Czego szukasz

Niezależna, kobieca, spełniona – Kamila

Kamila Markiewicz-Lubańska, żona, mama Mateusza i fotografka. Odnalazła swoją pasję w fotografii i spełnia marzenia innych, łapiąc ulotne chwile w kadrze i swoje marzenia, pracując i robiąc, to co kocha…

Zacznijmy jak w bajce. Dawno, dawno temu…

Zawsze chciałam być malarką. Na studiach miałam takie marzenie, a fotografia była właściwie na drugim miejscu. Z czasem okazało się, że więcej uwagi poświęcam na robienie zdjęć. Fotografowałam moją rodzinę, a w szczególności kuzynki, które ubierałam w halki i zwiewne materiały, znajdowałam różne dziwne miejsca, na strychu, w piwnicy, na polu czy w lesie i tam tworzyłam swoje małe dzieła – czarno-białe fotografie, które w nocy w łazience wywoływałam (śmiech).

I co było dalej?

Mam wykształcenie plastyczne, szukałam zajęcia, w którym mogłabym wykorzystać wszystkie moje zdolności. Oczywiście nie od początku myślałam o firmie. Na początku pracowałam jako sprzedawca w salonie ze sprzętem fotograficznym, a później jako fotografka w wielu agencjach reklamowych. Poznawałam ludzi, zdobywałam kontakty i przyjaźnie, wiele się nauczyłam. Gdy zaszłam w ciążę, okazało się, że jestem bez pracy. Fotografka.pl powstała w wyniku ogromnej potrzeby samorealizacji, z chęci fotografowania ludzi, a w szczególności kobiet i dzieci. Kiedy na świecie pojawił się Mateusz, to właściwie zaraz po jego urodzeniu zaczęłam intensywnie fotografować. Na początku robiłam zdjęcia w pokoju w wynajmowanym mieszkaniu, w bardzo domowych warunkach (śmiech). Z czasem, jak już Mateusz podrósł coraz łatwiej było znaleźć chwilę, żeby umówić się z kimś na sesję. Dostawałam coraz poważniejsze zlecenia. Postanowiłam stworzyć stronę internetową, żeby pokazać moje portfolio. To były początki. Pierwsza, oficjalna  strona internetowa powstała w 2006 r., potem blog fotograficzny.

Ile czasu minęło od pomysłu na firmę, do jego realizacji?

Sam pomysł na firmę pojawił się bardzo szybko (śmiech). Było zainteresowanie moimi zdjęciami, chciałam się dalej rozwijać, robić coś dla siebie, podejmować decyzje, planować. Trochę zmotywowała mnie też możliwość otrzymania dotacji, z czego skorzystałam. Obawiałam się tylko, że nie będę potrafiła znaleźć klienta, że nie zmobilizuję się do codziennej pracy w domu.

Kto Cię wspiera w pracy zawodowej?

Największe wsparcie mam w moim mężu, który zawsze służy dobrą radą, jest człowiekiem z ogromnym wyczuciem estetyki, ma nietuzinkowe pomysły, co bardzo pomaga przy różnych projektach fotograficznych, które często tworzymy wspólnie. Oczywiście też rodzice i przyjaciele. I Ula Balińska, moja wspaniała wizażystka z którą od wielu lat współpracuję przy sesjach, tworzymy zgrany team.

Czy kończyłaś dodatkowe kursy, żeby prowadzić tę firmę fotograficzną?

Wszystkiego uczę się sama. Każdy dzień jest inny, mimo starannie przygotowanego planu dnia. Właściwie codziennie zdobywam nowe umiejętności, czytam też książki o fotografii, podpatruję wybitnych fotografików, przeglądam portale fotograficzne.

A jak zdobywasz klientów? Jak sama wspominasz – miałaś obawy, czy Twoje usługi znajdą nabywców.

W moim przypadku najlepiej sprawdza się reklama szeptana oraz Internet. Poza tym, przez te wszystkie lata zbudowałam dość rozległą sieć kontaktów, łańcuszek znajomych, osób, które dają zlecenia lub przychodzą na sesje czy polecają mnie innym. Z roku na rok klientów przybywa, a ja nie mogę narzekać na brak zajęć. Klienci doceniają zaangażowanie i wysoki poziom wykonywanej usługi, a ja dbam o to aby mój produkt był najwyższej jakości (śmiech).

Jak prowadzić biznes, kiedy masz dziecko, dom na głowie?

Prowadzenie biznesu (zwłaszcza z domu) i wychowywanie dziecka wiąże się z wieloma obowiązkami, które trzeba ze sobą połączyć. Organizacja pracy firmowej i obowiązków domowych bez precyzyjnie ustalonego planu działania na każdy dzień na dłuższą metę nie ma szans powodzenia. Ważna jest dobra współpraca domowników.

Dziecko to ogromny skarb, ale też osoba, która potrzebuję maksimum zainteresowania i bliskości. Dzięki temu, że pracuję w domu i zawsze jestem ”pod ręką„ mogę połączyć bycie mamą i rozwijać się zawodowo.

To w takim razie – Twoim zdaniem – dzieci inspirują do pracy, czy utrudniają realizację zawodową?

Inspirują na pewno (śmiech). Mój syn gra na wiolonczeli, czasami pomaga przy zdjęciach, często sam pozuje.

Nigdy nie jest tak, że nie utrudniają. Ja na przykład cały czas mam w głowie, co w danym momencie robi moje dziecko – jak jest w szkole, gdy już w domu to jak spędzić z nim czas, choć mam go niewiele. Wtedy chciałoby się wydłużyć dobę, żeby trwała jeszcze następne 24 godziny. Ale bycie mamą jest cudowne i mobilizuje do pracy.

Opowiedz jak wygląda Twój dzień. Jak w praktyce łączysz życie rodzinne i zawodowe?

Mój dzień wygląda bardzo zwyczajnie. Wstaję rano, około 6.15, szykuję syna do szkoły, 7.30 jestem już w pracy w pracowni na piętrze. Do godziny 16.00 siedzę przy zdjęciach, gdy mam sesję trwa to dłużej, w tzw. międzyczasie trochę ogarniam mieszkanie, przygotowuję wszystko do obiadu. Po 16.00 zazwyczaj Mateusz wraca ze szkoły, wtedy też jemy obiad. Po obiedzie chwila odpoczynku i pomoc przy odrabianiu lekcji. Gdy mam dużo pracy to jeszcze wieczorem siadam do komputera, ale zazwyczaj koło 19.00 mam już czas dla mojej rodziny. Muszę być bardzo zorganizowana, mam ustalony plan dnia i staram się go trzymać. To pomaga mi łączyć pracę z obowiązkami domowymi i byciem z rodziną.

Co daje Ci Twój biznes?

Na pewno i przede wszystkim poczucie własnej wartości. Czuję się przez to niezależna, kobieca, spełniona. Jest dla mnie motorem do ciągłego rozwoju, samorealizacji, poznawania nowych ludzi, tworzenia. Moja pasja jest moim zawodem, jestem szczęśliwa gdy mogę sprawić radość ludziom swoimi zdjęciami.

A co powiedziałabyś mamom, które szukają swojej wymarzonej drogi zawodowej?

Bądź Niezależna! Realizuj marzenia! Kochaj!

Dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów.

Rozmawiała: Paulina Sienczyło

Zdjęcia: archiwum prywatne Kamili

www.atelier-fotograficzne.com

www.facebook.com/Fotografkapl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podyskutuj

Jak zacząć zarabiać na tym, co się kocha? Strategia 5 kroków

Wierzę w to, że nie warto marnować życia na pracę, której się nie kocha. Mieć talenty i skąpić ich światu, pracując w miejscu, które nie jest dla nas stworzone. Wierzę, że każda z nas ma pewne uzdolnienia, które pozwalają jej dawać coś, czego inni potrzebują. Dawać coś w szczególny sposób. Nie musisz od razu stać się kimś wielkim. Nie musisz mieć rozgłosu, ale musisz zacząć słuchać swojego głosu. I za nim podążyć.

Wierzę w to, że skupienie się na tym, co nas pociąga i w czym w naturalny sposób jesteśmy dobre, tysiąc razy zwiększa nasze szanse na sukces, w tym sukces finansowy. Problem polega na tym, że nikt nas nie uczył tak myśleć o pracy. Nikt nas nie uczył uważnie przyglądać się swoim mocnym stronom. Kierujemy się lękiem częściej niż pasją, stresujemy się rozmowami kwalifikacyjnymi, boimy się założenia własnej firmy, boimy się porażek, strat, zwolnień i bezrobocia. Lęk to naturalna reakcja na kontakt z tym, co nieznane.

Jak zacząć?

1. Hamulce

Po pierwsze musisz przyznać, że najprawdopodobniej masz pewne założenia, które mogą działać jak sprawne hamulce Mercedesa klasy A i powstrzymać Cię przed wejściem na ścieżkę pracy, która jest pasją. Gdybyś ich nie miała, być może nie czytałabyś tego artykułu, ponieważ dawno zajmowałabyś się tym, co kochasz. Niektórzy to mają we krwi.

Moja babcia w wieku lat 12 wiedziała, że chce być księgową, dziś ma 82 lata i wciąż pracuje. Raz w tygodniu przyjeżdża po nią kierowca i zawozi do biura, gdzie robi audyt. Jest tak dobra w tym co robi, bo robi to co kocha. Być może nie myślałaś, że można kochać księgowość. Można. Pasja nie musi być górnolotna. Miles Davis też wiedział od dziecka, że chce być jazzmanem. Większość z nas jednak nie wie. Większość z nas musi poszukać swojej ścieżki.

Hamulce. Musisz je rozbroić, rozkręcić na części i odłożyć na bok. Hamulce to myśli, które każdy twórczy przebłysk zamieniają w matową, martwą, bezużyteczną mrzonkę. Zaczynają się od „Ale przecież…” Ale ja nie potrafię, nie umiem, nie da się, to niemożliwe i tak dalej. I co najważniejsze – każdy z hamulców wydaje się być stuprocentową prawdą, z którą nie ma co dyskutować. Tak działa ten mechanizm, którego napędową energią jest lęk. Ale skoro Ty już wiesz, możesz zapobiec tej hamującej sile.

2. Dzieciństwo

Wróć pamięcią do swoich dziecięcych i nastoletnich fantazji. Kim chciałaś być? Zapisz wszystko, co Ci przychodzi do głowy. Następnie pora na odrobinę alchemii. Poszukaj esencji dziecięcego marzenia. Nie daj się zwieść formie.

Nie chodzi o to, aby dokładnie realizować nastoletnie fantazje. Jeżeli chciałaś być aktorką, to esencją tego marzenia może być ekspozycja, sława, silne emocje. Jeżeli chciałaś być lekarzem, być może esencją jest pomaganie innym, ratowanie tego, co cenne. Te esencje mogą być realizowane w różny sposób. Niektórzy z nas mają z nimi kontakt od dziecka, inni nie. Dlatego sama musisz zobaczyć, na ile ten drugi krok będzie dla Ciebie istotny i pomocny.

Przeczytaj także: Każda kobieta ma w sobie talenty, za które ktoś inny jest w stanie zapłacić

3. Kochanie = dawanie

Weź kartkę. Wypisz wszystko to, co kochasz robić. Możesz zrobić to na zasadzie automatycznego pisania, prawie nie odrywając długopisu od kartki. Możesz zapełnić ją powoli, z namysłem. Nie cenzuruj się. Pozwól na swobodny przepływ myśli. Wypisuj rzeczy nie mające związku z pracą, bo mogą Cię naprowadzić na nowy trop. Bądź precyzyjna i wnikliwa. Dociekaj. Zastanów się głębiej. Co kochasz? Co Cię pociąga? Jakie jest drugie dno? Wszystko co napiszesz, może być punktem wyjścia do głębszej refleksji. Odwróć kartkę. Na drugiej stronie wypisz to, co chciałabyś dawać, to co Ty szczególnie możesz dać innym. To, w czym jesteś szczególnie dobra. To, co potrafisz. Albo, to co Cię pociąga.

4. Aplikacje

Ponieważ nie chodzi tu o to, aby zacząć „robić to, co się kocha”, lecz „zarabiać na tym, co się kocha”, w kolejnym kroku musisz porzucić świat ego, jego słodkich upodobań i pomyśleć o tym, czego potrzebują inni. Praca marzeń jest na przecięciu Twoich najmocniejszych stron i potrzeb innych ludzi.

Ludzie nie potrzebują tylko spraw wielkich. Są gotowi płacić za zaspokojenie drugorzędnych potrzeb. Potrzebują kogoś kto zrobi im świetne zdjęcia z wesela, kto doradzi jak zainwestować pieniądze, kto urządzi urodziny dla dziecka. Potrzebują porad, niekonwencjonalnej rozrywki, produktów i usług, które sprawiają że życie jest prostsze i piękniejsze. Popatrz na swoją kartkę. Weź każdy z zapisków pod lupę i dopisz do niego wszystkie aplikacje, czyli możliwości zastosowania, które zaspokoją potrzeby innych. Oddal perspektywę, że to Ty miałabyś się tym zająć. Potraktuj to jak ćwiczenie na wyobraźnię.

Wypisuj wszystko co Ci przychodzi do głowy, jak nie jesteś dobra w burzach mózgu i zacinasz się po pierwszym najbardziej oczywistym przykładzie, to nie rób sobie wyrzutów, tylko podsuń to zadanie komuś innemu. A co.

Przykład: „kocham gotować”.

Aplikacje: kucharz, blogger piszący o gotowaniu, osoba, która robi warsztaty kulinarne (na przykład dla dzieci, albo dla obcokrajowców, albo dla mężczyzn, których matki nie nauczyły nic oprócz robienia herbaty). Osoba, która gotuje w domu dla garstki osób, osoba która prowadzi catering albo gotuje zdrowe jedzenie dla przedszkola…

I tak z całą listą. Jak już skończysz, to zakreśl te pomysły, które najbardziej Cię pociągają.

Przeczytaj także: Jak mądrze porównywać się z innymi? Poznaj nasze podpowiedzi!

5. Test

Pomysły są niematerialne. Cała zabawa zaczyna się w łączeniu eteru z materią. Rzeczywistość ma sporo ograniczeń i cała sztuka w tym, aby sprytnie wpasować się między nie ze swoim pomysłem. Jeżeli masz pomysł i wiesz, kto może być nim zainteresowany, pora na test. Chcesz założyć szkołę językową dla bardzo małych dzieci? Twoimi klientami są ich matki. Zadzwoń do trzech matek małych dzieci i wypytaj je co sądzą o szkole językowej dla maluchów. Podoba im się taki pomysł? Czy są gotowe zapłacić za takie zajęcia? Dlaczego tak? Dlaczego nie? Co ważnego mają Ci do powiedzenia? Każdy pomysł można i należy przetestować na potencjalnych odbiorcach.

Powodzenia!

Grafika: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Założycielka Latającej Szkoły dla Kobiet www.latajacaszkola.pl, doświadczona trenerka z sześcioletnią praktyką, specjalistka od kreatywnych biznesów – redaktorka i pomysłodawczyni przewodnika „Kraków kobiet” (ha!art).
Podyskutuj

Radzisz sobie jako mama,dasz radę wrócić do pracy. Historia Natalii – projekt Mommypreneurs

"Boisz się nowych wyzwań? A nie bałaś się wejść w rolę mamy? Pamiętaj, radzisz sobie jako mama, dasz radę wrócić do pracy" - tak Natalia Boćkowska, uczestniczka projektu Mommypreneurs, zagrzewa Cię do walki. O siebie i swoje marzenia. I ma rację, bo czasem wystarczy sięgnąć po wsparcie, po wiedzę, pójść na szkolenie. Tak zrobiła Natalia. Przeczytaj co zyskała!
Natalia Boćkowska

Natalia, skorzystałaś z projektu Mommypreneurs – Przedsiębiorcza Mama. Co Cię do tego skłoniło? Skąd ten impuls: „O, chcę wziąć w tym udział, to coś dla mnie?

Do skorzystania z projektu Mommypreneurs skłoniły mnie, chęć przebranżowienia się i uzyskania nowych doświadczeń.

Czym zajmowałaś się przed projektem i przed ciążą?

Przed ciążą pracowałam na wyspie McCafe w Manufakturze. Nie był to szczyt moich marzeń, ale pracowałam tam podczas studiów, więc miałam doświadczenie.

Czy projekt pokrywał się z Twoimi wyobrażeniami? Co sprawiało Ci największą trudność, a co było zaskakująco łatwe?

Projekt bardzo mnie zaskoczył, oczywiście w pozytywnym sensie. Na początku myślałam, że będą to jakieś podstawowe informacje na temat projektowania stron internetowych. Zostałam mile zaskoczona, bo okazało się, że kurs był od podstaw, czyli od HTML do WordPress’a.

Jeśli chodzi o trudności, to muszę wspomnieć, że brałam udział w drugiej edycji programu. Dostałam się do niego podczas pandemii. Zajęcia trwały już jakiś czas, więc największą trudnością było doścignięcie dziewczyn, które już poznały wszystkie podstawy.

Jestem po liceum plastycznym, więc zdobytą tutaj wiedzę mogłam wykorzystać do projektowania stron internetowych, co sprawiło mi olbrzymią satysfakcję.

Poznaj również historię Zuzanny!

Natalia Boćkowska

W pewnym momencie projekt został zakończony, trzeba było zacząć działać na własną rękę. Jak wspominasz te początki? Czy dzięki projektowi rzeczywiście było łatwiej?

Pandemia niestety nie sprzyja w znalezieniu nowej pracy. Niemniej odnalezienie się w nowej sytuacji i zdobycie doświadczenia pokazało mi, co chcę w życiu robić. Już wiem, że chcę zajmować się projektowaniem stron internetowych i pracować w e-marketingu. Postanowiłam wyjść naprzeciw i sama zacząć budować swoją markę, która będzie widnieć pod moim imieniem i nazwiskiem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron na Facebooku i Instagramie. Chcę, by moja firma, dzięki wiedzy zdobytej w e-marketingu oraz grafice, pomagała w rozkręcaniu młodych biznesów.

Które korzyści ze szkolenia wydają Ci się najbardziej znaczące?

To jest trudne pytanie, bo wszystko było znaczące w szkoleniu. Przede wszystkim zdobyłam wiedzę i doświadczenie, nabrałam pewności siebie. Uwierzyłam, że mogę robić rzeczy, które lubię i które dają mi satysfakcję, motywując do dalszego działania.

Młodym mamom trudno czasem uwierzyć, że poradzą sobie z czymś nowym. Boją się wyjść z inicjatywą, zostawić dzieci pod czyjąś opieką, zadbać – dla odmiany – o siebie. Masz jakieś rady dla takich mam?

Boisz się nowych wyzwań? A nie bałaś się wejść w rolę mamy?

Pamiętaj, radzisz sobie jako mama, dasz radę wrócić do pracy.

Przeczytaj też historię Eweliny!

Tak jak Ty, tak i Twoje dziecko potrzebuje spotkań z innymi ludźmi. Pamiętaj również, jeśli Ty będziesz się dobrze czuć, to Twoja rodzina również!

Dziękuję za rozmowę.

Artykuł powstał w ramach projektu Mommypreneurs – przedsiębiorcza mama.

Zdjęcie: prywatne archiwum Natalii.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×