Czego szukasz

Planowanie jest super! Znajdź na nie czas w małym biznesie! Jak to zrobić?

Jak znaleźć czas na planowanie w małym biznesie? We własnej firmie – zwłaszcza, gdy nikogo nie zatrudniasz – biegasz z taczką cały czas. SAMA. Zadanie goni zadanie. Tu spotkanie. Tam aktualizacja oferty. A jeszcze i post na Instagram wstawić „trzeba”. Czy w „bieżączce” myślisz o planowaniu?

Kobieta rozmawiająca przez telefon

Planowanie w biznesie mini i mikro – uwaga – tu wieje nudą

Podpowiadamy, jak znaleźć czas na planowanie w małym biznesie. Bo planowanie nie jest ani nudne, ani trudne. A pożyteczne! Pokazujemy, jakie są korzyści z planowania w małym biznesie. Co to są CEO Days? Jak wdrożyć CEO Days w życie w małej firmie?

Mini biznes = mini projekty = mało nakładów = planowanie jest zbędne!
Tylko duże i średnie firmy potrzebują planu działania.
Planowanie jest stratą czasu.
Planowanie jest statyczne.
Planowanie ogranicza kreatywność.
NIEPRAWDA!

OBALAMY MITY na temat planowania w małym biznesie!

Statek bez wyznaczonego kursu gubi się na oceanie. Nie ma znaczenia liczebność załogi, dopuszczalny tonaż załadunku ani ilość zapasów żywnościowych. Jest jak łupina orzecha laskowego, która unosi się na powierzchni, dopóki fala nie wciągnie jej w głębinę.

I Twój biznes będzie tonął. Albo podtapiał się. Przy każdym niepowodzeniu. Jeśli nie obierzesz kursu. Na tydzień, miesiąc, kwartał, półrocze, rok. I dalsze lata.

A co z kreatywnością? Planowanie i kreatywność są jak Chip i Dale – zawsze razem. Bo dobre planowanie wspiera kreatywność. Stanowi ramy, które dają pole do popisu wytworom Twojej wyobraźni.

Planowanie w biznesie – 7 korzyści z planowania przy prowadzeniu małej firmy

Jakie korzyści z planowania w małym przedsiębiorstwie osiągniesz, gdy… zaczniesz planować (a nie działać na spontanie – bez ładu i składu – tak, jak wiatr zawieje):

Poczucie kontroli. Masz plan = doskonale wiesz, co i kiedy ma być zrobione.

Oszczędność czasu. Jeśli wiesz, jakie zadania najlepiej wykonujesz w danej kolejności, nie tracisz czasu. Przetrenuj pracę w blokach czasowych, np. jeśli robisz 5 wpisów do mediów społecznościowych, napisz je hurtowo i zaplanuj ich publikację automatyczną (zamiast każdy post tworzyć pojedynczo).

Wykonanie zadań drobnych pomiędzy dużymi. Drobnych, czyli takich, których wykonanie zajmie Ci od 1 do 5 minut. To stokroć lepsze rozwiązanie niż „wpadnie” na Facebooka albo Instagrama. Twoja praca idzie do przodu, Ty jesteś na niej w pełni skoncentrowana, a lista pomaga Ci o wszystkim pamiętać. Odhaczaj wykonane!

Realizacja celów. Ambitny i dobrze zorganizowany plan działania Twojej firmy pomoże Ci doprowadzać do finiszu zadania służbowe oraz wygospodarować czas dla siebie. Na przykład na jogging.

Eliminacja zadań nieistotnych. Tych, które zabierają czas, a nie prowadzą do celu, które wykonujesz z rutyny, a spokojnie możesz je pominąć. Wszystko po to, byś skupiła się na istotnych punktach.

Wyciąganie wniosków. Plan, który zaprowadzi Cię do realizacji celu, to przewodnik dnia codziennego. I choć osiągniesz zamierzone, to niekoniecznie wykonasz wszystkie zadania.

Analizuj. Plan pozwoli Ci wrócić do założeń i odkryć przeszkody oraz niedociągnięcia. Zastanów się, co możesz poprawić w dalszych działaniach.

Świadomość ogromu pracy, jaką wykonujesz. Dobre planowanie da Ci obraz całości przedsięwzięcia, nad którym pracujesz. Well done! Poklep się po ramieniu!

Planowanie jest super! Znajdź na nie czas w małym biznesie! Jak to zrobić?

W każdym biznesie ważne są odpowiedzi na pytania: PO CO i DLACZEGO firma działa. Jeśli „lecisz” z taczką sama, nie masz czasu na takie rozkminy. To błąd.
Dla dobra firmy – i dla Twojego spokoju – znajdź czas.
Musisz.

Jak to zrobić? CEO Days nadciągają z odsieczą!

Co to są CEO Days?

CEO Day to określony dzień (lub czas), który jako właścicielka firmy poświęcasz na aktywności i obowiązki związane z rolą szefa, czyli czas na1:

Podejmowanie strategicznych decyzji.
Planowanie.
Nadzorowanie ogólnego funkcjonowania i kierunku rozwoju firmy.
TWOJEJ FIRMY.

W małych przedsiębiorstwach CEO Days w praktyce oznaczają regularne, zaplanowane spotkania Twojego… jednoosobowego zarządu, podczas których pracujesz NAD swoim biznesem. A nie W biznesie. Czyli robisz to, czym zajmuje się szef.

Jak często robić SEO Days?

CEO Day to spotkanie cykliczne. Będziesz miała więc sporo tych biznesowych „randek” do odbycia2:

Główne CEO Day – raz w roku. Cel: długoterminowe planowanie, zmiany strategii, zatwierdzanie budżetu.

Półroczne CEO Day. To czas na korektę strategii (jeśli zachodzi taka potrzeba).

Kwartalne CEO Day. Wyznaczenie mierzalnych celów kwartalnych.

Miesięczne CEO Days. Cele: prowadzenie projektów, dokładniejsze planowanie, rozdzielanie zadań zgodnie ze schematem „ważne-pilne”. Plus czas na analizę.

Cotygodniowe CEO Day. Przegląd tygodnia. Jeśli prowadzisz małe przedsiębiorstwo (szczególnie, gdy sama jesteś sterem, żeglarzem i…), łącz tu sprawy prywatne i biznesowe. One się przenikają, więc nie ma sensu ich rozdzielać.

Jak wdrożyć CEO Days w życie w małej firmie?

CEO Days w praktyce – od czego zacząć?

Od podsumowań tygodniowych – to najłatwiejsze, a da Ci obraz wykonywanej przez Ciebie pracy.

Tygodniowe spotkanie zmieść w czasie nie dłuższym niż godzina.

Zaplanuj je – tak jak każde spotkanie biznesowe. Najlepiej w piątki lub w dni poprzedzające weekend. Ale nie na koniec pracy! Obstawiamy, że o 16:00 to już jedną nogą biegasz po plaży, wystawiasz poliki do słonka albo myślisz, jaką kieckę włożyć na ploty z przyjaciółkami. 😉

I pamiętaj – w tym czasie jesteś niedostępna dla klientów, domowników i mediów społecznościowych!

Po jednym spotkaniu zaplanuj kolejne.

Znajdź czas na planowanie w małym biznesie! Korzyści już poznałaś. W naszym artykule wymieniamy 7. A ile ich jest w rzeczywistości? Z pewnością więcej!

A co, jeśli nie masz czasu na CEO Days? To… znajdź go! Bez planowania ani rusz. Zatracisz się w gaszeniu pożarów, ASAP-ów i wylewaniu wody za burtę. A tam nie ma miejsca na podwyższanie cen, rozwijanie firmy i znajdowanie nowych klientów…

Przeczytaj także: Lepiej mądrze stać niż głupio biegać – czyli o tym, jak skutecznie delegować zadania służbowe

1 https://omgrowth.com/blog/what-do-i-do-on-a-ceo-day/ [dostęp 04.07.2023 r.]
2 https://rachaelgunn.com/online-business-ceo-day-plan/ [dostęp 04.07.2023 r.]

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kocham lawendę, góry i makaron. Z lasu mogłabym nie wychodzić. Z wody też. Mężatka z dwójką przedszkolaków na pokładzie. Ekonomistka z zamiłowaniem do psychologii, języka polskiego i zdrowego trybu życia. Przedsiębiorczyni, copywriterka, fotografka.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie