Czego szukasz

Czy na macierzyńskim mogę pracować na zlecenie?

Czytelniczka zapytała nas, czy przebywając na urlopie macierzyńskim może pracować na zlecenie. W czasie urlopu macierzyńskiego pracownica może podjąć dodatkową pracę zarobkową na podstawie umowy cywilnoprawnej – odpowiada nasz ekspert.

Czy na macierzyńskim mogę pracować na zlecenie - prawnik odpowiada

Pytanie:

Czy mama przebywająca na urlopie macierzyńskim może pracować na umowę zlecenie? – takie pytanie zadała nam nasza Czytelniczka.

Odpowiedź eksperta:

W przepisach prawa pracy nie istnieje formalny zakaz świadczenia usług na rzecz innego podmiotu w ramach stosunku cywilnoprawnego przez pracownicę korzystającą z urlopu macierzyńskiego.

W czasie urlopu macierzyńskiego pracownica może podjąć dodatkową pracę zarobkową na podstawie umowy cywilnoprawnej. Jest to na przykład umowa zlecenie, agencyjna, o dzieło. Która będzie zawarta z własnym pracodawcą lub też z innym podmiotem.

Pracownica, która oprócz pobierania zasiłku macierzyńskiego posiada jeszcze inny tytuł do ubezpieczeń, tj. ww. umowę zlecenia bądź inną umowę cywilnoprawną, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Jeżeli podstawa oskładkowania (zasiłek brutto) jest równa przynajmniej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, to oskładkowanie wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenie nie jest obowiązkowe. Kobieta pobierająca zasiłek macierzyński może jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów (art. 9 ust. 1c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Jeśli zatem kobieta jednocześnie otrzymuje zasiłek macierzyński i pracuje na zlecenie to tytuł do ubezpieczeń się nie zmienia. To znaczy, że dalej jest nim pobierany zasiłek. Natomiast może ona przystąpić dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalno-rentowych z umowy zlecenia. Jeśli zaś chodzi o ubezpieczenie zdrowotne to jest ono zawsze przymusowe.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Przeczytaj także: Własna działalność a urlop macierzyński i rodzicielski

Podstawa prawna:
• Co do posiadania innego tytułu do ubezpieczenia: Art. 9 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. (t. j. z dnia 25.09.2017, Dz. U. 2017 r. poz. 1778).
• Co do macierzyńskiego (w poniższych przepisach traktujących o urlopie macierzyńskim/rodzicielskim brak zakazu): 180-184 Kodeksu pracy z dnia 26.06.1974 r. (t.j. z dnia 12.01.2018 r., Dz.U. z 2018 r., poz. 108)

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, mama trzech uroczych córeczek, prowadzi jednoosobową kancelarię prawną. Miłośniczka filmów Woody’ego Allena, Audrey Hepburn, teatru, kulinarnych eksperymentów, podróży, przez długie lata aktywna harcerka.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie