Czego szukasz

Jak wspierać rodziców w miejscu pracy? Dzielimy się dobrymi praktykami

W Polsce mamy ponad 5 mln pracowników rodziców — biorąc pod uwagę wyłącznie osoby na umowie o pracę. Ponad 94% z nich doświadcza w trakcie godzin pracy trudności związanych z łączeniem życia rodzinnego i zawodowego*. Tymczasem programy wspierające pracujących rodziców wspierają nie tylko ich efektywność zawodową, ale także pomagają zachować work-life balance, co pozytywnie wpływa na dobrostan psychiczny pracowników i efektywność organizacji.

Matka z dziećmi podczas pracy

Rodzicielstwo, to część Diversity, Equity & Inclusion

Sfera ról opiekuńczych, to ważny element dyskusji o obszarze Diversity, Equity & Inclusion, zwany też różnorodnością. Warto wziąć pod uwagę, że rodzicielstwo obejmuje:

 • rodziców malutkich dzieci i dzieci w wieku szkolnym,
 • kobiety w ciąży i przyszłych ojców oraz osób leczących bezpłodność,
 • rodziców adopcyjnych,
 • matki i ojców na urlopach macierzyńskim, tacierzyńskim, rodzicielskich i wychowawczych,
 • samodzielnych rodziców,
 • matek i ojców wracających do pracy po dłuższej przerwie.

To grupa różnorodna, a na drodze wypracowywania rozwiązań potrzebne jest zrozumienie jej potrzeb i barier. Według Mai Gojtowskiej i wielu innych ekspertów i ekspertek, przyszłością rynku są organizacje różnorodne i inkluzywne.

W tym obszarze jest jeszcze wiele do zrobienia. Zebraliśmy szereg danych i wniosków, które pomogą lepiej zrozumieć oczekiwania rodziców w pracy, a także stworzyć im przyjazną przestrzeń do rozwoju. Zachęcamy do pobrania bezpłatnej wersji raportu „Najlepsze praktyki wspierania pracujących rodziców”.

Statystycznie, 80% Polaków uważa, że największą wartością w życiu jest szczęście rodzinne.

Wsparcie dla rodziców w pracy

To proces, który znaczy dużo więcej niż firmowa deklaracja czy uprzejmy post w social mediach. Badania przytoczone w raporcie Fundacji Mamo Pracuj pokazują, że 57% rodziców w czasie pandemii miało problem z odzieleniem strefy zawodowej od prywatnej, a 46% matek czuło się niezrozumianych w pracy. Chodzi głównie o trudy wynikające z obowiązków rodzinnych.

Rodzice podejmują wiele różnych działań, chcąc zapewnić sobie work-life balance. Według 56% pracowników sukces zawodowy, to właśnie utrzymanie zdrowego balansu. Pieniądze, status czy autonomia, są na dalszych miejscach. Co robią rodzice, żeby zachować tę równowagę?

 • ponad 50% rezygnuje z form aktywności poza pracą (sport, hobby),
 • 38% zmienia swoje godziny pracy,
 • 27% przechodzi na elastyczny czas pracy,
 • 16% zmienia miejsce pracy,
 • 11% przekształca swoją ścieżkę kariery,
 • 5% całkiem rezygnuje z aktywności zawodowej*.

Źródło: raport: Praca zawodowa a pełnienie ról opiekuńczych przez kobiety i mężczyzn w Polsce, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, 2020.

Rodzice w pracy: co to znaczy dla organizacji?

76% pracowników, nie będących opiekunami, ocenia, że osoby mające pod opieką dzieci, powinny mieć dodatkowe możliwości i przysługujące prawa1. A blisko jedna trzecia pracowników, w tym także managerów wskazuje, że obecność rodziców w miejscu pracy to wyzwanie dla całej organizacji. Globalne badania przeprowadzone przez Instytut Humanites* potwierdzają, że na świecie (w tym w Polsce), środowisko pracy jest mało przyjazne dla rodziców, a jeszcze bardziej jeśli chodzi o matki. Główne problemy w tym obszarze, to:

 • krzywdzące stereotypy i uprzedzenia (zgłaszały najczęściej kobiety-matki),
 • zakładanie z góry mniejszej dyspozycyjności kobiet,
 • brak zaufania do kwalifikacji,
 • co druga kobieta podkreślała faworyzowanie mężczyzn w pracy,
 • co piąta kobieta wskazywała potencjalne lub realne macierzyństwo jako barierę na rynku zawodowym.

W jaki sposób wykorzystać potencjał pracowników-rodziców, a także zmniejszyć stres związany z pogodzeniem obowiązków?

Zapraszamy do pobrania bezpłatnego raportu zawierającego przegląd praktyk i rozwiązań wzbogacony o doświadczenia pracodawców zrzeszonych w Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.

Źródło: Raport Odpowiedzialność Rodzinna Biznesu (Corporate Family Responsibility CFR, Family Responsible Employer Index – IFREI), Instytut Humanites, IESE Business School University of Navarra, Pracuj.pl, 2019

Źródła badań z leadu: Raport Praca zawodowa a pełnienie ról opiekuńczych przez kobiety i mężczyzn w Polsce, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, 2020.

1„Praca zawodowa a pełnienie ról opiekuńczych przez kobiety i mężczyzn w Polsce, FOB, 2020 rok

Zdjęcie: unsplash

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Copywriterka, specjalistka ds. marketingu internetowego, autorka bloga społeczno-feministycznego "Rety kobiety". Ewa prowadzi firmę "Jasno piszę", tworząc najróżniejsze treści marketingowe: teksty na blog, content do social mediów, newslettery, naming czy scenariusze eventów. Kocha rozmowy z ludźmi, medytację oraz dubbingowanie (prowadzi kanał swoich zwierząt "Flamandowie" na Instagramie).
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie