Czego szukasz

Przegląd organizmu. 10 ważnych, profilaktycznych badań

Pandemia sprawiła, że dostęp do lekarzy był bardzo utrudniony – dlatego też wiele z nas zrezygnowało z profilaktycznych badań. Teraz, gdy przypadków COVID-19 stwierdza się już stosunkowo mało, a przychodnie wróciły do normalnej pracy, warto wykonać kompletny „przegląd” organizmu. O jakich badaniach powinnaś pamiętać?

Badania profilaktyczne - jak często wykonywać?

Morfologia

Tanie, proste i szybkie badanie, które dostarcza ogólnych informacji o funkcjonowaniu organizmu. Powinnaś poddawać się mu co najmniej raz do roku. Choćby po to, aby wykluczyć anemię (im mocniejsze są Twoje miesiączki, tym większe ryzyko rozwoju niedokrwistości). Pamiętaj, aby przyjść na badania na czczo.

Glukoza we krwi

Nawet jeśli nie znajdujesz się w grupie ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. (prowadzisz aktywne życie, nie masz nadwagi, nikt z Twoich bliskich nie choruje), to i tak wykonuj to badanie raz na rok. Niestety, to poważne schorzenie może rozwinąć się nawet u osób, które prowadzą naprawdę zdrowy tryb życia.

Aby sprawdzić poziom cukru w organizmie, wystarczy zwykłe badanie krwi – nie musisz robić testu obciążenia glukozą, który być może znasz z okresu ciąży. Pamiętaj jednak, aby przyjść do punktu pobrań na czczo.

Badanie moczu

Najczęściej wykonujemy je dopiero wtedy, gdy „coś” się dzieje – pojawia się pieczenie podczas oddawania moczu czy ból w podbrzuszu. Tymczasem jest to badanie, które powinno się przeprowadzać profilaktycznie raz na 2-3 lata. Jeśli nie badałaś moczu przez cały okres pandemii, to oznacza, że właśnie nadszedł odpowiedni moment.

A jeżeli zastanawiasz się, po co właściwie powinnaś badać mocz, to choćby po to, aby skontrolować pracę nerek. Niestety te narządy, podobnie jak i inne, są narażone na różnego typu schorzenia – nawet u kobiet młodych czy w średnim wieku.

10 sposobów jak wzmocnić odporność organizmu

USG piersi

To fantastycznie, że regularnie wykonujesz samobadanie piersi (bo robisz to, prawda?), nie zapominaj jednak o USG. Jeśli od wybuchu pandemii nie poddałaś się temu badaniu, to szybciutko nadrób zaległości i umów wizytę. Ultrasonogram może wykryć nawet bardzo malutkie zmiany – takie, które nie są jeszcze wyczuwalne palpacyjnie. To badanie jest niezwykle ważne dla kobiet, które mają gruczołową budowę piersi i którym bardzo trudno jest ocenić, czy wyczuwają zmianę, czy może jednak właśnie gruczoł.

USG brzucha

Skoro udajesz się już do gabinetu lekarza, który przeprowadza badanie USG, poproś go również o wykonanie badania brzucha. Raz na rok naprawdę warto zerknąć na trzustkę, wątrobę, śledzionę i inne narządy – nawet gdy organy te nie powodują żadnych dolegliwości bólowych.

USG tarczycy

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z tarczycą albo doświadczasz objawów, które takie problemy sugerują (wypadanie włosów, wahania wagi, suchość skóry, kołatanie serca), to do kompletu badań USG „dorzuć” jeszcze tarczycę. Pamiętaj, że jej schorzenia są bardzo częste – dotykają nawet co piątego dorosłego Polaka (najczęściej właśnie kobiety).

Przeczytaj także: Tylko 7 kroków do zbudowania pewności siebie

Cytologia

Oczywiście w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć cytologii. Powinnaś poddawać się jej raz do roku. W ramach pakietu NFZ badanie to przysługuje Ci raz na trzy lata, więc dwa na trzy badania będziesz musiała opłacać z własnej kieszeni. Nie martw się, nie jest to duży koszt – w większości placówek medycznych nie przekracza on 30 złotych.

Przy okazji – czy wiesz, że są różne rodzaje cytologii? Najbardziej dokładna jest ta cienkowarstwowa, zwana również cytologią „płynną”. Preparat do badania stanowi pojedyncza warstwa komórek, która zostaje umieszczona w specjalnym pojemniku z płynem utrwalającym, co pozwala na uzyskanie maksymalnie dokładnego wyniku. Taka cytologia jest droższa, ale dokładniejsza niż klasyczna.

Badanie hormonów tarczycy

Aby uzyskać dokładne obraz pracy tarczycy, wykonaj również badania jej hormonów – TSH oraz ft4. Możesz o nie poprosić podczas pobierania krwi do morfologii.

Próby wątrobowe

Nawet jeśli nie umilałaś sobie pandemicznych wieczorów alkoholem, to i tak powinnaś poddać się badaniu o nazwie próby wątrobowe. To test, który kontroluje poziom czterech enzymów i bilirubiny. Dzięki niemu sprawdzisz, czy wątroba i trzustka pracują bez zarzutu.

Lipidogram

Z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW wynika, że pandemia bardzo sprzyjała tyciu – średnio przybieraliśmy nawet 0,5 kg tygodniowo! Jeśli doskonale znasz temat, to pamiętaj, żeby sprawdzić, jak mają się lipidy w Twoim organizmie. Jeśli okaże się, że złego cholesterolu jest za dużo, zyskasz jeszcze jeden powód, by wskoczyć na rower i zadbać o swoje zdrowie.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Przeczytaj także: Empatia – kompetencją przyszłości

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie