Czego szukasz

Jak wspierać partnerkę po porodzie?

Narodziny dziecka to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Zwłaszcza pierwszy poród jest nowym i niezwykłym przeżyciem zarówno dla świeżo upieczonej mamy, jak i dla ojca dziecka. Jak pomóc partnerce zorganizować się w tej nowej, pełnej wyzwań rzeczywistości?

mężczyzna siedzący w fotelu i trzymający na rękach niemowlę

Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo swojej powiększonej właśnie rodziny. Będą to różne zadania, w zależności od Waszych warunków życiowych i mieszkaniowych, ale to podstawa. Być może będzie trzeba odmówić rodzinie wizyty w domu, jeśli mama lub dziecko będą osłabione po porodzie. Możliwe, że trzeba będzie zweryfikować np. sposób umeblowania i wyprawkę przygotowaną przed porodem.

W miarę poznawania dziecka i jego potrzeb z pewnością pojawią się takie wyzwania. Kobieta, wiedząc, że zawsze może na Ciebie liczyć, będzie mogła spokojnie oddać się opiece nad niemowlęciem. A wiadomo, szczęśliwa i spokojna mama to szczęśliwe (choć niekoniecznie spokojne) dziecko. 🙂

Jeśli jest to możliwe ze względów prawnych, pomóż w formalnościach. Wbrew pozorom, jest tego całkiem sporo, np. zgłoszenie narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i odebranie Aktu Urodzenia. Jako ojciec dziecka wiele z tych spraw możesz zrealizować samodzielnie.

Przeczytaj więcej na ten temat: Jakie czekają Cię formalności po urodzeniu dziecka?

Aktywnie uczestnicz w życiu dziecka. Od samego początku. Wielu mężczyzn ma obawy przed braniem dziecka na ręce czy przytulaniem. Brak im również pomysłów i wiedzy jak spędzać czas z takim maleństwem, podczas gdy, tak naprawdę, wystarczy Twoja obecność. Im wcześniej opanujesz „techniczną” obsługę dziecka (przewijanie, ubieranie, karmienie) tym pewniej się poczujesz i tym większą satysfakcję będziesz miał z obcowania z maluchem. To z kolei sprawi, że partnerka będzie czuła się spokojniejsza, kiedy będzie chciała lub musiała wyjść z domu.

Okazuj troskę i wparcie. Być może to banalna rada, ale sam przekonasz się, jak zmienia się życie po pojawieniu się maleństwa. Często to na nim skupia się całą uwagę. Owszem, dziecko tego potrzebuje, jednak jego mama nadal jest kobietą i partnerką. Czasem piekielnie zmęczoną po nieprzespanych nocach. Wtedy przygotowany przez Ciebie lub zamówiony obiad bywa szczytem jej marzeń. Podobnie umyte podłogi. Nie wspominając o kąpieli z pianą 😉

Nie chcę Cię straszyć, ale zmiany hormonalne i humory w ciąży to mógł być dopiero początek… Tutaj huśtawka hormonalna dodatkowo jest spotęgowana przemęczeniem i trudnością w adaptacji do nowej sytuacji. Zatem bądź wyrozumiały i cierpliwy. To minie. Gdyby jednak zmiany w zachowaniu partnerki mocno Cię niepokoiły to koniecznie reaguj.

Przeczytaj także: Jak rozpoznać depresję poporodową?

Zarówno poród naturalny, jak i poród drogą cesarskiego cięcia są dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. Zwracaj uwagę na zalecenia lekarzy i położnych w szpitalu lub na wizytach domowych. Zwłaszcza przez 6 pierwszych tygodni po porodzie (okres połogu) młoda mama wymaga szczególnej uwagi i pomocy. To na Ciebie spadnie wtedy prawdopodobnie większość cięższych obowiązków domowych.

Jeśli czytasz ten artykuł to zapewne ta droga dopiero przed Tobą. Nie martw się jednak na zapas, wystarczy dobra wola i odrobina empatii, aby uprzyjemnić partnerce czas rekonwalescencji po porodzie. Powodzenia! 🙂

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Spełniona żona i mama dwójki maluchów. Freelancerka z wieloma pasjami, ambitnymi celami i marzeniami. Największe z nich właśnie spełnia budując markę https://oszczedzamczas.pl/
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie