Czego szukasz

Powrót do pracy – jak przygotować rodzinę cz.1

Chyba każda kobieta, która niedawno urodziła dziecko, przeżywa chwile rozterki. Z jednej strony kocha swoją pociechę nad życie i chce się nią zajmować, przytulać, po prostu być przy niej. Z drugiej strony tęskni za czasami „przed ciążą”, za swobodą i samorealizacją zawodową. Mam dla Was – Drogie Mamy – ważną radę. Nie bójcie się i nie wstydźcie swoich myśli oraz potrzeb. Uświadomcie je sobie a pozwoli Wam to znaleźć właściwą dla Was i Waszej Rodziny odpowiedź na pytanie – zostać z dzieckiem czy wrócić do pracy?

 • Sabina Frysztacka - 09/12/2011

Nie ma złych wyborów. Kiedy młoda mama podejmie już świadomą decyzję, że chce wrócić do pacy zorganizowanie wszystkiego dookoła nie będzie wcale takie trudne. Istotna jest konsekwencja w działaniu, przygotowanie siebie i rodziny do nowej sytuacji, dokładne zaplanowanie dnia.

Emocje i uczucia

Przyzwyczajanie zarówno dziecka, jak i mamy, do tego, że nie spędzają ze sobą każdej chwili powinno zacząć się możliwie jak najwcześniej. Bez względu na to czy kobieta wraca do pracy, czy nie, powinna mieć codziennie czas tylko dla siebie. Dzięki temu będzie mogła się zdystansować do roli mamy oraz nabrać energii i zapału na ciekawe spędzanie czasu
z dzieckiem. Ono natomiast będzie oswajało się z sytuacją, że mama nie zawsze jest przy nim, że czasem otaczają go inni ludzie. Wpłynie to na jego samodzielność.

Taki model opieki nad dzieckiem ułatwi mamie decyzję o powrocie do pracy na cały etat. Nie dość, że będzie wiedziała komu może zaufać to również opiekujący się maluchem będą mieli poczucie, że dobrze to robią. Dotyczy to zwłaszcza taty, który nie zawsze czuje się tak pewnie w opiece nad dzieckiem jak mama. Ważne, by mężczyzna od początku uczestniczył we wszystkich czynnościach związanych z pielęgnacją, karmieniem i usypianiem dziecka. Dzięki temu będzie mógł
w każdej chwili zastąpić żonę, która, na przykład, kończy pracę godzinę później od niego.

Przyzwyczajenie się matki i dziecka o rozłąki pozwala wyeliminować, albo choćby znacznie ograniczyć, stres matki, której zachowanie, emocje, wpływają na przeżycia maluszka. Dlatego wszelkie zmiany powinny odbywać się stopniowo, ale metodycznie.

Wybór opiekuna

Kiedy termin powrotu do pracy będzie już ustalony, trzeba zastanowić się, kto będzie się opiekował dzieckiem – babcia, opiekunka, a może trafi ono do żłobka lub Akademii Malucha.  Wszystkie rozwiązania mają swoje plusy i minusy i trzeba je dokładnie przeanalizować. O wyborze najlepszej opieki do dziecka napiszemy w najbliższym czasie.

W każdym przypadku najlepiej byłoby, gdyby dziecko i mama mogli stopniowo przyzwyczajać się do nowej sytuacji. Najłatwiej jest to zorganizować, kiedy osoba opiekująca się dzieckiem będzie przychodziła do domu. Wtedy można zacząć od pozostawienia maluszka pod jej opieką przez kilka chwil i stopniowo wydłużać ten czas. Taki manewr da się też zastosować myśląc o Akademii Malucha. Większość z nich pozwala na oswajanie się dziecka z otoczeniem, pozostawienia pociechy najpierw na krótki czas i obserwowanie jego reakcji.

Praktyczne wskazówki

Przede wszystkim, opiekunom dziecka trzeba przekazać informacje dotyczące jego pór jedzenia, spania, upodobań związanych z jedzeniem i zabawami itp. Poza tym, jeśli dziecko będzie chodziło do żłobka czy Akademii Malucha, trzeba zaplanować kto będzie dziecko zaprowadzał i odbierał. Bardzo ważne jest, aby nie spóźniać się po dziecko, bo może poczuć się oszukane i opuszczone. Pierwsze chwile w żłobku mogą być trudne dla całej rodziny, ale miła atmosfera, przyjaźnie nastawiona kadra i domowe warunki w placówce pomogą w przezwyciężeniu niechęci dziecka.

Warto też zaplanować wspólne rodzinne posiłki po powrocie do domu. Istotną rzeczą jest ustalenie „rytuałów” dotyczących tylko rodziców i dziecka, które będą odbywały się codziennie rano lub jeszcze lepiej wieczorem, takich jak wspólna kolacja, kąpiel, czytanie lub opowiadanie bajki przed snem albo dzwonienie do babci. Dzięki temu dziecko będzie miało większe poczucie bezpieczeństwa. Cały czas będzie budowana więź rodzinna. Natomiast mama musi też przygotować się na to, że dziecko będzie miało swoje zabawy i przyzwyczajenia, które dotyczyć będą tylko jego opiekuna. Każdy w rodzinie powinien mieć prawo do swoich własnych spraw…

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Sabina Frysztacka
Od ponad dwóch lat spełnia się jako mama. Obecnie stara się łączyć opiekę nad synkiem z pracą polegającą na pisaniu tekstów pod pozycjonowanie stron internetowych. Z wykształcenia magister filozofii. Myśli o powrocie do pracy na cały etat i… o drugim dziecku…
Podyskutuj

Czy niepracujące zawodowo mamy są bardziej zestresowane?

Pranie, sprzątanie, gotowanie, organizowanie codziennych spraw, odwożenie dzieci na zajęcia czy do lekarza... i ani chwili dla siebie. Da się? Podobno da się, ale i o depresję nietrudno.
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 18/09/2019

Przeglądając różne ankiety może nasunąć się jeden wniosek: matka + dziecko + brak wsparcia + nadmierne oczekiwania = stres, złość i złe samopoczucie.

Owszem, są kobiety, które uwielbiają być z dzieckiem 24 godziny na dobę, ale takie kobiety są jednak w mniejszości. Inne przyznają już bardziej otwarcie – potrzebuję czegoś więcej niż być żoną i matką.

Dlaczego?

Bądźmy szczerzy. Kto patrzy z podziwem na osobę, która spędza większość czasu w piaskownicy i kuchni? A kto lubi codzienną monotonię, bez jakiś większych wyzwań? Czy dzień w dzień chce robić to samo, nie mając chwili przerwy, choćby na kawę? Nieliczne z nas.

 • Chcemy się rozwijać.
 • Chcemy pracować zawodowo.
 • Chcemy prowadzić jakieś życie towarzyskiego.
 • Chcemy podróżować.
 • Chcemy coś więcej w życiu osiągnąć jak być Matką-Polką.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 1357 mam, 70% z nich pracuje lub chce pracować zawodowo. A pozostałe? Chcą całkowicie poświęcić się wychowaniu dziecka. Ankiety to jednak tylko ankiety. Wybieramy A, B lub C, a często nie mamy możliwości wytłumaczyć, że jest jak jest, bo innego wyboru nie mamy.

Już się w domu nasiedziałam

Kilka z moich koleżanek po urodzeniu dziecka siedziało w domu z dzieckiem około 3 lat. Z różnych powodów. Czy nie miały czasem (jakie czasem!) dosyć? Miały. Wszystkie po kolei. Czy któraś z nich, po powrocie do życia zawodowego, myśli o drugim dziecku? A gdzie tam! Mówią jednym głosem: nasiedziałyśmy się w domu, nigdy więcej!

Większość moich znajomych wraca jednak do pracy dużo szybciej. I wiele z nich nie ukrywa: odpoczywamy psychicznie właśnie w pracy.

Mamo, pracuj, jeśli chcesz!

Czy to oznacza, że każda kobieta powinna jak najszybciej po urodzeniu dziecka wracać do życia zawodowego? Nie!

 • Nie słuchajmy, co mówią inni.
 • Nie bójmy się podejmować decyzji za siebie.
 • Nie udawajmy, że jesteśmy cyborgami, które ze wszystkim sobie świetnie radzą.
 • Chcemy siedzieć w domu z dzieckiem i możemy sobie na to finansowo pozwolić, siedźmy.
 • Chcemy pracować zawodowo, pracujmy.

A co, jeśli chcemy jakoś łączyć jedno z drugim, a nie bardzo widzimy się na etacie? Może na Mamo Pracuj znajdziesz jakąś wskazówkę?

Tekst pochodzi z bloga edzieci.blogspot.com. Dziękujemy autorce bloga za zgodę na publikację felietonu na łamach Mamo Pracuj.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Rebelki – liderki społeczne pokolenia Z.

Henkel Polska wraz z platformą edukacyjną Zwolnieni z Teorii zorganizował program społeczny Rebelki, dzięki któremu 20 uczestniczek mogło zrealizować pięć autorskich projektów społecznych.
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 17/09/2019
Rebelki zdjęcie grupowe dziewczyn

Program Rebelki to kolejna inicjatywa na rzecz różnorodności. – Tym razem kierujemy ją do młodych, ambitnych dziewczyn – liderek społecznych, które chcą wspólnie z nami zmieniać świat – mówi Anna Kobierska, Corporate Communications Senior Specialist w firmie Henkel, mentorka w programie Rebelki.

Pokolenie Z – a jednak zaangażowane

Ten program aktywuje do działania pokolenie Z – czyli osoby urodzone po 2000 roku – które jest ostatnio przedmiotem licznych badań. 20 uczestniczek mogło dzięki niemu stworzyć ambitne i istotne społecznie akcje, które przynoszą realne efekty i są pożyteczne dla obywateli.

Skierowany do osób mających już pierwsze doświadczenia w temacie, rozwija umiejętności liderskie oraz zachęca do prospołecznych akcji. Dzięki takim inicjatywom zaszczepia się w następnych pokoleniach postawę która może być przyczynkiem do inicjowania istotnych zmian.

20 uczestniczek podzielonych zostało na 4 osobowe zespoły, z których każdy wspierany był przez mentorki z firmy Henkel.

Społeczne inicjatywy

Zresztą o poważnym podejściu i społecznym zaangażowaniu Rebelek niech powiedzą zainicjowane przez nie akcje:

 • Akcja Menstruacja – Projekt edukacyjny ukierunkowany na walkę z ubóstwem menstruacyjnym. W ramach prowadzonej dodatkowo zbiórki zapewnione zostaną środki do higieny intymnej dla kobiet, znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej.
 • Nie bądź @! – kampania społeczna poświęcona walce z patotreściami w mediach społecznościowych. Zespół projektowy do swoich działań angażuje YouTube’owych influencerów, którzy mają stanowić przykład tworzenia wartościowych treści.
 • Ups! My Boobs – skierowana do młodych kobiet kampania edukacyjna, promująca świadome dbanie o piersi. Efektem projektu jest seria merytorycznych artykułów oraz wywiadów z lekarzami i brafitterkami, przekazujących informacje na temat podstawowych zasad zdrowia piersi i odpowiedniego doboru biustonosza.
 • Yes! YOUth Can – stowarzyszenie zrzeszające aktywną społecznie młodzież, którego misją jest promowanie pozytywnego wizerunku młodych ludzi oraz wspieranie zaangażowanej społecznie młodzieży. W ramach prowadzonych akcji, w wybranych placówkach edukacyjnych organizowane są symulacje wyborów oraz panele dyskusyjne z udziałem ekspertów ze świata biznesu i polityki podczas wydarzeń lokalnych.
 • THINK. IT’S LEGAL. – projekt zachęcający do myślenia krytycznego, szczególnie ważnej umiejętności w dobie natłoku informacji i fake newsów. Osią inicjatywy jest blog Think. It’s legal oraz profil na Instagramie.

Dzięki oferowanym w ramach programu szkoleniom, mentoringowi oraz pracy zespołowej, młode liderki rozwijają kompetencje w obszarach przywództwa, pracy w zespole, zarządzania projektami i zwiększania ich skali.

Do udziału w programie zgłosiło się blisko 100 kandydatek w wieku 15-19 lat.

Rebelki_dwie_uczstniczki_programu

W dwustopniowej rekrutacji wyłoniono ostatecznie 20 uczestniczek z całej Polski. Program obejmował udział w trzech zjazdach szkoleniowych, prowadzonych przez ekspertów z firmy Henkel Polska i Fundacji Zwolnieni z Teorii. Każde spotkanie poświęcone było poszczególnym etapom tworzenia projektu społecznego: od procesu planowania do jego finalizacji.

A tak o programie wypowiadają się organizatorzy

„Dla mnie osobiście udział w programie Rebelki, był niesamowitym przeżyciem. Ta nieposkromiona energia dziewczyn, ich zapał są imponujące i na szczęście zaraźliwe. Jestem przekonana, że nowe doświadczenia, sukcesy i pokonane trudności będą dla uczestniczek świetną lekcją, która zaowocuje w przyszłości i przełoży się nie tylko naich kolejne projekty, lecz także na budowę kapitału społecznego” – Anna Kobierska, mentorka w programie Rebelki.

„Jestem pod wrażeniem projektów, które powstały w ramach programu Rebelki. Najbardziej jednak cieszę się z tego, jak w ciągu tych kilku miesięcy dziewczyny dojrzały jako menedżerki i zbudowały szczerą więź z mentorkami” – powiedziała Aleksandra Chudaś, dyrektor zarządzająca Fundacji Zwolnieni z Teorii. Jestem dumna, że mogliśmy stworzyć z Henklem program w tak ważnym temacie.

Zwolnieni z Teorii

To największa w Polsce olimpiada, w której licealiści i studenci realizują własne projekty społeczne. To sposób na zmotywowanie młodych ludzi do działania na rzecz innych oraz zdobywania niezbędnych na rynku pracy kompetencji, takich jak zarządzanie, praca w zespole, przywództwo. W działającej od 2014 roku olimpiadzie wzięło udział ponad 50 000 osób, dzięki którym powstało prawie 2 000 projektów społecznych – co roku, blisko 70% uczestników stanowią dziewczyny.

Henkel

Jest firmą globalną, o zrównoważonej i różnorodnej ofercie produktów i usług. Dzięki wiodącym markom, innowacjom i technologiom spółka zajmuje czołowe pozycje rynkowe zarówno w sektorze przemysłowym jak i dóbr konsumpcyjnych. Firma, założona w 1876, działa i odnosi sukcesy od ponad 140 lat, zatrudnia na całym świecie ponad 53 tysiące pracowników.

Zdjęcia są własnością firmy Henkel.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail