Czego szukasz

Czy zakładanie firmy w czasie pandemii to dobry pomysł?

Mogłoby się wydawać, że w okresie pandemii, gdy firmy masowo zawieszają działalność, otwieranie nowego biznesu zakrawa na szaleństwo. Nie można jednak zapominać, że epidemia nie ma wpływu na wszystkie branże, a w niektórych wręcz nakręca zyski. Jeśli więc i Ty myślisz o otwarciu działalności, przeczytaj, jak to zaplanować i na co zwrócić uwagę.

kobieta pracuje w swojej pracowni krawieckiej

Otwarcie firmy w dobie pandemii – czy Polacy decydują się na taki krok?

Błyskawicznie roznoszący się wirus SARS-CoV-2 i związane z nim zaostrzenia spowodowały, że Polacy lawinowo zaczęli zawieszać i zamykać swoje firmy – w marcu złożono w tych celach prawie 60 tysięcy wniosków (dokładnie 58,7 tysięcy, z czego 80% dotyczyło zawieszenia działalności).

Nie oznacza to jednak, że pandemia ma wpływ na wszystkie obszary naszych działań – przykładem są choćby wciąż dobrze prosperujące firmy budowlane. Wśród branż, które nie tylko nie straciły, ale wręcz zyskały na jej wybuchu, są te związane z nauczaniem online, dostarczaniem towarów, produkowaniem środków higieny i ochrony, a także dostarczaniem produktów żywnościowych do domów.

Pocieszające są również dane dotyczące nowych działalności. Oczywiście można tu zauważyć wyraźny spadek w porównaniu do marca poprzedniego roku – wynosi on dokładnie 32%, niemniej liczby i tak są imponujące: to aż prawie 19 tysięcy nowych biznesów.

Przeczytaj także: 16 podpowiedzi, co możesz zrobić dla swojego biznesu bez wychodzenia z domu

O czym pamiętać, zakładając firmę w czasach koronawirusa?

Jeśli i Ty planujesz dołączyć do śmiałków, którzy na przekór pandemii postanawiają otworzyć własną działalność, to musisz uwzględnić kilka ważnych rzeczy:

1. Nie będą przysługiwały Ci żadne świadczenia i środki pomocowe – nie skorzystasz z pomocy w ramach tarczy antykryzysowej.

Dla przykładu bezzwrotna pożyczka w wysokości 5000 zł, o której tak dużo mówi się w ostatnich dniach, należy się tylko przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność już przed 1 marca 2020 roku. Świadczenie postojowe (np. 2080 zł dla samozatrudnionych) można otrzymać tylko w przypadku, gdy firma była prowadzona przed 1 lutego 2020 roku.

2. Będą przysługiwały Ci tradycyjne systemy wsparcia dla nowych przedsiębiorców

Jeśli pierwszy raz zakładasz firmę albo od zamknięcia poprzedniej działalności minęło co najmniej 60 miesięcy, to możesz skorzystać z „Ulgi na start” (6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne i składek na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych), potem z obniżonych składek (przez dwa lata), a następnie z programu „Mały ZUS +” – polega on na opłacaniu niższych składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy ustalonej proporcjonalnie do Twojego dochodu.

3. Możesz otworzyć działalność online

Obecnie większość urzędów wprowadziło poważne ograniczenia, co oznacza, że nie można z nich skorzystać tak jak przed wybuchem pandemii. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz w stanie otworzyć firmy – wniosek o wpis do CEIDG możesz złożyć online, posługując się profilem zaufanym. Ten również stworzyć bez wychodzenia z domu – w tym celu możesz wykorzystać swoje konto bankowe, o ile Twój bank wyraża zgodę na potwierdzanie profilu.

Niemniej musisz wziąć pod uwagę, że z załatwianiem niektórych spraw możesz mieć pewne problemy – dla przykładu w związku z ogromną liczbą wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej nie wszyscy księgowi przyjmują pod swoje „skrzydła” nowe firmy.

4. Miej na uwadze, że na pewne usługi popyt niedługo się zmniejszy

Zakładając firmę w dobie koronawirusa warto mieć na uwadze fakt, że popyt na pewne usługi z czasem się zmniejszy – przykładem jest nauczanie online. Dlatego warto stworzyć sobie plan działań na później, czyli choćby rozejrzeć się za lokalami, w których można otworzyć szkołę stacjonarną. W przeciwnym razie może się okazać, że w czasie po pandemii, w którym Twoja firma powinna się jeszcze mocniej rozwijać, będziesz musiała ją po prostu zamknąć.

Przeczytaj także: Koronawirus – prawa pracujących rodziców – zasiłek ZUS i wniosek do pobrania

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie