Czego szukasz

Jak zrobić własną stronę www lub portal?

Co należy wiedzieć i o czym pamiętać, żeby nasza praca i pieniądze nie poszły na marne.
Czy można wyobrazić sobie dziś firmę bez strony internetowej albo Internet bez portali lub wirtualnych sklepów? Odpowiedź nasuwa się sama – nie. Strona firmowa to nasza wizytówka, zaproszenie do współpracy. Portal często oferuje usługi, które przynoszą nam zyski. Dlatego warto wiedzieć o kilku sprawach, które pozwolą nam przygotować się do działania w sieci.

Przyszłe wydatki związane ze stroną lub portalem.

Wiadomo, że posiadanie strony internetowej, portalu czy e-sklepu łączy się z wydatkami nie tylko związanymi z ich tworzeniem, ale również utrzymaniem w przyszłości. O ile wydatki na stronę firmową nie muszą być duże (opłata za serwer, administrator), o tyle wydatki na portal czy e-sklep to już inna historia. Jeśli główne zyski firmy mają płynąć właśnie z Internetu, to musimy pomyśleć o tym, żeby przygotować dobry biznesplan. Często bywa tak, że mamy świetny pomysł, trochę funduszy i postanawiamy założyć portal. Jesteśmy pełni entuzjazmu, ale w momencie, kiedy portal pojawi się w sieci, zaczynamy się zastanawiać, co dalej. Niby wiemy, a jednak nie do końca. Bardzo ważne jest, abyśmy już na samym początku wiedzieli, jak będziemy zarabiać i czy realne jest uzyskanie takich wpływów, które pozwolą na rozwój portalu. Musimy pamiętać np. o wydatkach związanych z promocją i pozycjonowaniem. Tak więc zanim zaczniemy działać w sieci, musimy wiedzieć, czy mamy na to środki.

Adres strony (domena)

Najlepiej, gdy adres strony to nazwa naszej firmy lub portalu, ewentualnie zawierająca nazwę usługi czy profil działalności. Zdarza się, że domena, którą sobie wymyśliliśmy, jest zajęta. Może być tak, że pod tym adresem już istnieje strona i wówczas pozostaje nam wymyślenie czegoś innego. Może się jednak zdarzyć tak, że jakaś firma lub osoba prywatna wykupiła tę domenę, ale jej nie używa. Jeśli uznamy, że tylko ta domena i żadna inna jest dla nas, warto zwrócić się do jej posiadacza i zaproponować odkupienie. Kto jest właścicielem domeny, można dowiedzieć się tutaj www.whois.pl, jest to baza domen z całego świata. Po wpisaniu domeny wyświetlą się szczegółowe informacje dotyczące właściciela. Bywa też tak, że domeny wystawiane są na giełdach. W obu tych przypadkach należy liczyć się z tym, że za domenę będziemy musieli zapłacić więcej niż gdybyśmy kupowali ją w firmach typu Home.pl czy Nazwa.pl.

Proces tworzenia

Kiedy już mamy dobry biznesplan i wykupioną domenę, przystępujemy do najciekawszego momentu, czyli procesu tworzenia. Jeśli nie mamy pod ręką znajomych, którzy tworzą strony lub mogą polecić kogoś sumiennego, to warto zajrzeć na www.oferia.pl lub www.zlecenia.przez.net. Tutaj można wystawić swoje zlecenie, podać kwotę lub nie, którą możemy przeznaczyć na naszą stronę i czekać na propozycję.

Kiedy znajdziemy twórcę, podstawową kwestią jest umowa. Zachęcam wszystkich, nawet tych, którzy tworzą niewielkie strony dla swoich firm o podpisywanie umów z twórcami. Im więcej szczegółów zawrzecie w umowie, tym lepiej. Należy pamiętać o takich podstawowych kwestiach jak prawa autorskie do strony. To, że zapłacimy za wykonanie strony, a nie podpiszemy umowy o przeniesieniu praw autorskich na nas, oznacza, że nie możemy z tą stroną zrobić nic, np. wprowadzić zmian bez zgody autora. Kolejnym ważnym punktem w umowie jest określenie terminu odbioru gotowej strony przez zamawiającego i określenie kar umownych za przekroczenie tego terminu z winy wykonawcy. Warto też ująć w umowie okres gwarancji na działanie strony i zasady naprawy błędów jej funkcjonowania w tym czasie.

Do umowy należ dołączyć tzw. opis funkcjonalności. Wielu osobom wydaje się, że jeśli spotkają się z grafikiem i informatykiem i opowiedzą o tym, czego chcą, to właśnie to dostaną. Nic bardziej błędnego. Nie wystarczy opowiedzieć lub napisać w kilku zdaniach. Funkcjonalność to rozpisanie bardzo szczegółowo wszystkich funkcji, jakie powinna mieć nasza strona czy portal. Funkcjonalność średniej wielkości portalu liczy ok. 12-14 stron A4. Szczegółowe opisanie funkcjonalności pozwoli nam uniknąć rozczarowań co do efektu i przedłużania się w nieskończoność pracy nad portalem czy stroną WWW.

Strona powinna być tak tworzona, żeby już na początku była zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek. Będzie to miało ogromny wpływ na miejsce naszej strony w wynikach wyszukiwania. Tworząc, np. teksty na stronę, powinniśmy wiedzieć, na jakie słowa kluczowe będziemy się pozycjonować i używać tych słów i synonimów w tekstach. Należy też pamiętać o poprawnym stworzeniu kodu strony, ale to już zadanie dla informatyków. Optymalizacja stron to temat obszerny, zachęcam więc do poczytania na ten temat przed podjęciem prac nad stroną.

Czy to portal, czy strona firmy warto pamiętać o „podpięciu” do  „Google Analytics”. Jest to bezpłatne narzędzie Google, które dostarcza nam statystyk dotyczących naszej strony np. liczba unikalnych użytkowników, skąd trafiają do nas klienci lub po wpisaniu jakich słów kluczowych i wiele, wiele innych. Takie informacje są dla nas cenne w momencie, w którym np. planujemy akcje reklamowe czy promocyjne lub w momencie ich prowadzenia, żeby zbadać skuteczność działań.

Kiedy strona czy portal są gotowe, warto zainwestować w tzw. audyt informatyczny. Szczególnie w przypadku portali o rozbudowanych funkcjach. Audyt prowadzony przez niezależnego programistę, który oceni „gotowy produkt” i ewentualnie zwróci uwagę na punkty, które trzeba poprawić. Zapewniam, że zawsze coś takiego się znajdzie. Przeprowadzenie audytu pozwoli uniknąć nam błędów w funkcjonowaniu portalu w przyszłości.

Bazy danych osobowych

Przy prowadzeniu działalności ważne jest budowanie bazy danych klientów lub użytkowników. Budowana regularnie baza danych pozwoli nam w przyszłości prowadzić np. różnego typu akcje reklamowe czy promocyjne. Pamiętajmy jednak o tym, że dane osobowe to każda informacja, która pozwoli zidentyfikować osobę nawet pośrednio przy uwzględnieniu innych posiadanych informacji. Jeśli więc zbieramy za pomocą naszej strony dane osobowe np. adresy mailowe klientów, mamy obowiązek zgłosić taką bazę do GIODO Centralny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (www.giodo.gov.pl). Zgłoszenia można dokonać drogą elektroniczną, jest ono bezpłatne. Wszystko zajmuje nie więcej niż 20 minut, a pozwoli uniknąć ewentualnych nieprzyjemności w przyszłości.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Strona lub portal są już w sieci. Powinniśmy pomyśleć  o tym, jak spowodować, aby nasze „dzieło” było widoczne na  dobrych miejscach w wynikach wyszukiwania. Do dyspozycji mamy całą gamę możliwości. Warto pamiętać o przeznaczeniu funduszy na pozycjonowanie organiczne albo na Google Adwords, czyli kampanię linków sponsorowanych. Google Adwords może prowadzić każdy sam, jeśli tylko zapozna się z zasadami funkcjonowania tego narzędzia. Osobiście bardzo polecam.

Pamiętajmy o wymianie linków z wartościowymi stronami (stąd na wielu stronach zakładki „Nasi partnerzy”) oraz o linkowaniu wewnątrz naszej własnej strony.

W zależności od tego, jaki typ działalności prowadzimy, warto prowadzić blog lub udzielać się na forach internetowych i kreować siebie=firmę jako eksperta w danej dziedzinie.

Oczywiście pamiętajmy o tym, że o stronę trzeba dbać regularnie. Umieszczać na niej aktualności i nowe ciekawe treści, takaby ludzie do nas wracali i polecali nas dalej. To mnóstwo ciężkiej, ale jakże przyjemnej pracy.

Pamiętajmy o tym, że im więcej pracy i uwagi poświęcimy na etapie tworzenia, tym mniej zmian będziemy musieli wprowadzać później.

Więcej o tym, jak stworzyć własną www w innym artykule pt. 10 kroków do własnej www.

Zdjęcie: freedigitalphotos.net

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Od 15 lat zajmuje się komunikacją marketingową w międzynarodowych korporacjach. Prowadzi pierwszy w Polsce portal dla mam-niań (www.mamaniania.pl), jest autorką „E-poradnika dla rodziców poszukujących opiekunki – czyli jak wybrać dobrą i mądrą nianię". Od X.2011 roku organizuje kursy pierwszej pomocy dziciom w ramach akcji „Niech dorosły posłucha, jak ratować malucha!". Prywatnie mama prawie 4-letniej Marysi.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie