Czego szukasz

Nad brzegiem piaskownicy usiadłam i myślałam… pracować czy nie?

Od jakiegoś czasu przebywasz na urlopie wychowawczym i myślisz o powrocie do pracy, ale boisz się rozstania z dzieckiem? A może przed ciążą nie byłaś aktywna zawodowo i teraz chciałabyś to zmienić? Wbrew pozorom podjęcie zatrudnienia po narodzinach dziecka wcale nie jest proste. Na pewno zadajesz sobie pytania: czy będę miała siłę pracować skoro w domu jest tyle obowiązków? Kto je przejmie? Czy w tej sytuacji jest jeszcze miejsce na pracę w moim życiu? Zapraszam na felieton mamy, która miała podobne wątpliwości…

Pracować czy nie - jak wrócić do pracy po przerwie?

Halo, tu mama

Po dwóch latach spędzonych na placach zabaw nabrałam nowej umiejętności – bezbłędnej oceny, które z mam tam przebywających są kobietami aktywnymi zawodowo. Co je wyróżnia? Entuzjazm – śpiewają dzieciom piosenki, recytują wiersze, podrzucają, huśtają i całą swoją uwagę poświęcają tylko im. Rzadziej się irytują i mają cierpliwość, by po raz setny tłumaczyć, dlaczego koledze z piaskownicy nie można wyrywać łopatki. Są w tym szczere i bezpretensjonalne. Łatwo je wyłapać wśród ziewających, zajętych patrzeniem na zegarek i zamyślonych nad listą zakupów pełnoetatowych mam.

Skąd w nich ta iskra? To proste, zdążyły się stęsknić, nabrać dystansu, ale przede wszystkim nie mają czasu do stracenia. Bo w ich życiu nie zabrakło miejsca na realizację własnych potrzeb, na odmianę od domowego reżimu, słowem na aktywność zawodową. Czy płacą jakąś cenę za często uznawaną w opinii publicznej „fanaberię” w postaci zatrudnienia? Czy ich pociechy na tym tracą?

Jeśli grafik jest na tyle elastyczny, by nie odbierać matki dzieciom na ponad 8 godzin dziennie, jeśli same mogą narzucić sobie tempo i limit czasowy pracy, z pewnością korzyści są obopólne. Wbrew pozorom nasze brzdące nie potrzebują mamy na okrągło by czuć się kochane. Wręcz przeciwnie – bywa to szkodliwe, bo obciąża mamę, która przyjmuje w życiu tylko jedną życiową rolę, niezwykle ważną, ale co z pozostałymi?

Przeczytaj także: Chcę pracować, bo kocham moje dziecko!

W poszukwianiu kobiety

Gdzie podziała się kobieta, partnerka, którą mąż się nieustannie fascynuje? W kolorowym magazynie dla nastolatek, stylizowanym na dojrzałą prasę kobiecą czytam: „niezależność jest sexy, miej przed nim tajemnice, mimo upływu lat zawsze zaskakuj czymś nowym, a podgrzejesz temperaturę waszego związku do poziomu z pierwszych trzech miesięcy”.

Dziecinne? Może trochę, ale bądźmy szczere, która z mam aktywna, czy nieaktywna zawodowo ma na to większe szanse? Która pamięta, by regularnie robić manicure i farbować pasemka, która ma codziennie ogolone łydki? Nie chcę nadepnąć na odcisk pełnoetatowym mamom, które przecież też dbają o siebie, a dzięki korzystaniu z pomocy niani lub babci mogą angażować się w wolontariat lub fascynujące hobby. I są sexy.

Zwracam się do tych, które zagubiły wiarę w siebie. Do tych, które chciałyby podjąć pracę, ale wątpliwości i niepewność, a także brak zrozumienia w otoczeniu ciągle je od tego oddalają. Czym jest aktywność zawodowa w porównaniu z przewalaniem ton nieświeżego prania, szorowaniem sterty zaschniętych naczyń, czy prasowaniem? Relaksem, mentalną idyllą, dopieszczaniem umysłu i ciała. Pomaga osiągnąć równowagę, zregenerować siły, słowem nie zwariować.

No dobra, a co z domem, dziećmi, gotowaniem, gdy my zarabiamy?

Wyjść jest kilka. Część obowiązków może przejąć tata, skoro zarabiamy, będzie też nas stać na opiekunkę, a może otrzymamy bezinteresowną pomoc kogoś bliskiego? Rodząc dzieci nie podpisałyśmy dożywotniego paktu wyparcia się własnych potrzeb, usunięcia w cień, czy odwalania w domu najczarniejszej roboty. Bycie mamą, nie musi oznaczać bycia służącą, gosposią, sprzątaczką i nianią w jednym. Jeśli i Ty zastanawiasz się: pracować czy nie… Przyszła wiosna, a wraz z nią czas odgruzować swoją garderobę, fryzurę i zakurzone CV!

Mamo pracuj jeśli chcesz!

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Przeczytaj także: Kryzys macierzyństwa – czy mama powinna pracować?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama pełną parą, która od spraw domowych i trywialnych ucieka w nałóg… pisanie. Dzieli się matczyną dolą i z innymi rodzicielkami na portalu www.niedoskonalamama.pl. Prowadzi także blogi www.takeitizi.pl oraz www.kobietawe-biznesie.pl.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie