Czego szukasz

Kosiniakowe – wniosek do pobrania i najważniejsze pytania i odpowiedzi

Czy kosiniakowe należy się tylko studentom do 26 roku życia? Kiedy zasiłek mogą dostać rodzice dzieci urodzonych w 2015 r? Czy jeśli mąż studentki ma etat, to czy dostanie ona kosiniakowe? Mamy wniosek do pobrania. Odpowiadamy na Wasze pytania.

Mama i dziecko leżą na łóżku

Co to jest Kosiniakowe?

Kosiniakowe to nowy zasiłek, który obowiązuje od 1 stycznia 2016 r i wynosi 1000 zł miesięcznie przez 12 miesięcy.

Komu przysługuje Kosiniakowe?

Przysługuje on przez pierwszy rok życia dziecka wszystkim nieotrzymującym zasiłku macierzyńskiego, czyli bezrobotnym (nie muszą być zarejestrowani w urzędzie pracy), osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia i studentom, a także rolnikom i osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, ale nie pobierającym zasiłku macierzyńskiego.

Jakie są wymagane dokumenty i gdzie należy je złożyć?

Dokumenty należy złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej odpowiednim do miejsca zamieszkania. Wnioski powinny być dostępne w każdej siedzibie MOPS. Odpowiedni wniosek można również pobrać ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Stanowi on załącznik do Rozporządzenia. Wzór wniosku można pobrać na końcu artykułu.

Czy tylko dla studentek studiów dziennych do 26 lat?

Zasiłek przysługuje wszystkim osobom posiadającym status studenta, niezależnie od trybu nauki oraz od ich wieku.

Czy studentka, której mąż ma etat dostanie zasiłek?

Bezrobotna studentka ma prawo do zasiłku, również wtedy, gdy jej mąż pracuje na podstawie umowy o pracę.

Do kiedy trzeba się zgłosić po zasiłek?

Rodzic po świadczenie będzie mógł się zgłosić w ciągu 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka i dostanie zasiłek przez 12 miesięcy. Jeżeli zrobi to w późniejszym terminie, świadczenie będzie mu przysługiwało dopiero od momentu złożenia wniosku.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Kosiniakowe dla dzieci urodzonych w 2015 roku

Rodzice dzieci urodzonych przed 1.01.2016 i nieposiadający prawa do zasiłku macierzyńskiego też dostaną Kosiniakowe. Przysługiwać im będzie ono do dnia 1 urodzin dziecka.

Czy Kosiniakowe wlicza się do dochodu?

Tak, świadczenia rodzicielskie są wliczane do dochodu w innych systemach wsparcia rodzin, a w szczególności przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Kiedy nie dostaniesz zasiłku?

Zasiłek nie przysługuje jedynie w określonych przypadkach:

  • w momencie, gdy jeden rodzic otrzymuje zasiłek macierzyński, drugi rodzic nie będzie mógł skorzystać ze świadczenia rodzicielskiego;
  • zasiłek nie będzie przysługiwał również osobom, które korzystają z tego typu świadczeń – z tytułu urodzeniu dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy (np. funkcjonariusze służb mundurowych).

Pobierz wniosek!

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Załączniki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ukończyła Wydział Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplmowe - Marketing w Szkole Głównej Handlowej. Przez wiele lat pracowała dla korporacji i instytucji państwowych jako specjalista do spraw marketingu i promocji. Szlifuje pióro jako redaktorka i copywriterka.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie