Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Jak zostać Scrum Masterem? 6 kluczowych podpowiedzi!

  • Agnieszka Kaczanowska
  • 23 kwietnia 2018
  • 5 MIN. CZYTANIA
Jak zostać Scrum Masterem? Co czytać? Gdzie bywać? Jaki certyfikat zdobyć, przynajmniej na początek? No i w końcu, kto na pewno nie będzie dobrym Scrum Masterem? Swoimi wskazówkami podzieliła się z nami Klaudia, która niedawno sama przeszła swoją drogę do Scrum Mastera!

Jak zostać Scrum Masterem? Kim on właściwiem jest?

„To opiekun i przewodnik zespołu. Uczy zespół samodzielności, odpowiedzialności i samoorganizacji. Jego podstawowym zadaniem, prócz opieki nad zespołem, jest zarządzanie procesem (ale absolutnie nie ludźmi!) jakim posługuje się zespół – zazwyczaj jest to Scrum” – mówi Łukasz Nalepa z Sabre. Więcej o samej definicji i roli jaką pełni w zespole przeczytasz w tekście: Scrum Master, Agile Coach. Kim jest i jak nim zostać?

Ale jeśli już wiesz, że to Twój kierunek i ciekawa jesteś od czego zacząć skorzystaj z podpowiedzi jednej z uczestniczek naszego projektu! Klaudia ciężko pracowała przez ostatnie pół roku a już dzisiaj cieszy się pracą, właśnie jako Scrum Master.

Poprosiłam Klaudię o kilka wskazówek dla wszystkich kobiet (i nie tylko), które chcą rozwijać się właśnie w tym kierunku!

Poniżej znajdziesz kilka sugestii wprost od Scrum Masterki 😉

1. Meetupy

Pierwsza podstawowa rzecz to grupy meetup-owe w danym mieście (tutaj Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań maja wiele do zaoferowania). To źródło kontaktów i wiedzy jednocześnie a środowisko jest bardzo specyficzne, wszyscy się znają, wiec warto sie pokazać. W Warszawie głownie są to meetupy branżowe Management 3.0 i Agile Warsaw. Na meetupach poznaje się ludzi i wtedy „koniec języka za przewodnika”, tak mi kiedyś doradzono na początku drogi i to jest najlepsza metoda. Trzeba pytać, pytać i jeszcze raz pytać: o możliwości zdobycia doświadczenia u kogoś, o książki… nie bać się być początkującym, ludzie w „branży” Agile’owej są bardzo pomocni 🙂

2. Blogi/książki

Jest tego mnóstwo ale na początek polecam:

Z książek zaczęłabym od pozycji Krystiana Kaczora „Scrum i nie tylko…” bo jest po polsku i wszystko pięknie wyjaśnia. Reszta do odszukania samemu wg potrzeb – jest tego mnóstwo.

3. Kursy/szkolenia

Na rynku jest z czego wybierać. Gdybym jeszcze raz miała przechodzić przez tą ścieżkę, brałabym pod uwagę: Procognita/QAgile/CodeSprinters/Brass Willow/Pod Drzewem.

4.Certyfikacja

Żeby być widzianym i branym pod uwagę na rynku konieczne jest zdanie egzaminu/zdobycie certyfikatu co najmniej I stopnia. Są dwie jednostki certyfikujące: ScrumOrg i ScrumAlliance. Ten pierwszy jest bardziej ceniony i trudniejszy, nie wymaga szkolenia przed podejściem do egzaminu, choć takowe zawsze polecam. 😉

5. Poszukiwanie pracy

Bardzo ale to bardzo istotne jest aby nie bać się wysyłać CV na ogłoszenia, w których wymagani sa Scrum Masterzy z doświadczeniem. Są duże braki na rynku pracy na tym stanowisku wiec wszyscy którzy chcą się uczyć, maja certyfikat, pokazali że nadają się na to stanowisko są brani pod uwagę, nie trzeba mieć „ogłoszeniowych” 2-3 lat doświadczenia. Dodatkowo po zdanym certyfikacie, ważne żeby na meetupach nie bać się pytać ludzi, czy nie maja jakiegoś wolnego wakatu na to stanowisko u siebie w firmie, bądź czy ktoś nie zechciałby nas wziąć pod skrzydła w formie tzw. Scrum Master-Shadow. Jest to forma „praktyk” dla świeżo upieczonych Scrum Masterów, którzy po podpisaniu odpowiedniej lojalki mogą podpatrywać tych bardziej doświadczonych w ich pracy przez parę tygodni.

6. Dotychczasowe doświadczenie

Nie ignorować swojego dotychczasowego doświadczenia jeśli da się je jakkolwiek połączyć z nową rolą. U mnie akurat było łatwo, bo zajmowałam się koordynacją pracy zespołów projektowych, pisałam 2 prace na studiach podyplomowych o metodzie pracy /zarzadzania LEAN (to jest jedna z metod Agile) więc jakąś wiedzę już miałam. Myślę że to też mocno zaważyło o dostaniu tej pracy ale nie tylko to. Ludzie zawsze cenią zaangażowanie i chęć do nauki.

I na koniec chyba najważniejsze…

Chciałabym podkreślić, że nie jest to rola dla każdego. To stanowisko wymaga ciągłej nauki. Zostanie Scrum Masterem to dopiero początek dłuuuugiej drogi, cały SCRUM opiera się na inspekcji i adaptacji, nauce na błędach, ciągłym doskonaleniu. Jeśli ktoś chce mieć ciepłą posadkę i nie napracować się za bardzo, to to nie jest stanowisko dla niego. To jest praca 24h/dobę bo czasem myśli na temat tego jak pomóc zespołowi przychodzą tuż przed północą, czasem podczas robienia obiadu, a czasem na spacerze z dzieckiem. Jeśli ktoś nie jest w tą rolę zaangażowany to szybko zostanie to zauważone, nie jest to rola zadaniowa, przy której wychodząc z pracy zostawiamy te problemy za sobą. To jest praca nad organizacja, nad zmiana mentalności kierownictwa, ludzi w zespołach, bycie coachem, psychologiem, mentorem, facylitatorem, przyjacielem i policjantem w jednym.

To bardzo złożona, ale też arcyciekawa, kreatywna i wymagająca rola, na podanych przeze mnie blogach mocno jest podkreślona złożoność tej funkcji. Brakuje na rynku zaangażowanych i dobrych Scrum Masterów, także do boju!

Trzymam kciuki za wszystkie chętne i pracowite dziewczyny!

Cały  zespół Mamo Pracuj także! Go girls!

Zdjęcie: pixabay.com

Zobacz więcej

artykuł
Grafika MamoPracuj
  • Joanna Gotfryd
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Agnieszka Wadecka
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 5 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content