Czego szukasz

Jak usunąć uporczywe plamy z dywanu?

Dywan może być prawdziwą ozdobą naszego salonu. Jednak cały efekt mogą zepsuć nieestetyczne plamy, których powstawania niekiedy nie sposób uniknąć. Jak łatwo usunąć plamy z wina, herbaty, tłuszczu, atramentu, tuszu i wosku?

Podstawowe zasady usuwania plam z dywanu

Każda pani domu powinna znać kilka podstawowych zasad usuwania plam z dywanu. Po pierwsze, plamy należy usuwać tak szybko, jak to możliwe. Zabrudzonego miejsca nie należy pocierać, tylko delikatnie osuszyć. W tym celu najlepiej sięgnąć po papierowy ręcznik lub ściereczkę, które mogą wchłonąć dużą ilość cieczy.

W wielu przypadkach powstałą plamę z powodzeniem usuniemy przy użyciu płynu do mycia naczyń wymieszanego z wodą lub soli rozpuszczonej w occie. Ale co zrobić, gdy te najprostsze sposoby okazują się niewystarczające? 

Plamy z czerwonego wina

Czerwone wino może być doskonałym dodatkiem romantycznego wieczoru we dwoje, jednak na dywanie nie prezentuje się już najlepiej. By usunąć plamę z czerwonego wina, po osuszeniu zabrudzonego miejsca, posypujemy je sodą oczyszczoną i pozostawiamy na godzinę. Gdy proszek wchłonie resztki płynu, wystarczy odkurzyć dywan. 

Plamy z herbaty

Nie tylko Anglicy uwielbiają spędzać popołudnia z filiżanką ulubionej herbaty w ręku. Niestety, wystarczy chwila nieuwagi, by nasz ulubiony napój rozlał się na dywan. Świeżą plamę z herbaty przykrywamy ręcznikiem papierowym lub czystą ściereczką, a następnie zapieramy przy użyciu niewielkiej ilości płynu do prania lub do mycia naczyń.

Plamy na dywanie świetnie usuwają też specjalnie do tego przeznaczone środki, takie jak Vanish. Najczęściej nakładamy je bezpośrednio na plamę, pozostawiamy na kilka minut i osuszamy czystą, dobrze wchłaniającą ciecze ściereczką. 

Plamy z tłuszczu 

Antidotum na uporczywe plamy z tłuszczu może być roztwór z soli oraz spirytusu salicylowego, którym, po wymieszaniu składników, pocieramy zabrudzone miejsce. Z plamami tłuszczu znakomicie radzi też sobie mąka kukurydziana. Wystarczy posypać nią zabrudzony fragment dywanu i po kilku godzinach odkurzyć. Przez ten czas mąka kukurydziana powinna wchłonąć rozlany na dywanie płyn. 

Plamy z atramentu i tuszu

W tym przypadku warto mieć pod ręką mąkę ziemniaczaną i mleko. Składniki mieszamy w taki sposób, by otrzymać roztwór o konsystencji pasty. Nakładamy ją na zabrudzone atramentem lub tuszem miejsce i pozostawiamy do wyschnięcia. Po kilku godzinach wystarczy odkurzyć dywan, pozbawiony już kłopotliwych plam.

Plamy z wosku 

Zaschnięty wosk na dywanie jest częstą pamiątką po zabawach andrzejkowych. Nie musisz jednak panikować i nerwowo go zdrapywać. Na zastygłym wosku połóż dość grubą warstwę papierowych ręczników i przeprasuj je żelazkiem. Ciepło urządzenia powinno roztopić wosk, a ręcznik wchłonąć ciecz. Uważaj, by nie przypalić dywanu. W przeciwnym wypadku plama z wosku okaże się najmniejszym zmartwieniem.

Photo: Wonderlane / Source / CC BY

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie