Czego szukasz

Kara za przedsiębiorczość – utrzymaj rodzinę za 17 zł

Ruch wkurzonych przedsiębiorczych matek przybiera na sile. To nie są oszustki, to są kobiety, które chcą pracować. Dlaczego więc mają zostać za to ukarane?

Urlop mamy bezpłatny […] zawsze jesteśmy w pracy. […] Podniesienie przez nas kwoty zasiłku pozwala nam na utrzymanie naszego stanowiska pracy. Na pokrycie stałych kosztów, przy jednoczesnym opiekowaniu się dzieckiem. Nie wzbogacamy się na tym. Prosimy, zauważcie, że po roku nie zasilamy grona bezrobotnych, oczekujących dodatkowego wsparcia od państwa.- piszą w liście otwartym do Pani Premier.

 • Joanna Gotfryd - 24/06/2015

Zmiany w prawie i petycja

Planowana zmiana przepisów przyznawania zasiłków macierzyńskich dla osób prowadzących działalność gospodarczą, sprawi, że od jesieni przedsiębiorcze matki, które prowadzą działalność krócej niż 2 lata, dostaną „aż” 17 zł zasiłku macierzyńskiego. Promil przedsiębiorczych kobiet, które wykorzystały lukę w prawie w przeszłości i pobierały bardzo wysokie zasiłki sprawił, że wszystkie stały się potencjalnymi oszustkami.

Na szczęście przedsiębiorcze mamy się nie poddają. Dzięki swojej determinacji sprawą zainteresowały się media, mamy zbierają podpisy pod petycją – kliknij, podpisz i Ty.

List otwarty do Pani Premier

W liście otwartym do Pani Premier mamy piszą tak:

Szanowna Pani Premier.

Zwracam się do Pani w imieniu tysięcy kobiet, przyszłych i obecnych matek, które z przerażeniem patrzą na zmiany jakie niesie ze sobą nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. […] 

Wśród nas są fizjoterapeutki, kosmetyczki, prawniczki, graficzki, Jesteśmy z dużych miast, małych miejscowości i wsi. Jesteśmy różne, ale łączy nas jedno – wzięłyśmy los w swoje ręce i założyłyśmy działalność gospodarczą, nie czekając na mannę z nieba ani pomoc od państwa. Jesteśmy przedsiębiorcze, za co teraz chcecie ukarać nas i nasze dzieci, bo to one najbardziej na tym ucierpią. […]

Wiele z nas podjęło się samozatrudnienia, by godzić obowiązki domowe, rodzicielskie, a jednocześnie, by nie wypaść z życia zawodowego, nie utracić ciężko zdobytych kwalifikacji. Niektóre zostały do tego zmuszone. […]

Obejmując swoje stanowisko zaznaczała Pani Moim zdaniem najważniejszym zadaniem będzie przede wszystkim zwiększenie i odbudowanie zaufania Polaków do rządu, polityki i polityków. […] Pierwszy krok do jej realizacji to stała rozmowa z ludźmi i wsłuchiwanie się w ich problemy. Z nami nikt nie chciał rozmawiać, nikt nie słuchał naszych argumentów. Bez zająknięcia przegłosowano ustawę. […]

Większość z nas w prowadzenie swojej firmy wkłada oszczędności, wiele wysiłku, energii i serca. Wielokrotnie własna działalność gospodarcza to jedyna możliwość, by wykonywać pracę zgodną z kwalifikacjami.

Można mówić o korzyściach, jakie płyną z prowadzenia własnej działalności: elastyczne godziny pracy, możliwość zarządzania zadaniami, urlop, kiedy się tylko zamarzy… Prawda jest taka, że jesteśmy zawsze w pracy, nigdy z niej nie wychodzimy. Urlop mamy bezpłatny, boimy się choroby, a generalnie nasze dochody to nie astronomiczne kwoty. Wielu z nas marzyłby się etat, ale nie ma takiej możliwości. Po urodzeniu dziecka przechodzimy na zasiłek a nie na urlop, bo działalność nieustannie prowadzimy, nikt za nas stałych kosztów nie zapłaci.

Mamy na etacie mają teraz spokojną głowę, mogą głaskać brzuch i uśmiechać się na myśl o radosnym roku ze swoim maleństwem. Mamy bezrobotne, na umowach śmieciowych, zarejestrowane w KRUSIE będą dostawały 1000 zł. A my? My teraz odliczamy dni, z przerażeniem oczekując czy prezydent ustawę podpisze. […]

Nie można zabijać przedsiębiorczości wśród kobiet i ich dyskryminować w tym względzie.

Podniesienie przez nas kwoty zasiłku pozwala nam na utrzymanie naszego stanowiska pracy. Na pokrycie stałych kosztów, przy jednoczesnym opiekowaniu się dzieckiem. Nie wzbogacamy się na tym. Prosimy, zauważcie, że po roku nie zasilamy grona bezrobotnych, oczekujących dodatkowego wsparcia od państwa.

Jako argumenty za ustawą padały słowa o ukróceniu masowych wyłudzeń. Jesteśmy całym sercem za uszczelnianiem systemu, ale ta nowelizacja do tego nie prowadzi. ZUS ma narzędzia do kontroli oraz weryfikacji fikcyjności działalności. Wiele z nas uczciwie prowadzących swoje firmy ma sprawy w sądach, gdzie próbuje udowadniać, że nie jest wielbłądem. Na zasiłki czeka miesiącami ponosząc przy tym stałe koszty działalności. […]

Marzy nam się radość z oczekiwania na dziecko, a później z bycia z nim. Teraz towarzyszy nam tylko strach, o to, co będzie. Podkreślała Pani także w październiku, że Polityka rodzinna państwa powinna zachęcać rodziców do pracy, a nie do niej zniechęcać. Nie może być tak, że nie podejmują oni pracy, bo oznaczałoby to utratę przez nich świadczeń od państwa. Nas zachęca do rezygnacji z pracy. Wysiłek się nie opłaca. Dysproporcje między osobami na etacie i samozatrudnionymi i tak są już bardzo duże. […]

Chcemy nauczyć nasze dzieci przedsiębiorczości, marzymy by radziły sobie w życiu. Chcemy, by widziały matkę spełnioną zawodowo, która ciężką pracą dąży do wyznaczonych celów, by brały z nas przykład.

Pani Premier, podjęłyśmy trud urodzenia i wychowania dzieci, obywateli. Nie na rok otrzymywania zasiłku, a na całe życie. Nie oczekujemy za to oklasków, pochwał. Oczekujemy wyłącznie równego traktowania. Prosimy, uwierzcie, że inwestycja w przedsiębiorcze kobiety się opłaca. Nie podcinajcie nam skrzydeł.

Z wyrazami szacunku
kobieta przedsiębiorcza, matka dwóch cudnych chłopaków

[view:ad_intext_superbanner_1=block]

Co można kupić za 17 zł?

Latte w modnej kawiarni

3 kg truskawek w sezonie

2 paczki mokrych chusteczek dla dziecka

Jeden lub dwa ciuchy w ciucholandzie

Butelkę wina w Lidlu, żeby się upić na smutno…  Nie da się za to utrzymać siebie, dziecka ani firmy.

 

Facebook – Matki na działalności gospodarczej

Podpisz petycję TUTAJ

Zdjęcie: Pixabay

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj

Strategia biznesowa. Dlaczego warto ją mieć?

Co to jest strategia biznesowa, czym różni się od biznes planu i kto powinien ją przygotować? W 3 prostych krokach pokażę Ci jak przygotować strategię rozwoju Twojego biznesu, również franczyzowego.
 • Agnieszka Słowik - 12/06/2019

Co to jest strategia biznesowa?

Strategia biznesowa to przemyślany plan działania, dzięki któremu firma będzie się dynamicznie rozwijać, decyzje przez nas podejmowane będą spójne, a proces zarządzania przedsiębiorstwem przyniesie spodziewane rezultaty.

W odróżnieniu od biznes planu strategia biznesowa ma charakter długookresowy (3-5 letni). Biznes Plan tworzy się przede wszystkim dla startupów przed rozpoczęciem ich działalności. Jest on skierowany głównie do banków i inwestorów w celu przekonania ich, że warto zainwestować środki w nowe przedsięwzięcie. Strategia biznesowa tworzona jest w celu określenia priorytetów, dzięki którym firma będzie się rozwijać. Jest to więc plan rozwoju zarówno dla nowych, jak i istniejących podmiotów gospodarczych, w tym dynamicznie rozwijających się sieci franczyzowych.

Analiza w 3 krokach

Jednym z prostszych sposobów opracowania strategii biznesowej jest przeprowadzenie krok po kroku perspektywicznej analizy potrzeb potencjalnych klientów, partnerów biznesowych oraz określenie własnych celów i priorytetów. Podstawą takiej analizy są odpowiedzi na postawione niżej pytania.

Krok 1 – Określenie własnych celów i ambicji

Dlaczego chcesz zaangażować się w to przedsięwzięcie?

Jakie są Twoje pasje, ambicje i cele życiowe? Czy ich realizacja wiąże się chociaż pośrednio z zakresem usług/produktów sieci franczyzowej, która Cię zainteresowała?

Co jest dla Ciebie najważniejsze? Realizacja własnych pasji czy maksymalizacja dochodu?

Co łączy Cię z Twoimi partnerami biznesowymi, w tym ze współpracownikami, dostawcami i klientami (np. więzy rodzinne, przyjaźń)?

Spójrz na Twój biznes z perspektywy klienta. Zastanów się nad tym, co faktycznie chcesz mu sprzedać. Skup się nie na Twoim produkcie lub usłudze, ale na tym co Ty sama możesz mu zaoferować.

Krok 2 –  Określenie celów biznesowych

Aby wskazać cele biznesowe należy przede wszystkim zdefiniować misję przedsiębiorstwa. Misja określa sens istnienia firmy, wskazuje najważniejsze zadania oraz wartości oferowane klientom. Należy się również zastanowić nad tym, gdzie chcielibyśmy, aby nasza firma znajdowała się za 3-5 lat, a następnie wyznaczyć mierzalne cele, które będziemy realizować w drodze do sukcesu.

Również franczyzodawca powinien okreslić swoją misję, dlatego warto zapytać go o szczegóły. Obie misje, a więc wizje naszego wspólnego biznesu, powinny być spójne.

Krok 3 – Analiza rynku

Na początku należy wskazać 10 najważniejszych potencjalnych klientów, a następnie określić ich oczekiwania. Warto zastanowić się również nad tym, co my chcemy, aby zrobił nasz potencjalny klient oraz nad tym co my chcemy, aby myślał nasz potencjalny klient. Na koniec trzeba sprecyzować to, co odróżnia nas od konkurencji oraz to, w czym jesteśmy od niej lepsi.

Czy strategia jest potrzebna we franczyzie?

Mimo tego że franczyza to sprawdzony model biznesowy, strategia w tym przypadku również jest koniecznością. Powodów jest kilka. Przede wszystkim nasz biznes będziemy rozwijać w innej lokalizacji. W związku z tym struktura populacji może różnić się od tej, w której działa franczyzodawca. Warto zastanowić się i przeanalizaować nasz rynek lokalny. Podobieństwa i różnice wykazane względem rynku, na którym działa franczyzodawca, mogą być zarówno nasżą mocną jak i słabą stroną. Najważniejsze jest to, aby mieć ich świadomość.

Sprawdź jakie pomysły na franczyzę przygotowaliśmy dla Ciebie:

 

 

Edukido

Logo MathRiders

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Słowik
Ekonomista, pasjonuje ją aktywny rozwój biznesu, szczególnie franczyza, dlatego kilka miesięcy temu założyła portal biznesowy www.RynekFranczyzy.pl i została pierwszym w Polsce brokerem franczyzowym. Asertywna idealistka, która lubi łamać stereotypy i zachęcać do działania innych. Z jej inicjatywy powstał także serwis dla mam www.MamaSprzeda.pl. Szczęśliwa mama 6-letniej Hani.
Podyskutuj

Co powinnaś wiedzieć o zakładaniu własnej firmy?

W końcu w wolnej chwili zastanawiasz się, czy może zacząć coś swojego? Analizujesz co Cię interesuje, jakie masz talenty i w czym tak naprawdę chciałabyś się realizować? To już bliska droga do zmonetyzowania swoich zainteresowań, czyli założenia własnej firmy. Jak to zrobić krok po kroku?
 • Grzegorz Zieliński - 10/06/2019
młoda kobieta przy biurku marzy o własnej firmie

Zakładanie własnej firmy

Poranny pośpiech jak co dzień nie robi już większego wrażenia, bo cóż zamiast tego może zaoferować nam poranek. Pośpiech jak zawsze związany z wyjściem do pracy i porannym ogarnięciem domu. W drodze do pracy pojawiają się kolejne dręczące myśli – „w jakim humorze będzie szef, czego jeszcze nie zdążyłam zrobić wczoraj”. Wtedy to jeszcze akceptujesz w końcu liczy się każda sekunda. Nie ma czasu na myślenie.

Jakie dokumenty musisz wypełnić ?

Gdy podejmiesz już swoją decyzję o założeniu firmy i zdecydujesz się jednoosobową działalność gospodarczą to masz 75% drogi pokonane! Teraz pozostaje udać się do najbliższego urzędu i dokonać rejestracji.

Jednak zanim to zrobisz przygotuj się wcześniej. Ustawodawca wymaga już na etapie składania wniosku pewnych informacji, po których ponosimy konsekwencje. Nie pozostawiaj ich ślepemu losowi.

Dobre przygotowanie do rejestracji pozwala na sprawne przeprowadzenie jej w urzędzie. W zależności jaką podejmiesz decyzje takie będziesz płacić podatki. Istotna jest także sprawa wyboru ubezpieczyciela.

Wypełnianie formularza

Zabierz do urzędu dowód osobisty, a dodatkowo musisz znać swój numer NIP (jeśli nie posiadasz zostanie Ci nadany elektronicznie).

Wymyśl nazwę firmy. Powinna być związana z prowadzoną działalnością i pamiętaj kiedy działalność się rozwinie będziesz dzięki niej rozpoznawana na rynku. Lepiej od razu wymyśleć ciekawą nazwę niż potem narażać się na niepotrzebne koszty. Jeśli nie chcesz żadnego pseudonimu to wiedz, że imię i nazwisko jest obowiązkowe i to ono stanie się Twoją nazwą.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć:

Nie każdą firmę należy rejestrować

PKD

To nic innego jak Polska Klasyfikacja Działalności. Jest to spis wszystkich rodzajów działalności. Wybierz sobie te, które Cię interesują. Klasyfikują one działalność według ścisłych kryteriów. Po przeanalizowaniu wypisz je sobie na kartce, aby niepotrzebnie nie szukać ich ponownie. Nie ma też potrzeby wypisywać zbyt wielu punktów PKD, ponieważ aktualnie wszystkie wpisy do działalności są zwolnione z opłat.

Wybór ubezpieczyciela

W zależności od sytuacji w jakiej się znajdujesz możesz być ubezpieczona w KRUS lub ZUS.

Natomiast osoba, która będzie podlegać ubezpieczeniu w ZUS powinna wiedzieć jakie spełnia warunki, aby wybrać dla siebie odpowiednie ubezpieczenie.

Formularze jakie składa osoba przy rejestracji do ubezpieczeń:

 • ZUS ZUA – jeśli zgłaszasz się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego (i dobrowolnie – chorobowego)
 • ZUS ZZA – jeśli zgłaszasz się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, np. przy uldze na start
 • ZUS ZCNA – jeśli zgłaszasz do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny.

Do wyboru masz:

 • ulgę na start przez 6 miesięcy nie płacisz składek na ubezpieczenia społeczne (składasz formularz ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 40)
 • preferencyjne składki „mały ZUS” – składki obniżone przez 24 miesiące (składasz formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70)
 • jeśli będziesz opłacać standardowe składki ponieważ nie spełniasz warunków do skorzystania z wymienionych ulg (składasz formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10)

Dokumenty składasz w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia (możesz złożyć już przy rejestracji firmy w urzędzie za pośrednictwem CEIDG.)

Sposób rozliczania z urzędem skarbowym

Przedsiębiorca we wniosku rejestracyjnym CEIDG-1 wybiera formę płatności podatku dochodowego. Do wyboru masz:

 • na zasadach ogólnych;
 • podatek liniowy;
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
 • karta podatkowa;

Przemyśl tę decyzję ponieważ według wybranej formy płatności będziesz się rozliczać z Urzędem Skarbowym.

Profil Zaufany

Jeśli nie chcesz przychodzić do urzędu, możesz zrobić wszystko sama w domu, a następnie podpisujesz profilem zaufanym po wysłaniu dokumentów w Internecie. To darmowe narzędzie, którym potwierdzisz swoją tożsamość w Internecie (PESEL). Działa jak podpis elektroniczny i jest alternatywą dla płatnego podpisu kwalifikowanego.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Grzegorz Zieliński
Nauczyciel z powołania; zawodowo - wieloletni pracownik samorządowy; prywatnie - mąż i tata dwójki wspaniałych i mądrych dzieci.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail