Czego szukasz

Dni wolne i święta w 2022 roku

Otwierając kalendarz na Nowy Rok często sprawdzamy daty świąt i wolnych dni. Ja już zapoznałam się z kalendarium świąt w 2022 roku i mam dla Ciebie dobre wiadomości. W tym roku wiele dni ustawowo wolnych od pracy przypada na początek lub koniec tygodnia. Dzięki takiej konfiguracji kalendarza, będziemy mogli cieszyć się z kilku długich weekendów. Przeczytaj, kiedy wypadają święta i jak najlepiej zaplanować urlop, aby skorzystać z dłuższej przerwy w pracy.

Dni wolne w 2022 - kiedy wypadają?

Długi weekend w styczniu, miły roku początek

Już kilka dni po bożonarodzeniowej przerwie świątecznej mamy okazję ponownie odpocząć, gdyż z początkiem stycznia możemy korzystać z długiego weekendu. Święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada w czwartek, dlatego mając wolny piątek można cieszyć się czterodniowym weekendem (od 6 do 9 stycznia). Dodatkowo w piątek, 7 stycznia nie musimy wykorzystywać urlopu, gdyż osobom zatrudnionym na umowę o prace przysługuje dzień wolny za święto wypadające w sobotę. W styczniu 2022 roku taka świąteczna sobota przypadła w Nowy Rok. Ponadto, jeśli zdecydujemy się w wykorzystać jedynie 3 dni urlopu (od 3 do 5 stycznia), możemy świętować początek roku aż przez 9 dni.

W jakim terminie zaplanować wyjazd na ferie?

Większość rodziców planuje urlop w czasie ferii zimowych swoich pociech. Od kilku lat terminy zimowej przerwy w nauce dla danego obszaru kraju są inne. Wyjątkowo w 2021 roku rząd ujednolicił termin ferii zimowych dla wszystkich województw i ogłosił lock down. W tym roku zapowiedziany jest powrót do czterech terminów, w których dzieci będą przez dwa tygodnie odpoczywać. I tak dni wolne przypadają od:

  • 17 do 30 stycznia 2022 r. – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
  • 24 stycznia do 6 lutego 2022 r. – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
  • 31 stycznia do 13 lutego 2022 r. – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
  • 14 do 27 lutego 2022 r. – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Jeśli nie zostaną ponownie zmienione terminy odpoczynku zimowego to właśnie w tych dniach możemy zaplanować dłuższy urlop.

Kiedy w 2022 r. wypadają Święta Wielkanocne?

Ponieważ Święta Wielkanocne należą do tak zwanych świąt ruchomych każdego roku zmienia się ich data. W 2022 roku na Wielkanoc przyjdzie nam trochę poczekać, gdyż wypada ona dopiero w drugiej połowie kwietnia (17 niedziela i 18 poniedziałek). Ferie wielkanocne dla szkolnych dzieci przewidziane są od 14 do 19 kwietnia.

Przeczytaj także: Jak spędzić ferie zimowe? Poznaj 7 pomysłów na ferie inne niż zwykle!

Wiosna to aż dwa długie weekendy

Wiosenna przerwa majowa 2022 to ponownie okazja do dłuższego świętowania. Niestety Święto Pracy wypada w niedzielę więc nie przysługuje nam w tym wypadku dodatkowy dzień wolny. Natomiast biorąc jeden dzień urlopu, między świętami 1 i 3 maja, możemy mieć czterodniowy weekend.

Ponowna okazja do dłuższego weekendu wypada już w czerwcu, bowiem kolejnym ustawowo wolnym dniem w roku jest Boże Ciało. To święto zawsze obchodzone jest w czwartek i w 2022 r. wypada ono 16 czerwca. Dlatego warto zarezerwować sobie dzień urlopu na piątek (17 czerwca), by ponownie cieszyć się z długiego weekendu.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Wakacje

Rząd uchwalając kalendarz na rok szkolny 2021/22 założył, że nauka potrwa do 24 czerwca. Dzieci będą miały zatem prawie 10 tygodni wakacji, a do szkoły wrócą tradycyjnie 1 września. Rodzice natomiast w wakacje ponownie mogą zaplanować sobie wydłużony weekend w dniach od 13 do 15 sierpnia. W tym roku bowiem sierpniowe święto wypada w poniedziałek.

Przeczytaj także: Ulgi i świadczenia dla rodziców, czyli ile dostaniesz na dziecko w 2022

Listopadowe święta

W 2022 roku 1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych będzie we wtorek. Dlatego początek listopada to kolejna okazja do dłuższej przerwy w pracy. W tym celu wystarczy zarezerwować sobie w terminarzu urlopowym 2 listopada jako wolny dzień. Także drugie listopadowe święto, czyli Dzień Niepodległości wydłuża nam weekend, gdyż w 2022 roku 11 listopada wypada w piątek.

Boże Narodzenie

Wigilię i pierwszy dzień Bożego Narodzenia w tym roku będziemy obchodzić w weekend. Z tego względu bożonarodzeniowa przerwa świąteczna bez wykorzystania urlopu to zaledwie 3 dni od 24 do 26 grudnia. Podobnie będzie w przypadku Sylwestra i Nowego Roku.

Korzystając z udanego rozkładu dni wolnych w kalendarzu zaplanujmy sobie miłe chwile w 2022 roku i z optymizmem patrzymy na rozpoczęty rok.

Przeczytaj także: Bon turystyczny – do kiedy ważny i jak go wykorzystać w 2022 roku?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie