Czego szukasz

Modelarstwo wojskowe, czyli prywatne muzeum miniaturowych eksponatów

Imponujących rozmiarów pojazdy wojskowe, ale w pomniejszanej skali? Miniaturowe czołgi, samoloty i okręty tworzą pasjonaci modelarstwa, którzy z wielką dbałością i niezwykłą precyzją łączą drobne elementy odzwierciedlające w rzeczywistości ogromne części prawdziwych pojazdów. Dla hobbystów modelarstwo to często praktyczna forma nawiązania do historii, a sklejane modele to pomniejszone wersje muzealnych eksponatów. Dla dziecka to radość budowania i odkrywania historycznych ciekawostek inspirujących wyobraźnię.

Modelarz niczym historyk

W poszukiwaniu informacji o danym pojeździe wojskowym modelarz korzysta z zasobów muzealnych i archiwalnych. Często są one dostępne za pośrednictwem Internetu, jednak czasami niezmiernie ważny jest bezpośredni kontakt z odtwarzanym obiektem i możliwość wykonania potrzebnych zdjęć. Tak zebrane materiały są najważniejszym, a przede wszystkim najwierniejszym źródłem historycznej wiedzy potrzebnej dla wiernego odtworzenia wszystkich szczegółów pojazdu. „Dla pasjonatów modelarstwa wojskowego dbałość o detale to również okazja do zyskania wiedzy historycznej, która niejako przemawia poprzez każdy sklejany model – wyjaśnia specjalista ze sklepu Revell.com.plDla dziecka modelarstwo może się więc okazać doskonałą formą praktycznej nauki, tym przyjemniejszej, że wspólnej z rodzicami.”

Historia lotnictwa z Revell

Samoloty, śmigłowce, statki kosmiczne od zawsze fascynują dzieci. Dlatego w kolekcji do sklejania Revell od Cobi znajdują się niemal wszystkie znane maszyny latające. Modele dostosowane są do grup wiekowych, a wśród nich nie brakuje tych, inspirujących do zabaw edukacyjnych. Jedną z ciekawszych serii jest zawierająca samoloty wojskowe z lat 1920 – 1949, odzwierciedlająca historię lotnictwa tego okresu z wielu krajów europejskich, jak również Stanów Zjednoczonych. W kolekcji oczywiście nie mogło zabraknąć samolotów Spitfire, którymi w czasie II wojny światowej w Wielkiej Brytanii latali również Polacy.

Niezwykła historia samolotu Spitfire sięga 1931 roku, kiedy to w zawodach o Puchar Schneidera lecący nim pilot osiągnął rekordową prędkość, zdobywając pierwsze miejsce. Na maszynę natychmiast zwróciło uwagę brytyjskie ministerstwo lotnictwa, na zamówienie którego przygotowano wojskową wersję Spitfire’a wyposażoną w karabiny maszynowe. Zaprezentowana w 1936 roku maszyna osiągnęła doskonałe wyniki, w związku z czym zdecydowano się na jej regularną produkcję. Spitfire stał się jednym z najważniejszych samolotów Royal Air Force (brytyjskie lotnictwo wojskowe), szczególnie w okresie II wojny światowej i tzw. Bitwy o Anglię, kiedy to pełniły rolę myśliwców.

modelarstwo-wojskowe-czyli-prywatne-muzeum-miniaturowych-eksponatow640

Zdj. Spitfire Mk.V Revell od Cobi

Miniaturowe muzeum

Modelarstwo to pasja, stąd też tak wielka troska o detale, które sprawiają, że maleńki model zyskuje równie dużą wartość jak odwzorowywany obiekt. Tym bardziej że dość często stanowi on część prywatnej i przez lata tworzonej kolekcji modeli – których zbieranie wielu modelarzy rozpoczyna jeszcze w dzieciństwie.

Dla każdego modelarza, nawet tego małego, sklejany przez niego model jest niczym zabytkowy eksponat muzealny. Aby uzyskać wierną kopię oryginalnej wersji, lecz w mniejszym rozmiarze, modelarze często zbierają dokumentację historyczną danego pojazdu. A tą dziecku z pewnością pomoże przygotować rodzic, wspólnie z nim odkrywając ciekawostki historyczne, dzięki którym możliwe będzie dokładne odtworzenie detali w miniaturach modelarskich. Modelarstwo, będące początkowo dziecięcą zabawą, w przyszłości może przerodzić się w prawdziwą pasję, tym cenniejszą, że inspirującą do zdobywania wartościowej wiedzy.

Zdjęcie: własność partnera artykułu

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie