Czego szukasz

Pół roku pandemii w oczach pracowników

Sześć miesięcy temu na Polaków padł blady strach. Obawialiśmy się utraty pracy albo firmy i braku środków do życia, a „jutro” zaczęło jawić się jako niepewne i groźne. Jak dzisiaj, kiedy już sześć miesięcy żyjemy w „nowej normalności”, oceniamy gospodarkę? Czy wciąż boimy się utraty zatrudnienia? I co uważamy o pracy zdalnej?

rodzina z komputerami przy stole

Powiedzieć, że początek roku 2020 był niezwykły, to jak nie powiedzieć nic. Wielu z nas po raz pierwszy doświadczyło tak intensywnego lęku o to, czy – mówiąc kolokwialnie, „będzie co do garnka włożyć”. Tysiące osób pozamykało firmy z dnia na dzień, setki przerzuciło się na mało popularną wcześniej pracę zdalną. Szukający pracy byli gotowi podjąć pracę poniżej własnych kompetencji, a ci, którzy zostali na stanowiskach, bali się zmniejszenia wynagrodzenia. Pół roku pandemii zmieniło naszą rzeczywistość diametralnie.

Jak wszystko to prezentuje się teraz, gdy „przyzwyczailiśmy” się już do pandemii? Oto kilka ważnych informacji.

Przeczytaj także: Jakie rady dałabyś sobie przed pandemią? O co byś zadbała?

Praca zdalna: przymusowa stała się… pożądaną

W marcu tego roku wiele firm przeszło w zdalny tryb pracy. Ta ogromna zmiana budziła różne emocje – niektórzy cieszyli się na możliwość łączenia opieki nad dziećmi (które przecież przestały uczęszczać do szkół i przedszkoli) z pracą, inni nie wyobrażali sobie „uziemienia” w domu i braku kontaktu ze współpracownikami.

Po kilku miesiącach okazuje się, że do, do czego zostaliśmy w dużej mierze przymuszeni, ma całe mnóstwo plusów. Przełożyło się to oczywiście na nastawienie do pracy zdalnej. W kwietniu tego roku tylko 10% badanych chciałoby wykonywać swoje obowiązki wyłącznie w domu, we wrześniu – już aż 16%. Wzrósł również odsetek osób, które zgodziłyby się pracować zdalnie z możliwością przyjścia do biura raz w tygodniu – z 40% do 48%.

Co ciekawe, przestaliśmy tak bardzo cenić spotkania ze współpracownikami. Ze stwierdzeniem: „dzięki pracy zdalnej bardziej doceniam możliwość spotkań w biurze ze współpracownikami” w maju zgodziło się 57% ankietowanych, we wrześniu już 50%. Najwyraźniej okazuje się, że elastyczny tryb pracy, brak konieczności stania w korkach i wstawania skoro świt są dla nas bardziej znaczące niż zawodowe znajomości.

Sam fakt, że polubiliśmy pracę zdalną nie oznacza jednak, że cenimy również takową rekrutację. W maju tego roku takie rozwiązanie pozytywnie oceniło aż 71% badanych, w październiku – już tylko 63%. Oceny te nie wpływają jednak na gotowość podjęcia takiej zdalnej rozmowy rekrutacyjnej – skłonność jej odbycia deklaruje aż 93% badanych.

Przeczytaj także: Wyzwania firm w kontekście pandemii

Zmiana pracy: jesteśmy spokojniejsi

W kwietniu tego roku aż 75% Polaków stwierdziło, że znalezienie nowego zatrudnienia będzie trudniejsze niż przed epidemią. Z upływem czasu te obawy znacznie się zmniejszyły – we wrześniu podobnego zdania było już tylko 64% ankietowanych. Zmiany – choć już mniej imponujące, dotyczą także gotowości do przyjęcia pracy, która wymaga niższych kwalifikacji, niż posiada szukający zatrudnienia – w kwietniu na takie „poświęcenie” zgodziłoby się 48% Polaków, pół roku później już 45%.

W o wiele mniejszym stopniu obawiamy się zmian zatrudnienia albo obniżki wynagrodzenia (60% w kwietniu vs. 45% we wrześniu), nie straszna nam już też wizja nagłe utraty pracy. W pierwszym kwartale roku takie obawy miało aż 44% badanych, pół roku później już tylko 32%.
Nie trzymamy się już też tak bardzo pewnego i znanego sobie stanowiska. Aż 83% z chęcią zmieniłoby pracę, gdyby tylko pojawiła się jakaś interesująca oferta.

Kryzys? Wciąż przed nami

Wobec powyższego mogłoby się wydawać, że Polacy są o wiele optymistyczniej nastawieni do życia (pod kątem rynku pracy) i spokojniejsi. Nie jest tak jednak do końca. Aż co druga ankietowana osoba (dokładnie 55%) stwierdziła, że druga fala koronawirusa – czyli ta, która właśnie nadeszła, pogłębi kryzys na rynku pracy, co wpłynie fatalnie zarówno na jej poszukiwanie, jak i utrzymanie. W związku z epidemią 45% badanych ma obawy o swoją przyszłość w kolejnych latach, aż co czwartemu z nas praca dostarcza mniejszej satysfakcji, a dla 38% jest źródłem większego stresu.

Pół roku pandemii stanowiło ogromne wyzwanie dla różnych grup społecznych: pracowników, pacjentów, rodziców, seniorów, właścicieli firm i po prostu dla rodzin. To, co wydawało się oczywiste i dane nam na zawsze – jak choćby zwykła możliwość swobodnego wejścia do sklepu czy przychodni, okazało się ulotne. Powoli jednak odnajdujemy się w nowej rzeczywistości. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że ten trend będzie się utrzymywał – nie tylko na rynku pracy.

Zdjęcie: 123rf

Źródło: pracuj.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.

Jak odnieść sukces w branży home stagingu? Pierwsza Konferencja Homestagerek w Polsce!

W dniach 21-23 września 2021 odbędzie się Konferencja Homestagerek Online, pierwsze tak duże wydarzenie branżowe w Polsce. Kierowane nie tylko do homestagerów i osób związanych z przygotowaniem nieruchomości do obrotu. Jeśli marzysz o przebranżowieniu i rozpoczęciu działalności w branży homestagingu świetnie trafiłaś. Dowiedz się więcej i dołącz do wydarzenia!
Konferencja Homestagerek - czym jest?

Tematyka paneli oscyluje wokół tematu przewodniego „Jak rozpocząć i z sukcesem działać w branży home stagingu?”. Onlinowa formuła wydarzenia pozwoli każdej zainteresowanej osobie, niezależnie od miejsca zamieszkania, wziąć udział w spotkaniu i zweryfikować czy home staging to dobry pomysł na przekwalifikowanie zawodowe. A jeśli już się taką działalność prowadzi – jak ją rozwijać?

To spojrzenie z góry na pracę homestagera w Polsce, inspirujące wywiady i mnóstwo konkretnej, praktycznej wiedzy.

Konferencja Homestagerek – czego się dowiesz?

W trakcie trzech dni trwania wydarzenia, Prelegentki opowiedzą o tym:

 1. Jak zdobyć się na odwagę wystartowania w nowej branży i walczyć z blokującymi przekonaniami (np. na temat zarabiania pieniędzy)?
 2. Jak budować markę osobistą i dlaczego to takie ważne?
 3. Co jest potrzebne, aby rozpocząć działalność w home stagingu?
 4. Jak wykorzystać Internet i media społecznościowe by zdobywać klientów na home staging?
 5. Jak korzystnie współpracować z inwestorami, pośrednikami, fotografami wnętrz czy wypożyczalniami dekoracji.

Przeczytaj wywiad z Agatą Witkowicz, która podpowiada jak założyć krok po kroku firmę w branży home stagingu!

Do kogo adresowana jest Konferencja Homestagerek?

Konferencja Homestagerek jest dla Ciebie, jeśli:

 • myślisz o przebranżowieniu i rozpoczęciu działalności w home stagingu,
 • szukasz odpowiedzi na pytania jak wygląda ten zawód, czego potrzebujesz by rozpocząć pracę,
 • chcesz prowadzić biznes w zgodzie ze sobą, zachowując work-life balance,
 • jesteś związana z rynkiem nieruchomości i/lub zajmujesz się stylizowaniem i dekorowaniem wnętrz,
 • chcesz się dowiedzieć, jak promować się w sieci i zdobywać klientów.

Dowiedz się więcej!

Szczegółowe informacje oraz pełny program wydarzenia znajdziesz na stronie: https://konferencjahomestagerek.pl

Jeśli zainteresowało Cię to wydarzenie, nie zwlekaj i zarejestruj się już dziś!

Grafika: organizatora konferencji

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Jak radzić sobie z depresją w pracy?

Depresja to złożona choroba, która może być spowodowana kombinacją czynników, w tym medycznych, emocjonalnych i genetycznych, a także problemów środowiskowych, sytuacyjnych, a nawet sezonowych. Miejsce pracy może być tylko jednym z nich. Jeśli już walczysz z depresją, możliwe, że masz również z nią do czynienia w miejscu pracy.
depresja w pracy

Oznaki depresji w pracy

Oto kilka oznak wskazujących, że depresja przeniknęła do życia zawodowego:

 • unikanie pracy – możesz zacząć robić sobie wolne z powodu choroby lub coraz częściej usprawiedliwiać potrzebę wzięcia urlopu,
 • problemy z koncentracją – jeśli czujesz, że cały czas jesteś we mgle lub w beznadziejnym stanie umysłu, może to wskazywać, że próbujesz pracować w depresji,
 • niedotrzymywanie terminów – niezdolność do wykonania pracy lub ukończenia zadań, unikanie rozmów telefonicznych i spotkań, nieosiąganie celów osobistych lub zawodowych – to mogą być oznaki depresji w pracy,
 • uczucie depresji tylko wtedy, gdy jesteś w pracy – możliwe, że przyczyną depresji jest Twoje miejsce pracy,
 • zmęczenie i brak energii – gdy cały czas czujesz zmęczenie i brak energii do wykonywania swojej pracy.

Radzenie sobie z depresją w miejscu pracy

Jeśli masz do czynienia z depresją w pracy, weź pod uwagę poniższe zalecenia. Nie są przeznaczone do leczenia, ale mogą pomóc w poradzeniu sobie z tą sytuacją:

 • potwierdź depresję – prawdopodobnie pierwszym krokiem do radzenia sobie z depresją w miejscu pracy jest jej uznanie. Pogódź się z tym, jak się czujesz. Co może być dla Ciebie przyczyną depresji? Czy to poważne zaburzenie depresyjne? Czy Twoja depresja ma związek z pracą?,
 • szukaj pomocy – depresja prawdopodobnie nie zniknie sama. Ważne jest, abyś znalazł profesjonalistę, z którym możesz nawiązać kontakt i bezpiecznie rozmawiać. Jeśli masz plan zdrowotny za pośrednictwem swojego pracodawcy, może on zaoferować program pomocy dla pracowników (EAP) jako część twoich świadczeń. Programy te zapewniają bezpłatnych, poufnych doradców i terapeutów. Jeśli nie czujesz się komfortowo w korzystaniu z usług oferowanych przez pracodawcę, zastanów się nad znalezieniem zewnętrznego terapeuty lub nawet terapii grupowej. Istnieje również możliwość kontaktu ze specjalistą za sprawą dedykowanych aplikacji,
 • postępuj zgodnie z planem leczenia swojego dostawcy – jeśli spotykasz się z terapeutą lub innym lekarzem zajmującym się zdrowiem behawioralnym, ważne jest, abyś śledził ich przebieg leczenia i terapii. Jeśli zażywasz leki na depresję, musisz je przyjmować zgodnie z zaleceniami. Nigdy nie przerywaj przyjmowania leków bez wcześniejszej rozmowy ze specjalistą,
 • zaplanuj czas poza pracą – strategicznie zaplanuj swój czas wolny i wakacje, aby mieć na co czekać, a także granice między pracą a czasem osobistym. Wyczekiwanie na urlop może pomóc złagodzić uczucie depresji w miejscu pracy.

Podsumowanie

Świadomość problemów psychicznych, szczególnie w środowisku pracowniczym koniecznie musi doprowadzić do ich wyeliminowania, nie zaś pielęgnowania. Należy zdawać sobie z tego sprawę i w razie trudności czym prędzej sięgnąć po specjalistyczną pomoc.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie