekonania.

Na szczęście pewnego pandemicznego dnia, dyrektor rozpoczął kwartalne podsumowanie zamiast od wyników firmy, to od opowieści o trójce swoich dzieci. Przypomniał o panującej w firmie zasadzie „family first”. Od tamtej pory nie wyłączam kamerki, gdy w pokoju pojawia się mój synek. Nie mam już oporów, by przełożyć spotkanie na rzecz wizyty z dzieckiem u lekarza. Szczerze i otwarcie rozmawiam z pracodawcą na temat moich rodzicielskich obowiązków. Jestem świadoma siebie, swojej potrzeby rozwoju, ale też aspektów prywatnych.

Teoria, że życie prywatne pozostawia się w domu, a obowiązki zawodowe w miejscu pracy, moim zdaniem, już dawno się zdezaktualizowała. Każdy z nas ma jedną osobowość, jedną „głowę”. Praca i dom przeplatają się, tworzą jedną, wielką całość – nasze życie. Uwielbiam Cisco za elastyczność, za możliwość pracy z domu, za to, że mogę być sobą, a firma akceptuje mnie w całości.

Agnieszka Zacny–Brach z synem
Agnieszka Zacny–Brach z synem

To ważne słowa. Mam poczucie, że nie tylko dla Ciebie, ale też dla całej rzeszy naszych Czytelniczek dla których równowaga opiera się dziś na tzw. „work – life integration”. I właśnie, nawiązując do innych mam. Jakie rady czy może podpowiedzi dałabyś tym kobietom, które mają potrzebę wrócić do pracy lub ruszyć z kopyta pod kątem zawodowym? Co według Ciebie powinny zrobić a czego się wystrzegać?

Bądź autentyczna. Szczerze i otwarcie rozmawiaj z pracodawcą na temat Twoich obowiązków zawodowych i rodzicielskich. Wyznacz sobie jasne priorytety i cele zawodowe na najbliższy rok. Porozmawiaj z przełożonym o swoich aspiracjach i poproś go o wsparcie w osiągnięciu Twojego celu. Praca jest ważna, tak jak Ty oraz Twoje potrzeby.

Dziękuję.

Szukasz pracy? Odwiedź profil Cisco w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj nowe oferty pracy!

Zdjęcia: prywatne archiwum Agnieszki

logotyp Cisco

Zobacz więcej

artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
śniadaniówka do szkoły
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
ciąża kwas foliowy
  • Dominika Kamińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content