Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj.

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się.

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się.

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

7 zasad jak nauczyć dziecko dzielenia się swoimi rzeczami?

 • Redakcja portalu Mamo Pracuj
 • 3 marca 2017
 • 4 MIN. CZYTANIA

1. Daj przykład

Jesteś dla swojego dziecka najlepszym autorytetem i zapewne chciałbyś dać mu przykład, ale nie zawsze to wychodzi. Niby masz co oddać i czym się dzielić, ale zawsze brakuje czasu, aby się zebrać i gdzieś te rzeczy zawieźć. Poszukaj miejsca, gdzie bez nakładów finansowych oraz z najmniejszym nakładem czasowym, będziesz mógł razem z dzieckiem pomagać innym.

2. Pomóż konkretnemu dziecku

Dziecko inaczej podejdzie do pomagania, gdy będzie wiedziało, że rzeczy, których nie używa trafią w konkretne ręce i zaspokoją czyjeś realne potrzeby. Chętniej też będzie dzieliło się rzeczami, gdy będzie wiedziało, że sprawią one innemu dziecku taką samą radość jak jemu, gdy je otrzymał.

3. Pokaż, że pomaganie sprawia radość

Dzieci lubią pomagać, ale żeby sprawiało im to radość muszą wiedzieć, że druga osoba autentycznie się z nich cieszy. Magiczny uśmiech czy też „dziękuję” w formie własnoręcznie przygotowanego rysunku sprawiają, że dzieci same chcą robić dla drugiej osoby coś więcej.

4. Naucz je odpowiedzialności

Jeśli dziecko będzie wiedziało komu pomaga, będzie inaczej podchodziło do swoich rzeczy. Dzięki temu nauczy się odpowiedzialności i będzie o nie bardziej dbało. Przecież nie będzie chciało przekazać podartych spodni koledze, któremu pomaga.

5. Podejmij decyzję i zacznij działać

Wejdź na www.fffpoland.org i zapisz swoje dziecko do programu. Fundacja na dłuższy czas dopasowuje do Twojego dziecka konkretne dziecko z rodziny potrzebującej. Po otrzymaniu listu opisującego dziecko, któremu będziecie pomagać, spakujcie rzeczy i zadzwońcie do fundacji. Family for Family zajmie się całą resztą.

6. Zaangażuj dziecko

Razem przejrzyjcie rzeczy, z których dziecko wyrosło lub z których nie korzysta. Podzielcie się pracą – Ty przejrzyj ubrania, a dziecko niech wybierze zabawki. Wspólne przygotowanie paczki na pewno przyniesie Wam dużo frajdy. Dzięki Twojemu zaangażowaniu dziecko małymi krokami nauczy się dzielenia z innymi.

7. Pielęgnuj w dziecku postawę filantropa

Gdy przyjdzie rysunek albo list od dziecka, któremu pomagacie, powieście go w widocznym miejscu. Rozmawiajcie o tym. Zobaczysz, jak w Twoim dziecku budzi się prawdziwa chęć pomagania.

Jak widzisz wystarczy kilka naprawdę prostych kroków, żeby zachęcić dziecko do dzielenia się i pomagania innym. Możesz być pewien, że dla Ciebie będzie to także ciekawe doświadczenie.

Family for Family

Misją Family for Family jest poprawa perspektyw rozwoju dzieci z rodzin mniej zamożnych poprzez zmniejszenie różnic w zasobach materialnych pomiędzy nimi, a ich rówieśnikami. Fundacja Family for Family realizuje tę misję dopasowując konkretne rodziny potrzebujące do rodzin, które mogą im pomóc.

Family for Family łączy walory wychowawcze z praktycznymi – uzmysławia dzieciom wartość filantropii i pozwala uporządkować dziecięcą szafę. Nie wymaga też dużego zaangażowania. Wystarczy zebrać rzeczy, z których dziecko wyrosło, spakować je i zadzwonić do Fundacji. Family for Family zajmuje się całą resztą.

W Family for Family rodziny nie poznają się osobiście. Przedstawiciele Family for Family pośredniczą w wymianie informacji (imię, wiek, zainteresowania) oraz w kontaktach (dzieci mogą wymieniać się między sobą listami, rysunkami). Dzięki temu pomoc przestaje być anonimowa, a między dziećmi buduje się serdeczna relacja.

Tym, co wyróżnia Family for Family, jest dążenie do rozbudzenia w dzieciach odpowiedzialności i wrażliwości społecznej oraz pokazanie, że można czerpać radość z dzielenia się. Fundacja dba o to, aby dla każdego z nich dawanie stało się równie ważne, co otrzymywanie.

Jak się przyłączyć?

Przystąpienie oraz uczestnictwo w programie Family for Family to kilka prostych kroków. Wystarczy zgłosić się do Fundacji, wypełnić krótką aplikację i poczekać na list z Fundacji opisujący dziecko, któremu będziecie pomagać. Gdy tylko przygotujecie paczkę, Family for Family odbierze ją od Was i dostarczy wspieranej przez Was rodzinie. Rzeczy można przekazywać ilekroć macie taką potrzebę.

Family for Family działa obecnie w Warszawie i najbliższej okolicy. Aby zostać Rodziną Wspierającą wejdź na www.fffpoland.org lub skontaktuj się z Fundacją pod nr tel: 22 324 52 01 lub e-mail: [email protected].

Autorka tekstu: Katarzyna Rębacz, Family for Family

Zdjęcie tytułowe: Family for Family

Zobacz więcej

artykuł
Dobry Start
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Kąpiel maluszka
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj
 • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Praca zdalna przy małym dziecku
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
dziecko przy oknie
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj
 • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
chłopiec plaża pierwszy dzien matki
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj
 • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
nagroda za macierzyństwo
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj
 • 6 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content