Czego szukasz

Nie opłaca się, ale warto – rozdaję uśmiech na lepszy dzień

Kolejny raz potwierdza się, że najlepsze pomysły powstają z serca. Choćby wtedy, gdy chcemy sprawić radość najbliższym. Pamiętacie Łukasza, który założył Idea Fair Play, projekt wspierający finansowo całe rodziny? Tym razem chciał tylko wywołać uśmiech na twarzy swoich dzieci, a w konsekwencji stworzył Fundację Nie Opłaca Się, Ale Warto i dziś powstają pomysły na kolejne uśmiechnięte auta. Sprawdź, o co w tym wszystkim chodzi?

Łukaszu, kiedy rozmawialiśmy ostatnim razem opowiadałeś o swoim projekcie Idea Fair Play. Teraz spotykamy się ponownie, bo wpadłeś na kolejny śmiały pomysł: Fundacja Nie Opłaca Się, Ale Warto. Opowiedz o tym nowym pomyśle.

Jasne. Fundacja to kolejny raz słuchanie innych i odpowiedź na potrzeby. Mówię kolejny, bo po Idea Fair Play powstało jeszcze NNW dziecka, czyli projekt zapewniający wszystkim dzieciom równe prawa do ubezpieczenia najwyższych lotów, osobom z niepełnosprawnościami, a także młodym sportowcom.

Ale wracając do fundacji i tego śmiałego pomysłu, jak go nazwałaś.
Za cel obraliśmy sobie dostarczenie jak największej ilości uśmiechu, dla każdego, małego i dużego!

Na początku przerabiany i malowany Trabant 601, miał być tylko zabawką dla moich dzieci. W miarę realizacji zaplanowanych przeróbek okazało się, że auto wywołuje tyle poruszenia i radości, jakiego nikt wcześniej się nie spodziewał.

Były sytuacje, że dzieci z naszej miejscowości zabierały rodziców na spacer pod naszą bramę, by zobaczyć czy stoi na podwórku nasze cudeńko. Później pojawiły się zaproszenia na festyny, urodziny i pomysły na stworzenie kolejnych uśmiechniętych aut. Nie pozostało nic innego tylko to zrobić!

Pomysł na Idea Fair Play powstał, gdy opiekowałeś się swoim synem Piotrusiem, kiedy Twoja żona wróciła do pracy. I tym razem ponownie zainspirowałeś się spędzając czas z synem. Jak to się zaczęło?

Zaczęło się niespodziewanie jak zawsze 🙂 W jeden z październikowych czwartków, wraz z Piotrem odbywaliśmy rytuał jedzenia 🙂 Rytuał, bo nie każde jedzenie jest super i mniam. Piotr pokazuje różnym zabawkom, jak ślicznie je. Zabawki głosem tatusia brzuchomówcy odpowiadają „ale pięknie jesz Piotrusiu..” Tego dnia, był z nami pewien samochód, który zaglądał do talerza, i to ten moment, uchwycić mogę jako początek 🙂

Piotr stwierdził: ” Tata Piotra brum, brum.. złom…”

Wieczorem poszperałem na serwisach i znalazłem autka, które nadawałyby się do przeróbki, by mój synek mógł jeździć złomem, a później się już potoczyło.

W piątek wykonałem kilka telefonów, w sobotę również i nikomu nie mówiąc, w pełni nakręcony, we wtorek wyruszyłem wypożyczoną lawetą po nasze nowe cudeńko.

Mój syn skomentowałby to, że to była tzw. „szybka akcja” 🙂 Łukaszu, każdy z Twoich projektów ma jakiś charytatywny, wspierający cel. Zarówno Idea Fair Play, jak i NNW dziecka. Opowiedz jaka jest idea Nie Opłaca się, Ale Warto i skąd taka nazwa?

Inspiracją była słowa śp. profesora Jana Bartoszewskiego z 2007 r.

Na pewno nie wszystko, co warto, to się opłaca, ale jeszcze pewniej (…) nie wszystko, co się opłaca, to jest w życiu coś warte

i trochę tak jest z moimi projektami, nie realizujemy ich dla maksymalizacji zysku, a dla realizacji celu.

  • Idea Fair Play jest to zapewnienie finansowania dla organizacji non-profit
  • NNW dziecka to wyrównanie szans pod kątem dostępności i warunków zabezpieczenia dla dzieci.
  • Nie Opłaca Się, Ale Warto ma zapewnić uśmiech wielu osobom. Jeździmy pomagać na koncertach charytatywnych, a ja na co dzień jeżdżę autem do biura i rozdaję ludziom uśmiech na lepszy dzień!

Ciężko było znaleźć firmę, która przygotuje Wam taki samochód? Wiem, że najczęściej padało pytanie, jak zrobiliście zęby Złomka 🙂

Pewnie byłoby ciężko, bo miałem już pomysł i miniaturowy model. Uznałem, że sam to zrobię, taka zabawa dla dużego chłopca. Moja córcia także pomagała, chciała malować i czyścić elementy karoserii. Z rzeczami, które cię pasjonują jest tak, że zawsze na nie znajdziesz czas. I pomimo, że ten projekt pochłania mnóstwo twojego czasu i energii, to mija on bardzo szybko i wspaniale. Tak też było tym razem. Obecnie staram się zdawać relacje z realizacji tych prac na fanpage na Facebooku.

Co do zębów to tak, wzbudzają one tyle samo emocji, co u młodych wielbicieli hak. Wykonałem je z pianki poliuretanowej, a całość pokryłem laminatem z żywicy epoksydowej. Sprawiło mi to wielką frajdę – przypomniałem sobie jak jako 16 latek z 3 kolegami zrobiliśmy własny jacht Omegę, wspaniały czas!!

Brawo! To auto naprawdę robi wrażenie! A mam jeszcze pytanie odnośnie ubezpieczenia NNW dziecka. Czy od ubiegłego roku coś się zmieniło? Czy jest wśród rodziców większa świadomość, że nie muszą opłacać tego ubezpieczenia w szkole, czy przedszkolu, tylko wybierać sami z innych dostępnych na rynku ofert?

Tak. Zmieniła się na pewno oferta, postaraliśmy się mocno by obniżyć cenę przy zachowaniu bardzo dobrych warunków. Jeśli chodzi o świadomość, to kilka razy już słyszałem od dużych przedsiębiorców, że moje idee są ciekawe, ale wybrałem sobie najtrudniejszą ścieżkę rozwoju, która będzie bardzo czaso- i pracochłonna.

Mamy to szczęście, że żyjemy w czasach dających nam olbrzymie możliwości, i co bardzo cieszy, coraz więcej rodziców z tych możliwości korzysta. Dla porównania w lipcu i sierpniu 2019 w ramach NNW dziecka, zapewniliśmy ubezpieczenie więcej ilości dzieci, niż w całym 2016. Za to wielkie brawa dla rodziców.

Czy Twoje projekty w jakiś sposób się łączą?

Jasne, że tak, Idea Fair Play to matka dla serwisu NNW dziecka, który wspomaga ją, gdyż rodzice trafiający na po ubezpieczenie dziecka, zostają w serwisie Idei i stają się wspaniałymi darczyńcami dla różnych inicjatyw. Fundacja Nie Opłaca Się, Ale Warto, wspomaga fundacje w zbiórkach pieniędzy, więc można uznać, że wszystkie te projekty stanowią jedną synergiczną całość.

W jakim kierunku planujesz w przyszłości rozwijać Fundację Nie Opłaca Się, Ale Warto?

Pytania o przyszłość, są zawsze ciekawe i ekscytujące. Wszystkimi realizowanymi projektami chcę sprawiać, by otaczający nas świat stawał się lepszy, a ludzie byli coraz bardziej świadomi życia w równowadze.

Dziękuję Ci za rozmowę i życzę realizacji Twoich projektów.


Rozmawiała: Ewa Moskalik-Pieper

Zdjęcia: archiwum Fundacji Nie Opłaca Się, Ale Warto; zdjęcia samochodu: Ochenkowska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktorka naczelna portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie