Czego szukasz

Jak zostać bizneswoman?

„A może założę własną firmę?” Ta myśl pojawia się w głowach wielu kobiet. Tym, które chcą wcielić swoje marzenia w życie i zrobić pierwszy krok w biznesie, polecam książkę Anny Konarzewskiej- Żuczek „Zostań swoją szefową, czyli jak stworzyć i prowadzić własną firmę”.

 • Katarzyna Biernacka - 23/01/2013

Na założenie działalności gospodarczej decyduje się coraz więcej kobiet w naszym kraju. Szczególnie matek, które po urodzeniu, szukają sposobu na połączenie opieki nad dzieckiem z pracą zawodową. Dla wielu z nich własna firma jest nie tylko receptą na wyjście z trudnej sytuacji na rynku pracy (m.in. wysokie bezrobocie i trudności ze znalezieniem pracy dla matki z małym dzieckiem), ale również możliwością realizowania swoich marzeń i pasji.

Jak założyć firmę?

Otwarcie i rozkręcenie firmy to poważne przedsięwzięcie i  nie każda  kobieta od razu decyduje się na ten krok. Przyszłe bizneswoman przed podjęciem pracy „na własną rękę” zazwyczaj zderzają się z szarą rzeczywistością natury formalnoprawnej. O czym powinna pamiętać kobieta przy zakładaniu firmy? Jaką firmę otworzyć?  Jakie wymagania trzeba spełniać, by założyć określone typu działalności?  Jaka powinna być forma prawna firmy? Na szczęście z tym problemami nie zostają pozostawione same sobie. Pomoże im Anna Konarzewska- Żuczek w poradniku „Zostań swoją szefową, czyli jak stworzyć i prowadzić własną firmę”.

Książka „Zostań swoją szefową…” to doskonałe kompendium wiedzy dla początkujących bizneswoman. Autorka, specjalistka od prawa podatkowego,  w pierwszej części poradnika przeprowadza nas przez etapy zakładania działalności gospodarczej. Z poradnika, oprócz podstawowych zagadnień związanych z rejestracją i wyborem form działalności,  możemy dowiedzieć się również, jak napisać własny biznesplan  i  w jaki sposób  starać się o dotację na założenie firmy. Autorka podaje nam na tacy kompetentne i wyczerpujące wskazówki, dzięki którym bez kłopotu zaczniemy sprawnie poruszać się w gąszczu przepisów prawnych związanych z zakładaniem działalności. Znakomitym uzupełnieniem tej  części poradnika jest praktyczny dodatek, który zawiera wzory umów, formularzy i przydatne wyciągi z ustaw  niezbędne w pierwszych krokach przedsiębiorcy.

Jaki biznes prowadzić?

To pytanie zadaje sobie zapewne wiele kobiet, które myślą o prowadzeniu  firmy. Odpowiedzi na nie  daje  druga,  znacznie obszerniejsza  część poradnika „Zostań swoją szefową…”. W nim autorka podaje nam propozycje i szczegółowe opisy różnych typów działalności – od apteki poprzez ciucholand, na szkole tańca kończąc. Konarzewska-Żuczek podsuwa nam aż 22 pomysły na biznes, a każdy z „biznesów” zostaje szczegółowo omówiony pod kątem formalnoprawnym oraz marketingowym.  Z tej części dowiadujemy się, jak założyć biuro turystyczne; jakie zezwolenia trzeba uzyskać do prowadzenia domu seniora, apteki czy kawiarni; co wymagane jest do założenia przedszkola, a nawet na jakie kursy florystyczne warto się zapisać przed otwarciem  kwiaciarni! Poszczególne  rozdziały stanowią solidne kompendium wiedzy na temat danego biznesu i stanowić będą pomoc dla kobiet, które jeszcze nie zdecydowały się  na konkretny typ działalności.

Jest jednak małe, ale…

Z lekkim zaskoczeniem stwierdziłam, że w tym katalogu pomysłów na firmę zabrakło działalności związanych e-biznesem. Myślę tutaj głównie o wszelkiego typu e-sklepach i innych formach działalności usługowej, opartych na sprzedaży usług i produktów przez Internet.  To dość  poważna luka  w poradniku, biorąc pod uwagę fakt, że  w ostatnich latach rynek sprzedaży internetowej zaczyna odgrywać coraz większą rolę. Internet jako medium  ogólnodostępne  jest idealnym miejscem działalności dla kobiet, matek, które z domu chcą kierować swoim biznesem. Szkoda, że rynkowi e-commerce nie poświęcono uwagi w kontekście firm prowadzonych przez kobiety.

Kto powinien sięgnąć po książkę?

Nie jest to pozycja dla wszystkich.  Zdecydowanie odradzam zakup tym z was, które są już zdecydowane na konkretny typ działalności lub prowadzą  własną  firmę. Wbrew tytułowi  książka nie daje nam konkretnych wskazówek dotyczących samego prowadzenia firmy i ten temat traktuje dość marginalnie. Takie zagadnienia jak promocja firmy  czy tworzenie  strony WWW potraktowane są w poradniku pobieżnie. 

„Zostań swoją szefową…” to znakomity przewodnik dla kobiet, które jeszcze nie mają firmy i właśnie zastanawiają się nad otwarciem własnej działalności gospodarczej. Po książkę powinny sięgnąć, szczególnie te z Was, które jeszcze nie są pewne,  w którą stronę podążyć i chcą uzyskać wskazówki i podpowiedzi: co, gdzie i jak zacząć?

Zapraszamy na nasz profil na Facebook’u gdzie rozdajemy egzemplarz książki! 

Tytuł: Zostań swoją szefową czyli jak stworzyć i prowadzić własną firmę

Autor: Anna Konarzewska – Żuczek

Wydawnictwo One Press, Helion

Rok wydania: 2012

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Katarzyna Biernacka
Specjalizuje się przygotowywaniu strategii promocji dla małych firm w Internecie, zwłaszcza tych zakładanych przez kobiety (imediasolutions.pl). Aktualnie specjalista ds. promocji i koordynator szkoleniowy w Akademii Fotografii Dziecięcej (www.akademia-fotografii-dzieciecej.pl). Certyfikowany trener ECCC "Grafiki dla fotografów" oraz "e-Marketingu". Założycielka Akademii e-Marketingu (www.akademiaemarketingu.pl).
Podyskutuj

Ile zostanie mi na rękę z faktury VAT?

Niejedna z nas pewnie zastanawia się jak to jest z kwotami na fakturze, a faktycznymi zarobkami. Na ile musisz wystawić fakturę, aby ostatecznie zarobić tyle ile chcesz? Przeczytaj jakie są formy i ogólne zasady opodatkowania.
 • Marta Serafin - 21/01/2020

Kwota z faktury, a faktyczny zarobek

Obciążenia fiskalne oraz składki społeczne stanowią znaczną część zarobków przedsiębiorcy. Często pojawia się pytanie, na ile muszę wystawić fakturę, aby ostatecznie zarobić tyle ile chcę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania działalności oraz statusu VAT przedsiębiorcy. Ile zostanie Ci na rękę z faktury VAT? Sprawdźmy!

Formy opodatkowania

Potencjalny przedsiębiorca ma do wyboru kilka form opodatkowania. Decyzja zależy m.in. od rodzaju działalności, wysokości przychodów oraz kosztów a także innych czynników takich jak ryzyko podatkowe czy możliwość wpływania na obciążenia podatkowe. Co istotne formę opodatkowania można zmienić w zależności od powyższych okoliczności.
Osoby fizyczne mogą płacić podatek dochodowy wg następujących form opodatkowania:

 • wg skali podatkowej w zależności od wysokości dochodu wg stawki 17%, 32% (tzw. zasady ogólne)
 • wg jednolitej stawki 19%;
 • ryczałt ewidencjonowany;
 • w formie karty podatkowej.

Aby określić faktyczny zarobek przedsiębiorcy należy dodać do kwoty „na rękę” odpowiednio podatek dochodowy oraz ewentualnie VAT. Wysokość obciążeń fiskalnej zależy od formy opodatkowania oraz stawki VAT.

Zasady ogólne

Zasady ogólne to forma opodatkowania dostępna dla każdego przedsiębiorcy bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Polega na opodatkowaniu dochodu wg stawki 17% oraz 32% dla dochodów ponad limit 85 528,00 zł. Dochód ustala się poprzez pomniejszenie przychodów o koszty uzyskania przychodów.

Faktyczny dochód ustala się poprzez zastosowanie metody „od sta” (potocznie „od stu”), przy której od kwoty netto ustala się kwotę brutto, która zawiera w sobie dodatkową wartość podatku dochodowego. Wyliczony podatek oraz podstawę opodatkowania należy zaokrąglić do pełnych złotych. Zobaczmy pierwszy przykład ile zostanie Ani na rękę z faktury VAT?

Jak obliczyć kwotę na rękę z faktury?

Przykład 1

Anna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie reklamy opodatkowaną na zasadach ogólnych wg stawki 17%. Jest czynnym podatnikiem VAT. Planuje uzyskać dochód w styczniu 2020 w wysokości 2 000 zł „na rękę”. Anna wylicza dochód brutto, który powinna wykazać na fakturze w następujący sposób:

2 000 zł/(100%-17%) = 2 409,64 zł Jako czynny podatnik VAT Anna powiększy wyliczoną kwotę o podatek VAT wg stawki odpowiedniej dla świadczonych przez nią usług – 23%: 2 410,00 zł x 1,23 = 2 964,30 zł brutto

Anna uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 2 964 zł. Anna może dodatkowo zmniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodu, a także opłacone składki społeczne.

Sprawdź też działalność nierejestrowaną od strony podatkowej

Podatek liniowy dostępny jest dla przedsiębiorcy wg jednolitej stawki 19% bez względu na wielkość dochodów. Charakterystyczne dla tej formy opodatkowania jest brak możliwości pracy na rzecz byłego pracodawcy oraz korzystania z ulg podatkowych. Podobnie jak przy zasadach ogólnych dochód ustala się poprzez pomniejszenie przychodów o koszty uzyskania przychodów. Zasada wyliczania faktycznego zarobku jest analogiczna jak dla skali podatkowej, różnica jest jedynie w stawce podatkowej. Posługując się danym z Przykładu 1 dochód Anny brutto wykazany na fakturze dla kontrahenta wyniesie:

Podatek liniowy

2 000 zł/(100%-19%) = 2 469,16 zł

2 469 zł x 1,23 = 3 037,07 zł brutto Anna uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 3 037 zł. Anna może dodatkowo zmniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodu a także opłacone składki społeczne.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany polega na tym, że podatek płacony jest od przychodu, nie od dochodu, wg stawki 20%, 17%, 8,5%, 5,5% oraz 3% w zależności od rodzaju wykonywanej działalności. Z tej formy opodatkowania wyłączeni są przedsiębiorcy, których przychód przekracza 250 000 euro a także wiele rodzajów działalności takich jak apteki, kantory czy niektóre wolne zawody. Przy wyliczaniu zarobku „na rękę” podstawiamy do wzoru odpowiednią dla rodzaju działalności stawkę ryczałtu.

Przykład 2

Adam prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług remontowych opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 5,5%. Jest czynnym podatnikiem VAT. W styczniu 2020 planuje osiągnąć na rękę kwotę 2 000,00 zł.

Adam wylicza dochód brutto, który powinien wykazać na fakturze w następujący sposób: 2 000,00 zł/(100%-0,055%) = 2 116,40 zł Adam świadczy usługi remontowe na rzecz budownictwa mieszkalnego wg stawki 8%. 2 116,00 x 1,08 = 2 285,28 zł

Adam uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 2 285 zł. Adam może zmniejszyć przychód o opłacone składki społeczne.

Karta podatkowa

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać przedsiębiorcy prowadzący m.in. drobną działalność gastronomiczną, usługową, handlową. Jest to najprostszy podatek, gdzie nie trzeba liczyć przychodów ani kosztów, nie prowadzi się także żadnych ewidencji.

Przedsiębiorca osiągający przychód opodatkowany w formie karty podatkowej nie musi sprawdzać zarobku na rękę, gdyż podatek płaci co miesiąc w stałej wysokości na podstawie wydanej przez organ podatkowy decyzji. Jeśli jest czynnym podatnikiem VAT musi doliczyć do oczekiwanej kwoty dochodu podatek VAT wg właściwej dla niego stawki VAT.

Mam nadzieję, że teraz będzie Ci łatwiej obliczyć, ile zostanie Ci na rękę z faktury VAT.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Serafin
Doradca podatkowy z ponad 10-cio letnim doświadczeniem w księgowaniu zarówno dużych firm, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. Aktualnie jako Księgowa inFakt rozlicza m.in. mamy na własnej działalności. Prywatnie mama trójki dzieci.

Video: Sprawdzony pomysł na biznes dla mamy – RoboCAMP

Szukasz pomysłu na biznes, który pogodzisz z życiem rodzinnym? Robo CAMP to zajęcia dla dzieci i młodzieży z robotyki i programowania. Na czym polega ten biznes? Jak wygląda praca na co dzień? Jak prowadzić taki biznes? Na te pytania odpowie Wojciech Syrocki.
 • Agnieszka Wadecka - 08/01/2020
dwoje dzieci z komputerami leżących na podłodze

Sprawdzony pomysł na biznes dla mamy

W maju 2019 na naszym Facebooku prowadziłyśmy serię LIVE’ów o franczyzach idealnych dla mam.

Podczas siódmej rozmowy naszym gościem był Wojciech Syrocki, który założył i rozwija RoboCAMP, współpracując z wieloma przedsiębiorczymi mamami. Rozmowę prowadziła Joanna Gotfryd.

W końcu mam czas dla dzieci – historia Ani, która rozwija własny biznes z Akademią JA

O czym rozmawiałyśmy?

Joanna z Wojciechem odpowiedzieli na pytania takie jak:

 • Na czym polega biznes franczyzowy z RoboCAMP?
 • Jak założyć własną firmę z RoboCAMP?
 • Jak organizować zajęcia z robotyki i programowania?
 • Oraz na pytania oglądających

Zobacz nagranie z rozmowy:

Prowadzę biznes, który do mnie pasuje – historia Kamili

Zainspiruj się innymi pomysłami na biznes dla mam:

Akcja Franczyza dla Mamy – dowiedz się więcej

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail