Czego szukasz

Jakie są wady i zalety franczyzy?

Każdy biznes opiera się przede wszystkim na różnego rodzaju relacjach i zależnościach. Franczyza jest to wypracowany system powiązań pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcami, którzy działają według ściśle ustalonych zasad. Nie ma systemów idealnych, ale można znaleźć i dopasować do siebie partnerów biznesowych, którzy będą gotowi na współpracę, a ich cele, potrzeby i wizje prowadzenia biznesu tożsame. Dzięki temu osiągną wspólny sukces.

Aby było to możliwe decyzje biznesowe powinny być podejmowane w sposób świadomy. Dlatego właśnie chciałabym przyjrzeć  się bliżej cechom charakterystycznym dla systemów franczyzowych oraz wskazać ich zalety i wady.

Zalety franczyzy

1. Dzięki sprawdzonemu modelowi biznesowemu ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia franczyzowego jest bardzo niskie.

2. Różnorodność ofert franczyzowych otwiera drzwi do prowadzenia własnego biznesu zarówno dla osób z wykształceniem zawodowym, średnim jak i wyższym.

3. Szeroki katalog sieci franczyzowych umożliwia inwestycje zarówno dla inwestorów z małym i większym kapitałem inwestycyjnym.

4. Franczyzodawca udziela wsparcia franczyzobiorcy (szkolenia, badania marketingowe, kampanie promocyjne).

5. Franczyzobiorca działa na rynku jako niezależny przedsiębiorca, ale przynależy do większej sieci, w związku z tym ma mocniejszą pozycję na rynku lokalnym.

6. Ekonomia skali – czyli duży może więcej! W ramach sieci można uzyskać na przykład bardziej konkurencyjne ceny zakupu towarów.

7. Dynamika rozwoju sieci franczyzowych zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym umożliwia i wspomaga rozwój działalności na rynku europejskim, a nawet światowym.

8. Banki często chętniej udzielają kredytów franczyzobiorcom ze względu na sprawdzoną markę franczyzodawcy.

Wady franczyzy

1. Jeżeli jesteś osobą kreatywną i lubiącą zmiany, zastanów się czy franczyza jest dla Ciebie. Musisz prowadzić firmę zgodnie ze wskazaniami franczyzodawcy. Jeżeli w przyszłości będziesz miała własne pomysły na wprowadzenie zmian, mogą one nie zostać zaakceptowane przez franczyzodawcę i nie będziesz miała prawa ich realizować.

2. Franczyzodawca ma prawo na wprowadzania zmian dotyczących sposobu prowadzenia biznesu, a nawet zakończenia działalności danej sieci franczyzowej.

3. Należy pamiętać o tym, że franczyza to sieć. Mimo że jesteś niezależnym przedsiębiorcą, będziesz częścią zespołu wszystkich franczyzobiorców. Czy jesteś otwarta na taką współpracę?

4. Mniejsze ryzyko zazwyczaj wiąże się z niższym zyskiem. W przypadku franczyzy wynika to z dodatkowej opłaty franczyzowej, którą franczyzobiorca uiszcza na rzecz franczyzodawcy.

Przed podjęciem każdej decyzji biznesowej, warto poświęcić czas na analizę własnych celów, potrzeb i marzeń. Biorąc pod uwagę nie tylko nasze priorytety, ale również cechy naszej osobowości i charakteru, należy zastanowić się, czy franczyza jest dla nas najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, to kolejnym krokiem będzie analiza rynku i wybór najlepszej oferty franczyzowej.

Sprawdź jakie pomysły na franczyzę przygotowaliśmy dla Ciebie.

Pomysły przedstawione są w kolejności alfabetycznej:

        

      Edukido

          Logo MathRiders          

          

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ekonomista, pasjonuje ją aktywny rozwój biznesu, szczególnie franczyza, dlatego kilka miesięcy temu założyła portal biznesowy www.RynekFranczyzy.pl i została pierwszym w Polsce brokerem franczyzowym. Asertywna idealistka, która lubi łamać stereotypy i zachęcać do działania innych. Z jej inicjatywy powstał także serwis dla mam www.MamaSprzeda.pl. Szczęśliwa mama 6-letniej Hani.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie