Czego szukasz

O pracy najlepiej myśli się na urlopie

Urlop macierzyński i wychowawczy to wbrew pozorom najlepszy moment na przemyślenia związane z własną karierą zawodową. To czas, w którym można się zastanowić, czy to, co do tej pory robiłyśmy, jest tym, co chcemy robić w przyszłości.

 • Dorota Ciborowska - 16/04/2012

Niektóre mamy w początkach macierzyństwa odnoszą wrażenie, że nie mają na nic czasu. Na szczęście, po pierwszych trudnych miesiącach przychodzi moment, kiedy czasu robi się więcej, dziecko staje się bardziej samodzielne i mniej wymagające, a opieka nad nim bardziej zorganizowana. Wiele mam decyduje się wtedy na podjęcie dodatkowych studiów, szkoleń, czy nawet założenie własnej działalności.
Jeśli więc czujesz, że mogłabyś zacząć podwyższać swoje kwalifikacje albo zaczynasz myśleć nad powrotem do pracy, zastanów się, jakie masz możliwości.

Praca prawie idealna

Masz już pracę, lubisz ją i wiesz, że Twoje stanowisko na Ciebie czeka – oto sytuacja, o której marzy każda z nas. Niestety, dość rzadka. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, ale nie chcesz jeszcze wracać do pracy, możesz pomyśleć o studiach podyplomowych lub szkoleniach. Podwyższanie kwalifikacji przynosi wiele korzyści nie tylko w sferze zawodowej, ale też w życiu rodzinnym. Ty oderwiesz się na trochę od codziennych obowiązków i poznasz nowych ludzi, a Twoje dziecko zacznie się przyzwyczajać do tego, że nie zawsze jesteś z nim w domu.

Zwolni czy nie zwolni?

Masz już pracę, lubisz ją, ale podejrzewasz, że pracodawca planuje Cię zwolnić – to bardzo niekomfortowa sytuacja, ale jeśli Twój pracodawca nie ogłosił upadłości, to Ty możesz łatwo się zabezpieczyć przed zwolnieniem. Wystarczy, że na 2 tygodnie przed planowanym powrotem złożysz podanie o obniżenie wymiaru czasu pracy. Takie podanie uniemożliwia Twojemu pracodawcy zwolnienie Cię przez pierwszy rok po powrocie do pracy. Chyba że firma ogłosiła upadłość lub likwidację. Inna sprawa, że nikt nie ma ochoty pracować w nieprzyjaznym środowisku. Jeśli więc nie musisz wracać od razu, poświęć ostatnie tygodnie urlopu na poszukiwanie innej pracy. Pamiętaj jednak, że w nowej pracy nie przysługują Ci już żadne przywileje związane z posiadaniem małego dziecka.

Praca? Brrrr…

Masz pracę, której nie lubisz – tu chyba wszystko jest jasne: poświęć swój wolny czas na poszukiwanie lepszej! Oczywiście, nie jest to proste. Ale masz w ręku kilka atutów: jesteś młodą mamą, więc Twój nowy pracodawca nie będzie się obawiał, że zaraz mu uciekniesz na macierzyński. Wracasz do pracy po dłuższej nieobecności, więc masz świeże spojrzenie na wiele spraw. Prawdopodobnie, będziesz też miała więcej energii, niż przeciętny pracownik.

A korzyści dla Ciebie? Nowa praca, to nowe wyzwania. Zapewne na początku nie będzie łatwo, ale jeśli polubisz swoją nową pracę, nie będziesz przychodziła do domu tak bardzo zmęczona jak po ośmiu godzinach wykonywania znienawidzonych czynności w starej. Wielu pracodawców wysyła też nowych pracowników na szkolenia lub studia podyplomowe. Może warto zaryzykować?

Zupełnie od nowa

Nie masz pracy – to wbrew pozorom sytuacja dająca najwięcej możliwości. Nie masz żadnych zobowiązań i możesz rozpocząć pracę w momencie, gdy Ty i Twoje dziecko będziecie na to gotowi. Być może warto się zastanowić nad założeniem działalności gospodarczej? Może pomyślisz o domowym żłobku? A może najpierw skorzystasz ze szkoleń, które wiele miast organizuje dla młodych mam? Opcji jest wiele, a podjęcie pracy na etat wcale nie jest najciekawszą z nich.

Bez względu jednak na to, która z powyższych sytuacji dotyczy Ciebie, zanim podejmiesz decyzję o powrocie, zastanów się nad tym, czy jesteś na ten powrót gotowa. Jeśli na samą myśl, o pracy odczuwasz przypływ energii, to do boju Mamo!

Zdjęcie: dreamstime.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dorota Ciborowska
Mama Joasi, z zawodu redaktor i korektor, z wykształcenia psycholog i polonista, a z zamiłowania żeglarz. Aktualnie Zastępca redaktora naczelnego magazynu Jachting. Żadnej pracy się nie boi, lubi śpiewać i śmiać się z byle czego.
Podyskutuj

[03] Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Jak wygląda szukanie pracy przez social media? Pamiętaj, że media społecznościowe mogą być Twoim prawdziwym sprzymierzeńcem w tym procesie. Sprawdź jak je wykorzystać i czego absolutnie nie powinnaś robić, by sobie nie zaszkodzić. Posłuchaj 3 odcinka naszego podcastu!
 • Podcast Mamo Pracuj - 12/11/2019
kobieta siedząca na łóżku z laptopem na kolanach

[03] Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

 
 
00:00 / 16:06
 
1X

Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Zapraszamy na trzeci odcinek naszego podcastu. Dzisiaj opowiemy o roli social mediów przy szukaniu pracy.

Pierwszy odcinek podcastu – Jak opisać w CV przerwę związaną z opieką nad dziećmi? – posłuchaj!

Social media – Twój sprzymierzeniec czy przeciwnik podczas szukania pracy?

Mówiąc o roli social mediów przy szukaniu pracy, nie mamy na myśli tylko LinkedIn czy Golden Line – serwisów z założenia zawodowych. Ważną rolę mogą odegrać również Twitter, Instagram czy Facebook.

Dzisiaj pracy szuka się przez internet – to jest wspaniałe źródło dotarcia do ciekawych ofert pracy.

1. W social mediach znajdziesz oferty pracy

Oferty pracy znajdziesz nie tylko na LinkedIn czy na Golden Line, ale także na Facebooku. Dzięki specjalnej funkcji Facebook Jobs możesz zapisać się na powiadomienia o interesujących Cię ofertach – dostaniesz je na maila lub przez Messengera.

Aplikując na taką ofertę – aplikujesz swoim profilem, a nie wysyłasz CV (przynajmniej na początku), potraktuj więc ten profil bardziej zawodowo.

Obserwuj posty osób prywatnych czy profile firm z branży, które Cię interesują. Dołącz do grup tematycznych – tam też pojawiają się ciekawe oferty pracy.

2. Wykorzystaj kontakty i znajomości z social mediów do szukania pracy

Obserwuj znajomych, pytaj ich o firmy i branże, które Cię interesują. Możesz napisać wprost, że szukasz pracy. Pamiętaj, że osoby z Twojej sieci kontaktów mają dostęp do zupełnie innych informacji i ofert pracy niż Ty.

Niech te osoby będą Twoimi sprzymierzeńcami podczas szukania pracy.

Na LinkediIn jest specjalna rubryka, gdzie możesz zaznaczyć, że szukasz nowych możliwości rozwoju zawodowego – dzięki temu rekruterzy szybciej Cię znajdą. A taki komunikat możesz skierować do wszystkich, oprócz Twojego obecnego pracodawcy.

3. Ucz się i bądź na bieżąco – korzystaj z wiedzy dostępnej w social mediach

Zdobywaj wiedzę z dziedziny, która Cię interesuje. Dołącz do grup tematycznych, branżowych na Facebooku czy LinkedIn. To świetna okazja by odświeżyć sobie niektóre informacje (np. jeśli wracasz do pracy po przerwie), lub zdobyć całkiem nową wiedzę, z branży, do której dopiero planujesz wejść.

W branżowych grupach dowiesz się o ciekawych spotkaniach, wystąpieniach i meetup’ach. Poznasz osoby, które działają w branży i które chętnie podzielą się swoją wiedzą i wsparciem. Zdobędziesz dostęp do wartościowych treści, artykułów czy oczywiście ofert pracy.

4. Niech social media będą Twoim sprzymierzeńcem

Zanim rekruter zadzwoni do Ciebie, dokładnie sprawdzi Twoje profile w social mediach. Także tych, które są uważane za prywatne – np. Facebooka. Nawet jeśli twój profil jest ustawiony jako prywatny – pamiętaj, że w sieci nic nie ginie i komentując, postując – zostawiasz po sobie ślad.

Rób to mądrze i pokaż się od pozytywnej strony. Niech Twój obraz w sieci wskazuje na sympatyczną, pomocną osobę, a nie na złośliwego hejtera, z którym nikt nie będzie chciał pracować.

Także Twoje prywatne zainteresowania – np. decoupage, gra na instrumencie czy miłość do gór – dużo o Tobie mówią i mogą mieć znaczenie przy zaproszeniu Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

5. Działaj świadomie i z pomysłem

Korzystaj z wiedzy dostępnej w social mediach, świadomie buduj swój wizerunek – to wszystko sprawi, że social media będą Twoim sprzymierzeńcem podczas szukania pracy.

Posłuchaj drugiego odcinka podcastu Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Dowiedz się więcej i przeczytaj

Czy social media mogą pomóc znaleźć pracę?

Jak skutecznie szukać pracy w sieci?

7 najczęstszych błędów, które możesz popełnić szukając pracy

Zapraszamy do wysłuchania 4 odcinka podcastu: Jak zbudować dobrą relację z rekruterem?

zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podcast Mamo Pracuj
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Jak stworzyć najlepszy biznesplan? Bezpłatne spotkanie dla mam – zapisz się!

Myślisz o założeniu własnej działalności i zastanawiasz się od czego zacząć planowanie biznesu? Chcesz kompleksowo przygotować się do założenia własnej firmy? A może będziesz ubiegać się o środki na rozpoczęcie działalności? Wspaniale! Zapraszamy Cię na bezpłatne warsztaty dotyczące tworzenia biznesplanu.
 • Anna Łabno - Kucharska - 08/11/2019

Jesień jest idealnym czasem, żeby pomyśleć o własnej firmie. Tym bardziej, że właśnie wtedy obchodzimy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Z tej okazji, już 20 listopada w Krakowie, chcemy Was zaprosić na bezpłatne warsztaty oraz indywidualne konsultacje, dotyczące tworzenia biznesplanu specjalnie dla przedsiębiorczych mam!

Nie czekaj i zapisz się już dziś!

Spotkaj się z nami, a my opowiemy Ci o:

 • drogowskazach na drodze planowania własnego biznesu,
 • czym jest biznesplan, po co i jak się go tworzy oraz jakie ma znaczenie,
 • najważniejszych elementach biznesplanu, które przesądzają o powodzeniu biznesu,
 • środkach o jakie możesz ubiegać się na starcie prowadzenia działalności!

Damy Ci przestrzeń na zadawanie pytań. Podzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami.

Warsztaty poprowadzą eksperci i praktycy, z którymi współpracujemy od lat:

 • Dariusz Pierzak – finansista z wykształcenia, doświadczenia, zamiłowania i przekonania. Jako właściciel własnej firmy oraz wieloletni kontroler i dyrektor finansowy w dużych przedsiębiorstwach ma praktyczną wiedzę biznesową, i z pasją się nią dzieli.
 • Agnieszka Pierzak – od 2004 roku związana zawodowo z tematyką funduszy unijnych. Najpierw jako pracownik instytucji m.in. ZPORR i POKL, gdzie doskonaliła umiejętności z zakresu wdrażania i rozliczania środków unijnych.

Zespół Mamo Pracuj również tam będzie! 🙂

Poznaj szczegóły i zgłoś się już dziś!

Jesteśmy przekonane, że będzie to owocny czas!

Kiedy się widzimy?

 • 20 listopada 2019 r., w godzinach od 10:00 do 13:00

Gdzie?

 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
 • 31-124 Kraków, ul. Rajska 1, sala nr 247 (II piętro, prawe skrzydło)

Jak się zapisać?

Aby wziąć udział w bezpłatnym spotkaniu wystarczy wypełnić formularz 🙂

Na spotkanie zapraszamy również z dziećmi.

W sali, gdzie będą odbywać się warsztaty będzie przygotowany mały kącik dla dzieci 🙂

Jeśli zapisałaś się, ale nie będziesz mogła przyjść z przyczyn losowych, prosimy poinformuj nas o tym. Dzięki temu inna mama będzie mogła skorzystać 🙂

Masz jakieś pytania?
Pisz do mnie: [email protected]

W końcu, kto pyta nie błądzi 😉

Zapraszamy!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Łabno - Kucharska
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail