Czego szukasz

Nokia Academy to szansa, z której trzeba skorzystać! – wywiad z Natalią

Jeśli szukasz drogi, która poprowadzi Cię do branży IT, to Nokia Academy może okazać się doskonałym kierunkiem. Dzisiaj rozmawiamy z Natalią Kniat, która po ukończeniu Nokia Academy rozpoczęła pracę testerki w Nokii. Jak w wygląda nauka w akademii i dlaczego warto spróbować swoich sił? Przeczytaj!

Czy warto aplikować do Nokia Academy? Natalio, jak odpowiedziałabyś na to pytanie?

Oczywiście, że warto! Nie ma nic do stracenia i nie ma czego się bać. 😉
Po rekrutacji uczestnicy zapraszani są na wykład wstępny, podczas którego dowiadują się, które obszary wiedzy poruszane będą podczas Akademii. Można wtedy zdecydować, czy temat nas kręci, czy jednak chcemy w życiu robić coś innego. Aplikacja nic nie kosztuje, a może zmienić się we wspaniałą przygodę. Ja podczas zajęć nawiązałam kontakty z ludźmi, którzy się przebranżawiają; z trenerami, którzy otwarcie odpowiadali na moje (niekiedy kosmiczne) pytania, a każdy wynik egzaminu budził we mnie niezmierną radość i chęć sięgnięcia po więcej.

Jakie kierunki można wybrać? Czy jest jakaś różnica w wymaganiach?

Do wyboru są dwa profile: testowanie oprogramowania oraz programowanie w języku C++. Część wymagań jest wspólna, a szczegółowe informacje dostępne są na stronie Nokii.

Chcesz się zgłosić? Przejdź do formularza!

Czy trzeba mieć już jakąś wiedzę, jeśli chodzi o IT? Słowem, na jakim etapie zmiany branży czy nauki warto aplikować?

Podczas akademii, w której ja uczestniczyłam kursanci posiadali wiedzę na różnym poziomie. Jedni więcej wiedzieli o Linuxie, inni o sieciach, zdarzali się eksperci z fizyki oraz osoby recytujące 7 zasad testowania. Ja sama miałam już certyfikat ISTQB i byłam po kursie związanym z testowaniem oprogramowania. Myślę, że podstawowa wiedza z IT jest potrzebna, natomiast warto podkreślić, że NA jest po to, aby nauczyć uczestników tego, co będzie potrzebne później w pracy. Prowadzone są zajęcia ze wszystkich obszarów. NA pokazuje też, w jakim kierunku się rozwijać i którą gałąź wiedzy należy rozszerzyć.

Czy da się pogodzić zajęcia z pracą, dziećmi i wszystkimi innymi ważnymi życiowymi rolami?

Nie ukrywam: było ciężko. Da się pogodzić życie z nauką/rozwojem, natomiast wymaga to uporu i wsparcia. Tutaj duży ukłon w stronę mojego męża, który przejął obowiązki domowe, a dla mnie był podporą podczas chwil zwątpienia, stresu i braku wiary w siebie. Puszczam też oczko do sąsiadów, którym czasem podrzucałam dzieci, gdy naprawdę było już hucznie, energicznie i zbyt głośno, a ja potrzebowałam skupić się na nauce. Rodzice, siostra, teściowie, znajomi – myślę, że każdy miał wpływ na mój sukces.

Powiedz proszę jak wyglądają zajęcia? Ile czasu trwają?

Poprzednia Akademia była pierwszą edycją prowadzoną całkowicie zdalnie. Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku – przez mniej więcej dwa miesiące. Była podzielona na etapy, które weryfikowały wiedzę i zawężały krąg uczestników. Część obowiązkowa zaczynała się o godzinie 16:30 i trwała 1,5 godziny. Po niej był czas na konsultacje, trwające w zależności od potrzeb uczestników – czasem do późnego wieczora. W tym miejscu muszę przyznać, że trenerzy z Nokii zrobili kawał świetnej roboty. Cierpliwie tłumaczyli materiał, niejednokrotnie wręcz łopatologicznie. Szacuneczek! Teraz sama szkolę się na trenera Nokia Academy, zatem zapraszam – może się spotkamy!

Natalio, a jak się zaczęła Twoja przygoda? Skąd pomysł aplikowania do Nokia Academy?

Wydawało się, że będzie lekko, łatwo i przyjemnie, ale było zupełnie inaczej. Po kilku rozmowach z kolegami z branży i paru spotkaniach nt. przebranżowienia, końcem 2019 roku podjęłam decyzję o zmianie profesji. Zaczęłam od kursu testerskiego, a po certyfikacji ISTQB przyszła pandemia, lockdown i moje plany legły w gruzach. Ciężko było zaczepić się, by zdobyć komercyjne doświadczenie w IT, nie mając statusu studenta. Odbyłam kilka rozmów kwalifikacyjnych, ale czułam, że stoję w miejscu. W końcu w wakacje 2020 roku trafiłam na ogłoszenie rekrutacyjne do Nokia Academy. Pomyślałam sobie: „Brzmi nieźle!”. Wymagania mniej więcej spełniałam, kurs darmowy, więc głupio było nie spróbować. Na wykładzie wstępnym zrozumiałam 5% materiału, w tym przedstawienie się prowadzącego i podziękowanie za uwagę. 😉 Zrobiłam jednak notatki i przez kilka dni, slajd po slajdzie, próbowałam dociec prawdy niczym wytrwały Detektyw Pozytywka. ; -)

Jak wyglądał Twój dzień w czasie nauki i ile to trwało? W trakcie naszego webinaru promującego ebooka, opowiadałaś, że 2 dzieci, praca, kwarantanna i dałaś radę… ale jak?

Pracowałam na etacie w godzinach 8-16. Wrzucałam coś na ząb (a propos zalet Nokia Academy – zrzuciłam parę kilo ;)) i od 16:30 skoncentrowana słuchałam wykładów (zastanawiając się, czy na pewno są w języku polskim, bo zmęczenie dawało się we znaki). Po części wykładowej aktywnie uczestniczyłam w konsultacjach (no może nie zawsze aktywnie, bo kiedy nie rozumiesz materiału, to nie wiesz, o co pytać). Wieczorami z nosem w książkach powtarzałam materiał, żeby następnego dnia móc spytać o to, czego nie rozumiem. Nie spotykałam się ze znajomymi, a weekendy, święta i każdą wolną chwilę poświęcałam na szukanie rozwiązań, dociekanie odpowiedzi, rozszyfrowywanie skrótów.

Warto zaznaczyć, że Nokia Academy jest darmowa, natomiast cena, którą płacimy na rzecz tych szkoleń, to czas. Trzeba poświęcić wiele rzeczy. Przez ponad dwa miesiące prawie nie widywałam swoich dzieci, a kiedy wylądowaliśmy na kwarantannie, uwierz mi – było nerwowo. To, jak pracuje się w domu z małymi dziećmi, doskonale zrozumieją rodzice, a jeśli dołożymy do tego naukę, trudny materiał i cały dom na głowie, to łatwo wyobrazić sobie ogrom tego przedsięwzięcia.

Teraz pracujesz w Nokii – na jakim stanowisku? Opowiedz, czym się zajmujesz? Nie każdy ma szansę na pracę w Nokii po Nokia Academy. Jak sądzisz, co zadecydowało, że właśnie Ty dostałaś ofertę?

Nie wchodząc w szczegóły, pracuję na stanowisku testera w dziale R&D tworzącym między innymi oprogramowanie radiomodułów. Radiomoduł, to ta skrzynka, która wysyła sygnał do telefonów, żebyśmy mieli Internet. 😉 Zajmuję się testami integracyjnymi komponentów, ale można też powiedzieć, że wpisuję kolorowe słówka na czarnym tle ekranu (kiedy ktoś spoza branży zajrzy mi przez ramię). Moim zdaniem każdy z aspiracjami ma szansę dostać pracę w Nokii.

Co zadecydowało, że ja dostałam ofertę? Serdeczny kolega powiedział mi, że zadaję dobre pytania, może to jest klucz do sukcesu? Czuję, że jedna z menedżerek zauważyła we mnie to coś, ten upór maniaka, chęć rozwoju i zdolność adaptowania się do sytuacji, przyswajalność wiedzy. To ona poleciła mnie dalej i dzięki niej trafiłam na ostateczną rozmowę, zakończoną podpisaniem umowy.

Na koniec, co chciałabyś jeszcze dodać? Co powiedziałabyś innym kobietom, które jak Ty kiedyś, są teraz na początku drogi?

Łatwo mi powiedzieć to teraz, ale nie poddawajcie się! Korzystajcie z dobrodziejstw Internetu, darmowych webinarów, akcji, jakie prowadzi portal mamopracuj.pl, słuchajcie podcastów, oglądajcie filmy związane z IT, pytajcie znajomych lub nieznajomych i chyba najważniejsze: nie bójcie się prosić o pomoc. Nokia Academy odbywa się teraz zdalnie, w pierwszym etapie było ponad 100 osób, a w pewnym momencie, w tym tłumie, trenerzy zaznaczali, że mnie pamiętają. Czasem, gdy pytałam o coś spoza tematu, odpowiadali mi później na prywatnym czacie. 🙂 Zawsze byli do dyspozycji, za co też serdecznie dziękuję! Do mnie została wyciągnięta pomocna dłoń, wykorzystałam to, dlatego też teraz ja chcę dać coś od siebie i mam nadzieję, że zainspiruję kogoś do dalszego rozwoju. 🙂

Dziękujemy za rozmowę!

A teraz sprawdź czy Nokia Academy jest właśnie dla Ciebie!

A może chcesz poznać inne historie kobiet, które zmieniły swoje życie i odważyły się wejść do branży IT właśnie w Nokii?

Zmiana branży na IT. Od czego zacząć i o co zadbać, aby to było możliwe?

Mama–testerka inspiracją dla innych kobiet

Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy w Nokii? Przejdź do profilu firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.

Zdjęcia: archiwum prywatne Natalii Kniat

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 

Trzeba chcieć i trzeba pytać! Czyli jak wejść do branży IT i zostać Business Intelligence Developer

Jak postawić pierwszy krok w obszarze Business Intelligence? Co jest niezbędne, aby rozwijać się w tym obszarze? Czym zajmuje się analityk biznesowy w branży IT? Swoją wiedzą i cennymi wskazówkami dzieli się Katarzyna Dudziak, Business Intelligence Developer w BNY Mellon.
Katarzyna Dudziak, Business Intelligence Developer w BNY Mellon

Kasiu, Business Intelligence Developer w BNY Mellon to Twoje stanowisko, czym się zajmujesz?

Pracuję w dziale IT, krótko mówiąc, swoją pracą wspieram procesy biznesowe. Dostarczam rozwiązania, a konkretnie raporty, które usprawniają prace zespołów w odniesieniu do klientów banku. Pracuję korzystając z takich technologii jak: MSSQL, C#, SAP Business Objects.

Zobacz profil BNY Mellon w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Dziękuję za to wyjaśnienie. Opowiedz proszę, jak ten obszar wpisuje się w inne stanowiska w branży IT. Z kim współpracujesz na co dzień? Kto potrzebuje Twoich analiz. Pracujesz zespołowo?

Pracuję w zespole siedmioosobowym, w skład którego wchodzą developerzy, w tym ja oraz kierownik zespołu, który nie tylko jest liniowym przełożonym, ale również wspiera pracę zespołu pod kątem merytorycznym i technicznym. Na co dzień komunikujemy się w języku angielskim, gdyż BNY Mellon to firma o zasięgu globalnym.

Moja praca polega na analizie, programowaniu, również wdrażaniu rozwiązań, kontaktach z „biznesem” (czyli osobami zajmującymi się obsługą aktywów) i czasami z klientami, dla których BNY Mellon globalnie świadczy usługi.

Zadania, które wykonuję związane są głównie z danymi i ich prezentacją, w oparciu o które „biznes” podejmuje decyzje. Rozwijam również aplikacje, które wykorzystujemy do usprawnienia pracy naszego zespołu.
Obserwuje, że wszelkie stanowiska pracy związane z danymi, analizą danych, integracją danych, zajmują coraz większą część branży IT oraz wiążą się z poznawaniem różnych technologii.

Rzeczywiście to bardzo ciekawy i perspektywiczny kierunek! A jak wygląda Twój przykładowy dzień pracy?

Mój dzień to typowy dzień pracującej mamy: czyli godzenie pracy zawodowej z wychowaniem syna oraz obowiązkami domowymi. Po wyprawieniu syna do szkoły, sprawdzam w kalendarzach (osobistym i pracowniczym) co mam już zaplanowane na bieżący dzień oraz co muszę dopisać do tej listy. Później szybkie przygotowanie do spotkania zespołowego w pracy, które odbywa się codziennie o 9.30. To ważna część naszego dnia, gdyż każda osoba z zespołu omawia na nim kwestie związane ze statusem swoich bieżących zadań: co udało się zrobić, omawiamy też ewentualne problemy.

Obecnie, kiedy pracuję 100% zdalnie (jak cały mój zespół), to czasami praca przeplata się z obowiązkami domowymi. Ale myślę, że w podobnej sytuacji są wszystkie inne pracujące zdalnie mamy z dziećmi w domu. To wymagające, ale bardzo lubię swoją pracę i udaje mi się pogodzić obowiązki pomimo przeciwności.

Znam to doskonale. Wg badań z sierpnia 2020 roku, ponad 80% kobiet, które pracują zdalnie z dziećmi, czuje ogromne obciążenie i przemęczenie, ale wróćmy do Twojej pracy. W jakich branżach, w jakich firmach takie stanowiska jak Twoje są najbardziej popularne?

Nie ma tutaj określonych branż. Pracowałam w sumie dla 5 branż: turystycznej, motoryzacyjnej, administracyjnej, odzieżowej, bankowej. Także rozpiętość jest tutaj duża. Nie ma w zasadzie branży, dla której nie mogłabym pracować, albo przynajmniej na chwilę obecną nie przychodzi mi takowa do głowy.

Katarzyna Dudziak, Business Intelligence Developer

Opowiedz mi proszę jaka była Twoja historia. Wiem, że kończyłaś informatykę, a czy praca z danymi to był Twój cel?

Kierunek studiów wybrałam ze względu na moje zainteresowania, ale też z ciekawości. Nie istniały wtedy jeszcze te zawody, które znamy dziś (przynajmniej na polskim rynku pracy), więc była to droga trochę w nieznane. Zawsze potrafiłam myśleć analitycznie i interesowały mnie nauki ścisłe, więc wybór uczelni technicznej był dla mnie oczywisty. Natomiast w trakcie studiów wiedziałam już, że chcę pracować z danymi. Wówczas niewiele było ofert pracy z tym związanych. Prawdziwy boom na tego typu umiejętności trwa od ok. 8 lat.

A jakie cechy, kompetencje i oczywiście wiedza są niezbędne aby taką rolę wykonywać?

Na początek, jak wszędzie, trzeba chcieć. Jeżeli kogoś interesuje branża IT, ale nie jest wykształcony w tym kierunku, to nic straconego. Wiele można nauczyć się samodzielnie, wiedza jest na wyciagnięcie ręki: Internet, książki + komputer.

Po drugie, do tej pracy potrzebna jest umiejętność myślenia analitycznego i ogólne predyspozycje intelektualne w tym kierunku. Jest wiele kursów, które przygotowują do pracy, ale nie działa to tak, że po kursie jest się od razu programistą. Jeżeli decydujesz się na bycie programistą, to decydujesz się też na ciągłe wyzwania, przyswajanie sporej ilości wiedzy, nierzadko wymagającą pracę i ciągłe uczenie się.

W IT są też mniej techniczne stanowiska pracy, które również dają ciekawe szanse rozwoju. Dodam jeszcze, że ważna jest znajomość języka angielskiego, bo większość firm wymaga poziomu minimum B1/B2.

Zainteresowała Cię praca w BNY Mellon? Sprawdź pełną listę ofert pracy na stanowiska techniczne!

W trakcie rozmowy powiedziałaś, że to nie jest łatwy kierunek, ale że znasz osoby, które „z innej bajki” znalazły się właśnie na tym stanowisku. Czy możesz opowiedzieć – być może wiesz, skąd przyszli, jakie ich cechy i umiejętności sprawiły, że poszli w tym kierunku?

Tak, rzeczywiście, znam takie osoby. Dokładnie 4 🙂 i są to typowe samouki. Wszyscy ukończyli studia niezwiązane z IT (czyli inne niż informatyka, elektronika i pokrewne). Wśród tych osób są absolwenci studiów humanistycznych, które świetnie radzą sobie na rynku i posiadają dużą wiedzę. Wszystkie te osoby wykazały się cechami, o których wspomniałam wcześniej.

A gdybyś mogła dać trochę wskazówek, od czego zacząć? Jak sprawdzić czy jest to kierunek, który warto obrać? Może są jakieś ciekawe publikacje, blogi etc.

Na początek na pewno trzeba uzmysłowić sobie, że to będzie wymagać nauki, której będzie sporo. Można zerknąć na początek na W3Schools (w3schools.com) są tam quizy i tutoriale. Polecam też przeglądanie stron internetowych i czasopism (np. Programista Junior), poświęconych programowaniu na poziomie juniorskim. Jeżeli zna się język angielski to dostępność do materiałów jest ogromna.

Warto również zerknąć na strony internetowe wykładowców z uczelni wyższych, np. Politechniki Wrocławskiej. Są tam materiały umieszczone przez pracowników naukowych.

Aby wejść w tę branżę, trzeba być zdeterminowanym, pracowitym i konsekwentnym. To, czy dana osoba poradzi sobie sama, czy potrzebny będzie kurs, to jest zawsze kwestia indywidualna. Zanim podejmiesz decyzję o kupnie kursu programowania, polecam pójść na wykład na uczelnię jako wolny słuchacz. Nie jest ważne jaki język programowania będzie omawiany na wykładzie. Po prostu posłuchaj!

A pamiętasz swoją rekrutację na to stanowisko? Jest jakaś wiedza, obszary, które wiesz, że warto zgłębiać przygotowując się do rekrutacji na to stanowisko?

Oczywiście, doskonale pamiętam rekrutację do BNY Mellon. Najpierw odbyła się rozmowa telefoniczna, na której musiałam odpowiedzieć na 5 pytań technicznych (całość trwała ok. 20 minut). Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, zostałam zaproszona na rozmowę stacjonarną. Trwała ona ponad 2 godziny. Na rozmowie zostałam poproszona na opisanie swojego doświadczenia zawodowego oraz padły kolejne techniczne pytania. Część techniczna rozmowy stanowiła większość, a ponad połowa rozmowy odbyła się w języku angielskim. W moim przypadku kluczowa okazała się wiedza z SQLa oraz to, że pracowałam kiedyś z obiektowym językiem programowania. Na spotkaniu najbardziej liczyła się wiedza praktyczna, czyli pisanie zapytań do bazy danych.

Dziękuję Ci bardzo. A czy jest na koniec coś, czym chciałabyś się podzielić?

Proszę pamiętać, że IT to nie tylko twarde techniczne stanowiska. Można zacząć od testowania manualnego, zająć się analizą wymagań, czyli zostać analitykiem po stronie biznesu. Później przejść na analizę po stronie IT i zacząć wdrażać się w techniczne kwestie.

Pracodawcy często wysyłają na profesjonalne kursy w czasie pracy w ramach podnoszenia kwalifikacji. Jeżeli się chce, to naprawdę wiele można osiągnąć. I tak jak wspomniałam wcześniej, zachęcam do pójścia na wykład z programowania na uczelnie. Polecam wykłady z baz danych, data mining, data science, big data, systemy klasy ERP (czyli SAP, MS Dynamix, Comarch). Można pójść też w kierunku administracji serwerami, sieciami komputerowymi czy bezpieczeństwa. Możliwości jest wiele. A przede wszystkim warto nie bać się pytać!

Bardzo dziękuję!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie bny_mellon_logo_kolor_ver4-1024x375.png

Zapraszamy do zapoznania się z profilem BNY Mellon w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Sprawdź pełną listę ofert pracy w BNY Mellon zależnie od doświadczenia:

GAP – oferta na start w BNY Mellon

BNY Mellon – praca dla specjalistów

BNY Mellon – praca dla doświadczonych ekspertów

BNY Mellon – praca w zespołach IT

Zdjęcia: BNY Mellon, archiwum prywatne Katarzyny Dudziak

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 

Video: Jak postawić pierwszy krok w świecie Machine Learning?

Co to jest Machine Learning? Czy myśląc o przebranżowieniu warto wziąć pod uwagę ten niezwykły obszar sztucznej inteligencji? Specjalnie dla społeczności #MamoPracujwIT, wspólnie z Fundacją DataWorkshop przygotowaliśmy webinar, który odczarowuje uczenie maszynowe i wyjaśnia w jaki sposób można wejść do tej niszowej branży. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z tego wydarzenia!

Jak postawić pierwszy krok w świecie Machine Learning?

Zagadnienie Machine Learning, czyli uczenie maszynowe, bardzo często pojawia się podczas rozmów o projektach przyszłości i nowych technologiach. Mówiąc bardzo ogólnie, jest to obszar sztucznej inteligencji zajmujący się maszynami i systemami, które same uczą się i doskonalą na podstawie danych. Obejrzyj nasz webinar i sprawdź – może to właśnie ta fascynująca dziedzina nauki jest tym czego szukasz?

Czego dowiesz się z nagrania?

  • Poznasz zagadnienia związane z machine learning i możliwości rozwoju w tym kierunku,
  • Dowiesz się jakie kompetencje są przydatne w uczeniu maszynowym,
  • Rozprawimy się mitami, które są popularne i często blokują ludzi przed postawieniem pierwszego kroku,
  • Porozmawiamy w końcu o kompetencjach przyszłości, które są niezbędne w projektach ML,
  • Dowiesz się także, o tym jak wziąć udział w wyzwaniu, które pokaże Ci praktyczną stronę ML i być może zmieni Twoje życie!

Kim jest nasza ekspertka?

Urszula Skiepko, z wykształcenia logopedka, fonouadiolog, także absolwentka Performatyki, ale od początku pracy zawodowej związana jest z branżą IT.

Aktualnie jej aktywność zawodowa i zainteresowania skupione są wokół obszaru Machine Learning. Zawodowo związana z firmą DataWorkshop, której osią działania jest Machine Learning w wielu wymiarach, także edukacyjnym. Kieruje DataWorkshop Foundation, której celem jest rozpowszechnianie wiedzy o uczeniu maszynowym i realizacja projektów, które mają pozytywny wpływ na otoczenie. Po godzinach zgłębia wiedzę na temat powiązań sztuki i nowych technologii, a także cyborgizacji społeczeństwa.

Moderatorką webinaru jest Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współzałożycielka portalu i Fundacji Mamo Pracuj.

Grafika: print screen z nagrania video

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×