Czego szukasz

Kredyt w „MdM” a prowadzenie działalności gospodarczej. Możliwe czy nie?

Program „Mieszkanie dla Młodych” (tzw. MdM) to spora pomoc dla wielu rodzin, warto jednak pamiętać, że wiąże się z tym także kilka pułapek. Choćby taka na jaką napotkała nasza Czytelniczka. Sprawdź co mówią na ten temat eksperci inFakt.

domowe biuro

Ciekawe pytanie od Czytelniczki

„Przeczytałam Wasz artykuł dotyczący adresu prowadzenia działalności gospodarczej, przechowywania dokumentacji, itd. Mam jednak pytanie, na które jeszcze nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi w Internecie.

Otóż: Jak to jest w przypadku zakładania działalności w domu kupionym na kredyt z dopłatą „Mieszkanie dla Młodych”? Podstawowym warunkiem uzyskania dopłaty jest użytkowanie domu na własne potrzeby i nie można go sprzedać, ani prowadzić firmy. Czy jednak może to być miejsce dodatkowe dla wykonywania działalności? Czy pod tym adresem mogę cokolwiek robić w celach zarobkowych? Bardzo proszę o odpowiedź”.

Odpowiedź inFakt

W ustawie, która reguluje dofinansowanie MDM (ustawa z dnia 27.09.2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi) w art. 14 jest informacja o tym, że, gdy nabywca w ciągu 5 lat od dnia zawarcia umowy przeniesienia własności mieszkania dokona zmiany sposobu użytkowania tego mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych, cześć dofinansowania musi zwrócić

Nie ma dokładniejszych informacji w ustawie, ale pojawiają się wyjaśnienia Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, które wskazują na to, że w danym lokalu działalność może być jedynie zarejestrowana, nie można w niej wydzielać części do celów prowadzenia firmy.

Odpowiedź przygotowana przez Annę Pisu i Anetę Socha (InFakt).

Masz więcej pytań? Szukasz odpowiedzi na ważne pytania w zakresie księgowości, czy zakładania firmy?

Skontaktuj się z nami! Napisz pytanie w komentarzu po artykułem, skomentuj post na FB albo napisz do nas na adres: [email protected].

Na Wasze pytania odpowiadają specjaliści firmy inFakt! Odpowiedź opublikujemy w kolejnych tekstach.

InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy (specjalna oferta dla Mamopracuj).

Zdjęcie: Unsplash

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie