Czego szukasz

Dlaczego warto zatrudnić mamę? 4 zalety płynące z zatrudniania matek

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, kobiety zdobyły znaczącą obecność na rynku pracy, pokonując różnego rodzaju bariery i osiągając sukcesy w różnych dziedzinach. Podajemy przykładowe kompetencje kobiet, które cenione są przez pracodawców – ważne, abyś pamiętała o nich myśląc o swojej pracy i uczyniła z nich atut!

Matka z dzieckiem przy laptopie

Dlaczego warto zatrudnić mamę?

Aktualnie pracodawcy odkrywają nową grupę pracowników, którą stanowią kobiety, będące matkami. Choć stereotypy na temat pracy matek i młodych kobiet nadal istnieją, ich siła zdecydowanie słabnie. Jakie zalety płyną z zatrudniania matek?

Wiele firm zwraca coraz większą uwagę na potrzeby swoich pracowników, chętniej dostosowując się do ich potrzeb. Nowy rynek pracy stworzył nowe, alternatywne sposoby pracy. Choć nie zawsze i nie w każdej branży, coraz częściej można spotkać się z udogodnieniami dla pracowników. Może to być elastyczny czas pracy, jej zadaniowy tryb, możliwość wyjścia w trakcie, np. na przedstawienie dziecka, czy praca w trybie zdalnym lub hybrydowym.

Zalety płynące z zatrudniania matek

  1. To zupełnie nowa grupa potencjalnych pracowników (mamy na urlopach macierzyńskich, wychowawczych, kobiety, które są nieaktywne zawodowo albo szukają nowej, lepszej pracy).
  2. Matki są efektywne, zorganizowane, chętnie angażują się w różne inicjatywy.
  3. Mają wysokie kompetencje interpersonalne i komunikacyjne, niezbędne w pracy w zespole. Potrafią skutecznie współpracować i budować relacje z innymi członkami zespołu,
  4. To grupa zawodowa, która często wykazuje dużą lojalność wobec pracodawcy. Przywiązują wagę do stabilności i bezpieczeństwa pracy, co może przekładać się na długotrwałe zaangażowanie w firmie.

Mama po urlopie macierzyńskim. Jak widzi swoje szanse na powrót do pracy?

Wyzwania dla pracodawcy

Należy jednak zaznaczyć, że zatrudnianie matek wiąże się także z pewnymi wyzwaniami, takimi jak zapewnienie elastycznych rozwiązań, zrozumienia dla ich sytuacji rodzinnej i równego traktowania. Pracodawcy powinni dążyć do tworzenia przyjaznych środowisk pracy, które umożliwiają matkom rozwój zawodowy i równoczesne spełnianie ich ról rodzicielskich.

Jak wspierać rodziców w miejscu pracy? Dzielimy się dobrymi praktykami

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama bliźniaków, studentka pedagogiki, żona. W wolnych chwilach poświęca się wszystkiemu co kreatywne, celebruje picie kawy, zachwyca się pięknem otaczającego świata.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie