Czego szukasz

Jaki zasiłek dla bezrobotnej kobiety w ciąży?

Danuta zapytała, czy jest jakiś zasiłek przysługujący kobiecie w ciąży, która jest bezrobotna. Jak wyglądają zasady wypłaty dla kobiet, które urodziły w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz o jakie ewentualnie dopłaty można się starać po urodzeniu dziecka. Poznaj odpowiedź naszego prawnika.

zasiłek w ciąży

Na jaki zasiłek może liczyć bezrobotna w ciąży?

Napisała do nas Danuta:

Proszę o pomoc w udzieleniu informacji dotyczącej zasiłku macierzyńskiego lub innego dotyczącego kobiety w ciąży zarejestrowanej w Urzędzie Pracy. Podjęłam pracę w lipcu 2011 r. i pracowałam do listopada 2012 r. na cały etat. Zostałam zwolniona na mocy ART.30 1PKT 2KP za wypowiedzeniem przez zakład pracy.

Od dnia 28.11.2012 r. uznano mnie za osobę bezrobotną z prawem do zasiłku przez okres 12 miesięcy. Mój problem polega na tym, że od maja 2013 r. jestem w ciąży i nie wiem czy przysługuje mi jakiś zasiłek z tego tytułu.

Urząd Pracy nie chce udzielić mi na ten temat żadnych informacji i brak mi pomysłu gdzie prosić o pomoc. Dlatego piszę do Państwa. Jeżeli jest jakiś dodatkowy zasiłek to bardzo proszę o informację, jakie dokumenty są potrzebne i gdzie to wszystko załatwić, bo na współpracę z Urzędem nie mam szans.

Czy bezrobotna w ciąży ma prawo do świadczeń z tytułu macierzyństwa?

Odpowiedź prawnika:

Na podstawie art. 73 ust. 3 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. z dnia 26.03.2013 r., Dz.U. z 2013 poz. 674) w razie urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek (dla bezrobotnych) w okresie, o którym mowa w ust. 1 (w Pani przypadku w okresie 12 miesięcy) lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, okres ten ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby jej, zgodnie z odrębnymi przepisami, zasiłek macierzyński.

Odpowiadając na Pani pytanie należy stwierdzić, iż jest Pani nadal uprawniona do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Natomiast to, czy okres pobierania zasiłku ulegnie przedłużeniu zależy od tego czy urodzi Pani dziecko w czasie pobierania zasiłku lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu.

Sprawdź czy możesz pracować na rodzicielskim!

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Należy również dodać, iż osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Co więcej każda kobieta w ciąży ma prawo korzystać z darmowej opieki lekarskiej niezależnie od tego, czy opłacała składki na ubezpieczenie zdrowotne czy nie (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Ponadto, osoba bezrobotna po urodzeniu dziecka jest uprawniona do otrzymania becikowego. Dodatkowo każda kobieta bezrobotna, która urodzi dziecko może starać się o tzw. kosiniakowe. Jest ono wypłacane w wysokości 1000 zł miesięcznie, przez 12 miesięcy (niezależnie od zarejestrowania w Urzędzie Pracy).

W przypadku pobierania zasiłku dla bezrobotnych, kosiniakowe będzie pomniejszone o kwotę zasiłku. Aby świadczenie wypłacane było za okres 12 miesięcy, należy zgłosić się po nie w ciągu 3 miesięcy od porodu. Jeśli wniosek zostanie złożony później, zasiłek będzie wypłacany od momentu jego złożenia do ukończenia przez dziecko 1. roku życia. Wniosek o kosiniakowe należy złożyć w urzędzie miasta, gminy lub w ośrodku pomocy społecznej.

Czy wiesz jak możesz wydłużyć urlop rodzicielski i więcej czasu spędzić z dzieckiem?

Kobieta bezrobotna po urodzeniu dziecka może również starać się o przyznanie zasiłku rodzinnego oraz dodatku z tytułu urodzenia dziecka. Kobiecie tej nie należy się urlop macierzyński oraz prawo do urlopu wychowawczego, ponieważ są to uprawnienia związane z zatrudnieniem pracowniczym.

Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i został przygotowany w oparciu o stan faktyczny opisany w opublikowanym pytaniu. Zamieszczonych w nim treści nie należy traktować jako porady prawnej w konkretnej sprawie ani źródła prawa. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej z gwarancją odpowiedzialności, należy skontaktować się z prawnikiem.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, mama trzech uroczych córeczek, prowadzi jednoosobową kancelarię prawną. Miłośniczka filmów Woody’ego Allena, Audrey Hepburn, teatru, kulinarnych eksperymentów, podróży, przez długie lata aktywna harcerka.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie