Czego szukasz

Kara za przedsiębiorczość – utrzymaj rodzinę za 17 zł

Ruch wkurzonych przedsiębiorczych matek przybiera na sile. To nie są oszustki, to są kobiety, które chcą pracować. Dlaczego więc mają zostać za to ukarane?

Urlop mamy bezpłatny […] zawsze jesteśmy w pracy. […] Podniesienie przez nas kwoty zasiłku pozwala nam na utrzymanie naszego stanowiska pracy. Na pokrycie stałych kosztów, przy jednoczesnym opiekowaniu się dzieckiem. Nie wzbogacamy się na tym. Prosimy, zauważcie, że po roku nie zasilamy grona bezrobotnych, oczekujących dodatkowego wsparcia od państwa.- piszą w liście otwartym do Pani Premier.

 • Joanna Gotfryd - 24/06/2015

Zmiany w prawie i petycja

Planowana zmiana przepisów przyznawania zasiłków macierzyńskich dla osób prowadzących działalność gospodarczą, sprawi, że od jesieni przedsiębiorcze matki, które prowadzą działalność krócej niż 2 lata, dostaną „aż” 17 zł zasiłku macierzyńskiego. Promil przedsiębiorczych kobiet, które wykorzystały lukę w prawie w przeszłości i pobierały bardzo wysokie zasiłki sprawił, że wszystkie stały się potencjalnymi oszustkami.

Na szczęście przedsiębiorcze mamy się nie poddają. Dzięki swojej determinacji sprawą zainteresowały się media, mamy zbierają podpisy pod petycją – kliknij, podpisz i Ty.

List otwarty do Pani Premier

W liście otwartym do Pani Premier mamy piszą tak:

Szanowna Pani Premier.

Zwracam się do Pani w imieniu tysięcy kobiet, przyszłych i obecnych matek, które z przerażeniem patrzą na zmiany jakie niesie ze sobą nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. […] 

Wśród nas są fizjoterapeutki, kosmetyczki, prawniczki, graficzki, Jesteśmy z dużych miast, małych miejscowości i wsi. Jesteśmy różne, ale łączy nas jedno – wzięłyśmy los w swoje ręce i założyłyśmy działalność gospodarczą, nie czekając na mannę z nieba ani pomoc od państwa. Jesteśmy przedsiębiorcze, za co teraz chcecie ukarać nas i nasze dzieci, bo to one najbardziej na tym ucierpią. […]

Wiele z nas podjęło się samozatrudnienia, by godzić obowiązki domowe, rodzicielskie, a jednocześnie, by nie wypaść z życia zawodowego, nie utracić ciężko zdobytych kwalifikacji. Niektóre zostały do tego zmuszone. […]

Obejmując swoje stanowisko zaznaczała Pani Moim zdaniem najważniejszym zadaniem będzie przede wszystkim zwiększenie i odbudowanie zaufania Polaków do rządu, polityki i polityków. […] Pierwszy krok do jej realizacji to stała rozmowa z ludźmi i wsłuchiwanie się w ich problemy. Z nami nikt nie chciał rozmawiać, nikt nie słuchał naszych argumentów. Bez zająknięcia przegłosowano ustawę. […]

Większość z nas w prowadzenie swojej firmy wkłada oszczędności, wiele wysiłku, energii i serca. Wielokrotnie własna działalność gospodarcza to jedyna możliwość, by wykonywać pracę zgodną z kwalifikacjami.

Można mówić o korzyściach, jakie płyną z prowadzenia własnej działalności: elastyczne godziny pracy, możliwość zarządzania zadaniami, urlop, kiedy się tylko zamarzy… Prawda jest taka, że jesteśmy zawsze w pracy, nigdy z niej nie wychodzimy. Urlop mamy bezpłatny, boimy się choroby, a generalnie nasze dochody to nie astronomiczne kwoty. Wielu z nas marzyłby się etat, ale nie ma takiej możliwości. Po urodzeniu dziecka przechodzimy na zasiłek a nie na urlop, bo działalność nieustannie prowadzimy, nikt za nas stałych kosztów nie zapłaci.

Mamy na etacie mają teraz spokojną głowę, mogą głaskać brzuch i uśmiechać się na myśl o radosnym roku ze swoim maleństwem. Mamy bezrobotne, na umowach śmieciowych, zarejestrowane w KRUSIE będą dostawały 1000 zł. A my? My teraz odliczamy dni, z przerażeniem oczekując czy prezydent ustawę podpisze. […]

Nie można zabijać przedsiębiorczości wśród kobiet i ich dyskryminować w tym względzie.

Podniesienie przez nas kwoty zasiłku pozwala nam na utrzymanie naszego stanowiska pracy. Na pokrycie stałych kosztów, przy jednoczesnym opiekowaniu się dzieckiem. Nie wzbogacamy się na tym. Prosimy, zauważcie, że po roku nie zasilamy grona bezrobotnych, oczekujących dodatkowego wsparcia od państwa.

Jako argumenty za ustawą padały słowa o ukróceniu masowych wyłudzeń. Jesteśmy całym sercem za uszczelnianiem systemu, ale ta nowelizacja do tego nie prowadzi. ZUS ma narzędzia do kontroli oraz weryfikacji fikcyjności działalności. Wiele z nas uczciwie prowadzących swoje firmy ma sprawy w sądach, gdzie próbuje udowadniać, że nie jest wielbłądem. Na zasiłki czeka miesiącami ponosząc przy tym stałe koszty działalności. […]

Marzy nam się radość z oczekiwania na dziecko, a później z bycia z nim. Teraz towarzyszy nam tylko strach, o to, co będzie. Podkreślała Pani także w październiku, że Polityka rodzinna państwa powinna zachęcać rodziców do pracy, a nie do niej zniechęcać. Nie może być tak, że nie podejmują oni pracy, bo oznaczałoby to utratę przez nich świadczeń od państwa. Nas zachęca do rezygnacji z pracy. Wysiłek się nie opłaca. Dysproporcje między osobami na etacie i samozatrudnionymi i tak są już bardzo duże. […]

Chcemy nauczyć nasze dzieci przedsiębiorczości, marzymy by radziły sobie w życiu. Chcemy, by widziały matkę spełnioną zawodowo, która ciężką pracą dąży do wyznaczonych celów, by brały z nas przykład.

Pani Premier, podjęłyśmy trud urodzenia i wychowania dzieci, obywateli. Nie na rok otrzymywania zasiłku, a na całe życie. Nie oczekujemy za to oklasków, pochwał. Oczekujemy wyłącznie równego traktowania. Prosimy, uwierzcie, że inwestycja w przedsiębiorcze kobiety się opłaca. Nie podcinajcie nam skrzydeł.

Z wyrazami szacunku
kobieta przedsiębiorcza, matka dwóch cudnych chłopaków

[view:ad_intext_superbanner_1=block]

Co można kupić za 17 zł?

Latte w modnej kawiarni

3 kg truskawek w sezonie

2 paczki mokrych chusteczek dla dziecka

Jeden lub dwa ciuchy w ciucholandzie

Butelkę wina w Lidlu, żeby się upić na smutno…  Nie da się za to utrzymać siebie, dziecka ani firmy.

 

Facebook – Matki na działalności gospodarczej

Podpisz petycję TUTAJ

Zdjęcie: Pixabay

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj

Ile zostanie mi na rękę z faktury VAT?

Niejedna z nas pewnie zastanawia się jak to jest z kwotami na fakturze, a faktycznymi zarobkami. Na ile musisz wystawić fakturę, aby ostatecznie zarobić tyle ile chcesz? Przeczytaj jakie są formy i ogólne zasady opodatkowania.
 • Marta Serafin - 21/01/2020

Kwota z faktury, a faktyczny zarobek

Obciążenia fiskalne oraz składki społeczne stanowią znaczną część zarobków przedsiębiorcy. Często pojawia się pytanie, na ile muszę wystawić fakturę, aby ostatecznie zarobić tyle ile chcę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania działalności oraz statusu VAT przedsiębiorcy. Ile zostanie Ci na rękę z faktury VAT? Sprawdźmy!

Formy opodatkowania

Potencjalny przedsiębiorca ma do wyboru kilka form opodatkowania. Decyzja zależy m.in. od rodzaju działalności, wysokości przychodów oraz kosztów a także innych czynników takich jak ryzyko podatkowe czy możliwość wpływania na obciążenia podatkowe. Co istotne formę opodatkowania można zmienić w zależności od powyższych okoliczności.
Osoby fizyczne mogą płacić podatek dochodowy wg następujących form opodatkowania:

 • wg skali podatkowej w zależności od wysokości dochodu wg stawki 17%, 32% (tzw. zasady ogólne)
 • wg jednolitej stawki 19%;
 • ryczałt ewidencjonowany;
 • w formie karty podatkowej.

Aby określić faktyczny zarobek przedsiębiorcy należy dodać do kwoty „na rękę” odpowiednio podatek dochodowy oraz ewentualnie VAT. Wysokość obciążeń fiskalnej zależy od formy opodatkowania oraz stawki VAT.

Zasady ogólne

Zasady ogólne to forma opodatkowania dostępna dla każdego przedsiębiorcy bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Polega na opodatkowaniu dochodu wg stawki 17% oraz 32% dla dochodów ponad limit 85 528,00 zł. Dochód ustala się poprzez pomniejszenie przychodów o koszty uzyskania przychodów.

Faktyczny dochód ustala się poprzez zastosowanie metody „od sta” (potocznie „od stu”), przy której od kwoty netto ustala się kwotę brutto, która zawiera w sobie dodatkową wartość podatku dochodowego. Wyliczony podatek oraz podstawę opodatkowania należy zaokrąglić do pełnych złotych. Zobaczmy pierwszy przykład ile zostanie Ani na rękę z faktury VAT?

Jak obliczyć kwotę na rękę z faktury?

Przykład 1

Anna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie reklamy opodatkowaną na zasadach ogólnych wg stawki 17%. Jest czynnym podatnikiem VAT. Planuje uzyskać dochód w styczniu 2020 w wysokości 2 000 zł „na rękę”. Anna wylicza dochód brutto, który powinna wykazać na fakturze w następujący sposób:

2 000 zł/(100%-17%) = 2 409,64 zł Jako czynny podatnik VAT Anna powiększy wyliczoną kwotę o podatek VAT wg stawki odpowiedniej dla świadczonych przez nią usług – 23%: 2 410,00 zł x 1,23 = 2 964,30 zł brutto

Anna uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 2 964 zł. Anna może dodatkowo zmniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodu, a także opłacone składki społeczne.

Sprawdź też działalność nierejestrowaną od strony podatkowej

Podatek liniowy dostępny jest dla przedsiębiorcy wg jednolitej stawki 19% bez względu na wielkość dochodów. Charakterystyczne dla tej formy opodatkowania jest brak możliwości pracy na rzecz byłego pracodawcy oraz korzystania z ulg podatkowych. Podobnie jak przy zasadach ogólnych dochód ustala się poprzez pomniejszenie przychodów o koszty uzyskania przychodów. Zasada wyliczania faktycznego zarobku jest analogiczna jak dla skali podatkowej, różnica jest jedynie w stawce podatkowej. Posługując się danym z Przykładu 1 dochód Anny brutto wykazany na fakturze dla kontrahenta wyniesie:

Podatek liniowy

2 000 zł/(100%-19%) = 2 469,16 zł

2 469 zł x 1,23 = 3 037,07 zł brutto Anna uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 3 037 zł. Anna może dodatkowo zmniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodu a także opłacone składki społeczne.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany polega na tym, że podatek płacony jest od przychodu, nie od dochodu, wg stawki 20%, 17%, 8,5%, 5,5% oraz 3% w zależności od rodzaju wykonywanej działalności. Z tej formy opodatkowania wyłączeni są przedsiębiorcy, których przychód przekracza 250 000 euro a także wiele rodzajów działalności takich jak apteki, kantory czy niektóre wolne zawody. Przy wyliczaniu zarobku „na rękę” podstawiamy do wzoru odpowiednią dla rodzaju działalności stawkę ryczałtu.

Przykład 2

Adam prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług remontowych opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 5,5%. Jest czynnym podatnikiem VAT. W styczniu 2020 planuje osiągnąć na rękę kwotę 2 000,00 zł.

Adam wylicza dochód brutto, który powinien wykazać na fakturze w następujący sposób: 2 000,00 zł/(100%-0,055%) = 2 116,40 zł Adam świadczy usługi remontowe na rzecz budownictwa mieszkalnego wg stawki 8%. 2 116,00 x 1,08 = 2 285,28 zł

Adam uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 2 285 zł. Adam może zmniejszyć przychód o opłacone składki społeczne.

Karta podatkowa

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać przedsiębiorcy prowadzący m.in. drobną działalność gastronomiczną, usługową, handlową. Jest to najprostszy podatek, gdzie nie trzeba liczyć przychodów ani kosztów, nie prowadzi się także żadnych ewidencji.

Przedsiębiorca osiągający przychód opodatkowany w formie karty podatkowej nie musi sprawdzać zarobku na rękę, gdyż podatek płaci co miesiąc w stałej wysokości na podstawie wydanej przez organ podatkowy decyzji. Jeśli jest czynnym podatnikiem VAT musi doliczyć do oczekiwanej kwoty dochodu podatek VAT wg właściwej dla niego stawki VAT.

Mam nadzieję, że teraz będzie Ci łatwiej obliczyć, ile zostanie Ci na rękę z faktury VAT.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Serafin
Doradca podatkowy z ponad 10-cio letnim doświadczeniem w księgowaniu zarówno dużych firm, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. Aktualnie jako Księgowa inFakt rozlicza m.in. mamy na własnej działalności. Prywatnie mama trójki dzieci.

Video: Sprawdzony pomysł na biznes dla mamy – RoboCAMP

Szukasz pomysłu na biznes, który pogodzisz z życiem rodzinnym? Robo CAMP to zajęcia dla dzieci i młodzieży z robotyki i programowania. Na czym polega ten biznes? Jak wygląda praca na co dzień? Jak prowadzić taki biznes? Na te pytania odpowie Wojciech Syrocki.
 • Agnieszka Wadecka - 08/01/2020
dwoje dzieci z komputerami leżących na podłodze

Sprawdzony pomysł na biznes dla mamy

W maju 2019 na naszym Facebooku prowadziłyśmy serię LIVE’ów o franczyzach idealnych dla mam.

Podczas siódmej rozmowy naszym gościem był Wojciech Syrocki, który założył i rozwija RoboCAMP, współpracując z wieloma przedsiębiorczymi mamami. Rozmowę prowadziła Joanna Gotfryd.

W końcu mam czas dla dzieci – historia Ani, która rozwija własny biznes z Akademią JA

O czym rozmawiałyśmy?

Joanna z Wojciechem odpowiedzieli na pytania takie jak:

 • Na czym polega biznes franczyzowy z RoboCAMP?
 • Jak założyć własną firmę z RoboCAMP?
 • Jak organizować zajęcia z robotyki i programowania?
 • Oraz na pytania oglądających

Zobacz nagranie z rozmowy:

Prowadzę biznes, który do mnie pasuje – historia Kamili

Zainspiruj się innymi pomysłami na biznes dla mam:

Akcja Franczyza dla Mamy – dowiedz się więcej

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail