Czego szukasz

Pomysły na zabawy z dziećmi bez ruszania się z fotela

Albo z czegokolwiek innego, na czym odpoczywasz. Możesz też w tym czasie obierać ziemniaki, wieszać pranie albo robić porządki w szafie. Ale umówmy się – domowe prace „nie do przerobienia” kiedyś mają swój koniec. A jeśli wraz z jego nastaniem nie chcesz się oddawać słodyczy zabawy z dziećmi, a zamiast tego wolisz poleżeć z zamkniętymi oczami tudzież poczytać książkę albo schować się pod kocem, wykorzystaj nasze proste pomysły na zabawy z dziećmi bez ruszania się z fotela. Oczywiście – to Ty się nie ruszasz, a dzieci – jak najbardziej!

Mama bawiąca się z córką

Ratunku! Nie lubię się bawić z moim dzieckiem!

Matki dzielą się na te, które lubią bawić się ze swoimi dziećmi i te, które… tylko mówią, że lubią. I kiedy psychologowie i pedagodzy nawołują się aktywnego i kreatywnego spędzania czasu z potomkami, wiele współczesnych kobiet krzyczy w swoich wnętrzach: „Nie lubię się bawić z dziećmi!!!”. I to wstydliwy temat. Niepopularny. O tym „się nie mówi”.

A my mówimy tak:
Wybieraj zabawy, które przynajmniej „akceptujesz”. 🙂 To jest okej, że nie lubisz wszystkich aktywności, za którymi przepada Twoje dziecko. Jeśli więc ono dopytuje, w co się pobawicie, podsuń mu rozwiązanie, które najlepiej pasuje… Tobie.

Znajdź w sobie dziecko na 15 – 30 minut dziennie. I oddaj się w pełni zabawie z Twoim potomkiem. Telefon, komputer i tablet wędrują wysoko na półkę – nie sięgasz do nich – choćby nie wiem co! Czas przeznaczasz swojemu szkrabowi. Więc nawet jeśli są to znów te resoraki po raz setny w tym tygodniu, to daj z siebie wszystko przez te pół godziny, a potem oddychaj spokojnie. Miej pewność, że dziecko będzie zachwycone, że jesteś w pełni zaangażowana.

Powiedz dziecku, których zabaw nie lubisz. Tak po prostu. W ten sposób nauczysz małego człowieka:

  • żeby nie szedł za „głosem tłumu”,
  • że każdy z nas jest inny i może mieć odrębne zdanie,
  • że asertywność i obrona własnych granic to dwie ważne cechy/umiejętności.

Albo możesz poznać kilka trików na miłe, niewymagające, ale pożyteczne spędzanie czasu z dziećmi w sposób, który daje rodzicom odpoczynek.

Pomysły na zabawy z dziećmi bez ruszania się z fotela

Szukanie rozwiązań. Pomysłowość, luz i bawienie się różnymi opcjami. To „gra” w dziecięcej duszy.

Zamiast krzyczeć: „Ratunku! Zabierzcie mnie od tej zabawy! Niech to się wreszcie skończy!”, zapamiętaj choć trzy z naszych tipów, którymi są proste pomysły na zabawy z dziećmi bez ruszania się z fotela albo kanapy. Albo zapisz link do tego artykułu w dostępnym dla Ciebie miejscu i szybciutko w niego kliknij, gdy nadejdzie „zła godzina”.

„Ciepło-zimno” – zabawa z dzieckiem dla leniwych

Pamiętasz ją z dzieciństwa? Nie? Czas na szybkie odświeżenie tematu. Zasiądź wygodnie w fotelu. Wybierz jeden przedmiot, który jest w zasięgu Twojego wzroku. Dziecko ma za zadanie wskazać go za pomocą Twojego naprowadzania. Słowami „ciepło” lub „zimno” (możesz mówić: „cieplej”, „zimniej”, „ukrop”, „lodowato”) informuj malucha o tym, czy podszedł blisko wybranego obiektu, czy zbytnio się oddalił. W grę można bawić się bardzo długo.

Zabawa w głuchy telefon z dzieckiem – czyli: „rodzicu-odpocznij sobie”

I pośmiej się. Bo to, co z tej zabawy wynika, jest często tak niedorzeczne, że budzi salwy śmiechu u domowników.

Jak grać w głuchy telefon? Na siedząco. W okręgu. Jedna osoba (Ty) wymyśla wyraz/dwa wyrazy/zdanie (uzależnij od wieku uczestników) i szepce je do ucha drugiej osobie siedzącej po prawej stronie (dziecko), Ten, kto rozpoczął głuchy telefon ocenia poprawność zdania.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na zabawy z dzieckiem na świeżym powietrzu

Pomnik – zabawa dla energicznych dzieci i zmęczonych rodziców

Jeśli Ty chcesz poleżeć na sofie, a Twoje dzieci są dziś pełne wigoru, zaproponuj im zabawę w pomnik. Maluchy biegają, krzyczą, tańczą. Co tylko im się podoba. Na Twoje donośnie wypowiedziane hasło „pomnik” – zastygają w bezruchu. Wygrywa ten, kto najdłużej wytrzyma w obranej pozycji. Ty nie musisz się ruszać. Ale możesz się nieco poruszyć, na przykład siorbnąć łyczek jeszcze ciepłej kawki. 😉

Lawa – pomysł na zabawę z dzieckiem, podczas którego rodzic odpocznie…

… a dziecko biega, biega, biega… W momencie, gdy Ty zawołasz: „lawa”, gracz ma znaleźć bezpieczne schronienie przed żywiołem – przedmiot, na który może wskoczyć (krzesło, łóżko, ławka), by swoim ciałem nie dotykać podłoża. I tym samym uchronić się przed gorącą lawą.

Zabawa w szpital, kosmetyczkę i fryzjera – nie tylko dla mam dziewczynek

Jeśli szpital, to Ty leżysz na łóżku/podłodze i cierpliwie poddajesz się diagnostyce lekarskiej. Jeśli kosmetyczka, to też możesz leżeć i dać sobie masować stopy, zrobić makijaż, nałożyć maseczkę z ogórków… (nie polecamy regulowania brwi woskiem przez adeptki świata kosmetologii, he!). A jeśli fryzjer – to już rozsiądź się wygodnie. Do tego użyjcie szczotki, spinki i inne ozdoby dostępne w domu. Poproś o delikatne traktowanie. I nie zgadzaj się na żadne bolesne zabiegi.

Czy chwila spokoju przy dziecku jest możliwa? Tak! Nasze pomysły na zabawy z dziećmi bez ruszania się z fotela to zestaw pięciu sprawdzonych rodzicielskich rozwiązań, które pomogą Ci odsapnąć po ciężkim dniu, a dzieciom – nie nudzić się. Jak się bawić z dziećmi bez zabawek? Jest to możliwe za sprawą „starych” zabaw, w które bawili się z nami nasi rodziciele. Daj znać, co z nich sprawdza się u Ciebie i podziel się z nami swoimi pomysłami na dziecięce zabawy, które nie męczą rodziców.

Przeczytaj także: Mama wielodzietna i praca zdalna, czyli jak pracować, gdy dzieci na pokładzie

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kocham lawendę, góry i makaron. Z lasu mogłabym nie wychodzić. Z wody też. Mężatka z dwójką przedszkolaków na pokładzie. Ekonomistka z zamiłowaniem do psychologii, języka polskiego i zdrowego trybu życia. Przedsiębiorczyni, copywriterka, fotografka.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie