Czego szukasz

Kredyt w „MdM” a prowadzenie działalności gospodarczej. Możliwe czy nie?

Program „Mieszkanie dla Młodych” (tzw. MdM) to spora pomoc dla wielu rodzin, warto jednak pamiętać, że wiąże się z tym także kilka pułapek. Choćby taka na jaką napotkała nasza Czytelniczka. Sprawdź co mówią na ten temat eksperci inFakt.

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 09/01/2017
domowe biuro

Ciekawe pytanie od Czytelniczki

„Przeczytałam Wasz artykuł dotyczący adresu prowadzenia działalności gospodarczej, przechowywania dokumentacji, itd. Mam jednak pytanie, na które jeszcze nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi w Internecie.

Otóż: Jak to jest w przypadku zakładania działalności w domu kupionym na kredyt z dopłatą „Mieszkanie dla Młodych”? Podstawowym warunkiem uzyskania dopłaty jest użytkowanie domu na własne potrzeby i nie można go sprzedać, ani prowadzić firmy. Czy jednak może to być miejsce dodatkowe dla wykonywania działalności? Czy pod tym adresem mogę cokolwiek robić w celach zarobkowych? Bardzo proszę o odpowiedź”.

Odpowiedź inFakt

W ustawie, która reguluje dofinansowanie MDM (ustawa z dnia 27.09.2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi) w art. 14 jest informacja o tym, że, gdy nabywca w ciągu 5 lat od dnia zawarcia umowy przeniesienia własności mieszkania dokona zmiany sposobu użytkowania tego mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych, cześć dofinansowania musi zwrócić

Nie ma dokładniejszych informacji w ustawie, ale pojawiają się wyjaśnienia Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, które wskazują na to, że w danym lokalu działalność może być jedynie zarejestrowana, nie można w niej wydzielać części do celów prowadzenia firmy.

Odpowiedź przygotowana przez Annę Pisu i Anetę Socha (InFakt).

Masz więcej pytań? Szukasz odpowiedzi na ważne pytania w zakresie księgowości, czy zakładania firmy?

Skontaktuj się z nami! Napisz pytanie w komentarzu po artykułem, skomentuj post na FB albo napisz do nas na adres: kontakt@mamopracuj.pl.

Na Wasze pytania odpowiadają specjaliści firmy inFakt! Odpowiedź opublikujemy w kolejnych tekstach.

InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy (specjalna oferta dla Mamopracuj).

Zdjęcie: Unsplash

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail