ZAINSPIRUJ SIĘ
Nokia Academy to szansa, z której trzeba skorzystać! – wywiad z Natalią
- Agnieszka Kaczanowska
- 10 lutego 2021
- 8 MIN. CZYTANIA
Czy warto aplikować do Nokia Academy? Natalio, jak odpowiedziałabyś na to pytanie?
Oczywiście, że warto! Nie ma nic do stracenia i nie ma czego się bać. 😉
Po rekrutacji uczestnicy zapraszani są na wykład wstępny, podczas którego dowiadują się, które obszary wiedzy poruszane będą podczas Akademii. Można wtedy zdecydować, czy temat nas kręci, czy jednak chcemy w życiu robić coś innego. Aplikacja nic nie kosztuje, a może zmienić się we wspaniałą przygodę. Ja podczas zajęć nawiązałam kontakty z ludźmi, którzy się przebranżawiają; z trenerami, którzy otwarcie odpowiadali na moje (niekiedy kosmiczne) pytania, a każdy wynik egzaminu budził we mnie niezmierną radość i chęć sięgnięcia po więcej.
Jakie kierunki można wybrać? Czy jest jakaś różnica w wymaganiach?
Do wyboru są dwa profile: testowanie oprogramowania oraz programowanie w języku C++. Część wymagań jest wspólna, a szczegółowe informacje dostępne są na stronie Nokii.
Chcesz się zgłosić? Przejdź do formularza!

Czy trzeba mieć już jakąś wiedzę, jeśli chodzi o IT? Słowem, na jakim etapie zmiany branży czy nauki warto aplikować?
Podczas akademii, w której ja uczestniczyłam kursanci posiadali wiedzę na różnym poziomie. Jedni więcej wiedzieli o Linuxie, inni o sieciach, zdarzali się eksperci z fizyki oraz osoby recytujące 7 zasad testowania. Ja sama miałam już certyfikat ISTQB i byłam po kursie związanym z testowaniem oprogramowania. Myślę, że podstawowa wiedza z IT jest potrzebna, natomiast warto podkreślić, że NA jest po to, aby nauczyć uczestników tego, co będzie potrzebne później w pracy. Prowadzone są zajęcia ze wszystkich obszarów. NA pokazuje też, w jakim kierunku się rozwijać i którą gałąź wiedzy należy rozszerzyć.

Czy da się pogodzić zajęcia z pracą, dziećmi i wszystkimi innymi ważnymi życiowymi rolami?
Nie ukrywam: było ciężko. Da się pogodzić życie z nauką/rozwojem, natomiast wymaga to uporu i wsparcia. Tutaj duży ukłon w stronę mojego męża, który przejął obowiązki domowe, a dla mnie był podporą podczas chwil zwątpienia, stresu i braku wiary w siebie. Puszczam też oczko do sąsiadów, którym czasem podrzucałam dzieci, gdy naprawdę było już hucznie, energicznie i zbyt głośno, a ja potrzebowałam skupić się na nauce. Rodzice, siostra, teściowie, znajomi – myślę, że każdy miał wpływ na mój sukces.
Powiedz proszę jak wyglądają zajęcia? Ile czasu trwają?
Poprzednia Akademia była pierwszą edycją prowadzoną całkowicie zdalnie. Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku – przez mniej więcej dwa miesiące. Była podzielona na etapy, które weryfikowały wiedzę i zawężały krąg uczestników. Część obowiązkowa zaczynała się o godzinie 16:30 i trwała 1,5 godziny. Po niej był czas na konsultacje, trwające w zależności od potrzeb uczestników – czasem do późnego wieczora. W tym miejscu muszę przyznać, że trenerzy z Nokii zrobili kawał świetnej roboty. Cierpliwie tłumaczyli materiał, niejednokrotnie wręcz łopatologicznie. Szacuneczek! Teraz sama szkolę się na trenera Nokia Academy, zatem zapraszam – może się spotkamy!

Natalio, a jak się zaczęła Twoja przygoda? Skąd pomysł aplikowania do Nokia Academy?
Wydawało się, że będzie lekko, łatwo i przyjemnie, ale było zupełnie inaczej. Po kilku rozmowach z kolegami z branży i paru spotkaniach nt. przebranżowienia, końcem 2019 roku podjęłam decyzję o zmianie profesji. Zaczęłam od kursu testerskiego, a po certyfikacji ISTQB przyszła pandemia, lockdown i moje plany legły w gruzach. Ciężko było zaczepić się, by zdobyć komercyjne doświadczenie w IT, nie mając statusu studenta. Odbyłam kilka rozmów kwalifikacyjnych, ale czułam, że stoję w miejscu. W końcu w wakacje 2020 roku trafiłam na ogłoszenie rekrutacyjne do Nokia Academy. Pomyślałam sobie: „Brzmi nieźle!”. Wymagania mniej więcej spełniałam, kurs darmowy, więc głupio było nie spróbować. Na wykładzie wstępnym zrozumiałam 5% materiału, w tym przedstawienie się prowadzącego i podziękowanie za uwagę. 😉 Zrobiłam jednak notatki i przez kilka dni, slajd po slajdzie, próbowałam dociec prawdy niczym wytrwały Detektyw Pozytywka. ; -)
Jak wyglądał Twój dzień w czasie nauki i ile to trwało? W trakcie naszego webinaru promującego ebooka, opowiadałaś, że 2 dzieci, praca, kwarantanna i dałaś radę… ale jak?
Pracowałam na etacie w godzinach 8-16. Wrzucałam coś na ząb (a propos zalet Nokia Academy – zrzuciłam parę kilo ;)) i od 16:30 skoncentrowana słuchałam wykładów (zastanawiając się, czy na pewno są w języku polskim, bo zmęczenie dawało się we znaki). Po części wykładowej aktywnie uczestniczyłam w konsultacjach (no może nie zawsze aktywnie, bo kiedy nie rozumiesz materiału, to nie wiesz, o co pytać). Wieczorami z nosem w książkach powtarzałam materiał, żeby następnego dnia móc spytać o to, czego nie rozumiem. Nie spotykałam się ze znajomymi, a weekendy, święta i każdą wolną chwilę poświęcałam na szukanie rozwiązań, dociekanie odpowiedzi, rozszyfrowywanie skrótów.
Warto zaznaczyć, że Nokia Academy jest darmowa, natomiast cena, którą płacimy na rzecz tych szkoleń, to czas. Trzeba poświęcić wiele rzeczy. Przez ponad dwa miesiące prawie nie widywałam swoich dzieci, a kiedy wylądowaliśmy na kwarantannie, uwierz mi – było nerwowo. To, jak pracuje się w domu z małymi dziećmi, doskonale zrozumieją rodzice, a jeśli dołożymy do tego naukę, trudny materiał i cały dom na głowie, to łatwo wyobrazić sobie ogrom tego przedsięwzięcia.

Teraz pracujesz w Nokii – na jakim stanowisku? Opowiedz, czym się zajmujesz? Nie każdy ma szansę na pracę w Nokii po Nokia Academy. Jak sądzisz, co zadecydowało, że właśnie Ty dostałaś ofertę?
Nie wchodząc w szczegóły, pracuję na stanowisku testera w dziale R&D tworzącym między innymi oprogramowanie radiomodułów. Radiomoduł, to ta skrzynka, która wysyła sygnał do telefonów, żebyśmy mieli Internet. 😉 Zajmuję się testami integracyjnymi komponentów, ale można też powiedzieć, że wpisuję kolorowe słówka na czarnym tle ekranu (kiedy ktoś spoza branży zajrzy mi przez ramię). Moim zdaniem każdy z aspiracjami ma szansę dostać pracę w Nokii.
Co zadecydowało, że ja dostałam ofertę? Serdeczny kolega powiedział mi, że zadaję dobre pytania, może to jest klucz do sukcesu? Czuję, że jedna z menedżerek zauważyła we mnie to coś, ten upór maniaka, chęć rozwoju i zdolność adaptowania się do sytuacji, przyswajalność wiedzy. To ona poleciła mnie dalej i dzięki niej trafiłam na ostateczną rozmowę, zakończoną podpisaniem umowy.
Na koniec, co chciałabyś jeszcze dodać? Co powiedziałabyś innym kobietom, które jak Ty kiedyś, są teraz na początku drogi?
Łatwo mi powiedzieć to teraz, ale nie poddawajcie się! Korzystajcie z dobrodziejstw Internetu, darmowych webinarów, akcji, jakie prowadzi portal mamopracuj.pl, słuchajcie podcastów, oglądajcie filmy związane z IT, pytajcie znajomych lub nieznajomych i chyba najważniejsze: nie bójcie się prosić o pomoc. Nokia Academy odbywa się teraz zdalnie, w pierwszym etapie było ponad 100 osób, a w pewnym momencie, w tym tłumie, trenerzy zaznaczali, że mnie pamiętają. Czasem, gdy pytałam o coś spoza tematu, odpowiadali mi później na prywatnym czacie. 🙂 Zawsze byli do dyspozycji, za co też serdecznie dziękuję! Do mnie została wyciągnięta pomocna dłoń, wykorzystałam to, dlatego też teraz ja chcę dać coś od siebie i mam nadzieję, że zainspiruję kogoś do dalszego rozwoju. 🙂
Dziękujemy za rozmowę!
A teraz sprawdź czy Nokia Academy jest właśnie dla Ciebie!
A może chcesz poznać inne historie kobiet, które zmieniły swoje życie i odważyły się wejść do branży IT właśnie w Nokii?
Zmiana branży na IT. Od czego zacząć i o co zadbać, aby to było możliwe?
Mama–testerka inspiracją dla innych kobiet
Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy w Nokii? Przejdź do profilu firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.
Zdjęcia: archiwum prywatne Natalii Kniat