Czego szukasz

Im więcej pracy, tym więcej dzieci? Wyniki badań

„Miejsce kobiety jest w kuchni”, „To mężczyzna ma zarobić na chleb” – tak do niedawna brzmiały stereotypy dotyczące podziału ról w rodzinie. Obecnie można je już zaliczyć do przeszłości. Współczesna kobieta realizuje się w  życiu zawodowym na równi z mężczyzną. Zmiany te pozostają nie bez znaczenia dla klasycznego modelu rodziny: Dzieci i gospodarstwo domowe to już rzecz nie tylko kobieca, a same panie nie chcą rezygnować z kariery i ambicji zawodowych na rzecz potomstwa.

Nie oznacza to jednak, że kobiety aktywne  zawodowo decydują się rzadziej na założenie rodziny niż ich niepracujące koleżanki. Wręcz przeciwnie! Według badań przeprowadzonych przez Instytut Maxa Plancka w Rostocku to właśnie aktywność zawodowa jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o dziecku.

Transformacja ról

Panie są dziś lekarzami, menadżerami, naukowcami, a nawet głowami państw – ta, uważana niegdyś za słabszą, płeć zrobiła w ostatnim czasie niewiarygodny krok w przód. Życie współczesnej kobiety zdaje się być całkowicie inne niż tej sprzed kilkudziesięciu lat. Podczas gdy jeszcze w XX wieku obowiązki płci pięknej związane były głównie z rodziną i gospodarstwem domowym, dziś wymagają od niej godzenia pracy z wychowaniem dzieci.

Bizneswoman a planowanie rodziny

Wbrew powszechnej opinii, kobiety aktywne zawodowo nie decydują się rzadziej na powiększenie rodziny niż ich niepracujące koleżanki. Potwierdza to raport TNS Infratest.[1]Instytut przeprowadził badanie marketingowe dotyczące kobiet nastawionych na osiągnięcie sukcesu i ich poglądów względem planowania rodziny. Zgodnie z raportem, bizneswoman to kobieta przyznająca, że kariera zawodowa ma dla niej bardzo duże znaczenie, a jej średni dochód jest wyższy od zarobków pozostałych kobiet. Podążając za tą definicją, co piąta przedstawicielka płci pięknej w wieku 30-49 lat za naszą zachodnią granicą, uważana jest za „kobietę biznesu”. W Polsce wynik ten jest nieco niższy[2]: Dla co dziesiątej Polki kariera zawodowa jest ważniejsza od prac związanych z gospodarstwem domowym. Pomimo tego kobiety te nie chcą zrezygnować z rodziny i potomstwa.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Instytut Badań Demograficznych Maxa Plancka w Rostocku[3], coraz więcej pań decyduje się na potomstwo nie „pomimo”, ale właśnie „dzięki” swojemu zatrudnieniu. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o powiększeniu rodziny u bezdzietnych małżeństw jest bowiem stała i stabilna praca. Koszty utrzymania dziecka są najczęstszym, ale nie jedynym powodem odkładania tej decyzji na później.

Obawy przyszłych mam

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Maxa Plancka, najczęstszym powodem odkładania poczęcia dziecka przez pary, które nie muszą martwić się o  sytuację finansową, jest obawa związana z niekorzystnym wpływem ciąży na karierę zawodową. Dotyczy to przed wszystkim kobiet, które sporo zainwestowały w swoje wykształcenie i sukces zawodowy.

Dzisiejsi pracodawcy oczekują od swoich pracowników pełnej dyspozycyjności. Choć część z nich liczy się w jakimś stopniu z możliwymi planami macierzyńskimi pracowników, to w dalszym ciągu brakuje wyrozumiałości w tej kwestii. Zrozumiałym jest, że kobiety nie chcą, aby realizacja jednego marzenia – tego o potomstwie –miała negatywny wpływ na inne marzenia – te o karierze zawodowej”. – tłumaczy psycholog portalu eDarling Wiebke Neberich.

Inną przyczyną odkładania decyzji o powiększeniu rodziny jest ograniczony dostęp do placówek opiekuńczo-wychowawczych. Pracujące mamy są w pewnym sensie skazane na pomoc osób trzecich. Im bardziej ograniczony dostęp do fachowej opieki, tym mniej realna wydaje się możliwość pogodzenia rodziny i pracy.

Psycholog Wiebke Neberich rozumie obawy pracujących kobiet. „Pracę i rodzinę można pogodzić tylko wtedy, gdy wiemy, że nasze dziecko otoczone jest dobrą i fachową opieką. Nie wystarczy jednak zapisać malucha do żłobka, przedszkola czy oddać pod opiekę niani lub babci.  Ważne jest, aby godziny opieki nad dzieckiem były elastyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb rodziny”.

Mama w pracy

Badanie przeprowadzone przez Instytut Maxa Plancka wykazało, że stabilizacja finansowa i zawodowa obojga rodziców odgrywa kluczową rolę w kwestii powiększenia rodziny. Aby potencjalne mamy w pełni mogły cieszyć się urokami macierzyństwa i nie odkładały decyzji o dziecku w nieskończoność, niezbędne jest wsparcie zarówno ze strony państwa, jak i pracodawcy.

Choć mogłoby wydawać się, że zatrudnienie mamy to mnóstwo problemów (jak chociażby przyznawanie dni wolnych na opiekę nad dzieckiem), to pracodawcy zaczęli w końcu dostrzegać, że odpowiedzialność, dojrzałość i zorganizowanie rodzica wynagradzają im poniesione koszty. Na rynku pojawia się coraz więcej firm przyjaznych młodym mamom. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego mogą one liczyć na wiele udogodnień jak np.: elastyczny czas pracy, ruchome godziny czy też ich zmniejszony wymiar. Niezastąpioną pomocą, ułatwiającą powrót do życia zawodowego, są firmowe żłobki.

Choć od kilku lat promuje się rodziców na rynku pracy, to nadal brakuje firm, które bezkolizyjnie umożliwiałyby łączenie kariery zawodowej z macierzyństwem. Ich obecność jest jednak niezbędna, aby każda kobieta miała poczucie wsparcia ze strony państwa i otoczenia społecznego oraz  nie musiała wybierać między rodziną a karierą.

Artykuł przygotowany przez Redakcję portalu eDarling

Źródło: eDarling (http://www.edarling.pl/)


[1]http://www.tns-infratest.com/presse/presseinformation.asp?prID=474KarriereundKind – dieWertewelterfolgsorientierterFrauen –  Badania przeprowadzone wśród 4300 obywatelek Niemiec.

[3]http://www.demografische-forschung.org/archiv/defo0902.pdf  Badanie przeprowadzone przez Instytut Maxa Plancka przy użyciu regresji logistycznej wśród 2447 bezdzietnych kobiet i 3001 bezdzietnych mężczyzn w Niemczech, Francji, Bułgarii i Rosji. Głównym celem  było zbadanie chęci założenia rodziny w ciągu najbliższych 3 lat. Czynniki, które brano pod uwagę, to stałe zatrudnienie, opieka nad dziećmi (dostęp do placówek opiekuńczo-wychowawczych) oraz sytuacja finansowa rodziców.

Zdjęcie: sxc.hu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podyskutuj

Ergonomia pracy: na czym polega?

Ergonomia to nauka o projektowaniu stanowiska tak, by odpowiadało możliwościom i ograniczeniom pracownika. Przestrzegając kilku zasad, można stworzyć komfortowe środowisko pracy. Sprawdź, jak poprawić swoją wydajność i produktywność!
Ergonomia pracy

Niezależnie od tego, czy jesteś specjalistą BHP, czy pracownikiem biurowym, możesz udoskonalić stanowisko pracy, wdrażając kilka prostych wskazówek. Ergonomia pracy pozwala uniknąć zmęczenia i dyskomfortu. Dowiedz się, na co warto zwrócić szczególną uwagę!

Jak zorganizować miejsce pracy?

Ergonomia pracy nie ogranicza się do prawidłowej postawy i wstawania w ciągu dnia. Istnieje wiele czynników, które wpływają na zdrowie, samopoczucie i efektywność. Potrzebujesz konfigurowalnych mebli i mobilnych rozwiązań, by dopasować je do indywidualnych potrzeb i różnych zadań.

Przemyślana akustyka pozwala stworzyć ergonomiczne i zdrowe miejsce pracy. Poziom hałasu wpływa na układ krwionośny, mięśniowy i pokarmowy. Z pomocą przychodzi kombinacja wykładzin podłogowych, mebli, zasłon i izolacji sufitu, które pochłaniają i tłumią dźwięk.

Ważną rolę odgrywa również oświetlenie. Biorąc pod uwagę, ile czasu spędzamy w pomieszczeniach, należy zadbać o odpowiednie światło. Dzięki temu możesz pracować wydajnie i komfortowo.

Jak stworzyć komfortowe stanowisko pracy?

Zainwestuj w wygodny fotel z wysokim oparciem. Dzięki temu odciążysz mięśnie szyi i ramion. Prawidłowa postawa ciała wpłynie też pozytywnie na Twoją efektywność. Nie wyciągaj głowy i szyi do przodu podczas pracy przy komputerze. W przeciwnym razie możesz nadwyrężyć mięśnie.

Przesuń krzesło jak najbliżej biurka, by uniknąć ciągłego pochylania się i sięgania po myszkę. Pamiętaj o tym, za każdym razem, gdy siadasz do pracy. Ustaw monitor bezpośrednio przed sobą. Upewnij się, że górna część znajduje się na poziomie oczu. Postaw klawiaturę i myszkę w odpowiedniej odległości, by nie nadwyrężać barków i ramion.

Stopy nigdy nie powinny zwisać podczas siedzenia. Pamiętaj, że mają spoczywać płasko na ziemi. Możesz też użyć podnóżka lub obniżyć krzesło. Ustaw uda niemal równolegle do podłogi, a biodra nieco wyżej niż kolana.

Ergonomia pracy uwzględnia potrzebę ruchu w ciągu dnia. Tradycyjne meble biurowe zachęcały do sztywnych, stałych pozycji. Jeśli chcesz pozbyć się złych nawyków, wybierz biurko z regulacją wysokości. Proponowany mebel zapewnia równowagę między siedzeniem i staniem.

Ergonomia w pracy

Dopasuj kąt oparcia fotela biurowego do dolnej części pleców, aby uniknąć dyskomfortu w odcinku lędźwiowym. Siedząc przy biurku, opieraj łokcie na podłokietnikach. Nie wykonuj skrętnych ruchów dłoni. W ten sposób unikniesz uporczywego bólu łokcia.

Przestrzegaj też reguły 20-20-20. Daj odpocząć oczom i rób regularne przerwy od patrzenia w monitor. Pamiętaj, by co 20 minut patrzeć przez 20 sekund na przedmiocie oddalonym o 20 metrów. Wspomniana zasada pozwala zadbać o wzrok.

Pracuj przy biurku, a nie na kanapie. Trzymanie nóg lub całego ciała w pozycji pionowej prowadzi do dyskomfortu i drętwienia mięśni. Aby tego uniknąć, zadbaj o ergonomię pracy. Dostosuj wysokość komputera, biurka i fotela do swoich potrzeb.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Jak się przygotować na powrót do pracy?

Powrót do pracy po urodzeniu dziecka nie musi być dla Ciebie trudnym i stresującym przeżyciem. Po pierwsze nie dotyczy to tylko Ciebie, dotyczy również Twoich najbliższych. Potraktuj to jako kolejne zadanie do wykonania. Zrób plan i krok po kroku go zrealizuj, a o co warto zadbać i na czym się skupić dowiesz się z naszego artykułu!
jak się przygotować na powrót do pracy

Jak się przygotować na powrót do pracy?

Zacznijmy od tego, że Twój powrót do pracy to nie jest już tylko Twoja (zazwyczaj) sprawa, lecz Wasza. Im więcej zrobisz dziś, tym łagodniejsze będzie ponowne wejście w aktywność zawodową.

Już od dzisiaj uświadamiaj więc partnera (o ile oczywiście nie robiłaś tego od zawsze), że zakupy same nie wskakują do lodówki, skarpety nie mają funkcji samoczyszczenia, a Wasze dziecko w nocy budzi się i to całkiem często.

Podział obowiązków

Przygotujcie listę obowiązków i sprawiedliwie je podzielcie. Bądź konsekwentna. Wymagaj. Chwal. Po jakimś czasie docenisz swoje starania i będzie Ci dużo łatwiej wrócić do pracy, bo nie będziesz miała drugiego etatu w domu.

Im wcześniej znajdziesz odpowiedni żłobek, nianię, przedszkole itp. tym lepiej. Na około dwa miesiące przed planowanym powrotem warto już zacząć przyprowadzać dziecko do żłobka.

Zarówno Ty, jak i dziecko przyzwyczaicie się do nowej sytuacji. Po co Wam kumulacja nowych wrażeń pierwszego dnia pracy?

Zapewniam, że będziesz miała już wystarczająco dużo atrakcji. Dodatkowy plus, to oczywiście trochę czasu tylko dla Ciebie, którego tak potrzebujesz jeszcze zanim wpadniesz w wir pracy.

Przeczytaj także: Szukasz pracy? Tej wiedzy będziesz potrzebować!

Pracodawca a powrót do pracy

Jeśli oczekujesz od pracodawcy zachowania fair wobec Ciebie myślę, że należy też być fair wobec pracodawcy. Od początku informuj go o swoich planach: jak długi urlop macierzyński planujesz, czy będziesz brała urlop wychowawczy itp.

To są ważne dla pracodawcy kwestie, dzięki którym będzie mógł zorganizować pracę w firmie podczas Twojej nieobecności i zaplanować ewentualne zastępstwa i koszty z tym związane, a także Twój powrót.

Kwestia ta jest ważna również dla Ciebie, aby mieć pewność, że Twoje stanowisko czeka na Ciebie. Najlepszym sposobem na to jest szczery i uczciwy dialog obu stron.

Przeczytaj także: Zanim zaczniesz szukać pracy – ustal priorytety

Bądź na bieżąco

Boisz się, że po roku spędzonym z dzieckiem nie będziesz miała innych tematów do rozmowy niż kupki i kaszki (szczerze – myślę, że koleżanki i koledzy z pracy też się tego boją)?

Nie pozwól więc sobie na wypadnięcie z obiegu. Postaraj się, dla własnej przyjemności i równowagi, sięgać regularnie po prasę branżową, uczestniczyć w zjazdach, sympozjach, szkoleniach itp.

Zapisz się do newsletterów branżowych itd. Będzie to wymagało niewielkiego wysiłku, a przyniesie wiele korzyści – nie tylko będziesz na bieżąco z zawodem, ale także zapobiegniesz tzw. „pieluszkowemu zapaleniu mózgu”. 😉 Po powrocie do pracy zaskoczysz wszystkich świeżym spojrzeniem i nowymi pomysłami.

Utrzymuj kontakty z kolegami i koleżankami z pracy, chodź z nimi na spotkania po pracy, spotkania wigilijne itp. Poproś o dopisanie Twojego maila do newslettera firmowego. Dzięki temu będziesz trzymała rękę na pulsie i nic Cię nie ominie. Jak wrócisz do pracy będzie mniej niespodzianek.

Obowiązki i przywileje

Formalności jakie należy spełnić przed powrotem, to przede wszystkim odpowiednio wcześnie zgłosić chęć powrotu do pracy pracodawcy – minimum 30 dni przed planowanym powrotem. Warto też zastanowić się nad elastycznym czasem pracy. 

Jako rodzicowi przysługują Ci dodatkowe 2 dni wolne w ciągu roku tzw. opieki nad dzieckiem oraz masz prawo odmówić pracy w nadgodzinach (odpowiedni druk dostaniesz z kadr).

Jeśli karmisz piersią masz prawo do dodatkowej przerwy wliczanej do czasu pracy, nie jest wymagane przedstawianie zaświadczenia lekarskiego, że karmisz piersią, jednak jeśli pracodawca będzie miał wątpliwości może go od Ciebie zażądać.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Zadbaj o siebie

Przygotowania do powrotu do pracy zaczęliśmy od zaangażowania w ten proces Twojego partnera, więc teraz czas na Ciebie. To będzie przyjemniejsze i dużo łatwiejsze zadanie. Czas na nową garderobę, fryzurę, paznokcie. Nie możesz przecież wrócić do pracy z odrostami i w legginsach, prawda? W końcu, czy się z tym zgadzasz czy nie: jak Cię widzą, tak Cię piszą.

Zatem równie konsekwentnie, jak wymagałaś od partnera partycypacji w obowiązkach domowych i rodzicielskich wymagaj teraz od siebie – czas na zakupy i fryzjera! Przecież mówiłam, że będzie przyjemniej, prawda?

Jeśli podejdziesz do powrotu do pracy jak do zadania, które rzetelnie zrealizujesz, wrócisz do pracy z głową pełną pomysłów, zadbana, szczęśliwa i spokojna o dziecko. Co więcej, będziesz wzorem i nadzieją dla innych kobiet, że można łączyć macierzyństwo z pracą zawodową.

Nie mówię, że będzie łatwo, ale da się, prawda? Bo kto, jak nie Ty – Mamo – ma sobie poradzić?

Źródło:

Art. 183 (2) k.p. i art.186 (4) k.p.

Art. 188 k.p.

Art. 187 k.p.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Pasjonatka HR – szczególnie obszaru pozyskiwania i rozwijania talentów. Ukończyła Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na SWPS oraz Szkołę Trenerów w ODiTK. Od ponad 15 lat związana z branżą HR. Prywatnie mama trójki dziewczynek, uwielbia z nimi gotować i smakować nowe potrawy. Nałogowo pochłania książki.
Podyskutuj

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie