Czego szukasz

Jak przeżyć izolację? Porady astronautów i pracowników stacji polarnej

Są takie miejsca na świecie, gdzie izolacja jest stanem naturalnym. Istnieją zawody, w których trzeba nauczyć się żyć samemu lub w małej, zamkniętej grupie oraz w odcięciu od tego, co łatwo dostępne. Jak sobie w takich sytuacjach radzić? Jak utrzymać dobrą formę psychiczną i fizyczną?

kobieta astronauta

Jak przeżyć izolację?

Izolacja – na początku brzmiało dziwnie, nieprawdopodobnie. Jesteśmy przyzwyczajeni do niezależności, wolności, do tego, że żyjemy szybko. Załatwiamy tysiące spraw, spotykamy się z ludźmi, przemieszczamy w takim tempie, że czasem trudno nam złapać oddech. Wszystko jest “pod klucz”. Pandemia spowodowała, że nagle zmuszeni byliśmy się zatrzymać, nabrać pokory do tego, co się nam przydarza, nauczyć się funkcjonować inaczej.

Są jednak takie miejsca na świecie, gdzie izolacja jest stanem naturalnym. Istnieją zawody, w których trzeba nauczyć się żyć samemu lub w małej, zamkniętej grupie oraz w odcięciu od tego, co łatwo dostępne. Jak sobie w takich sytuacjach radzić? Jak utrzymać dobrą formę psychiczną i fizyczną?

Rok na Stacji Polarnej

W południowej części Spitsbergenu, największej wyspy w archipelagu Svalbard, znajduje się Polska Stacja Polarna, na której wykonywane są całoroczne badania z zakresu geofizyki i środowiska polarnego. Codzienność na stacji w fascynujący sposób opisuje Ilona Wiśniewska w książce – reportażu “Białe”.

Polscy naukowcy wyjeżdżają do Spitsbergenu na rok. Warunki są bardzo trudne. Zimą temperatura spada poniżej minus 30 stopni, wieje zimny wiatr. Nie ma dróg, ulic, telefony komórkowe nie zawsze działają. W stacji, podczas misji, przebywa 10 osób, które muszą współpracować i żyć razem. Trzeba też przyzwyczaić się do dnia i nocy polarnej.

Jak radzą sobie z tym badacze w Stacji? Być może ich działania mogą zainspirować również Ciebie?

Dobra organizacja to podstawa

Kluczowe jest zachowanie dyscypliny. Podczas dnia polarnego często pracuje się dłużej. Noc polarna to czas, kiedy organizm upomina się o odpoczynek, trudniej jednak zmobilizować się do pracy. Dlatego plan dnia to ważny element utrzymania dobrego rytmu dobowego.

Podziel się obowiązkami

Pobyt na stacji to nie tylko praca. To też umiejętność działania w grupie, życia razem – 24 godziny na dobę. Nie jest to łatwe, bo każdy z mieszkańców stacji ma swoje przyzwyczajenia i potrzeby. W jednym domu spotykają się ludzie o odmiennych charakterach i z różnymi historiami życiowymi. Warto więc być bardziej niż zwykle uważnym na potencjalne konflikty i dbać o siebie nawzajem. Badacze dzielą się różnorodnymi obowiązkami (rąbanie śniegu, drewna, sprzątanie), ustalają też dyżury, podczas których zajmują się kuchnią.

Zadbaj o kontakt z bliskimi

Stacja badawcza zaczynała swoją pracę w latach 50-tych (stałe badania są prowadzone od lat 70-tych), nie było telefonów komórkowych, kontakt z rodziną był więc praktycznie niemożliwy. Na początku, w Polskim Radiu nadawano audycję, w której uczestnicy misji opowiadali, co u nich słychać, a potem rodziny mogły przekazać pozdrowienia. Teraz na szczęście jest już łatwiej, choć wciąż często trudno o zasięg i Internet.

Kontakt z rodziną i bliskimi ułatwia rozładowanie emocji, pokazuje inną perspektywę, uświadamia pewien horyzont czasowy – przecież każda misja i izolacja kiedyś się skończy.

Zrób coś, czego nigdy byś nie zrobił w “normalnych warunkach”

Jeden z bohaterów książki Ilony Wiśniewskiej, podczas misji na Spitsbergen, buduje saunę na płozach. Inny uczy się robić nabiał – szczepi mleko bakteriami i wyrabia ser, jogurty. Jeszcze inny – robi modele samolotów.

Ty też wykorzystaj ten czas, by pomyśleć “out of the box”. Jeśli masz jakiś pomysł, który od dawna chodzi Ci po głowie, nie odkładaj go na czas po kwarantannie.

Przeczytaj także: 25 pomysłów na przyjemności jakie możesz zrobić dla siebie w czasie izolacji!

Dobre rady astronautów

W Internecie można znaleźć relacje kosmonautów, którzy funkcjonowali wiele miesięcy w odosobnieniu. Rosyjski weteran, kosmonauta Fiodor Jurczichin, odbył 5 lotów w kosmos, spędzając łącznie 671 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Amerykańska astronautka Jessica Meir przebywa tam od pół roku. Scott Kelly, astronauta z NASA, spędził samotnie 340 dni w kosmosie, w ramach misji, której celem było zbadanie wpływu przebywania w przestrzeni kosmicznej na ciało człowieka.

Ich doświadczenia są bardzo zbliżone. Wydają się banalne, ale przyznajcie się, czy na pewno staracie się robić wszystko, co proponują, by utrzymać ciało i ducha w dobrej formie?

  • Działaj według ustalonego harmonogramu. Taka rutyna daje spokój, przewidywalność i poczucie bezpieczeństwa – szczególnie w sytuacji, gdy nie wiesz jak długo potrwa obecny stan. Plan pomoże Twojej rodzinie dostosować się do nowych okoliczności.
  • W kosmosie nie ma drzew i roślin, a astronauci są daleko od swojego domu. My mamy możliwość wciąż wyjść na balkon, na podwórko i po prostu głęboko pooddychać. Jesteśmy też w miejscu, które jest bezpieczne i przede wszystkim “nasze”. Doceniajmy to każdego dnia.
  • Izolacja nie daje nam taryfy ulgowej, jeśli chodzi o konieczność dbania o swoje zdrowie i odporność. To ważne, by dobrze się odżywiać, pamiętać o ćwiczeniach i ruchu.
  • Ciągle brakowało Wam na coś czasu? Zróbcie wszystko, co odkładaliście na później. Uporządkujcie rzeczy w szafie, zróbcie porządek w dokumentach, powieście na ścianie obrazki, które już od dawna na to czekają. Już niedługo możemy znowu być w codziennym biegu!
  • Sprawiajcie sobie drobne przyjemności, żartujcie, śmiejcie się jak najczęściej, bądźcie blisko rodziny – dobry humor nie jest rozwiązaniem naszych problemów, ale pomaga nam radzić sobie z nimi i przetrwać trudny czas.

Scott Kelly w NYT mówi też o czymś bardzo ważnym, co całkowicie zmienia perspektywę patrzenia na rzeczywistość:

“Gdy patrzę na Ziemię z kosmosu, widzę, że nie ma ona granic. Koronawirus pokazuje nam, że to, co nas łączy, jest znacznie potężniejsze niż to, co nas dzieli. Wszyscy jesteśmy połączeni i musimy współpracować, żeby rozwiązywać nasze problemy. Zawsze są też rzeczy, które możemy zrobić dla innych, niezależnie od tego jak bezużyteczni czujemy się, zamknięci w naszych domach. Korzyści, które otrzymuje ten, który coś z siebie daje potrzebującym, mają siłę tak wielką jak to, co otrzymują Ci, którym pomogliśmy.”

Źródła i ciekawe linki:
Ilona Wiśniewska “Białe. Zimna wyspa Spitzbergen”, Wyd. Czarne
stacja.artyka.com
myspitsbergen.com/places/hornsund
eduscience.pl
polskieradio.pl
zdrowie.radiozet.pl
wysokieobcasy.pl
The New York Times

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie