Czego szukasz

Jak ogarnąć dwójkę (albo więcej) dzieci?

Wchodzę ci ja do klasy a tam jazgot. Cicho, dzieci, mówię. A dzieci mnie mają tam, gdzie dzieci panią miewać zwykły. Iżby strun głosowych nie nadwerężać, raz jeszcze grzecznie popraszam: cicho, dzieci. I nagle któreś dziecię zajarza i krzyczy ku reszcie: – Dzieci, ogar! I nie jest to bynajmniej opis mego wyglądu o poranku: nie wyglądam jako ten zbity pies ani też nie jestem jak ogar rącza i do polowania (w domyśle: na biedną dziatwę) skłonna. Nie jest to także wyraz umiłowania dzieciąt dla literackiej klasyki, w której to Żeromskiemu ogary poszły w las. „Dzieci, ogar” znaczy tyle, co „dzieci, ogarnijcie się!”. Nagle więc zapada cisza.

 • Agnieszka Nietresta-Zatoń - 21/01/2016

Kobieto, ogar! Jak to łatwo powiedzieć. Ogarnięta bywam rzadko, za to rozgarnięta nieco częściej, ale najczęściej – rozgrzebana. Jak kupa liści. Gdyby ogarnianie dotyczyło wyłącznie mej skromnej osoby, jakoś bym sobie pewnie poradziła. Ale w ogar wchodzą także małoletnie dzieci sztuk dwie. Męża nie ogarniam; nawet nie próbuję. Z założenia wyszłam i nie zamierzam doń wracać, iż dorosły facet ogarnie się sam.

Ale te dzieci…

Ogarniam kwestie zasadnicze

I tak w kwestii dziecięcia płci samczej w wieku późnoprzedszkolnym/wczesnoszkolnym, ogarniam co następuje:

 • Gdzie i w jakiej ilości dziecię zachomikowało słodycze (na wypadek gdybym miała nocny spadek cukru i musiała własne dziecko okraść)
 • Co i jak dawno dziecię jadło (gdyż jaka mać taka nać i dziecię ma tendencję do kompulsywno-napadowego pasienia się czym popadnie)
 • Kiedy i jak dobrze dziecię po raz ostatni myło zęby jadaczkowe (na okoliczność kiepskich mych zarobków, uniemożliwiających mi częste wizyty u prywatnego stomatologa)
 • Czy i jak mocno dziecię wali w zęby starszą siostrę (na okoliczność stomatologiczną jak wyżej oraz: bo NFZ refunduje tylko wstawianie wybitych jedynek, a dziecię wali po całości)
 • Czy i jak bardzo dziecię skopało starszą siostrę (na wypadek, gdyby siostra przystąpiła do kontrofensywy a ja potrzebowałabym znać wersje obu stron konfliktu)
 • Gdzie i jak dawno dziecię widziało kota (z tejże okazji, iż kot na widok dziecięcia czmycha gdzie pieprz rośnie i zachodzi obawa, że wybierze emigrację)
 • Kiedy i jak wysoko dziecię wlazło na coś-tam (iżby wiedzieć skąd będzie spadało i czy ja muszę tam stać)
 • Gdzie i o której godzinie dziecię padło spać (ale nie zawsze, bo często ja padam pierwsza…)

kurs_psc_baner_waski

W kwestii dziecięcia płci pięknej, piękniejszej, w klasie najpiękniejszej w wieku lat nastu, nie ogarniam już nic. Ale się staram:

 • Ogarnąć, który foch, co oznacza
 • Zrozumieć, czy trzaśnięcie drzwiami, które usłyszałam przed chwilą oznacza złość, smutek czy bulwers
 • Rozróżnić szantaż od prośby a prośbę od groźby
 • Pojąć, dlaczego „w takim stanie nie można się w szkole pokazać”
 • Nadać nowe znaczenie słowom: nigdy, zawsze, każdy, wszyscy
 • Nie słyszeć jak bardzo jestem straszna, okropna, najgorsza-i-wogle-nie-jak-inne-normalne-matki
 • Nie widzieć, jak krytykując mój styl ubierania, przejmuje go w każdym calu, zarzekając się przy tym, że to-jest-zupełnie-co-innego
 • Trzymać za słowo, kiedy obiecuje, że jak tylko skończy osiemnaście lat, to się wyprowadzi, ale…
 • … tak mię kocha, że nie wyprowadzi się nigdy.

Poza tym wszyscy zdrowi.
I jak wynika z powyższych kalkulacji nie ogarniając męża, oganiam kota.
Czy ogarniam SIĘ? This is a question…

 • No, raczej
 • No, czasem
 • No, chyba ty!

Zaraz sobie zapiszę w kapowniku, że mam się ogarnąć. Kiedyś.

***

Dylematy Agnieszki nie są Ci obce? Jak ogarnąć dzieci, siebie, ewentualnie jeszcze męża i w ogóle jak się zorganizować? Wspólnie z Panią Swojego Czasu zachęcamy Cię do wzięcia udziału w kursie pt. „Zorganizuj się w 21 dni”. Kurs dostępny jest w sprzedaży wyłącznie do końca tygodnia (tj. do 24.02 br.). Sprawdź szczegóły >

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Nietresta-Zatoń
Nałogowa czytelniczka, która kocha pisać i pisarka, która nie umie żyć bez czytania. Autorka powieści "Oaza spokoju" i "Pustostan". Copywriterka, webwriterka, blogerka. Matka, żona i kociara z tytułem naukowym.
Podyskutuj

Kluczowe okresy w rozwoju Twojego dziecka

Będąc mamą zapewne, zauważyłaś już, jak szybko płynie czas. Twój maluch, którego niedawno trzymałaś w ramionach tuż po urodzeniu, kończy już kolejny miesiąc życia. Przed Wami jeszcze wiele radosnych chwil. Jego rozwój określa kilka charakterystycznych etapów, określanych też mianem kamieni milowych, w których zachodzące w jego wyglądzie i zachowaniu zmiany będą najbardziej zauważalne. Jesteś gotowa, by je poznać?
 • Jagoda Jasińska - 18/09/2019

Przyznaj, że wciąż zaskakuje Cię tempo wzrostu i rozwoju Twojego dziecka. To zupełnie naturalne. W życiu Twojego dziecka nadejdzie jeszcze wiele zmian.

Rozwój Twojego dziecka krok po kroku

Rozwój dziecka najszybciej przebiega w ciągu pierwszego roku jego życia. To właśnie wtedy możesz zaobserwować najwięcej zmian w jego wyglądzie i zachowaniu. Tempo rozwoju dzieci utrzymuje się na wysokim poziomie do ukończenia przez nie trzeciego roku życia. Potem nieznacznie maleje.
Pierwsze zmiany w zachowaniu swojej pociechy możesz zauważyć już po pierwszym miesiącu życia.

O ile jako noworodek maluch nie był w stanie samodzielnie podnieść główki, o tyle w tym czasie potrafi ją unieść do góry na ok. 3–4 sekundy. Przez kolejne miesiące dziecko wykonuje coraz więcej ruchów, samodzielnie przekręca się, zmieniając pozycję. Zaczyna rozpoznawać twarze bliskich osób, a także wydawać z siebie pierwsze głoski. Potrafi chwycić przedmiot i utrzymać go w dłoni.

Po ukończeniu 6. miesiąca życia będziesz mogła zaobserwować u Twojego malucha wiele zmian. W tym czasie dziecko potrafi już przekładać zabawkę z rączki do rączki, a trzymane w pozycji pionowej zaczyna prostować nóżki. Problemem nie jest już dla niego kontrolowanie głowy w różnych pozycjach. Pojedyncze głoski zaczyna układać w sylaby, gaworząc wesoło. Głośno się śmieje.

Pomiędzy 9. a 10. miesiącem życia dzieci zaczynają raczkować. Potrafią też samodzielnie siedzieć. To duży postęp, który przygotowuje je do kolejnego wielkiego kroku, jakim są pierwsze próby wstawania i pokonywania kilku kroków.

Nauka chodzenia będąca milowym krokiem w rozwoju dzieci zazwyczaj następuje ok. 11–13 miesiąca życia. Pierwsze kroki dziecko stawia podtrzymywane przez rodziców. Z czasem potrafi samo się podnieść, przytrzymując mebli i przejść kilka kroków. Samodzielne kroki zaczyna stawiać ok. 15–16. miesiąca życia. W tym czasie zaczyna też wymawiać pierwsze krótkie zdania.

W drugim roku życia rozwój fizyczny postępuje. Maluch potrafi samodzielnie biegać, kopać piłkę, skakać. Jego ulubioną formą zabawy stają się zabawy naśladowcze „w udawanie”. Samodzielnie je, rysuje, lepi z plasteliny. W kolejnych miesiącach życia dziecko nadal się rozwija zarówno fizycznie, psychicznie, jak i społecznie.

Tajniki rozwoju

Znajomość kolejnych etapów rozwoju dziecka pomoże Ci w pełni wykorzystać spędzany wspólnie czas i sprawi, że nie przeoczysz żadnego ważnego momentu w jego życiu. Ponadto umożliwi Ci dokładną obserwację zachowania dziecka i dostrzeżenie ewentualnych nieprawidłowości, co z kolei pozwoli na szybką reakcję i podjęcie właściwych kroków w celu eliminacji potencjalnych zaburzeń i odchyleń. Musisz jednak pamiętać o tym, by w swoich obserwacjach zachować równowagę.

Tempo rozwoju dzieci może nieznacznie różnić się od siebie, co nie zawsze jest powodem do obaw. Ważne, aby rozwój dziecka przebiegał stopniowo i harmonijnie, a żadna jego faza nie była pomijana. Jeśli jednak obserwując swoje dziecko, odczuwasz niepokój wynikający z dokonanych spostrzeżeń, możesz skonsultować się lekarzem, który oceni, czy rozwój Twojego dziecka przebiega prawidłowo (1).

Bibliografia:
Uberna D. Prawidłowy rozwój dziecka w wieku 0–3 lat. http://pomagamydzieciom.info/17439,1.dhtml. Data dostępu: 12.07.2019 r.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska

5 aplikacji, które ułatwią życie rodzicom

Rozwój technologii wspiera wiele dziedzin życia. Nauka, budownictwo, transport - z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi przeciętny człowiek spotyka się na co dzień. Nic dziwnego, że rodzice zaczęli korzystać z ich pomocy przy wychowaniu swoich dzieci. Które z nich warto mieć zawsze przy sobie?
 • Jagoda Jasińska - 17/09/2019
Dziecko_trzymajace_rodzicow_za_rece

Projektowane z myślą o dzieciach i rodzicach aplikacje oraz strony internetowe pomagają w wielu aspektach. Nierzadko są to aplikacje, które pozwalają kontrolować rodzicom poczynania i ruchy ich dzieci w Internecie, ale często pomagają również w kontrolowaniu rozwoju dzieci oraz w ich postępach naukowych. Służą one również do gromadzenia wspomnień. Wiele aplikacji posiada funkcję galerii zdjęć lub nagrań. Oto 5 aplikacji ułatwiających życie każdemu rodzicowi.

Parenting Hero

To mobilny poradnik dla rodziców opracowany z pomocą pedagoga. Aplikacja pozwala na zbudowanie i wypracowanie więzi rodzic-dziecko. Przedstawione w niej porady zostały stworzone na podstawie podręcznika autorstwa Joanny Faber i Julie King „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat”.

Wypracowanie odpowiedniego sposobu komunikowania się ze swoimi pociechami w najmłodszych latach jest najważniejsze. W aplikacji każdy rodzic może przetestować scenariusze i skutki typowych sytuacji, w których bierze udział razem z dzieckiem. Pozwala to zrozumieć schemat swoich zachowań, a co ważniejsze, daje rodzicom wskazówki, jak zmienić niepożądane zachowania i ułatwić sobie pracę z maluchem.

Parenting Hero to miejsce dla rodziców, którzy nie radzą sobie z nawiązaniem relacji z dzieckiem lub nie wypracowali z nim odpowiedniego języka komunikacji, ale także dla rodziców, którzy po prostu chcą polepszyć relacje ze swoją pociechą. Każdy z rodziców znajdzie tutaj coś dla siebie.

uGrow

To pierwsza w Polsce medyczna aplikacja wspierająca rozwój dziecka. Ta technologia klasy medycznej umożliwia:

 • monitorowanie snu dziecka oraz pory karmienia, co pozwala lepiej rozpoznawać jego potrzeby i wypracować odpowiedni dla rodzica i dziecka cykl,
 • zapisywanie wymiarów i wagi dziecka – ta funkcja pozwala na cykliczne kontrolowanie rozwoju dziecka,
 • uzyskanie fachowych porad odnośnie rozwoju i wychowania swoich pociech,
 • połączenie z innymi urządzeniami, monitorującymi stan dziecka, jak na przykład elektroniczna niania,
 • korzystanie z funkcji podręcznej osi czasowej, umożliwiającej gromadzenia wspólnych chwil w pamięci telefonu,
 • zbieranie informacji dotyczących stanu zdrowia dziecka oraz notatek, które przedstawić można u lekarza lub podczas wizyty kontrolnej.

Aplikacja pozwala rodzicom kontrolować stan fizyczny dziecka, dzięki czemu prawidłowy rozwój małego organizmu nie spędza już snu z powiek młodego rodzica. Opcje, które posiada uGrow są przydatne w codziennych czynnościach, co sprawia, że jej użyteczność nie ogranicza się tylko do drobnych aspektów.

Zatroskany rodzic otrzyma także powiadomienie, kiedy dziecko powinno spać, jeść, a także wysyła cykliczne zapytania o wzrost i wagę malucha, co pozwala kontrolować stan fizyczny malucha na bieżąco.

Kilkutatek_i_niemowlę_lezace_na_lozku

Nancy Baby Monitor

Aplikacja pozwala połączyć ze sobą dwa urządzenia – smartfon oraz kamerę, którą można umieścić w dowolnym miejscu, np. nad łóżeczkiem dziecka. Elektroniczna niania umożliwia także przesyłanie dźwięku, więc można mówić do pociechy niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu w danej chwili się znajduje. W razie jakichkolwiek niepokojących sytuacji rodzic zawsze usłyszy, co się dzieje i będzie miał możliwość szybkiej reakcji. Dzięki temu można ze spokojem oddać się codziennym obowiązkom, podczas gdy maluch śpi w swoim łóżeczku.

Cashback Tipli

Każdy rodzic doskonale wie, że zdrowy rozwój dziecka wymaga zapewnienia mu tego, co najlepsze. Tipli.pl to miejsce, gdzie każdy zrobi zakupy taniej – od odzieży dziecięcej, przez zakupy spożywcze, po zabawki. To portal cashback, który oferuje stałą zniżkę na zakupy w formie darmowego zwrotu części wydanej kwoty.

kobieta_siedzaca_z_tabletem

Bezpłatna rejestracja i korzystanie z serwisu umożliwia dostęp do oferty cashback w ponad 800 sklepach internetowych. Rodzic, robiący zakupy, otrzymuje automatycznie zwrot wydanych środków nawet do 25% wartości zamówienia. Zgromadzone środki można bez żadnych dodatkowych opłat wypłacić na swój rachunek bankowy.

COZI

Pracujący rodzice często na zmianę muszą opiekować się dziećmi i organizować swój czas wolny biorąc pod uwagę potrzeby dziecka. Aplikacja pomaga rodzicom lepiej i efektywniej planować zadania. COZI umożliwia bowiem tworzenie list TO DO i przypisanie zadań bezpośrednio do osoby, dzięki czemu żadne obowiązki nie umkną domownikom. W aplikacji można tworzyć także listy zakupów oraz przepisów kulinarnych, które zapisane zostają w pamięci telefonu i są zawsze gotowe do użycia. Z tą aplikacją codzienne zakupy spożywcze i planowanie domowego menu są dziecinnie proste!

Pozwól wkroczyć nowoczesnej technologii do Twojego domu. Oszczędzaj czas i pieniądze dzięki aplikacjom, które możesz mieć zawsze pod ręką.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail