ZAINSPIRUJ SIĘ
Jak wspierać rodziców w miejscu pracy? Dzielimy się dobrymi praktykami
- Ewa Adamska-Cieśla
- 1 lipca 2023
- 4 MIN. CZYTANIA
Rodzicielstwo, to część Diversity, Equity & Inclusion
Sfera ról opiekuńczych, to ważny element dyskusji o obszarze Diversity, Equity & Inclusion, zwany też różnorodnością. Warto wziąć pod uwagę, że rodzicielstwo obejmuje:
- rodziców malutkich dzieci i dzieci w wieku szkolnym,
- kobiety w ciąży i przyszłych ojców oraz osób leczących bezpłodność,
- rodziców adopcyjnych,
- matki i ojców na urlopach macierzyńskim, tacierzyńskim, rodzicielskich i wychowawczych,
- samodzielnych rodziców,
- matek i ojców wracających do pracy po dłuższej przerwie.
To grupa różnorodna, a na drodze wypracowywania rozwiązań potrzebne jest zrozumienie jej potrzeb i barier. Według Mai Gojtowskiej i wielu innych ekspertów i ekspertek, przyszłością rynku są organizacje różnorodne i inkluzywne.
W tym obszarze jest jeszcze wiele do zrobienia. Zebraliśmy szereg danych i wniosków, które pomogą lepiej zrozumieć oczekiwania rodziców w pracy, a także stworzyć im przyjazną przestrzeń do rozwoju. Zachęcamy do pobrania bezpłatnej wersji raportu „Najlepsze praktyki wspierania pracujących rodziców”.
Statystycznie, 80% Polaków uważa, że największą wartością w życiu jest szczęście rodzinne.
Wsparcie dla rodziców w pracy
To proces, który znaczy dużo więcej niż firmowa deklaracja czy uprzejmy post w social mediach. Badania przytoczone w raporcie Fundacji Mamo Pracuj pokazują, że 57% rodziców w czasie pandemii miało problem z odzieleniem strefy zawodowej od prywatnej, a 46% matek czuło się niezrozumianych w pracy. Chodzi głównie o trudy wynikające z obowiązków rodzinnych.
Rodzice podejmują wiele różnych działań, chcąc zapewnić sobie work-life balance. Według 56% pracowników sukces zawodowy, to właśnie utrzymanie zdrowego balansu. Pieniądze, status czy autonomia, są na dalszych miejscach. Co robią rodzice, żeby zachować tę równowagę?
- ponad 50% rezygnuje z form aktywności poza pracą (sport, hobby),
- 38% zmienia swoje godziny pracy,
- 27% przechodzi na elastyczny czas pracy,
- 16% zmienia miejsce pracy,
- 11% przekształca swoją ścieżkę kariery,
- 5% całkiem rezygnuje z aktywności zawodowej*.
Źródło: raport: Praca zawodowa a pełnienie ról opiekuńczych przez kobiety i mężczyzn w Polsce, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, 2020.
Rodzice w pracy: co to znaczy dla organizacji?
76% pracowników, nie będących opiekunami, ocenia, że osoby mające pod opieką dzieci, powinny mieć dodatkowe możliwości i przysługujące prawa1. A blisko jedna trzecia pracowników, w tym także managerów wskazuje, że obecność rodziców w miejscu pracy to wyzwanie dla całej organizacji. Globalne badania przeprowadzone przez Instytut Humanites* potwierdzają, że na świecie (w tym w Polsce), środowisko pracy jest mało przyjazne dla rodziców, a jeszcze bardziej jeśli chodzi o matki. Główne problemy w tym obszarze, to:
- krzywdzące stereotypy i uprzedzenia (zgłaszały najczęściej kobiety-matki),
- zakładanie z góry mniejszej dyspozycyjności kobiet,
- brak zaufania do kwalifikacji,
- co druga kobieta podkreślała faworyzowanie mężczyzn w pracy,
- co piąta kobieta wskazywała potencjalne lub realne macierzyństwo jako barierę na rynku zawodowym.
W jaki sposób wykorzystać potencjał pracowników-rodziców, a także zmniejszyć stres związany z pogodzeniem obowiązków?
Zapraszamy do pobrania bezpłatnego raportu zawierającego przegląd praktyk i rozwiązań wzbogacony o doświadczenia pracodawców zrzeszonych w Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.
Źródło: Raport Odpowiedzialność Rodzinna Biznesu (Corporate Family Responsibility CFR, Family Responsible Employer Index – IFREI), Instytut Humanites, IESE Business School University of Navarra, Pracuj.pl, 2019
Źródła badań z leadu: Raport Praca zawodowa a pełnienie ról opiekuńczych przez kobiety i mężczyzn w Polsce, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, 2020.
1„Praca zawodowa a pełnienie ról opiekuńczych przez kobiety i mężczyzn w Polsce, FOB, 2020 rok
Zdjęcie: unsplash