Czego szukasz

Dotacje dla firm zatrudniających młodych rodziców?!

Jak można przeczytać w „Rzeczpospolitej” z 25 maja br. Ministerstwo Pracy chce uruchomić program dopłat do miejsc pracy dla osób z małymi dziećmi. To nowy i ciekawy pomysł…

dopłaty do wynagrodzenia - propozycja dla rodziców

Pomysły

Wiceminister Jacek Męcina, w rozmowie z dziennikarką „Rz” podkreśla, że oprócz dotacji dla firm dających zatrudnienie rodzicom, planuje się dopłaty do pensji dla matek lub ojców oddających dziecko do żłobka i wracających do pracy w niepełnym wymiarze.

Dzisiaj matki, nie pracują w ten sposób, głównie dlatego, że praca w niepełnym wymiarze, o ile już się znajdzie, co nie jest takie łatwe, rzadko pokrywa koszty opieki nad dzieckiem.

Opracowywany obecnie program rządowy miałby ruszyć dopiero w 2014 r., ale już na 2013 r. planuje się przeprowadzenie programu pilotażowego. „Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z Funduszu Pracy, który trzyma zamrożone 5 mld zł na zasiłki i wsparcie dla bezrobotnych”. – czytamy w „Rz”.

Była wiceminister pracy i mama trójki dzieci, Agnieszka Chłoń-Domińczak, dla „Rz” komentuje:

„To bardzo dobry pomysł. (…) Podczas urlopu wychowawczego kobiety tracą część kompetencji zawodowych i dlatego firmom nie opłaca się ich zatrudniać. Dotacje dawałyby czas na uzupełnienie wiedzy i umiejętności”.

Przeczytaj też: TataNaUrlopie – obowiązki „rodzinno-domowe” należy dzielić między siebie

A co na to sami przedsiębiorcy?

Powołując się na wypowiedź wiceprezesa Automotive Europe Corporation – Adama Ambrozika – program mógłby spełnić swoją funkcję, gdyby za dopłatami do wynagrodzenia szły także pieniądze na szkolenia, gdyż jak twierdzi rozmówca – „O zatrudnieniu pracownika decydują kompetencje, a nie dofinansowanie”.

„Specjalistka od rynku pracy prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego dodaje, że dopóki nie zostanie stworzony instytucjonalny system opieki nad dziećmi, nie ma co liczyć, że matki wrócą do pracy. A na to potrzeba funduszy” – czytamy w „Rz”.

Jak pomóc matkom?

  • Stworzyć dobry i tani system opieki nad dziećmi
  • Wprowadzać w firmach elastyczny czas pracy i upowszechnić telepracę
  • Utworzyć staże i szkolenia dla rodziców wracających na rynek pracy po urlopach wychowawczych
  • Upowszechnić urlopy ojcowskie

Trzymamy kciuki za dalsze prace!

Źródło: Artykuł Joanny Ćwiek w „Rzeczpospolitej”,  pt. „Dzień Matki bezrobotnej” z dnia 25 maja 2012 r.

Przeczytaj też: Wszystko co musisz wiedzieć o urlopach macierzyńskich!

Zdjęcie: www.sxc.hu/profile/bjearwicke

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie