Czego szukasz

Najważniejszy atut mojej pracy? Elastyczność! – wywiad z Dominiką, z Cisco Systems

Powrót do pracy po przerwie nie zawsze musi być łatwy. Czasem wymaga przekwalifikowania się a innym razem zrewidowania swoich potrzeb i możliwości. Każda przerwa zawodowa to też czas, który jasno pokazuje, że elastyczność jest kluczowa, aby móc łączyć role pracowników i rodziców. Między innymi o flexibility workplace rozmawiamy z Dominiką Chat – Płachno, Business Operations Manager w Cisco Systems.

elastyczność

Najważniejszy atut mojej pracy? Elastyczność!

Dominiko, bardzo dziękuję za to, że znalazłaś czas na wywiad. W Cisco pracujesz od ponad 9 lat, aktualnie na stanowisku Business Operations Manager. Jak to się stało, że blisko dekadę temu zdecydowałaś się dołączyć do tej firmy?

Czułam, że jest to odpowiedni i najwyższy czas na zmiany. W poprzedniej firmie i ówczesnej roli byłam już przez dłuży czas. Niestety poprzedni pracodawca nie proponował żadnej, innej alternatywnej ścieżki rozwoju. Dlatego też postanowiłam spróbować swoich szans na zewnątrz. I tak, zaaplikowałam do Cisco. Wtedy to był nowy pracodawca w regionie, więc można powiedzieć, że zdecydowałam się podjąć ryzyko.

Powiedz proszę, czym się zajmujesz i jakie Twoje cechy czy kompetencje są kluczowe na Twoim stanowisku?

Może odpowiem na to pytanie, ale bez takiego mocnego zagłębiania się w szczegóły. Jestem Business Operations Managerką, zatem na obecnym stanowisku wspieram organizacje sprzedażowe z całego rejonu EMEAR (EMEAR: Europe, Middle East, Africa ) umożliwiając im właściwe funkcjonowanie w firmie. Cisco jest firmą, która produkuje i sprzedaje dane, konkretne rozwiązania czy produkty. Ja i mój Zespół działamy tak, żeby umożliwiać i usprawniać sprzedaż. Dbam między innymi o to, żeby sprzedawca wiedział jaki ma plan i cel sprzedażowy, że wie co i jak ma zrobić.

A jak patrzysz na swoje zasoby, to widzisz wspólne obszary bądź powiązania pomiędzy kompetencjami rodzicielskimi a tymi związanymi z Twoim obszarem zawodowym?

Zdecydowanie tak. 🙂 Ostatnimi czasy bardzo istotne stały się dla mnie zdolności negocjacyjne i umiejętności rozwiązywania rożnego rodzaju konfliktów czy nieporozumień. Podsumowując, można powiedzieć, że ważne są szeroko pojęte umiejętności komunikacyjne. Bardzo cenię w sobie również umiejętność nieulegania rożnego rodzaju presjom osób czy otoczenia. To wymaga asertywności i konsekwencji. Przyznaję, tu nie zawsze mam stuprocentową skuteczność, ale ta kompetencja sprawdza się zarówno w pracy, jak i w domu. Dodam jeszcze, szybkość podejmowania decyzji i łatwość adaptacji do zmian. To te najważniejsze umiejętności.

Zobacz profil Cisco w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj aktualne oferty pracy!

O tak, łatwość adaptacji do zmian, czyli jak to mówimy w Fundacji „rodzicielski agile”, to ważna kompetencja. Dominiko, wiem, że Ty dwa razy wracałaś do pracy w Cisco po przerwie związanej z urlopem macierzyńskim. Jak wyglądały te powroty? Były one wyzwaniem prywatno – zawodowym czy bardziej „miękkim lądowaniem”?

Bardzo chciałabym nazwać moje powroty miękkim lądowaniem. 🙂 Jednak zarówno za pierwszym, jak i drugim razem było „trochę” wyzwań i musiałam wziąć sprawy mocno w swoje ręce.

Przy pierwszym powrocie dowiedziałam się, że będę musiała się przekwalifikować i znalazłam inną rolę dla siebie. To nie jest tak, że zostałam z tym sama. Dzięki pomocy znajomych z pracy szybko udało mi się zmienić zespół. A tym samym rozpocząć zupełnie nowy rozdział mojej kariery.

Drugi powrót trochę skomplikowałam sobie na własne życzenie. Będę tu szczera: byłam na etapie rozmyślania o całkowitej zmianie mojej roli. Gdy zobaczyłam otwartą rekrutację na tę pozycję w firmie, stwierdziłam, że jest to dla mnie. W zasadzie ta rola, w zdecydowanej większości odpowiadała moim zainteresowaniom i kompetencjom. Dodatkowo, utwierdziła mnie w tym przekonaniu osoba, która zarekomendowała mnie na to konkretne stanowisko. Do chwili obecnej jestem w tym zespole i nie żałuję podjętego ryzyka. 🙂

Pracujesz w Polsce, w Krakowie, ale w międzynarodowym środowisku. Koledzy i koleżanki z pracy, to też osoby zamieszkujące inne państwa, co za tym idzie prawo pracy i udogodnienia dla rodziców mogą się od siebie różnić. Jak to jest rozwiązywane w Twojej firmie?

Myślę, że w zespołach może to wyglądać dość różnie. Widzę tu też pole do jeszcze większych usprawnień. Zdarza się, że zagraniczni managerowie nie są w pełni świadomi polskich warunków czy zasad oraz udogodnień, w tym prawnych związanych z rodzicielstwem, które obowiązują w Polsce. Dlatego też, są organizowane spotkania, szkolenia wzmacniające kompetencje managerskie, w tym też te dotyczące zarządzania różnorodnym zespołem. Zawsze przydaje się szersze informowanie czy wzmacnianie świadomości osób zarządzających, jak również zachęcanie managerów do proaktywnego kontaktu z pracownikiem, zanim wróci do pracy po dłuższej nieobecności.

W Cisco jest też projekt: Back to Business – skierowany właśnie do osób wracających po takich nieobecnościach, i nie jest on tylko dla kobiet wracających z urlopów macierzyńskich czy wychowawczych. W ramach tego wsparcia można skorzystać ze spotkań indywidualnych i grupowych, szkoleń czy webinarów, jak również wsparcia działu HR czy prawnego, który udziela wszelkich potrzebnych informacji.

Wiele kobiet powracających na rynek pracy bardzo potrzebuje elastyczności. Wiem, że Cisco, jeszcze przed pandemią, było firmą cenioną w szczególności jako flexible workplace. W wielu Waszych Zespołach praca hybrydowa nie jest czymś nowym. A Ty Dominiko jak postrzegasz tą elastyczność? Jest ona dla Ciebie ważna?

Elastyczność w Cisco istnieje w zasadzie, odkąd firma pojawiła się na polskim, czy też krakowskim rynku pracy. Myślę, że na tamten moment mogło to być całkiem sporym szokiem. Nie będę ukrywać, że to elastyczność jest obecnie dla mnie największym i nadrzędnym atutem mojej pracy. Dzięki niej jestem w stanie mądrze zorganizować dzień – bez uszczerbku dla pracy i rodziny jednocześnie. Nie ma żadnego problemu na przykład w sytuacji, gdy potrzebuję wyjść sama czy z dzieckiem do lekarza.

Co jeszcze pomaga Ci łączyć te dwie ważne i wymagające role – mamy i menedżerki?

To na pewno umiejętność dobrego zarządzania czasem. Elastyczność pracy to duży przywilej, ale też odpowiedzialność, dlatego też dobra organizacja czasu jest tutaj na wagę złota. Do tego priorytetyzowanie zadań i obowiązków – znów ważne i prywatnie oraz pod katem zawodowym, oraz wsparcie i zrozumienie bliskich.

Dziękuję za rozmowę. 🙂

Przejdź do profilu firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj aktualne oferty pracy!

Zdjęcie: prywatne archiwum Dominiki.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie