Czego szukasz

Jak BNY Mellon wspiera swoich pracowników, którzy są rodzicami? Rozwiązania szyte na miarę

Świadczenia wychowawcze na dzieci, przedszkola i inne placówki dziennej opieki dla dzieci pracowników, opiekunka na godziny, to tylko niektóre z rozwiązań oferowanych przez firmę
BNY Mellon Poland swoim pracownikom. Które z nich działają najlepiej i umożliwiają godzenie życia zawodowego i rodzinnego? O tych zagadnieniach rozmawiam z Pauliną Nozdryń- Płotnicką, Head of HR Poland w BNY Mellon. Zapraszamy do lektury!

 • Agnieszka Kaczanowska - 08/12/2020
Paulina Nozdryń- Płotnicka, Head of HR Poland at BNY Mellon

Paulino, Ty wiedziałaś, że chcesz być mamą pracującą i nie zastanawiałaś się CZY połączyć życie rodzinne i zawodowe, tylko od razu przeszłaś do etapu JAK! Wiesz, to bardzo bliskie mi podejście, ale nie takie oczywiste.

Już od momentu aplikacji, wiedziałam czego oczekiwać od siebie i od pracodawcy oraz z jakimi codziennymi wyzwaniami boryka się każda mama pracująca. Dlatego podczas procesu rekrutacji do BNY Mellon, razem z moim managerem w Londynie przedyskutowaliśmy opcje pracy zdalnej w przypadku np. choroby dziecka, dostępu do służbowego laptopa i nienormowanego czasu pracy. Moje potrzeby spotkały się z pełnym zrozumieniem.

My, kobiety często obawiamy się mówić o naszych potrzebach, myśląc, że stanowić to będzie problem i że zostaniemy przez to zdyskwalifikowane już na etapie rekrutacji. Nic bardziej mylnego! Uważam, że powinnyśmy zawsze stawiać na otwartą komunikację, na każdym etapie, a nie tylko wtedy, gdy już jesteśmy pracownikami firmy.

Dziękuję, myślę, że wiele z nas nawet o takim podejściu nie pomyślało. Ale proszę opowiedz mi czym się zajmujesz na co dzień? Jakie są Twoje obowiązki?

Jestem Senior HR Biznes Partnerem oraz Szefową Działu HR dla Polski. Odpowiadam za całość funkcji personalnych w firmie, dostosowanie jej do globalnej strategii HR-owej oraz jej umiejętne wdrożenie w kontekście lokalnej strategii firmy. Codziennie spotykam się z wewnętrznymi klientami biznesowymi, omawiając zarówno ich priorytety strategiczne, jak i bieżące sprawy, oraz oczywiście ze swoimi koleżankami i kolegami z działu HR, aby wspólnie omawiać efektywne metody wspierania biznesu. Uczestniczę również w wielu projektach HR-owych na poziomie lokalnym i regionalnym.

Jesteś mamą dwóch chłopców, a w swoim zespole masz także mamy. Jakie benefity wprowadzone przez BNY Mellon są dla Ciebie kluczowe, a które ułatwiają bycie pracującą mamą?

Tak, jestem mamą dwóch chłopców, jednego w wieku szkolnym, drugiego malucha chodzącego do żłobka. Dlatego potrzeby moich synów czasem bywają zupełnie różne, ze względu na dość znaczną różnicę wieku. To, co jest i zawsze było dla mnie kluczowym elementem pracy, to możliwość pracy zdalnej i nienormowany czas pracy. Potrafię zarządzać swoimi zawodowymi zadaniami tak, aby dopasować je do licznych obowiązków domowych. Nie zaskakują mnie telekonferencje, do których dołączam podczas wcześniejszych dojazdów do domu, ani łączenie się późnymi wieczorami lub wczesnymi porankami, kiedy dzieci jeszcze śpią, by dokończyć odpowiadanie na maile lub przygotować prezentację.

BNY Mellon w Polsce oferuje szereg benefitów, które mogą być przydatne dla pracujących rodziców na każdym etapie wychowywania. Oferujemy dofinansowanie żłobka/przedszkola, wsparcie rodziców poprzez grupy parentingowe, mamy też program kafeteryjny, który jest świetnym rozwiązaniem dla zaplanowania czasu wolnego z dziećmi itp.

Myślę jednak, że najważniejszym benefitem, który oferujemy na rynku wrocławskim, jako jedna z niewielu firm, jest własny żłobek i dwujęzyczne przedszkole dofinansowywane przez pracodawcę. Placówka znajduje się na dole budynku BNY Mellon we Wrocławiu, więc stanowi dogodny punkt logistyczny. Posiada bogaty program edukacyjny, wysokiej jakości wyżywienie oraz pozwala naszym dzieciom na wczesny kontakt z językiem angielskim (program prowadzony jest dwujęzycznie). Myślę, że to otwiera nowe możliwości nauki na temat innych kultur, co ma ogromne znaczenie w kształtowaniu młodych umysłów.

Zadecydowanie tak! A od początku 2021 roku BNY Mellon wprowadza dość wyjątkowy benefit, jakim jest możliwość skorzystania z usług wykwalifikowanej opiekunki do dziecka. Mam przeczucie, że to będzie ukochany benefit wielu rodziców. Możesz opowiedzieć o nim więcej?

Mamy w planach wprowadzenie usługi opiekunki na godziny dla rodziców pracujących w naszej firmie. Takie rozwiązanie jest już dostępne dla naszych pracowników w Stanach Zjednoczonych oraz w wybranych krajach regionu EMEA. Każdy zainteresowany rodzic, będzie miał dostęp do pakietu godzin profesjonalnej usługi opiekuńczej, świadczonej przez naszego dostawcę. Takie rozwiązanie stwarza szereg możliwości dla rodziców, pomagając wygospodarować czas wolny dla siebie, podczas gdy profesjonalna opiekunka zajmuje się dzieckiem.

Na pewno! A skąd taki pomysł w firmie? Macie już przedszkole i żłobek, które i tak plasują Was wśród 2% pracodawców w Polsce, którzy oferują taki benefit!

Przedszkole i żłobek to placówki stacjonarne i rzeczywiście cieszę się, że możemy pochwalić się benefitem tak unikatowym na rynku wrocławskim. Jest to duże wsparcie dla rodziców, a zarazem jedna z tych inicjatyw, które pomagają nam budować długotrwałe relacje z naszymi pracownikami.

Serwis agencji opiekunek jest pomocą, z której mogą skorzystać pracownicy bez wychodzenia z domu. Myślę, że jest to równie istotne, ponieważ często napotykamy na sytuacje niezaplanowane, które nas zaskakują, a wtedy możemy spokojnie liczyć na pomoc profesjonalnej niani.

Paulina Nozdryń- Płotnicka

Wrócę na chwilę do nie tak dawnego okresu – twojego urlopu macierzyńskiego. Twój młodszy synek ma 1,5 roku, więc to całkiem aktualna sprawa. Co jest ważne zarówno dla mamy, która przebywa na urlopie macierzyńskim, jak i pracodawcy, aby ta relacja była pełna zrozumienia?

Myślę, że podstawą jest otwarta komunikacja i stały kontakt z managerem, koleżankami z pracy itp. Nie możemy zapominać, że praca jest również istotnym i stałym elementem naszego życia, a urlop macierzyński kiedyś się jednak skończy. Ja doświadczyłam wielu korzyści z tego, że byłam w stałym kontakcie z moim managerem, chociaż mieszka i pracuje w Londynie, więc wcale nie było to takie oczywiste. Telefonowaliśmy do siebie regularnie, co miesiąc, a wtedy mój manager informował mnie o zmianach, które się właśnie odbywają czy toczących się projektach. Dlatego po powrocie do pracy nic nie było dla mnie zaskoczeniem.

Bardzo istotna jest również relacja ze współpracownikami, zespołem, koleżankami i kolegami, aby podtrzymywać dobrą atmosferę, omawiać to, co się aktualnie dzieje – wtedy mamy wrażenie, że jesteśmy na bieżąco z rożnymi tematami. Nie czujemy się wykluczone po powrocie. Oczywiście w życiu zdarzają się różne sytuacje, ale o ile jest taka możliwość, uważam, że powinnyśmy jednak mieć jak najczęstszy kontakt z pracodawcą.

A co Tobie pomogło po powrocie do pracy?

Znowu powtórzę – otwarta komunikacja. Mój manager był świadomy tego, jaka jest moja sytuacja domowa, że mam starszego syna, który też potrzebuje mojej opieki, że oboje z mężem jesteśmy aktywni zawodowo.

Myślę, że czas powrotu po urlopie macierzyńskim jest najtrudniejszym okresem dla pracującej mamy i dla całej rodziny. Wtedy nie powinnyśmy obawiać się prosić o pomoc – my jej wówczas bardzo potrzebujemy. Często, w tym właśnie momencie zaczynamy zastanawiać się, „czy jestem dobrą matką?”, „czy jestem dobrym pracownikiem?”. Mówmy otwarcie o swoich obawach, prośmy o wsparcie tam, gdzie jest to możliwe, nie oceniajmy innych i nie bądźmy dla siebie zbyt surowe. Zrezygnujemy z perfekcjonizmu! Jeśli jest taka możliwość, dzielmy się obowiązkami z partnerem.

Sama prawda! Sporo już powiedziałaś o wsparciu mam, ale BNY Mellon podkreśla także rolę ojców. Jakie inicjatywy w tym zakresie podejmujecie?

BNY Mellon wspiera wszystkich swoich pracowników, włączając w to pracujących rodziców, niezależnie, czy to jest mama, czy tata. Oboje pełnią równie ważną rolę. Równość jest jedną z fundamentalnych wartości BNY Mellon.

Tak jak wspominałam, mamy do dyspozycji szereg benefitów dla wszystkich pracujących rodziców, a pracujący ojcowie bardzo chętnie z nich korzystają, organizują dyskusje w ramach grupy parentingowej, przychodzą z dziećmi do biura (Bring Your Child to Work), przychodzą z dziećmi na wydarzenia mikołajkowe.

Nie mogę nie zapytać Cię o to, kogo szukacie do swoich zespołów? Jakie kompetencje i umiejętności trzeba mieć, aby znaleźć pracę w BNY Mellon?

Myślę, że oferta BNY Mellon jako pracodawcy, jest naprawdę bardzo szeroka. Szukamy zarówno doświadczonych ekspertów, specjalistów w zakresie finansów, ryzyka i compliance, IT i innych, ale także osób bez doświadczenia zawodowego, które chcą rozpocząć swoją karierę w świecie finansów. Bardzo ważnym aspektem, na który zawsze stawiamy, są umiejętności miękkie takie jak komunikacja i współpraca w zespole, oraz wyznawanie wspólnych wartości, które tworzą integrującą kulturę BNY Mellon.

Odwiedź profil BNY Mellon w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

A te ostatnie miesiące pandemii, jak przeorganizowaliście pracę, aby ułatwić wykonywanie obowiązków rodzicom zamkniętym w domach z dziećmi? Jakieś rozwiązania szczególnie się u Was sprawdziły?

Przywiązujemy szczególną wagę do wspierania dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego naszych pracowników, bez względu na sytuację. Pandemia uwydatniła jedynie potrzebę współczucia, empatii i zrozumienia w miejscach pracy na całym świecie.

Wszyscy pracownicy BNY Mellon mają nieograniczony dostęp do uznanego na świecie Programu Wellbeing, który oferuje różnorodne rozwiązania pomagające utrzymać i wzmacniać zdrowie psychiczne, odporność emocjonalną, bezpieczeństwo finansowe i satysfakcjonujące kontakty społeczne. Oprócz tego, jako jedno z najnowszych naszych rozwiązań, wprowadziliśmy narzędzie, dzięki któremu na bieżąco wsłuchujemy się w doświadczenia naszych pracowników, co pozwala nam zrozumieć ich kondycję i zareagować, gdy tylko jest taka potrzeba.

Jedną z moich ulubionych inicjatyw, która nie angażuje żadnych narzędzi ani specjalnych projektów, jest Working Together Pledge (Zobowiązanie do Wspólnej Pracy). To zobowiązanie w prosty sposób zachęca każdego pracownika BNY Mellon, do aktywnego zaangażowania się na rzecz dobrego samopoczucia swoich bliskich, współpracowników i samego siebie. Ta inicjatywa okazała się bardzo istotnym narzędziem w rozpoznawaniu trudności zawodowych i osobistych, z którymi mierzymy się jako jednostki i zespoły w tych bezprecedensowych czasach.

Jedna myśl na koniec, którą chciałabyś podzielić się z mamą, która rozważa właśnie powrót do pracy?

Jestem w stanie wyobrazić sobie ogrom myśli, które ma teraz w głowie mama wracająca do pracy. To nie jest łatwy czas. Radziłabym takiej mamie, aby podzieliła się swoimi obawami z managerem, ale też swoim zespołem, koleżankami i kolegami z pracy. To absolutnie nie jest naszą słabością, a pomaga w przepracowaniu pojawiających się problemów i wątpliwości. Stawiajmy sobie małe cele i je realizujmy krok po kroku. Życzę samych sukcesów wszystkim pracującym rodzicom. 🙂

Bardzo dziękuję za rozmowę! I mocno trzymam kciuki.

Sprawdź pełną listę ofert pracy w BNY Mellon zależnie od doświadczenia:

GAP – oferta na start w BNY Mellon

BNY Mellon – praca dla specjalistów

BNY Mellon – praca dla doświadczonych ekspertów

BNY Mellon – praca w zespołach IT

Zdjęcia: BNY Mellon, archiwum prywatne Pauliny Nozdryń- Płotnickiej

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 

Jak mądrze porównywać się z innymi? Poznaj nasze podpowiedzi!

Pamiętam jak dziś, gdy koleżanki z klasy chwaląc się wyższą oceną z kartkówki dotyczącej lektury ośmieszały mnie mówiąc, że jestem zapominalska i głupia. To uczucie niższości, bycia słabszą długo we mnie było. Pamiętam, gdy dostałam 5 z kolejnego sprawdzianu i czułam się najlepsza na świecie. I być może dostrzegasz, że ani jedna, ani druga sytuacja nie była zdrowa dla mnie i mojej samooceny.
 • Kamila Kozioł - 13/01/2021
młoda zadowolona kobieta

Poczucie wyższości lub niższości to duży problem naszego społeczeństwa. Wiedz, że porównania nie unikniesz. Zawsze było, jest i będzie.
Jednak gorąco wierzę, że nie warto tłumić w sobie chęci porównywania się z innymi. Kiedy dwoje ludzi się spotyka, to naturalne, że porównują się ze sobą. Natychmiast zauważają swoje zalety i wady. Jednak cierpieć zaczynasz wtedy, gdy skupisz się tylko na swoich wadach.

Samoocena i pewność siebie

Zwykle schemat jest taki: dostrzegasz mocne strony innej osoby i porównujesz je ze swoimi słabościami. Czy myślisz, że to sprawi, że poczujesz się dobrze? Z doświadczenia wiem, że jedyne co Ci to gwarantuje, to obniżenie swojej samooceny i pewności siebie.

Być może interesuje Cię praca w IT, lubisz technologię odnajdujesz się w nowościach, nowinkach IT. Jestem przekonana, że znasz osoby, które tworzą niesamowite oprogramowania, a metodykę Agile stosują nawet w projektach domowych. I patrzysz na swoje i ich umiejętności, zdając sobie sprawę jak daleka jesteś w osiągnięciu tego samego pułapu. To demotywuje, być może poniża i w rzeczywistości wypadasz słabo na tle tych osób.

Uczciwe porównanie

Ale poczekaj chwilę: to nie jest uczciwe porównanie. To, że nie sięgasz jej poziomu, nie oznacza, że powinnaś wyjść z branży IT, że powinnaś popadać w zazdrość lub żywić urazę do niej. Zamiast tego, gdy spojrzysz na swoje mocne strony zobaczysz, że masz wiele do zaoferowania, na tym etapie, na którym jesteś, bo jest wystarczająco.

Mocne strony

A to bardzo ważne – móc spojrzeć na swoje mocne strony i zobaczyć swoją prawdziwą moc. W rzeczywistości, jest to jeden z kluczy do sukcesu, ponieważ bez tej umiejętności nie będziesz zmotywowana i nie uwierzysz w siebie.

Kiedyś jedna kobieta napisała do mnie krótką wiadomość na Instagramie:

„Pochodzę z małego miasta. Należę do rodziny z klasy średniej. Moja mama pracuje na kasie po 12 godzin, a mój tato ima się wszystkiego – od budowlanki po sadzenie drzewek w lasach. Moja praca jest także taka, że jeśli wyjdę za mąż i założę nową rodzinę nie będę w stanie i pracować i wychowywać dzieci.
Problem polega na tym, że moje koleżanki z pracy pochodzą z zamożnych rodzin lub mają zamożnych partnerów. Nie mogę się powstrzymać od porównywania mojego stylu życia z ich stylem życia. Wiem, że nie jest właściwe porównywanie się z nimi na podstawie tego, co posiadają. Ale jednak… Widzę, że moja umiejętność planowania finansów jest na tyle dobra, że mogłabym być przez rok na macierzyńskim, nawet jeśli straciłabym przez to pracę. Ale ilekroć widzę lub słyszę, jak wydają pieniądze, zaczynam porównywać. Jak mogę to powstrzymać bez zmiany pracy i zmiany znajomych?”

Jak odkryć swoje mocne strony?

To pytanie wybrzmiewało w mojej głowie kilka dni, bo to bardzo trudne pytanie. Bowiem porównywanie się z innymi jest naturalne, ale jak zauważyła ta kobieta, często sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi, nawet jeśli mamy dość i powinniśmy być zadowoleni z tego, co mamy.

Porównania z innymi

Gorąco wierzę, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to być świadomą tego, że dokonujesz porównania. Być może w tym porównaniu nie wypadniesz dobrze, a może wręcz przeciwnie. Jeśli jednak odczuwasz smutek miej świadomość tego co posiadasz, jakimi ludźmi kochającymi się otaczasz, czego doświadczyłaś i jak Cię to ukształtowało. Dostrzeż w swoim życiu progres. Przypomnij sobie swój punkt zerowy, od którego zaczynałaś i zobacz, gdzie teraz jesteś. Co już wiesz, co masz, co planujesz.

Doceniaj swoje działania i zmiany na lepsze

Szczerze polecam Ci regularnie praktykować dostrzeganie swoich działań i zmian w swoim życiu na lepsze. Zaczniesz odczuwać większą satysfakcję z życia. Sama będąc w jedną z osób w systemie szkolnym, gdzie na podstawie ocen porównuje się przyrost wiedzy, chciałam przełamać nawyk z czasów szkolnych i nie porównywać się bezmyślnie z innymi.

Jak porównywać się z innymi?

 • Bądź świadoma. Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy, że to robisz. Przypuszczam, że jest to naturalny akt, w wyniku czego dzieje się to bez świadomości. Zatem świadomie zarządzam swoimi myślami – jeśli już się porównujesz skup się na tym porównaniu. Niech będzie to zadanie numer jeden. Jeśli skupisz się na tych myślach przez kilka dni, praktyka stanie się znacznie łatwiejsza, a wkrótce trudno będzie tego nie zauważyć.
 • Nie pędź – kiedy już zdajesz sobie sprawę z porównania pozwól sobie na chwilę oceny i zaakceptuj, że tego porównania dokonujesz. Najgorszym wyjściem jest się jeszcze skarcić za to, że chcesz się porównać.
 • Skoncentruj się na byciu obiektywną – skoro dostrzegasz słabości, dostrzeż również mocne strony, swoje predyspozycje. Co więcej, dostrzeż progres jakiego ty dokonałaś. Oceń swoje przejście z punktu 0 do punktu B lub C. Doceń się za z starania i motywację dojścia do kolejnego punktu.
 • Zaakceptuj niedoskonałości. Nie ma ludzi doskonałych. Nawet Ci najwyżej mają swoje słabości i czarne cechy, które im nie pomogły dojścia na szczyt. Nie jesteś idealna i nigdy nie będzie w opinii obiektywnej. Natomiast w opinii subiektywnej jesteś doskonała, bo jesteś sobą, wyjątkowa i wystarczalna. Ta świadomość nie zwalnia Cię z osiągania więcej, jeśli tego pragniesz, ale pozwala doceniać Ci już włożony trud i jego efekty.
 • Skup się na sobie – wiem, że łatwo kopać leżącego i bez problemu potrafimy krytykować innych, aby czuć się lepiej. Zamiast tego staraj się wspierać innych w ich sukcesie – to doprowadzi do większego zadowolenia z twojej strony i dumy z samej siebie.
 • Życie to podróż – wiedz, że każdy wystartował z innego miejsca, dąży do innego miejsca i realizuje inne punkty swojej podróży. Życie to ciąga zmiana i sinusoida. Ta podróż nie ma nic wspólnego z tym, jak dobrze sobie radzą inni ludzie ani co mają. Bo dla Ciebie ma liczyć się Twoja podróż. Liczy się to, co Ty chcesz robić i dokąd chcesz iść. To wszystko, o co potrzebujesz się zatroszczyć.
 • Naucz się doceniać swoje „wystarczająco”. Jeśli zawsze chcesz tego, co mają inni, nigdy nie będziesz mieć tego wystarczająco dużo. Z pewnością pojawi się ochota na więcej. To niekończący się cykl i nigdy nie doprowadzi do zadowolenia z życia. Bez względu na to, ile kupisz ubrań, bez względu na to, ile posiadasz samochodów, bez względu na to, ile kupisz fantazyjnych butów… nigdy nie będziesz mieć ich dość.

Jesteś wystarczająca

Skoncentruj się na tym, co możesz osiągnąć, używając porównania się z innymi, aby zmotywować się do poprawy do ulepszeń procesów. Czyli do zmiany zachowania. Nie pozwól jednak, aby porównanie obniżyło Twoją samoocenę. Pamiętaj, aby być wdzięczną za to, co osiągnęłaś i motywować się do osiągania swoich celów i marzeń.

Tylko 7 kroków Cię dzieli od zbudowania pewności siebie!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kamila Kozioł
Kobieta, która pragnie zrozumieć ludzką psychikę. Rozumie emocje i wie, jak wzmacniać moc i wewnętrzną siłę. Ukończyła studia z psychologii oraz akredytacyjne i certyfikujące kursy coachingowe. W zawodzie psychologa i coacha od 9 lat. Współautorka „Dziennika coachingowego. 365 pytań od Twojego coacha”, napisanego wspólnie z Kamilą Rowińską oraz współautorka książki „W poczuciu własnej wartości. Zbuduj swoją wewnętrzną siłę”.

Kluczowe momenty 2020 roku w doświadczeniu pracujących rodziców

Trudno tradycyjnie podsumować rok 2020. Noworoczne postanowienia tym bardziej wymykają się z kontrolowalnych ram, a raporty pracy zdalnej podkreślają, jak bardzo na rynku pracy pandemia dotknęła kobiety, co w praktyce oznacza więcej balansowania między pracą a domem po załamaniu się praco-domoprzestrzeni. Poznajcie wyniki badania z maja 2020 r. nt. doświadczenia rodziców podczas lockdownu.
 • Monika Sońta - 10/01/2021
mama z dzieckiem pochylona nad pracą domową

Kluczowe momenty 2020 roku w doświadczeniu pracujących rodziców

Czas na chwilę refleksji nad tym, co było dla Ciebie trudne. Sięgając do wyników badania, które było przeprowadzone w maju 2020* we współpracy studentów studiów podyplomowych Employer Branding z portalem MamoPracuj.pl, którego celem było zidentyfikowanie „kluczowych momentów’” w doświadczeniach rodziców podczas lockdownu, dowiadujemy się, że:

Najtrudniejsze momenty to:

 • przygotowywanie posiłków,
 • fektywne skupienie się na pracy („to życie w ciągłym kołowrotku”, „wyrywanie momentów na pracę”),
 • konieczność wsparcia dzieci w zajęciach szkolnych,
 • poczucie winy związane z dawaniem dzieciom niskojakościowych wypełniaczy czasu, żeby móc pracować („bajka”).

Pozytywne zaskoczenia:

 • samodzielność dzieci, ich zrozumienie sytuacji,
 • zacieśnienie więzi rodzinnych,
 • przyzwyczajenie się do pracy zdalnej (brak dojazdów),
 • wolniejsze poranki.

A jaka jest Twoja refleksja? To moment na zastanowienie się:

 • Co było dla Ciebie najtrudniejszym momentem?
 • Co Cię pozytywnie zaskoczyło?
 • Z czym sobie poradziłaś do takiego stopnia, że jesteś dumna ze swojego działania?
 • Co wymaga zmian w organizacji Twojego dnia w 2021 roku, niezależnie od rozporządzeń, izolacji, decyzji o nauczaniu zdalnym i skuteczności szczepionki?

Nowe stresory** dotykają wszystkich. Jak bardzo wpłynęły na Ciebie?

Ten rok wytrącił nas z równowagi. Niektórymi wstrząsnął, innych wypchnął z życiowej strefy komfortu, a jeszcze innym jedynie nieznacznie zmienił ramy życiowego działania. Niezależnie od grupy, w której się znalazłaś, warto zastanowić się, w jaki sposób dotykają Ciebie „nowe stresory”:

 • Zmiana w postrzeganiu bezpieczeństwa fizycznego – obawa przed zarażeniem się.
 • Nadmiar informacji (infobesity), w większości negatywnych w stosunku do braku szans na przewidzenia przyszłości ogólnie np. nie jesteśmy w stanie powiedzieć kiedy i jak się to skończy, czyli jesteśmy w strefie ciągłej, długoterminowej niepewności.
 • Ciągłe poczucie zagrożenia kwarantanną i ograniczeniem możliwości fizycznego poruszania się.
 • Stygma społeczna związana z chorobą, co jest potęgowane przez poczucie, że choroba jednej osoby może stworzyć zagrożenie dla jej najbliższych oraz, że złamanie przez jedną osobę zasad i zaleceń może stanowić zagrożenie dla osób z naszego otoczenia
 • Straty na poziomie finansowym, poczucie niepewności w obszarze zarobków i utrzymania pracy czy źródła dochodów.

Siła tego, jak bardzo dotknie nas psychicznie pandemia, zależała między innymi od naszego przedpandemicznego stylu pracy. Im bardziej oddzielaliśmy wcześniej strefę prywatną, rodzinną od zawodowej, profesjonalnej, tym bardziej dostrzegamy zmianę w stylu życia (lifestyle) i pracy (workstyle).

A jaki jest „nowy stresor”, który najbardziej wpłynął na Twój styl życia i pracy w 2020?

Autonomia, adaptacja, elastyczność

Wracając do wyników badania z MamoPracuj, ponad 73% badanych wskazało elastyczny czas pracy jako największe udogodnienie dla pracujących rodziców. Po raz kolejny potwierdziła się siła poczucia autonomii, a nawet job-craftingu w miejscu pracy.

Opisując najlepsze doświadczenia, szczególnie docenianie były gesty pracodawców sugerujące, że rozumieją sytuację i ich próba ułatwienia pracy np. ustalenie, że mamy dwugodzinną przerwę bez spotkań na przygotowanie posiłków, a do pracy wracamy wieczorem; ogólne przyzwolenie na obecność dzieci w tle rozmowy; ludzka atmosfera i poczucie „że wszyscy jesteśmy w podobnej sytuacji”. I wszyscy w tej sytuacji potrzebujemy nowych ram działania.

Zastanów się, czego potrzebowałabyś teraz od swojego pracodawcy, żeby lepiej pracowało Ci się w 2021 roku?

Źródło:

*Ankieta online przeprowadzona 1-21 maja 2020, n=153, wnioski opracowano na podstawie dwóch pytań otwartych: o najlepszy i najgorszy moment pracy z domu podczas izolacji, opracowano na podstawie kodowania tematycznego według schematu Saldana (2009)

**https://emeraldopenresearch.com/articles/2-15

Zdjęcie: 123 rf

Grafika: autorka

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Monika Sońta
Mama wielowymiarowo aktywna: biznesowo - ekspert komunikacji korporacyjnej; naukowo – doktorantka zarządzania; życiowo – promotorka uważnego spędzania czasu z dzieckiem, co widać po wpisach na blogu http://zmianaperspektywy.pl/ Mama małej Marceliny.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×