ZAINSPIRUJ SIĘ
Jaki zasiłek macierzyński dla przedsiębiorczej mamy?
- Redakcja portalu Mamo Pracuj
- 9 lutego 2016
- 4 MIN. CZYTANIA
Ważne zmiany dotyczące zasiłku macierzyńskiego już weszły w życie
Każda przedsiębiorcza mama, która prowadzi swoją działalność krócej niż dwa lata, od 1 stycznia 2016 r., ma prawo do wyższego zasiłku macierzyńskiego. Wynika to ze zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, o których było bardzo głośno jesienią ubiegłego roku (a my pisałyśmy o sprawie tutaj). W ustawie tej przyznano świadczenia rodzicielskie nie tylko tym kobietom, które nie miały dotychczas prawa do zasiłku (bezrobotnym i studiującym mamom), ale także przyznała podwyższenie zasiłku do 1000 złotych wszystkim ubezpieczonym, którzy na 1 stycznia 2016 r. byli uprawnieni do świadczenia poniżej tej kwoty, lub uzyskali to prawo później.
Kiedy przysługuje wyrównanie do zasiłku macierzyńskiego?
Przysługuje ono wtedy, kiedy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego, określonego w ustawie o świadczeniach rodzinnych.
Jak to wygląda na przykładzie?
Basia, zanim urodziła córeczkę, prowadząc własną działalność gospodarczą opłacała preferencyjną składkę ZUS (tzw. „mały ZUS”). W związku z tym zasiłek jaki uzyskała wyniósł ok. 450 zł brutto. Od 1 stycznia otrzyma wyrównanie do 1000 zł.
Takie samo wyrównanie otrzyma także Kasia (także na preferencyjnym ZUS-ie), która zaszła w ciążę jeszcze w październiku 2015 roku i zgodnie z zaleceniami lekarza głownie leży aby donosić ciążę, w związku z tym pobiera zasiłek chorobowy.
W obu przypadkach dopłata należy się jednak wyłącznie za okres od 1 stycznia 2016 r.
Zmiana tytułu przedsiębiorcy do ubezpieczeń społecznych
Po nabyciu prawa do zasiłku macierzyńskiego zmienia się tytuł przedsiębiorcy do ubezpieczeń społecznych: ubezpieczona pobierając zasiłek przestaje być ubezpieczona z tytułu prowadzenia biznesu, a staje się ubezpieczona z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego (nie musi przy tym zaprzestać prowadzenia działalności).
I co najważniejsze: nowelizacja ustawy wprowadza zasadę, że mama pobierająca zasiłek macierzyński zwolniona jest z opłacania składki zdrowotnej z tytułu działalności gospodarczej.
Ważne, że obowiązek powiadomienia ZUS o zmianie tego tytułu ciąży na samej zainteresowanej!
[FM_form id=”6″]
Jak zgłosić zmianę do ZUS?
„Trzeba wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na formularzu ZUS ZWUA, a następnie zgłosić do zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA. Pobierając zasiłek macierzyński, przedsiębiorca niezgłaszający nikogo do ubezpieczeń poza sobą przekazuje za siebie do ZUS deklarację rozliczeniową ZUS DRA, wykazując w niej jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Po złożeniu pierwszej deklaracji rozliczeniowej z wykazaniem jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne może skorzystać ze zwolnienia z comiesięcznego składania deklaracji ZUS DRA pod warunkiem, że wysokość składek nie ulega zmianie. Zasada ta obowiązuje także po 1 stycznia 2016 r.” – czytamy w tekście Anny Owsianej w „Rzeczpospolitej” z 17 stycznia br.
Inne zmiany w zasiłku macierzyńskim dla przedsiębiorczej mamy
Osoby, które do końca grudnia 2015 r. korzystały z możliwości zwolnienia z comiesięcznego składania deklaracji, muszą raz jeszcze dokonać tej operacji, gdyż zmianie uległy kody ubezpieczenia.
„Od 1 stycznia 2016 r. przedsiębiorca pobierający zasiłek macierzyński w kwocie nieprzekraczającej kwoty świadczenia rodzicielskiego powinien być zgłaszany z kodem ubezpieczenia 05 80, a osoba współpracująca – z kodem 05 81. Dodatkowo od 1 kwietnia 2016 r. obowiązywać będzie nowy kod świadczenia przerwy: 329 – podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego i nowy wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. ZUS informuje, że nowy kod świadczenia przerwy można wykazywać nie wcześniej niż w dokumentach rozliczeniowych składanych za marzec 2016 r.” – czytamy dalej.
Wypłata wyrównania macierzyńskiego to niejedyna dobra wiadomość dla aktywnych rodziców pobierających zasiłek macierzyński z firmy (zasiłek w kwocie poniżej tysiąca złotych), którzy w tym czasie nadal prowadzą biznes.
Wrześniowa nowelizacja ustawy zasiłkowej wprowadziła bowiem od 1 stycznia 2016 r. zasadę, że taka osoba zwolniona jest z opłacania składki zdrowotnej z tytułu działalności gospodarczej.
Źródło: artykuł powstał m.in. w oparciu o tekst Anny Owsianej, „Rzeczpospolita” z 17 stycznia br. >
Zdjęcie: pixabay.com